Şimdi Ara

Aynasız Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
1
Favori
617
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kardeşimle birer kamera alalım diyoruz. Kompakt ve yeni teknoloji olması sebebiyle aynasız makinelere kadar daralttık. Bir haftayı aşkın süredir okuyorum sürekli, burada ve yurtdışı forumlarını ancak ikimiz de halen kararsızız. Senaryoları yazayım fazla uzatmadan.

Kardeşimin bütçe 1000-1200 arası, seçenekler;

1) NX3000 + 16-50 Kit Lens

Bu opsiyon kendi favori opsiyonu. Hizlial gibi sitelerde 999 lira fiyatı var. Bence de güzel ama karışıklık bir sonraki seçenek yüzünden...

2) NX Mini + ya 9mm ya da 9-27 (farkı bilmiyorum, 9-27 olan 9'u da kapsamaz mı?) + NX Adaptör + istediği bir lens

Vatan Bilgisayarda 500 ve 600 liraya alınabiliyor bu. Bu da benim ona tavsiyem çünkü kendisi 12 yaşında. Ufak boyu, NX3000'e göre neredeyse iki kat şarjının dayanması avantajları. O ise küçük boyutu ve fiyatı ile bunun oyuncak gibi bir alet olduğunu düşünüyor, onu alana kadar 3000 alır geçerim diyor.

3) NX300M + 18-55 Kit Lens

Bunu da laf arasında hani belki dedi, ama bence gerek yok. 3000'e göre onun işine yarayacak tek artısı lensi. Hasta oldu büyük lense, ayrıca ben de NX3000'e takarak yaptığım denemelerde beğendim ve iyiye dönük bir fark görüğümü düşünüyorum 16-50 lense göre.

12 yaşında ve hareketli, ama iyi resimle kötü resim arasındaki farkı anlayabilen (adam alan derinliğini bokehi falan seviyor) bir erkek çocuğu için hangisini önerirsiniz? Çok yönlü kullanıma uygun olması gerekiyor.

Gelelim benim seçeneklere;

1) NX300M + 18-55 Kit Lens

Bu opsiyon lens seçenekleri, fiyatı ve kit lensinin başarısıyla içime siniyor ancak diğer seçenek karşısında hala ikna olamadım. Ekranın dönüp selfie çekimine izin vermesi, internetten paylaşım falan kullanabileceğim özellikler. Diğer lensleri almak istersem fiyatları da uygun. Bu sebeplerle nx300m güzel alet. Ekstra lenslere gelirsek 18-55 varken 45'in amacı ne, 50-200 nasıl işime yarar gibi soru işaretlerim de var daha çözemediğim.

2) Sony a6000 + 16-50 Kit Lens (büyük ihtimalle body + Sel35 veya Sel50)

Kit lens için iyi bir yorum okumadım. Body olarak alınınca 200 lira kalıyor cebe. Onu da ekleyim prime lens alsam diyorum. Maliyet NX300M'e göre baya artıyor ancak Sony a6000'in dillere destan AF'si, görüntü kalitesi, dahili flaş ve en önemlisi EVF'si ile gönlümü çalıyor. Kitle alıp kullanmak istemeyeceğim, muhtemelen kenarda bekleyecek bir lense para vermek istemiyorum, body alınca da maliyet çok artıyor. NX300M yerine değer mi diye düşünmekteyim. Aynı zamanda aileye yeni lensler katmak zor olacak, 35mm veya 50mm prime lens ne kadar çok yönlü olur, güçlü noktaları nelerdir hiç bilmiyorum.

Yapacağım çekimlere gelirsek tripod ile (Gorillapod düşünüyorum, bütçe dışında) objeler çekmeyi planlıyorum. Onun dışında manzara ve sokak fotoğrafçılığı ilgimi çekiyor. Uygun bir macro lens bulursam onlar da hoşuma gidiyor.

Ne dersiniz bu durumlar için? Okumam için kaynak verirseniz onları da okurum. Lensler konusunda çok zayıfım, farkındayım, ama okumaktan da keyif alıyorum zaman buldukça.

