Şimdi Ara

Archive.org'da Ödünç Alınan Dökümanları İndirme [REHBER]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
27
Favori
6.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • archive.org son zamanlarda çok sık kullandığım bir site. Aklınıza gelen her şeyin arşivlenebildiği, kâr amacı gütmeyen, herkese açık bir dijital kütüphanedir. İçerisinde devamlı genişleyen müthiş bir arşiv vardır. (wiki)

Bu sitedeki dökümanların çoğu çeşitli formatlarda indirilebilir durumda fakat bazı dökümanlar aynı kütüphanede olduğu gibi sadece ödünç alınabiliyor. İşte bu indirilemeyen, yalnızca site üzerinden okunabilen dökümanları nasıl indirebiliriz bunu anlatacağım;

Ödünç alınan dökümanlarda Books to Borrow etiketi oluyor ve yalnızca 1 saat ve 14 günlük kiralanabiliyor. Hepsi 14 gün ödünç alınamıyor ama mutlaka 1 saatlik alınabiliyor. Sanırım bir şeyi 14 gün ödünç alırsanız bir başkasını 14 gün alamıyorsunuz, bu opsiyon kapanıyor fakat bir sınır olmadan her şeyi 1 saatliğine ödünç alınabiliyor, bittiğinde de tekrar tekrar kiralayabiliyorsunuz. 14 gün ödünç alınan dökümanları direkt şifrelenmiş biçimde (altta bahsedeceğim URLLink.acsm) indirme seçeneği var fakat 1 saatliklerde hiçbir opsiyon yok.

Archive.org'da Ödünç Alınan Dökümanları İndirme [REHBER]

1 saatliğine ödünç aldığımız şeyleri nasıl indireceğiz ve kilidini kaldıracağız?

Gerekli olanlar:

1. PC tarayıcı, tercihen Chrome
    2. Ücretsiz Archive.org hesabı
    3. Adobe Digital Editions yazılımı
    4. Calibre yazılımı
    5. Calibre için DeDRM_tools eklentisi

İşe başlayalım, yapılacaklar kısa ama çok detaylı anlatacağım;

1. Uygun Adobe Digital Editions ve Calibre sürümlerini indirip kuralım.

2. DeDRM_tools'u indirip zip'ten çıkaralım, içinde iki zip'li dosya olacak: DeDRM_plugin ve Obok_plugin.

3. Calibre'yi açalım, sırasıyla Preferences → Plugins → Load plugin from file tıklayıp DeDRM_plugin'i (zipli halde) seçelim. "Are you sure?" ekranına evet diyip ilerleyelim.

4. Doğru yaptıysanız plugin'lerde file type kategorisinde DeDRM'i görüyor olmalısınız. Bu erişimi kısıtlanmış dökümanların kilidini kaldırmaya yarayacak. Bu taraf ile işimiz bitti.

5. Adobe Digital Editions yazılımını açalım. Bilgisayarı yetkilendir gibi birşey soruyordu, adobe hesabı kullanmadan tikine basıp yetkilendirmeyi seçin, onaylayarak devam edin.

6. Archive.org hesabına giriş yapalım ve ödünç alınacak dökümanı seçip "borrow for 1 hour" tuşuna tıklayalım.

7. Bu işlemden sonra ilgili dökümanın tüm sayfalarına site üzerinden erişebiliyoruz fakat biz PDF olarak indirmek istiyoruz, devam edelim.

8. İki yöntem var; ilki ufak bir javascript kodu, ikincisi ise hazır bir linke ürün kimliğini kopyalamak. Önce birinci yöntemi anlatayım:

9. İlk yöntem: tarayıcımızın yer işaretleri yöneticisini açalım. Genelde CTRL+Shift+O ile açılır, chrome için: chrome://bookmarks/

10. Yeni yer işareti yarat diyip URL kısmına aşağıdaki kodu yapıştıralım, isme "Archive.org İndirme" gibi herhangi bir şey yazabilirsiniz:

window.location=window.location.protocol+'//'+window.location.hostname+'/services/loans/loan/?action=media_url&identifier='+window.location.pathname.split("/").pop()+'&format=pdf&redirect=1'

11. Ödünç aldığımız dökümanın ekranında (kiraladıktan sonra) bu kod ile kaydettiğimiz yer işaretine tıklayalım. URLLink.acsm adı ve uzantısında bir dosya inmesi gerekiyor.

