Şimdi Ara

aRkadasLar bana haK vericeksiniz (=

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
693
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşLar 1 1.5 senediR ßu oyunu ßıraktım bu oyunu önceden oynayan aRkadasLarım arasında arada bu oyunun konusu açılınca bir kaç saat üzerinde muhabbet edebilioruz yaptıklarımızı anlatıyoruz eskiler şöyle der: ''bir lise anıları birde askerlik anıları hiç unutulmaz'' önümüzdeki nesilde ''bir knight,askerlik,lise'' anıLarı hiç ßitmez dicek sanRm bunu qözLemLedm xD hak verenLer up (=

• Haklısın knight online sohbetleri ve anıları çok iyi oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4rv1st4r

quote:

Orijinalden alıntı: Ekmek Arası Pilav

Önce adam gibi yaz

önemLi oLan doğru yazmak değil yanlıs yazılmışsada doğru anlamak oda insanın içinde olan bişe polemige qerek yok sadece duygu ve düşünceLerimi acıkladım qeRek yok böle seleRe önce insanLık kardeş..

bu tür uyarımsıları dikkate alma sen, haklısın herkes için unutulmaz birşeyler vardır..
  • ß almancada 2 s nin yanyana gelmesi sonucu anlam karmaşasını önlemek amacıyla aalfabeye girmiştir.

Türkçedeki B le hiçbir alakası yoktur!

Atatürk Türk Alfabesinde b yi yada s yi sizin keyfinize göre ayarlamadı öyle olması gerekiyordu ADAM GİBİ YAZIN ŞUNU

edit: Al senin için itina ile hazırladım

Türkçede büyük harfler nerelerde kullanılır?

1-Cümle başlarında
    2-Tırnak içindeki cümle başlarında
    3-İki noktadan sonraki cümle başlarında
    4-Mısraların başlarında
    5-Belirli tarihler
    6-Açıklamaların başlarında
    7-Özel adlarda

Türkçenin alfabesi:

Türk Alfabesi aşağıdaki harflerden oluşmaktadır:

A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Romen Diyojen -- 12 Nisan 2010; 20:40:18 >
  • EeT DoStUm SaNa TaMaMıYlE KaTıLıYoRuM.ÇoK HkLIsSıN.Bi' KNiGhT AnIlArI Bi AsKeRLiK UnUtUlMaZ.

• Polemiğe gerek yok ben nasılsa a partisini seçiyorsam karşımdakinin b partisi seçmesine saygı göstermem lazım. Yaptığı yanlış ve uyuz olduğum bir konu ama bunu değiştirmek kişinin elinde
  • quote:

Orijinalden alıntı: BuRaKe94

ß almancada 2 s nin yanyana gelmesi sonucu anlam karmaşasını önlemek amacıyla aalfabeye girmiştir.

Atatürk Türk Alfabesinde b yi yada s yi sizin keyfinize göre ayarlamadı öyle olması gerekiyordu ADAM GİBİ YAZIN ŞUNU

1-Cümle başlarında
    4-Mısraların başlarında
    5-Belirli tarihler
    7-Özel adlarda

Türkçenin alfabesi:

hey rabbim ya

• quote:

Orijinalden alıntı: SroKO

Polemiğe gerek yok ben nasılsa a partisini seçiyorsam karşımdakinin b partisi seçmesine saygı göstermem lazım. Yaptığı yanlış ve uyuz olduğum bir konu ama bunu değiştirmek kişinin elinde

Genelde bu tür şeylere pek karışmam ama olay a partisi b partisi değil. Alfabemizde "B" sesini temsil eden "B" harfi varsa ß diye kasmaya gerek yok. Yada "g" için "q" . Bu şekilde yazmak ne okuyana güzel görünür ne de yazan kişiyi yüceltir. Aksine Türkçe'mize zarar verir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Numan

quote:

Polemiğe gerek yok ben nasılsa a partisini seçiyorsam karşımdakinin b partisi seçmesine saygı göstermem lazım. Yaptığı yanlış ve uyuz olduğum bir konu ama bunu değiştirmek kişinin elinde

