Şimdi Ara

Arkadaşlar psu fan yönü çok önemli mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
11.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar bugün elime su power gecti ve tanıdıgım bilgisayarcıya götürdüm neyse aksam oldu eve geldim hatta az önce kasayı actım bi bakıyım dedim ve psu kasanın alt tarafına takılıyor bu arada ne var ki psu fanı kasanın altına bakıyor ve rahatsız oldum bu durumdan daha önce gördüğüm bütün psu fan yönü ekran kartı tarafına yani kasanın icine dogru bakıyordu sizce yanlıs mı takmıs

bahsettiğim psu su arkadasar
    http://www.hepsiburada.com/liste/high-power-plus-serisi-750w-135cm-fanli-moduler-80plus-verimli-power-supply-hp-750-g14c/productDetails.aspx?productId=bd131026&categoryId=1012

• Yapay Zekanın Yanıtı

PSU Fan Yönü: Neden Önemlidir?

Bilgisayarının en önemli bileşenlerinden biri olan güç kaynağının (PSU) düzgün çalışmasına, soğutma hayati önem taşır. Güç kaynağının içindeki fan, bileşenlerini serin tutmak ve aşırı ısınmayı önlemek için sıcak havayı dışarı atar.

PSU fanının yönü, güç kaynağının etkin soğutmasında kritik bir rol oynar. Doğru fan yönü, iç bileşenlerden sıcak havayı çekerek ve dışarı atarak hava akışını optimize etmeye yardımcı olur. Yanlış fan yönü ise hava akışını engeller ve bileşenlerin aşırı ısınmasına neden olabilir.

PSU Fanı Nerede Olmalı?

PSU fanı genellikle güç kaynağının alt tarafında bulunur. Fanın yönüne karar verirken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalısın:

• Bilgisayar kasasının hava akış yönü
    • Diğer bileşenlerin yeri

PSU Fanı Ne Tarafa Bakmalı?

Çoğu durumda, PSU fanı aşağı doğru bakmalıdır. Bu, aşağıdaki avantajları sağlar:

• Sıcak havayı bilgisayar kasasının altından dışarı atar
    • Diğer bileşenlerden gelen sıcak havayı çekmesini önler
    • Bileşenleri daha iyi soğutur

PSU Fan Yönü Nasıl Kontrol Edilir?

PSU fanının yönünü kontrol etmek kolaydır. Bilgisayar kasasını aç ve güç kaynağına bak. Fanın aşağıya doğru baktığından emin ol. Değilse, fanı çıkar ve aşağı doğru bakacak şekilde yeniden tak.

Sonuç

PSU fanının yönü, bilgisayarının genel sağlığı ve performansı için önemlidir. PSU fanını doğru şekilde yönlendirerek, bileşenlerini aşırı ısınmadan koruyabilir ve bilgisayarının daha uzun süre düzgün çalışmasını sağlayabilirsin.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • quote:

Orijinalden alıntı: Raweal

Bu mesaj silindi.
    Güç kablosu PSU'ya arkadan bağlanmıyor mu? Fan kısmı altta mı üstte mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: pohuman

Güç kablosu PSU'ya arkadan bağlanmıyor mu? Fan kısmı altta mı üstte mi?

Alıntıları Göster
    Doğru takılmış. Güç kaynağı fanı havayı içeri çeker, dışarı üflemez, dolayısı ile sürekli taze hava ile beslemeniz gerekir. Kasanın altında yeteri kadar boşluk var ise ve kasanın çevresini temiz tutarsanız daha faydalı olur. Eğer fan kasanın içine yani ekran kartına bakar ise kasanın içindeki dışarı atılması gereken sıcak havayı güç kaynağı içine çekerse dahada ısınır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4AE4C4F1E

Doğru takılmış. Güç kaynağı fanı havayı içeri çeker, dışarı üflemez, dolayısı ile sürekli taze hava ile beslemeniz gerekir. Kasanın altında yeteri kadar boşluk var ise ve kasanın çevresini temiz tutarsanız daha faydalı olur. Eğer fan kasanın içine yani ekran kartına bakar ise kasanın içindeki dışarı atılması gereken sıcak havayı güç kaynağı içine çekerse dahada ısınır.

Alıntıları Göster
    Yeni kasalarda psu alta takılıyor.Fanın üstte olması lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: Rapresyonik

Yeni kasalarda psu alta takılıyor.Fanın üstte olması lazım

Alıntıları Göster
    görünen oki ters takmış.Eğer fan atrafında bir hava filtresi falan varsa çok sıkıntı olmaz heralde.
    düzeltmekte yarar var

• quote:

Orijinalden alıntı: Sonyali

görünen oki ters takmış.Eğer fan atrafında bir hava filtresi falan varsa çok sıkıntı olmaz heralde.
    düzeltmekte yarar var

Alıntıları Göster
    evet kasam yerde duruyor ve kapı dibinde duruyor muhtemelen toz sorunu cıkacaktır ve kasa yerden 1 2 cm yukarda duruyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: micchech

evet kasam yerde duruyor ve kapı dibinde duruyor muhtemelen toz sorunu cıkacaktır ve kasa yerden 1 2 cm yukarda duruyor