• 12 yaşında 1200 lira güzel bir bütçe gerçekten. Gönlünde ne varsa onu alın. Hepsinden memnun kalacak zaten.

Sizin içinse; bütçeniz uygunsa a6000 tercih edilebilir. Artıları var ve bu durum fiyata da yansıyor. Fiyat farkına değip değmeyecegini sizden başkası bilemez. Lenslerde de maliyet daha fazla olacak.

Verdiginiz para arttıkça hem makineden hem de kendinizden beklentiniz artıyor ve istediğiniz seviyede sonuçlara ulaşamadığınızda bu durum ters etki yapıp bu güzel hobiden soğutabilir.

Yani 10 bin lira verip çok iyi ekipmanlar aldığınızı düşünün. Kendi bilgi ve birikiminiz çok daha aşağılarda ise elde ettiğiniz fotoğrafları size 1000 liralık makine de çok rahatlıkla verebilir. Dolayısıyla keşke bana yeten kadarını alıp da paramı boşa harcamasaydım dememek için doğru karar vermek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 6 Ağustos 2015; 0:38:15 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: VYC Majoris

12 yaşında 1200 lira güzel bir bütçe gerçekten. Gönlünde ne varsa onu alın. Hepsinden memnun kalacak zaten.

Sizin içinse; bütçeniz uygunsa a6000 tercih edilebilir. Artıları var ve bu durum fiyata da yansıyor. Fiyat farkına değip değmeyecegini sizden başkası bilemez. Lenslerde de maliyet daha fazla olacak.

Verdiginiz para arttıkça hem makineden hem de kendinizden beklentiniz artıyor ve istediğiniz seviyede sonuçlara ulaşamadığınızda bu durum ters etki yapıp bu güzel hobiden soğutabilir.

Yani 10 bin lira verip çok iyi ekipmanlar aldığınızı düşünün. Kendi bilgi ve birikiminiz çok daha aşağılarda ise elde ettiğiniz fotoğrafları size 1000 liralık makine de çok rahatlıkla verebilir. Dolayısıyla keşke bana yeten kadarını alıp da paramı boşa harcamasaydım dememek için doğru karar vermek lazım.

Kardeşim NX3000 yolunda ilerliyor, bense hala a6000'den sapamadım. Okumayı ve bir konuda kendimi geliştirmeyi sevdiğim için bu konuyu açtım aslında, ne kadar çok bakış açısı olursa o kadar iyi. Samsung'un kasaları resimlerde a6000'e göre tabiri caizse birazcık oyuncak gibi duruyor diyebilirim. a6000'i elime almadım daha, onu da hesaba katıyorum gerçi, şu anlık sadece resimlerde gördüğüm kadar yorum yapabiliyorum. Arada ciddi bir fiyat farkı var ve kağıt üzerinde AF + EVF Sony'nin artıları, ekonomi ve genel özelliklerde Sony'e yakın olması Samsung'un avantajı.

Lensler için ne diyorsunuz? NX yolunda gidersem lenslerin uygunluğu cezbedici ancak Sony'de zamanla alabilirim sanırım. Fiyat farkı kadar kalite farkı var mıdır bir bilgim yok.

a6000 için dediğim gibi kit lens ile body arasınad 300 lira fark ediyor. 300 daha ekleyip Body + bir prime lens (misal SEL 50 18) alsam diyorum. Bu konuda yorumlarınızı da belirtirseniz sevinirim, cidden 300 lira etmeyecek ve kenarda duracak bir lens mi bu kitteki 16-50?

Fuji de baktım ancak X-E2 gibi bir alet ile 3000 sınırlarına dayanıyor, ve o bütçeye çıktıktan sonra sanırım a6000 farklı lensler ile daha keyifli olabilir diye düşünüyorum, ama bu konuda da yanlış düşünüyorsam belirtin lütfen.

Son sorum Sony için Macro lens olarak sadece 30mm gördüm, performansı nasıldır acaba kullanan var mı a6000 ile?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.