Genelde bu tür şeylere pek karışmam ama olay a partisi b partisi değil. Alfabemizde "B" sesini temsil eden "B" harfi varsa ß diye kasmaya gerek yok. Yada "g" için "q" . Bu şekilde yazmak ne okuyana güzel görünür ne de yazan kişiyi yüceltir. Aksine Türkçe'mize zarar verir.

dediklerinde doğru olabilirsin ama herkesin doğrusu kendine.. inan bu yazdıklarını başlığı açan okusa bile alışkanlıkları bi nebze değişmeyecektir.. tamam, Türkçe hepimize ithafen emanet edilmiş bir dil ama bu tarz uyarılarda görüntü kirliliğinden ileri gitmez.. ben görmedim ki bi üye böyle bi uyarıyı görüp " aa tamam ben bi halt yemısım hadı turkcemı duzeltım " desin. yazdığınla kalırsın yani..

ß ya da q meselesine gelince.. eskiden bende çok kıl olurdum ama kendince tatmin oluyorsa irdelemenin, kişinin keyfine / alışkanlığına yönelik itici cevaplarada gerek yok.. çünkü o yine doğru bildiği yolda ilerleyecektir.. her dil zamanla değişim göstermektedir zaten.. bence fazla kafa yormaya gerek yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: DeLüRüK

quote:

quote:

dediklerinde doğru olabilirsin ama herkesin doğrusu kendine.. inan bu yazdıklarını başlığı açan okusa bile alışkanlıkları bi nebze değişmeyecektir.. tamam, Türkçe hepimize ithafen emanet edilmiş bir dil ama bu tarz uyarılarda görüntü kirliliğinden ileri gitmez.. ben görmedim ki bi üye böyle bi uyarıyı görüp " aa tamam ben bi halt yemısım hadı turkcemı duzeltım " desin. yazdığınla kalırsın yani..

ß ya da q meselesine gelince.. eskiden bende çok kıl olurdum ama kendince tatmin oluyorsa irdelemenin, kişinin keyfine / alışkanlığına yönelik itici cevaplarada gerek yok.. çünkü o yine doğru bildiği yolda ilerleyecektir.. her dil zamanla değişim göstermektedir zaten.. bence fazla kafa yormaya gerek yok.

Düzelip düzelmemesi kendini ilgilendiren bir durum konu dışında aynı şekilde büyüklü küçüklü yazan bir üye, bir zaman sonra tepkilere dayanamayıp düzeltti yazım şeklini bunun örneği yok diyemeyiz. Bana göre o şekilde yazmak, "düzgün bir şekilde" yapılan hatırlatmadan daha fazla kirliliğe sebep oluyor.

• Bu tür yazı yazanlara,yazdıkları konunun doğruluğunu değerlendirebilirim fakat onları kaale bile almam,hiç hoşnut olmam.Kirlilik ve yanlıştan başka bir görüntüsü yok.
  • B yerine ß yazmanın ne gibi bir açıklaması var.
    Uyarılar yerinde alınacak gücenecek durum yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yupbiy -- 12 Nisan 2010; 23:35:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BuRaKe94

ß almancada 2 s nin yanyana gelmesi sonucu anlam karmaşasını önlemek amacıyla aalfabeye girmiştir.

1-Cümle başlarında
    4-Mısraların başlarında
    5-Belirli tarihler
    7-Özel adlarda

Türkçenin alfabesi:

Tamamen katılıyorum ve B harfi yerine ß ya da g yerine q yazanları tamamen özenti olarak görüyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DeLüRüK

quote:

quote:

Düzelip düzelmemesi kendini ilgilendiren bir durum konu dışında aynı şekilde büyüklü küçüklü yazan bir üye, bir zaman sonra tepkilere dayanamayıp düzeltti yazım şeklini bunun örneği yok diyemeyiz. Bana göre o şekilde yazmak, "düzgün bir şekilde" yapılan hatırlatmadan daha fazla kirliliğe sebep oluyor.

aynen öyle yazanlar uyarılardan daha fazla kirletiyor konuları

• Böyle yazanlara cevap bile vermem
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.