Şimdi Ara

Araba Kiraladım motor blogu çatladı acil yardım!!! (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
1
Favori
10.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Aytürk
    İşte sizin belirttiğiniz kısımla benimki paralel. Siz "yasaksa şirket para talebinde bulunuyor" diyorsunuz ya, varsın bulunsun! Çünkü dava esnasında bilirkişi raporuyla arkadaş haklı çıkar. Adamlar o arada arabayı yaptırırsa da zaten delil karartılmış olur ve dava düşer ;)
    Davayı açan taraf iddianame oluşturur. Yani suçlamayı ispatla yükümlüdür. Bu noktada raporlarla motor bloğunun çatladığını ispatlamalıdır. Arkadaş ise bilirkişi raporuyla haklılığını ispatlar ve şirket davayı kaybeder.

Yasak fakat belli bir süre zarfında..Örneğin arkadaş buraya geleli 3 ayı doldurmamış ise ziyaretçi statüsündedir..Bu yüzden öğrenci bile olsa rent a car'cı bana yalan beyanda bulundu tezini ortaya atabilir Ve eğer konuda ismi geçen arkadaş sözleşme yapmış ise ve bu sözleşmede (kiralayan kişinin yaşı 25 yaşının altında olduğundan ve sigortanın kapsamadığını şirketimiz ve kendisi tarafından kabul edilmiş olup, Herhangi bir kazada,yaralanmada veyahut ölümlü kazadan kendisi sorumludur gibi şeyler yer alıyor..Hatta o sözleşmede kendisinin kullandığı araçta doğabilecek herhangi TEKNİK veya DONANIMSAL arızalardan kişiden şirketimiz tarafından hak talep edilir gibi bir) madde var ise para isteyebilirler.. Bende bunu sordum kendisine.. Zaten bir sözleşmeye imza atmamışsa hiçbir şekilde 1 kuruş para bile vermesine gerek olmadığı gibi böyle bir şeyde dava bile edilemez

Sözleşme veya kontrat yaptın mı diye sormamın sebebi burdaki tüm sözleşme ve kontratlarda Kimlik numarasından tut araçların plakası ve hangi tarihlerde hangi araç kim tarafından kulllanılıp onun yükümlülüğü altındadır gibi şeyler var..Bu yüzden buna benzer birşeyin altında imzası var ise adam sözleşmeyi gösterebilir..

Ama senin dediğin yanlıştır demiyorum yanlış anlama..Doğrusu o zaten..De işte acaba sözleşme gibi 1şeye imza attı mı?

Kaldı ki arkadaş olayın yaşandığı anda aracı olduğu yerde bırakıp şirket yetkilisine bildirmiş..Ve o aracı herhangi bir şekilde makiniste falan ellettirmeyip şirket sahibi veya artık personelimi kimse alıp götürdüğü için zaten olay ondan bile çıkar..Burdan bile kendisine hak getirebilecek bir durum söz konusu

Tekrarlıyorum kendisi herhangi bir kağıta imza atmamış ise hiçbir şekilde para ödemek zorunda değildir..Ama imzalamış isede içeriği önemli

• Aynen, esasında aynı şeyleri belirtmişiz. İmzalanan herhangi bir taahhütname vb olması işleri değiştirir tabii..
  • ya senin elinde kaldı diye araba bu bi seferlik kullanımla olmadıki zamanla yıprandı yıprandı senide patladı ama imzaladığın kağıtta mesuliyetleri kabul ediyorm felan varsa ona dayanarak adam dah kötüsünüde yapabilir tatlı illi olup durumu yeniden konuşmak bence mantıklı sonuçta senin hatanla olmadı bu iş
  • Bana bu işte bi çakallık var gibi geliyor, kendi ustası olması ve 200 mt kadar yakın olması, madem blok çatlamış masraf 4bin küsür senden neden 1,750 lira istesin ki ? ayrıca aracın kaskosu da kesin vardır.. Rent a car, yaş tahtaya basmaz.. tanıdık bir ustan varsa yada anlayan birisi götür araca orda bir baksın.. sanmıyorum motor bloğunun çatlayacağını, diyelim ki gerçek bu adam senden fazlasıyla o parayı alırdı
  • quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

