Şimdi Ara

Aracın noterden devrini almadan kasko ve trafik sigortası yapılması mumkun mu?ve rehin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bir akrabanın arabasını alacağım.Ancak henüz noterden satışı yapılmadı.Ben noterden aracın devrini almadan araca kasko ve trafik sigortası yaptırabilir miyim?Gerçi trafik sigortası şu anda var aracın ama kaskosu yok.Malum İstanbul da insan kaskosuz araba kullanmaya güvenemiyor.En azından ben.
    Bir de aracın ruhsatındaki rehin halen kaldırılmamış.Banka kredisi ile alınmıştı.Borcu yok.Bankadan rehinin kaldırılması yazısı noter satışı için yeterli mi?Yoksa önce gidip ruhsatı mı yenilemek gerekli?Yani ben bankanın verdiği yazıyla noterden devri almış bir biçimde ruhsat zaten değişecekken bir taşta iki kuş vurarak halledebilirmiyim?Rehin kaldırma işlemini eski sahibi yapmalı diye bir kural var mı.?
    Teşekkürler...
    Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ctuna -- 17 Eylül 2008; 0:00:53 >

• Benim bildiğim kasko poliçesi sadece ruhsat sahibi adına düzenlenir. İlle kasko olsun dersen senin akraba kasko yaptırsın, parasını sen öde. Kasko poliçesi devredilemiyor ancak satış gerçekleşince kaskonun kullanılmayan süreye karşılık gelen tutarı iade ediliyor, o iadeyi de sen alırsın.

Bankanın yazısı satış için yeterli olmaz. Bankadan alacağınız kağıtla notere gidip noterden borcu yoktur yazısı çıkarttıracaksınız. Noterden aldığınız kağıtla da trafiğe gidip rehin kaldırma yazısı alacaksınız. Bu aşamadan sonra ruhsatı değiştirmeden direk notere gidip satışı bu kağıtla gerçekleştirebilirsiniz. Ruhsat sadece bir kere değiştiği için yine bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz ama sizin düşündüğünüden biraz daha fazla uğraştırıcı. Bankadan henüz yazı almadıysanız onun bir bedeli var. Ayrıca noterden alınacak yazı da bedava değil (1,5 sene önce ben 40 YTL + 40 YTL civarı vermiştim). Noterden sonra trafikten alınan yazı için para gerekmiyor ama bütün bir gününüzü işgal edebilirler.

Not: Bankadan, noterden ve trafikten alınacak yazılar için aracın sahibinin (yani satıcının) bizzat veya noterden onaylı vekilinin gitmesi gerekiyor. Ayrıca vergi dairesinden araçla ilgili borcu yoktur yazısını da satıcı alacak ve satışta notere verecek. Yani satıcı son aşamaya kadar mecbur işin başında olacak, alıcı tek başına takip edemez. Ayrıca satıcı alıcıya vekalet veremez diye biliyorum ama bundan emin değilim.

• Cevabınız için teşekkür ederim...
    Peki araç 22 plaka.Satıcı banka ve noter ayağını hallettikten sonra noterden alınan kağıt ile plaka iline mi gidip rehni kaldırma yazısı alınmalı?.Yoksa bulunduğumuz yer trafik ten bu yazıyı alabiliyor muyuz?
  • valla nasıl yaptılar bilmiyorum ama bana bi sigortacı öyle bişey yapmıştı hacizli arabanın üzerine kaskoyu benim üzerime yaptı

sonra şans eser isigortacı bi arkadaş gördü olayı böyle bi kasko mümkün değil dedi bunun geçerliliği olmaz diye

bende iptal ettirmiştim kaskoyu sakata gelmeyelim diye

yani yapan var ama ne kadar sağlam bilemiyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: oflazca

Benim bildiğim kasko poliçesi sadece ruhsat sahibi adına düzenlenir. İlle kasko olsun dersen senin akraba kasko yaptırsın, parasını sen öde. Kasko poliçesi devredilemiyor ancak satış gerçekleşince kaskonun kullanılmayan süreye karşılık gelen tutarı iade ediliyor, o iadeyi de sen alırsın.

Bankanın yazısı satış için yeterli olmaz.Bankadan alacağınız kağıtla notere gidip noterden borcu yoktur yazısı çıkarttıracaksınız. Noterden aldığınız kağıtla da trafiğe gidip rehin kaldırma yazısı alacaksınız. Bu aşamadan sonra ruhsatı değiştirmeden direk notere gidip satışı bu kağıtla gerçekleştirebilirsiniz. Ruhsat sadece bir kere değiştiği için yine bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsunuz ama sizin düşündüğünüden biraz daha fazla uğraştırıcı. Bankadan henüz yazı almadıysanız onun bir bedeli var. Ayrıca noterden alınacak yazı da bedava değil (1,5 sene önce ben 40 YTL + 40 YTL civarı vermiştim). Noterden sonra trafikten alınan yazı için para gerekmiyor ama bütün bir gününüzü işgal edebilirler.

Not: Bankadan, noterden ve trafikten alınacak yazılar için aracın sahibinin (yani satıcının) bizzat veya noterden onaylı vekilinin gitmesi gerekiyor. Ayrıca vergi dairesinden araçla ilgili borcu yoktur yazısını da satıcı alacak ve satışta notere verecek. Yani satıcı son aşamaya kadar mecbur işin başında olacak, alıcı tek başına takip edemez. Ayrıca satıcı alıcıya vekalet veremez diye biliyorum ama bundan emin değilim.

İki yerde farklı şeyler söylemişsiniz.
    Noter borcu yoktur yazısını nasıl verecek anlamadım. Borcu yoktur yazısı vergi dairesinden alınabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugrvw -- 17 Eylül 2008; 0:20:34 >

• Çok zor bir durum değil sizinki sigortacınıza durumu izah edin poliçeye sigortalı aracın ruhsat sahibini yazacak ancak sigorta ettiren kısmına sizin adınızı yazacak böylece ilerde de aracı devir alırsanız sizin isminize kaskoyu devredebileceksiniz. Saygılar hasarsız günler dilerim...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.