Şimdi Ara

antifiriz değiştirme ve hava alma olayı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
14
Cevap
0
Favori
642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • eski antifirizi değiştirmek istediğimizde,radyatörünaltında kapak arayana kadar yok alttan hortumu söküm aralayana kadar

antifiriz su yedek kabının üst borusunu çıkarıp kenara koysak arac calıstıgı anda o hortumdan zaten su dışarıya akıyor

bu arada su kabındaki su azalacağı için su kabının içine şişeyle çeşme suyu döksek ve devirdaim yaptıkca kirli eski antıfırız dısarıya akıp yerıne çeşme suyu gelse vede hortumdan dışarıya su aktıgı anda

bu seferde antıfırız yedek kabına temız 3 lıtre antıfıriz döksek vede hortumun ucundan bu seferde temız antıfırız aksa

hemen hortumu yerıne taksak bu sekılde olmazmı

ayrıca hava yaparsa yıne antıfırız yedek kabının ust hortumu cıkarıp uzundan su aktıgını gorsek o sekılde hava alınmıs olmazmı

• Bizim usta öyle yaptı. Ucuna hortum takıp dışarı döktü.
  • bazen ustalar zahmetlı süsü verıyor ama benım dedıgım yontem daha ıyı

yedek su kabı ust hortumu cıkardınmı hersey bellı oluyor devırdaım pompası calısıyormu hava yapmıssa hava cıkıyor

gostergede sıcaklık ortadamı,fan acıyormu,fan acılıp kapanma surelerı cok sıkmı yoksa ıdealmı

aslında hersey bellı oluyor,borudan akan sıvı rengı olması gereken antıfırız rengımı yoksa sıyahmı beyazmı yanı motorda catlak conta yanıgı varmı hersey bellı oluyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bace3434 -- 10 Ocak 2020; 20:52:34 >
  • Türkçe desen değil, noktalama işareti yok, anlatım bozukluğu da gırla, uğraşmayın okumayla ....
  • genelde bır cok konuda konuyu bozmak ıcın boyle abuk sabuk cumle yazmak moda olmus

ama dıger uye okudugu gıbı anlamıs belkıde okuyanın kapasıtesıyle alakalı olabılır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bace3434 -- 10 Ocak 2020; 20:56:3 >
  • hava almak için borudaki vidayı gevşetmek,hortumu çıkarmak yerine,yedek su kabı kapağını açıp aracı calıstırsak yetmezmi,nasıl olsa kapalı bir sistem cevrım oluyor,yedek su kabına su gırıp alttan su gıdıyor,kapak acılınca hava yukarıdan cıkar
  • Olur sıkıntı olmaz. Genleşme kabı hortumlarının ikisini de sökün alt hortumdan üfleyebildiniz kadar hava verin üst hortumu aşağı doğru eğin su iyice boşalsın. Bazı araçlarda radyatör hortumları üzerinde hava almak için bir vida vardır. O varsa hortumları takıp genleşme kabından su döküp o vidayı açarak oradan kesiksiz su gelene kadar bekleyin. Sonra antifiriz ekleyin kabı olması gerektiği kadar doldurun. Vida yoksa üst hortumu kesiksiz su gelene kadar takmayın ve aynı yöntemi uygulayın
  • aslında genlesme kabının ust hortumunu cıkarıp dırek onu genlesme kabının ıcıne ustten soksak
    arac calıssa devırdaım olsa 10 dakıka beklesek o sekıldede hava cıkar yanı hava yukarı cıkar su assagı dokulur
    genlesme kabının ust hortumunu sokup dısarıya bosa su akıtmaya gerek yok aslında
  • Sat başka al
  • Daha iyi bir yöntemi var fakat şuanda yaygınlaştı mı bilmiyorum.

Kalorifer petek temizliği yapılan makinenin bir benzerini araç soğutma sıvısı için kullanılıyor.

Hava yapma ihtimali yok kapalı sistem değişiyor.

Aracınızda ki kirli suyu filtre edip cihaz içine önceden yerleştirilen antifrizle birlikte sisteme geri pompalıyor.

Zamanında bu konulara çok takmış biri olarak bu temizliği yapan birini buldum.

Soğutma suyu tertemiz oldu fakat 6 ay geçmeden yine pas pislik tarzı şeyler türedi.

Sebebi ise blok, borular ve yedek su deposunun pis oluşu.

Sistem suyunu temizlemek geçici çözüm önce paslanmış yada kireç tutmuş iç kanalları temizlemek gerekiyor.
  • bace3434 kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz sistemde termostatı nasıl devre dışı bırakacaksınız. Aracın belli sıcaklığa gelip termostatı açması gerekmez mi o kaptan da suyun geçmesi için. Bana öyleymiş gibi geliyor.
  • Kardeş TDK aradı seni idam edecekmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: f.gulteki

Dediğiniz sistemde termostatı nasıl devre dışı bırakacaksınız. Aracın belli sıcaklığa gelip termostatı açması gerekmez mi o kaptan da suyun geçmesi için. Bana öyleymiş gibi geliyor.
    termostada gerek yokki
    kaptaki su surekli devirdaim yapar.termostat acmasi sadece fani acar kapar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.