6 7 sene kadar önce bir kaç arkadaş şahin kiralamışlardı istanbuldan tekirdağ taraflarına giderken tekirdağ yolunda vites topuzu koparak camdan dışarı fırlamıştı yolda kalmışlardı daha sonra 4 arkadaş ta cep telefonlarını satıp aracı yaptırmışlardı

gülmekten öldüm

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• @Aytürk aynen kardeşim

@Erdm24
    adamın zaten böyle bir şeyde bulunması yanlış..sonuçta işi gereği bu araçları servislerini bakımlarını yaptırmak zorunda..kaldı ki normal şartlarda asla para ödemesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil olamaz..Sonuçta bu araç onun yükümlülüğündeyken arızalanmış olabilir ama bunun sorumlusu kendiside olabileceği gibi olmayadabilir..
    Olsa dahi bunu rent a car kendisi yapmak zorundadır Talep etmesi gibi bir durumda ödeme zorunluluğu kesinlikle yoktur..(eğer sözleşmede aksi belirtilmemişse)

Ama arkadaş bence en doğru hareketi araç arızalandığında hiç dokunmadan orda bırakması olmuş..Bence çok doğru bir hamle..Çünkü alıpta bir makiniste götürüp orda haber vereydi olay daha vahim olurdu..Sonuçta kendisi arıza yaptıktan sonra şirketi arayıp haber vermiş ve şirket kendisi gelip arabayı almış..Ve bu durumda olay kendisinden çıkmıştır..

• quote:

Orijinalden alıntı: sadbul

şöyle bir soru sorayim forumdaslara

diyelim ki bu arac kiralik degilde bir arkadasimizin yada bir tanidigimizin olsaydi bizde bu araci emaneten alsaydik ve bu olay gerceklesseydi o zaman ne yapardiniz?

Bu emanet arac alma-verme işlerinden hic hazzetmem .

ikisi çok farklı şeyler... eş dosttan emanet araç aldıysan nezaket kuralları gereği hasarı ödemek zorundasın... adı üstünde emanet....

ama kiralık araç olayı ticari bir olay... kiralayan şirket size bakımlı düzgün bir araç vermek zorunda...

atalarımız boşuna dememiş emanetin canı az olur... diye
  • Motor blok çatlakları motor üst kapak conta tamiratından sonra oluşabiliyor, bağlantı vidalarının fazla sıkılmasından çatlak oluşuyor(başıma geldi)

eğer kiralık aldığınız araç sizden önce üst kapak conta tamiratı yapılmışsa , bu neden olmuş olabilir
  • ben olsam bana bakımsız aracı verip yolda hayatımı tehlikeye attığı için adamı mahkemeye veriirim senden yasal yolla zırnık alamaz
  • motor bloğu nasıl çatlar? ya motor bloğuna gelen bir darbe alacak yada motor bloğu döküm esnasında bir hata olmuş olmalı zamanla ısınma soğuma gerilmelerden dolayı o hatadan çatlayıp yürümesi lazım. Her ikiside seninle alakalı olmayan durum. belki daha önce ciddi darbe aldı ve o zamanki mikro çatlaklar zamanla ilerleyerek sende gün yüzüne çıktı? bencede birşey vermemen gerekir sonuç olarak bu tip hatanın imzalanan sözleşmedeki şartlara girmemesi lazım. bencde avukata bir danışın yaptığınız sözleşme ile.ne kadar sıkıştıırsan sıkıştır motor bloğunu çatlatamazsın....
  • quote:

