Şimdi Ara

Bilgisayar kafasına göre aciliyor (?)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
615
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

asus m4a79t deluxe
    amd phenom 2 x3 720
    ocz 2X2 gb ddr3 ram (1066 MHz)
    5 adet sata disk
    2 X ati hd4770 (CF olarak kullanılıyor)
    ps/2 klavye
    usb mouse
    NZXT Tempest kasa (6 fan)
    Silverstone 500W güç kaynağı

olan bir sistem var...

Bu sistem kafasına göre açılıyor.

Durup dururken açılmıyor tabi. Ancak, ben açılmasını istediğim zaman da hemen açılmıyor. ps/2 klavyeden ctrl+esc' i ayarlamıştım bios üzerinden onu deniyorum, mb üzerinde açma, reset düğmeleri bulunuyor onları deniyorum, normal on/off switch' ini deniyorum; hemen açılmıyor.

Bazen bir kaç kere denemem gerekiyor öyle açılıyor. Bazen ne kadar denersem deneyeyim, hemen açılmıyor, başından ayrılıyorum makinanın 5-10-15dk sonra açılıyor sorunsuz boot ediyor...

Makina açıldıktan sonra hiçbir sorun yaşatmıyor, ne bir kilitlenme, ne bir reset hiçbir şey... tek sorunu bu açılmaya direnmesi...

Nedendir bu sorun bir yardım ediverin?

Tesekkürler..

• Anakartınızın üzerinde bulunan BIOS pilini çıkartın ve 15 saniye kadar bekleyip yeniden takın.
    BIOS'a tekrar girip Wake on Lan özelliğinin kapalı olduğundan emin olun.Eğer açıksa ve ethernet kartınız destekliyorsa, bilgisayarınız ethernet kartınıza gelen sinyallerle kendiliğinden açılabilir.
    Sorun çözülmezse BIOS güncellemesi yapmanızı tavsiye ederim.Kolay gelsin.
  • sorun kendiliğinden açılması değil. ben istediğim halde açılmamakta inat etmesi... çok daha geç açılması...

dün gece mesela power switchiyle açma emrini verdikten yarım saat sonra açıldı...

hep böyle ediyor alet... fanlarını neyim temizledim, bağlantılarını kontrol ettim... yok...
  • 5 sata disk
    6 fan
    2 ekran kartı

Sorun power ile ilgili olabilir. 600 watt veya üzeri bir psu ile deneme şansınız var mı?

Bunun haricinde tüm bileşenleri (Fan, HDD, Optik, İkinci ekran kartı) söküp. açmayı deneyin. Düzgün heraçılıştan sonra bir aygıtı tekrar sisteme takıp deneyierekte PSU'yu test etmiş olabilirsiniz.

BIOS upgrade ve BIOS settings'i default'a almayıda deneyebilirsiniz. Eğer overclock için BIOS ayarlarındaki değerleri değiştirdi iseniz burada sorun olabilir.
  • bendede böle bir sorun var psu sorunu oldugunu sanmıyorum bilgisayarın masasına degince ya da klavyeden herhangi bir tuşa basınca çalışmaya başlıyor
  • Bi kısa devre olayı olabilir mi?
    Ya da boşver ben sana adres vereyim bana hediye et makinayı
  • Bios'tan Power on By PS/2 Keyboard ve Power on By PS/2 Mouse seçeneklerini "disabled" yapmayı dener misiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mnrs

5 sata disk
    6 fan
    2 ekran kartı

Sorun power ile ilgili olabilir. 600 watt veya üzeri bir psu ile deneme şansınız var mı?

Bunun haricinde tüm bileşenleri (Fan, HDD, Optik, İkinci ekran kartı) söküp. açmayı deneyin. Düzgün heraçılıştan sonra bir aygıtı tekrar sisteme takıp deneyierekte PSU'yu test etmiş olabilirsiniz.

BIOS upgrade ve BIOS settings'i default'a almayıda deneyebilirsiniz. Eğer overclock için BIOS ayarlarındaki değerleri değiştirdi iseniz burada sorun olabilir.

600w' lık bir psu olsa elimde hiç durmam denerim.

oc falan hiçbir şey yok alette... Bios ayarları da default değerlerde... Yetiyor zaten şu an çok rahat...

Olmadı yarın akşama bir de diskleri, kartları tek tek bağlayıp deneyeyim bakalım...

Ha diğer yandan bu olay yaklaşık 20 gündür devam ediyor.. Ondan önce böyle bir sorun yoktu. Neden böyle birden bire başgöstersin ki psu sorunu?

Teşekkürler...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.