12. Doğru yaptıysanız başarıyla iner, "The item you are trying to edit cannot be retrieved. This problem may be temporary or the identifier supplied is invalid or references a removed resource." hatası verirse ikinci yöntemi deniyoruz.

13. İkinci yöntem: kullanacağımız indirici link taslağı şudur:

https://archive.org/services/loans/loan/?action=media_url&identifier=__item-id-buraya__&format=pdf&redirect=1

14. Ödünç aldığımız dökümanın linkine gidelim, örneğin link şu şekilde olmalı: archive.org/details/hulkofficialstra00boge kırmızı olan kısım kimlik, ilgili yere yapıştıralım. Link şöyle olacak:

https://archive.org/services/loans/loan/?action=media_url&identifier=hulkofficialstra00boge&format=pdf&redirect=1

15. Bu linki alıp yeni sekmede yapıştırıyoruz ve URLLink.acsm dosyamız iniyor. Şimdi gelelim devamına:

16. İnen URLLink.acsm dosyasını açıyoruz, Adobe Digital Editions yazılımı çalışıyor ve ödünç aldığımız döküman bu programın kütüphanesine inmeye başlıyor.

17. İnme işlemi bittikten sonra programın kütüphanesine gidelim ve ilgili dökümana sağ tık → Show in File Explorer diyelim.

18. C:\Users\xxxx\Documents\My Digital Editions adresini açacak, inen dökümanlar burada toplanıyor fakat çift tıklarsanız açılmadığını göreceksiniz, sadece adobenin programı ile açılabiliyorlar.

19. Şimdi kilit kaldıracağız: Calibre'yi açalım, sol tepeden Add Books diyelim ve belirttiğim Adobe'nin kütüphane adresine gidelim. İlgili dökümana çift tıklayalım ve Calibre kütüphanesine aktaralım.

20. Bu işlemden sonra dökümanın kilidi otomatik olarak kalkmış oluyor. İlgili dökümanı seçelim, sağdaki önizleme panelinin altındaki Path kısmından dökümanınıza ulaşabilirsiniz.

Notlar ve bazı mesajlarım:

• Adobe programı aynı anda yalnızca bir döküman indirebiliyor ve nedense oldukça yavaş indiriyor.
    • İndirdiğiniz şey PDF değilse, Calibre programı ile dönüştürebilirsiniz. Beceremezseniz beni mention'layın yardımcı olurum.
    • Baştaki kurulumlar ve detaylı anlatım yüzünden çok madde oldu ama yaptığımız şey aslında çok basit, sistemi kurduktan sonra seri biçimde bu tip dökümanları indirebilirsiniz.
    • Bu ödünç alınabiir dökümanlar genelde nadir bulunabilen içerikler oluyor, aynı zamanda bazıları zaten kilitsiz biçimde sitede paylaşılmış durumda. Önce sitede aratın belki direkt indirme vardır.
    • Neler ödünç alınabilir, göremedim diyenler için Books to Borrow. Şu an için ~3,5 milyon döküman var. Tabi karman çorman, düzgün kullanabilmek için filtrelemek ve kategori içinde aratmak lazım.
    • Bu rehber Oyun Sanat Kitapları ve Strateji Kılavuzları konusunda kullanılmak için hazırlanmıştır. Meraklıları göz atabilir. Ben bu yöntem ile kılavuz ve artbook'lar indiriyorum.
    • Yukarıda code içine aldığım metinler mobil app ve forumun bazı sürümlerinde doğru görüntülenmeyebilir, lütfen PC web sürümünden bakın.

Herhangi bir yerde takılırsanız beni mentionlayıp sorabilirsiniz. İyi okumalar. Archive.org'da Ödünç Alınan Dökümanları İndirme [REHBER] 

𝒔𝒉𝒂𝒓𝒊𝒏𝒈 𝒊𝒔 𝒄𝒂𝒓𝒊𝒏𝒈

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XanthiN -- 3 Nisan 2022; 0:35:33 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Archive.org'dan Ödünç Alınan Dökümanları İndirme [REHBER]

Giriş

Internet Archive (Archive.org), geniş bir dijital arşiv koleksiyonu sunan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Bu arşiv, kamuya açık web sitelerini, kitapları, filmleri, yazılımları ve diğer dijital varlıkları içerir. Bu kılavuzda, Archive.org'dan ödünç alınan dökümanları indirmenin adım adım sürecini açıklayacağız.