TeQuiLaS uyanmış duruma sadece, arkadaş hangi kasko firması mekanik arızayı teminat altına alır ki? Saçmalamışsınız resmen.
    Uzlaşmayın kesinlikle.. Muhtemelen o çatlak blok daha önceden benzer durumdadır ama geçici çözümlerle idare ettiriliyordur, kabak sizin başınıza patlatılacak. Kapak bir anda çatlamaz.. Adam uyanık takılmaya çalışıyor. Bırak dava etsin..

ben aracı kiraladıktan 30 saat sonra arıza yaptı anlattıgım gibi aracı bıraktım aksam üstü saat6 sularında olmustu olay aradım haber verdim ertesi gun öglen saatlerinde işim oldugunu söyleyip bana baska bir arac vermesini söyledim baska bir arac aldım arabayı 3 gunluk kiralamıstım
  • quote:

Orijinalden alıntı: cocoloccomaya

quote:

TeQuiLaS uyanmış duruma sadece, arkadaş hangi kasko firması mekanik arızayı teminat altına alır ki? Saçmalamışsınız resmen.
    Uzlaşmayın kesinlikle.. Muhtemelen o çatlak blok daha önceden benzer durumdadır ama geçici çözümlerle idare ettiriliyordur, kabak sizin başınıza patlatılacak. Kapak bir anda çatlamaz.. Adam uyanık takılmaya çalışıyor. Bırak dava etsin..

davalık bir duruma gerek olmayabilir
    sözleşme imzalamış mı imzalamamış mı onu bir söylesin ve o sözleşmede ne yazıyor onlar önemli..Bazı çakallar böyle arabaları müşteriye verip müşterideyken arıza yaptıktan sonra para alabiliyorlar..
    Ama sözleşme gibi bir durum ortada yoksa zaten bırak para vermeyi arkadaşa kalan günleri için başka araç vermek zorundadır! Yada parasını iade etmek zorundadır..

Ben senin ne demek istediğini anlıyorum ama dava etsin demeyin Çünkü yasa gereği burda öğrenci araç kiralayamaz
    Zaten kiralasa bile şirket bu sorumluluğu almış olur sigorta vs kapsamıyor.. Yani her hangi bir kaza,arızalanma veya bir olayda şirket para talebinde bulunabiliyor..

Arkadaş önce bize bir durumu anlatsın tam olarak..Ondan sonra kesin ve net konuşup yardımcı olalım..

sözleşme imzaladım sözleşmenin 1 nüshasıda benim elimde ama sözleşmede olan madde de su 300tl muhafiyet yani kaza anında 300lirasını ben geri kalanını sigorta şirketi ödüyormus. ama arabayı adama verdikten sonra polise danışma ihtiyacı hissettim polise olaydan bahsetmedim araba kiralamak istedigimi söyledim KKTC ehliyetimin olmadıgını adaya gireli 1,5 ay oldugunu söyledim öğrenci oldugumu söyledim ve yaşımı söyledim oda kanunen benim sadece adaya girdigim ilk ay içerisinde arac kiralama yetkimin oldugunu söyledi yani ben arabayla kaza yapsaymışım kullandıgım arabayı karsı tarafın masraflarını ben karşılayacakmışım ve bide bunun ceza boyutu varmış. ama saolsun rent a car sahibi bunların hiçbirinden bahsetmedi bana sadece kaza için 300tl muhafiyet ücretini anlattı okadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: cocoloccomaya

@Aytürk aynen kardeşim

@Erdm24
    adamın zaten böyle bir şeyde bulunması yanlış..sonuçta işi gereği bu araçları servislerini bakımlarını yaptırmak zorunda..kaldı ki normal şartlarda asla para ödemesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değil olamaz..Sonuçta bu araç onun yükümlülüğündeyken arızalanmış olabilir ama bunun sorumlusu kendiside olabileceği gibi olmayadabilir..
    Olsa dahi bunu rent a car kendisi yapmak zorundadır Talep etmesi gibi bir durumda ödeme zorunluluğu kesinlikle yoktur..(eğer sözleşmede aksi belirtilmemişse)

