Şimdi Ara

ARABA PİYASASI NE OLACAK (2024) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
5
Favori
23.482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hükümet iyi bir algı yarattı inanan çok oldu, cahilleri borsaya topladı öncelikle. Devamında işi bilenler faiz ve mal almaya devam etti ama az bir kesim bu. Orta gelir dediğimiz kesim yok oldu olacak bir şey kalmadı, şuan para kazananlar ya gerçekten parası olanlar ya da illegal kazananlar (illegal devlet ihalesi, toki taşeronluğu, naylon fatura, kredi kartı takla, kuyumcu kisvesi altında kart işi, uyuşturucu vs...)

Haziran ayından beri araç fiyatları düştü diye algı yaptıranlar ve buna inanıp reklamını yapanlar var ama hepsi yayan kaldı ve çoğu bir şey sahibi bile değil ya da mevcut durumu yerinde sayan, geriye giden tayfa.

İkinci el arabada fiyat düştü dedikleri olay da 1990 model Mazda 626'ya 500.000TL isteyenlerin 250.000TL'ye düşmesi yani.

Ev içinde aynısı geçerli, şuan temelden alıp 4-5 sene beklemedikten sonra hazır ve merkez yerden ucuza ev alman veya o evin fiyatının düşmesi imkansız. Ankara'nın en ücra köşeleri Kızılay'a 40km mesafede ki semtlerde Mart 2023'de 1.500.000TL'ye satılan evler şuan 2.600.000/3.200.000TL'ye satılıyor, 50.000TL bile de düşmüyorlar pazarlıkta.

Yoksa otomotiv sektörü her ay %5 minimum zamlanmaya devam ediyor. Seçimden sonra zaten devalüasyon olunca, her şey ortaya çıkacak. Dolar 50, mazot 80TL olunca fiyatlar düştü demeye devam edecek yayan bir tayfa hala olacaktır ama iş işten geçmiş olacak.

Tavuk dönerin 200TL olduğu Big Mac menünün 300TL olduğu yerde evet evet her şeyin fiyatı düşer merak etmeyin siz.

• şahine 250k yazmışlar, 250bine 10k faiz alıp ayda 10gün araç kiralayıp ya da full taksiyle gezerim (üstüne para kalır). üstüne şahinin çıkaracağı masrafla uğraşmam. Eski araçlar bu kadar değerli olmamalı. Adam 2011 civic satıyor 200k km manuel 700bin tl. 723 bin e 10bin km de 2023 clio var. Senin eski aracına kim o parayı versin, sanki mercedes.

• bırakın araba piyasasını

oturup bakın bakalım TL fiyatı mecburi olan örneğin özel okul vs verdiği fiyatlar da kur ne gibi görünüyor ?

• Hocam açıkça soruyorum;

Benzinli otomatik SUV bakıyorum 1.4m'e kadar bütün mantıklı tekliflere açığım.

800k ver şu şu model üzmez derseniz ona da okeyim, 1.3m ver sıfır şu var onu al üzmez derseniz ona da okeyim işin özeti.

Hafta içi Koranda teklifi almaya gideceğim hem yakından bakayım diyorum araca.

• zotacing kullanıcısına yanıt

Satmadikca zararda değil onlar, beklemeye devam etsinler. Bu ülke döviz bazında bile pahalı bir ülke bu döngü bir yerde son bulacak. İnsanlar hayal aleminde yaşıyor. Son 1.5 -2 aylık internet alışverişlerime bakıyorum fiyatlar düşüşte. iPhone aldım, aldığımdan bu yana fiyatı 2000 daha düşmüş, çanta aldım fiyatı düşmüş, adaptör aldım fiyatı düşmüş, deterjan aldım fiyatı düşmüş, 2 haftadır lastik bakıyordum 2 gün önce düşürdüler aldım. Bahsettiklerim anlık indirimler değil farklı satıcılarda olan genel fiyat düşüşleri. Bulunduğum sitede ilanlar 4-5 aydır aynı veya bir miktar daha düşük fiyatla ilanda duruyor. Dolar o günden bu yana yüzde 20den fazla değer kazanmış olsa gerek. Dolar bazında seve seve düşecek o fiyatlar. Küresel ekonomide bir katma değerin yoksa ki yok, insanlar senin pahalı ürünlerini tercih ETMEZ. Ekonomi de sıkılaşma devam ederse, isterse düşürmesinler. İnsanlar mecburi olmayan harcamaları kısmaya başladı ben piyasadaki fiyatlardan durumu az çok okuyabiliyorum. Daha kredi kartı kullanımı ile ilgili kısıtlamalar gelince o zaman başlayacak esas parti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ussuz -- 18 Şubat 2024; 23:59:35 >