Archive.org Nedir?

Archive.org, 1996'da kurulan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Misyonu, internetteki dijital içeriğin kalıcı bir arşivini oluşturmaktır. Web sayfalarını, kitapları, filmleri ve diğer dijital varlıkları düzenli olarak tarar ve depolar. Bu arşiv, araştırmacılar, akademisyenler ve koleksiyoncular için değerli bir kaynak görevi görmektedir.

Archive.org Kitap İndirme

Archive.org, kamu malı veya Creative Commons lisansı altında bulunan kitapları ücretsiz olarak indirmene olanak tanır. Kitap indirmek için şu adımları takip edebilirsin:

1. Archive.org web sitesine git: https://archive.org/
    2. Arama çubuğuna kitap başlığını veya yazarını yaz:
    3. Uygun kitap sonucunu bul:
    4. "İndir" sekmesine tıkla:
    5. İstediğin indirme formatını seç: (PDF, EPUB, MOBI vb.)

Archive.org Film İndirme

Archive.org ayrıca kamu malı veya Creative Commons lisansı altında bulunan filmleri ücretsiz olarak indirmene olanak tanır. Film indirmek için şu adımları takip edebilirsin:

1. Archive.org web sitesine git: https://archive.org/
    2. Arama çubuğuna film başlığını veya yönetmenini yaz:
    3. Uygun film sonucunu bul:
    4. "İndir" sekmesine tıkla:
    5. İstediğin indirme formatını seç: (MP4, AVI, MOV vb.)

İpuçları ve Hususlar

• "İndir" seçeneği yalnızca kamu malı veya Creative Commons lisansı altında bulunan dökümanlar için kullanılabilir.
    • Archive.org'dan ödünç alınan dökümanlar belirli bir süre için kullanılabilir. Süre dolduktan sonra dökümanlar tekrar ödünç alınmalıdır.
    • Archive.org'dan indirilen dökümanları ticari amaçlarla kullanamazsın.
    • Archive.org'un Kullanım Koşullarını dikkatlice okuduğundan emin ol.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Up faydalı
  • Daha iyi anlatılamazdı hocam. Archive.org'da Ödünç Alınan Dökümanları İndirme [REHBER] 

• Konu dışında kaybolup gitmezmi bu faydalı konu
  • JaReD22 kullanıcısına yanıt

Sanat Kitapları ve Strateji Kılavuzları konusuna linkleyeceğim bunu. Daha uygun bir forum varsa oraya taşıtabilirim. Öneriniz var mı?  

• XanthiN kullanıcısına yanıt
    Hocam siz bunu yedekleyin
    Konu patlarsa yazık olur
  • LeviEfendi kullanıcısına yanıt

Konunun silinmesi için bir sebep yok ama yine de sayfanın HTML imajını aldım.

• XanthiN kullanıcısına yanıt
    Yok hocam siz daha iyisini bilirsiniz
  • Konu sanırım hatalı biçimde silinmiş, iletişime geçerek geri aldırdım.

• Denedim, yöntem halen çalışmakta.

• çok teşekkürler,ilk yöntem hata verdi ama ikinci yöntem ile indirdim,elinize sağlık hocam

• merhaba ben dosyayı calibreden açmaya çalıştığımda bos sayfalar çıkıyor nerde hata yapıyorum. adobeden finderda bul dediğimde de boş syfalar gözüküyor. yanlış mı kurulum yaptım acaba?

• Bu çözümü keşke internette daha erken arasaydım da bu yöntemi öğrenebilseydim.. Teşekkürler yine de. Epey vaktim sıkışık olduğundan zamanında indiremeyeceğim bir içerik var, ("The Uruk world system : the dynamics of expansion of early Mesopotamian civilization" by Guillermo Algaze) eğer olur da bu yöntemi kullanıp da yardımcı olmak isteyen birileri çıkarsa aşırı makbule geçer.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.