Ama arkadaş bence en doğru hareketi araç arızalandığında hiç dokunmadan orda bırakması olmuş..Bence çok doğru bir hamle..Çünkü alıpta bir makiniste götürüp orda haber vereydi olay daha vahim olurdu..Sonuçta kendisi arıza yaptıktan sonra şirketi arayıp haber vermiş ve şirket kendisi gelip arabayı almış..Ve bu durumda olay kendisinden çıkmıştır..

sözleşmede aracın herhangi bir mekanik yada teknik arızasından bahsetmemiş sadece kaza olayı var kazada yapmadım. valla arac bozuldugunda bi bakayım dedim sonradan iyiki bakmamısım ugrasmaya degmez madur durumda olan benim zaten. rent a car sahibi sanayideki usta ve ben konusmamızdada orta yol bulunmaya calıstı ben cok yaklasmadım en fazla 500tl veririm onuda kagıt üzerine dökeriz imzalarız öyle veririm dedim oda ha 500lira vermişsin ha vermemissin dedi hukuki yola basvur deyince adam sinirlendi.(adam bu konusmaya gelene kadar cok sakindi zaten cok sakin ve oturakli bi adam) suan bekliyoruz bakalım ne olacak adamdaki bilgilerim zaten ev adresim ehliyetimin fotokopisi ve giriş çıkış kağıdımın fotokopisi.
    ve söyle bir bilgi edindim burada giriş çıkış kagınındaki gün izni yani şöyle oluyor 30 gunlük mühür vurulmussa ziyaretci 90günlük mühür vurulmussa ögrenci zaten öğrenciye kiralamak yasakmıs (KKTC ehliyetinin olmaması durumunda) benim kagıdımdaki mühür 90 günlük bu adam biliyor bu konuyu ve bana herhangi bir bilgi vermedi

• öncelikle geçmiş olsun. aracı allaha emanet kiralıyorsunuz. araçları kiralarken raclar size güvence veriyorlar mı? hayır.
    ama sizden alıyorlar.
    30km yürücen deseler gene araç kiralamam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Berry1925

öncelikle geçmiş olsun. aracı allaha emanet kiralıyorsunuz. araçları kiralarken raclar size güvence veriyorlar mı? hayır.
    ama sizden alıyorlar.
    30km yürücen deseler gene araç kiralamam.

haklısın dostum 1000 nasihat 1 musibet işte
  • Motor bloğu ne

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sonuçta bu bir kaza değil, arıza. ben olsam sözleşme imzalamış olsam bile bana önceden haberim olmadan ayıplı mal kiraladığı için beş kuruş vermem, dava açarsa açsın.
  • Geçmiş olsun. Araç kiralama çok sıkıntılı bir süreç..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnergyBlue -- 4 Kasım 2012; 18:49:47 >
  • o değilde az yaksın diye devirli kullanıyorum lafına koptum ya.kardeş sen o arabanın motorunuda çatlatırsın havayada uçurursun bu otomobil bilgisiyle maşşallah
  • Anlattığınız yasa gereği olarak şirket sahibi dava açsa bile daha zararlı çıkacağı ortada.Bizimde başımıza böyle bir olay gelmişti.Kiraladığımız araç eski bir broadway. Bir sabah araç hiç çalışmadı.Şirketi arayıp,bilgi verdik.Eski bir anadol ile özel bir tamirci geldi.Adam araca baktı,marş motorunun kömürlerinin bittiğini söyledi.Kendi anadol model otomobilini vermeyi teklif etti,kabul etmedik.

Yanılmıyorsam,şirkette bizim bütçe aralığımız da başka araç olmadığı için yedek araç verememişlerdi ve o günün kira bedelini bizden almamışlardı.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.