Alıntıları Göster
    arkadaslar ama bak hemen üstte bir arkadasımız resim koymus psu yukarı bakıyor ama dikkat ettiyseniz psunun üstündeki yazılar ters duruyor sanki psu orda yanlıs takılmıs gibi duruyo cıkamadım işin içinden anasını satıyım
  • quote:

arkadaslar ama bak hemen üstte bir arkadasımız resim koymus psu yukarı bakıyor ama dikkat ettiyseniz psunun üstündeki yazılar ters duruyor sanki psu orda yanlıs takılmıs gibi duruyo cıkamadım işin içinden anasını satıyım

Alıntıları Göster
    psu yeni kasalarda altatakılır ve psu fanı yere bakar zaten kasanın tasarımında psu fanının geleceği yerde ızgara vardır ve bazı kasalarda ızgaranın önünde filtre vardı toz çekmesin diye

• quote:

Orijinalden alıntı: kaan0101

psu yeni kasalarda altatakılır ve psu fanı yere bakar zaten kasanın tasarımında psu fanının geleceği yerde ızgara vardır ve bazı kasalarda ızgaranın önünde filtre vardı toz çekmesin diye

kesinlikle..!!!

altta filtre yoksa ızgaraya uygun ölçüde bir tül kesip yapıştırabilirsiniz (hatta tül bazı kasaların üzerinde gelen filtrelerden daha etkilidir. arada bir temizlerseniz iyi olur tabi)

• quote:

Orijinalden alıntı: ehhalil

quote:

kesinlikle..!!!

altta filtre yoksa ızgaraya uygun ölçüde bir tül kesip yapıştırabilirsiniz (hatta tül bazı kasaların üzerinde gelen filtrelerden daha etkilidir. arada bir temizlerseniz iyi olur tabi)

Söylenecek laf bırakmamışınız

• quote:

Orijinalden alıntı: Sonicman

quote:

quote:

kesinlikle..!!!

Söylenecek laf bırakmamışınız

Alıntıları Göster
    eyvallah hocam..

• quote:

eyvallah hocam..

Alıntıları Göster
    dediğinizi yaptım kestim tülü bir güzel yapıstırdım hadi hayırlısı arkadaslar saolun hepiniz
  • quote:

dediğinizi yaptım kestim tülü bir güzel yapıstırdım hadi hayırlısı arkadaslar saolun hepiniz

Alıntıları Göster
    Psu fanı kasanın altına bakacak ki dışarıdan taze hava alıp arkasındaki petek yapıdan dışarı atsın, psu fanının kasa içine bakmaması gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LEON-X

Psu fanı kasanın altına bakacak ki dışarıdan taze hava alıp arkasındaki petek yapıdan dışarı atsın, psu fanının kasa içine bakmaması gerekir.

Alıntıları Göster
    evet arkadaslar uzun arastırmalar sonucu psu fanı gercekten assagı bakıyormus hatta benm kasamın altı ızgaralı ki attan temiz hava alıp kendini sogutsun psu kasamın ayaklarını biraz daha yükselttimyerden 4 5 cm yüksekte oldu daha iyi hava akısı saglıyor yardımcı olan arkadaslarıma tesekkür ederim aklımda hic soru yok kesinlikle psu fanı asagı bakması lazım

• quote:

evet arkadaslar uzun arastırmalar sonucu psu fanı gercekten assagı bakıyormus hatta benm kasamın altı ızgaralı ki attan temiz hava alıp kendini sogutsun psu kasamın ayaklarını biraz daha yükselttimyerden 4 5 cm yüksekte oldu daha iyi hava akısı saglıyor yardımcı olan arkadaslarıma tesekkür ederim aklımda hic soru yok kesinlikle psu fanı asagı bakması lazım

Alıntıları Göster
    kasa ayaklarını yükseltmene gerek yoktu; 1 cm bile boşluk olsa rahatça hava alır, dert etme.. ama tül yapıştırdığın kesinlikle iyi olmuş. arada bir -tercihen elektrikli süpürge ile- temizlersen PSU daha iyi hava alır. güle güle kullan.

• quote:

kasa ayaklarını yükseltmene gerek yoktu; 1 cm bile boşluk olsa rahatça hava alır, dert etme.. ama tül yapıştırdığın kesinlikle iyi olmuş. arada bir -tercihen elektrikli süpürge ile- temizlersen PSU daha iyi hava alır. güle güle kullan.

Alıntıları Göster
    elimde kompressör var onla temizlesem daha iyi olmaz mı peki ?
  • quote:

elimde kompressör var onla temizlesem daha iyi olmaz mı peki ?

Alıntıları Göster
    o da olur ama elektrik süpürgesi dememin nedeni; tülün gözenekleri arasına sıkışan ince tozları dışarı çekebilmek..

kompresör ile tazyikli hava tutarsan tülün gözenekleri arasında sıkışan ince tozların bir kısmını zorla kasa içine (PSU içine) doğru ittirmiş olursun.

(çok mu ince düşünüyorum, yoksa takıntılı mıyım neyim)

• quote:

o da olur ama elektrik süpürgesi dememin nedeni; tülün gözenekleri arasına sıkışan ince tozları dışarı çekebilmek..

kompresör ile tazyikli hava tutarsan tülün gözenekleri arasında sıkışan ince tozların bir kısmını zorla kasa içine (PSU içine) doğru ittirmiş olursun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sonicman

quote:

Alıntıları Göster
    tül için değil dostum psu içini temizlemek için elektrik süpürgesinden daha iyi değil mi kompressör

• quote:

tül için değil dostum psu içini temizlemek için elektrik süpürgesinden daha iyi değil mi kompressör

Kompresör ile daha iyi olur. psu ızgarasına doğru tutacaksın.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.