• Seçim sonrası enerji başta olmak üzere her şeye zam var

• Mugetsuga kullanıcısına yanıt

Taigo 1.0 Style DSG (1,2-1,3m TL)

C4X 1.2 Puretech Shine Bold EAT8 (1,1-1,3m TL)

C4 Cactus 1.2 Shine (Facelift kasa)

1155051769

• CaptainSkyWalker kullanıcısına yanıt

Seçimden sonra referandum hazırlığı yapılıyor diyorlar

Yani yine başka bir seçim geliyor doların da euro'nun da enerjinin de arabanın da altının da öyle artmasına izin vermezler kısa vadede.

Genel seçimlerin olacağı son güne kadar doları 20 mazotu 20 lira da tuttu adamlar istedikleri zaman tutuyorlar.

• MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt

Evet hocam benim aklım şu enflasyon farkına gitti toplu sözleşmeyi unuttum. 

• Parası alan alıyor

• Tuttu diyorsun da nasıl tuttu? Dayadı ek mtvyi tuttu. Burada asıl tutan biz vatandaşlar olmuşuz 😂
  • Neyin referandumunu yapacağız acaba?Adamlar ömür boyunca koltukta kalmayı zaten istiyorlar.Bu millet de ölene kadar bunları kazandırmaya and içmişken hala neyin referandumunu yapacağız?Bunlar sırf mutlu olsunlar diye zırt pırt her yıl seçim yapıp akp'nin kazandığını mı ilan edeceğiz?

Bu ülkede seçime bile gerek yok artık.Azerbaycan ve Rusya,Suriye gibi kazanını belli olan formalite seçimlere gideriz bu saatten sonra.

• Ne referandumu ?

OVP - TCMB Yıl sonu dolar tahmini 40 TL ise sen onu 45 TL olarak düşün.

Seçim sonrası vergi zamları başta olmak üzere tüm harçlara vs. zam gelecek.

ÖTV zammı da seçim sonrasına bırakıldı.

Yılın 2. yarısı faiz indirimlerine başlanabilir.

• Bu ülkeye nüfus bazında kişi başına düşen araç sayısı çok düşük. Faizler düştüğü zaman ve yaz tatili geldiği zaman araçlar çok değerlenecek gene benim düşüncem tabi.

• Mugetsuga kullanıcısına yanıt

Jeep Compass 2022 1.3 Limited dolu paketi boyasız, 1450

3008 2021 yeni kasa Allure 1.6 Puretech 180 hp, 1375

bütçem 1.4 aralığındayken bunlardan birini alacaktım hocam. kapılarında çizik boyası vardı bazılarının, bazıları boyasızdı. geçen haftaki fiyatlar.

c4x gibi araçlar hiç içime sinmedi şahsen o paraya.

ek olarak ben bütçeyi 1.7 ye çekip Togg için anlaştım v2 uzun menzil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 19 Şubat 2024; 13:40:40 >
  • Teşekkürler hocam araştırayım ama C4 X SUV değil diye biliyorum 

• MaDMaxiBo kullanıcısına yanıt

Çizikler vs. çok önemli değil sonuçta dışarıda duruyor bu araçlar, illaki çizilecekler.

3008 mantıklı aslında şanzıman olarak da yorumları iyiydi.

Bir bakayım bunlara da teşekkürler.

• byburaq67 B kullanıcısına yanıt

Hep söylüyorum araç değer kaybı en az ülke Türkiye diye.Her zaman sıfır veya 1 yaşında araca binmek lazım.Değer kaybı olmadığı için ufak eklemelerle alınır.

Misal bizim Kıbrıs'ta örnek vereyim sıfır 1 serisi 35 bin pound iken 2022 modeli 23-24 bin, 2019 modeli 17-18 bin, 2015 modeli 13-14 bin,2007-2008 modeli 6-8 binlerde dolaşıyor.Kısaca 2007-2008 model bir arabayi sıfırlamak için değerinin 5-6 katını ödemek gerekiyor.Avrupa'da, Amerika'da değer kaybı çok daha fazla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3K1X -- 20 Şubat 2024; 0:4:31 >
  • tek cevap

TR SERVERİNDE HİÇBİR ŞEY ZAMANLA UCUZLAMAZ.

• 2. Elde paslanmış 2004 model italyan-Fransız düşük kalite taklalı aracına 400 civari yazanlar var . 10 yaşın altında arac almak saçmalık şuan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ayyildiz01 -- 20 Şubat 2024; 12:2:44 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.