Şimdi Ara

Bir forum hastalığı... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
0
Favori
2.486
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: cobi

oc olan işlemcilere zarar görmüştür diye önyargılı davranmak yanlış

adam oc yapmamıştır ama i7 işlemciyi stok fanla dandik macunla kullanmıştır işlemci yükte 70-75 dereceleri görüyordur bu şekilde aylarca çalışmıştır.
    bu da hoş olmayan bir durumdur öte yandan diğer kişi voltaja abanmadan 300-500 mhz oc yapmış su soğutma ile 60 derecenin altında kullanmıştır.
    bu durumda hangi işlemci daha avantajlıdır ?

bazı parçalarda zaten üreticiler teşvik ediyorlar bugün bir q6600-e5200-e2160 gibi işlemci alıpta oc yapmamış olan belki %5-10 luk kesim vardır.
    yada üst düzey anakart alanların çoğunluğu oc yapmak için almıyor mu ? veya benim msi anakarttaki oc genie II butonu boşuna mı var ?
    intel K serisi işlemcileri AMD black edt'leri boşuna mı yaptı bir işlemcinin garantisi 2+1 yıl ise demekki 3 sene sorun çıkmayacağına güveniyorlar da bu
    parçaları satıyorlar.
    veya ekran kartı kutularının üzerinde overclocked diye yazmıyor mu ?

bence bir parçanın bilinçli şekilde oc yapılması sorun değildir ama limitleri dışına çıkarıp zorlamak ise ayrı bir konudur.
    zaten oc yapılan bir parçada genelde sorun olmaz ancak rekor denemesi yapılan parçalarda sorun olabilir.

birde şunu düşünmek lazım 2005 yılından kalma bir p4 işlemcim var bir tanıdığa vermiştim kasayı komple hala da çalışır presscott olduğu için
    çok ısınan bir işlemci olmasına rağmen.

Bana göre ihtiyaç meselesidir.bende xeon e3-1240 işlemci var i7 2600 ile aynı sayılır yetmediği hiç bir durum olmadığından hiç bir zaman
    oc yapmaya uğraşmadım ama kullansaydım e2160 günlik 3 ghz'e oc yapmak çok farkederdi.

+ 1

• Konuyu özetlemek gerekirse

overcloğun işlemciye herhangi bir zararı yoktur.İşlemcinin ömrünü kısaltmaz.Overclokla işlemciyi bozabilenlere rastlanmamıştır.Zaten çoğu günümüz anakartları bozulmasına müsade etmez.Satışlardaki etkisi şüphesiz göz boyamak müşteri çekmek için yapılır.

Onun dışında overclockla artan ısı artışının en son zarar vereceği parça da işlemcidir.

konu kapanmıştır kilit pls
  • quote:

Orijinalden alıntı: SystemApps

işlemciye overclock yapmak ürüne zarar vermez bırakın şu ömür muhabbettini.günümüzde bir çok p4 işlemci var p3e bile rastladığım oluyor.İşlemci öyle kolay kolay bozulan bir parça değil.Gittiği yere kadar overclockla bişey olmaz.soğutucun iyiyse hata almıyorsan hiç bir şey olmaz.Zaten hareketli bir parçası yok.

bazıları ısıdan bahsetmiş.Yaf kardeşim işlemcinin overclock yapılması günlük işlerde ne kadar ısıyı artırırki?30 ken 40 olsun hatta 50 olsun.Hepsi işlemcinin normal çalışma aralığı zaten.Hava durumu bile daha fazla etkiliyor o zman antalyadan işlemci almayın bu gözle bakıyorsanız...Yükte ise işlemcinin stabilliği bozulmadığı sürece fazladan 5-10 derece işlemciye zarar vermez ömrünüde kısaltmaz.Zaten günlük pek çok kullanıcı %100 işlemci kullanan bir işlem yapmaz.

Belki bir nebze ekran karlarında önemli olabilir.Malum üzerinde bir çok parça mevcut.Ama günümüz ekran kartları zaten katı kapasitörlere sahip ve oldukca yüksek ısılara dayanabiliyor.Buarada sıcaklığın sorun yaratabileceği tek nokta lehim çatlamarı olur heralde.Onuda fırına atarsınız olur biter

Üretici firmalar bile overclock edition gibi şeylerle öne çıkıyor.Anakartların bazılarında overclock düğmesi oluyor.Bu durumun tek nedeni belirtildiği gibi fiyattan düşmemek adına ilgi çekmek adına söylenen yalan.Şahsen bu tür şeylere giren birinden bir çöp bile almam.

"Hava durumu bile daha fazla etkiliyor o zman antalyadan işlemci almayın bu gözle bakıyorsanız..."
    +1

• quote:

Orijinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Orijinalden alıntı: gOkO

Ben o/c macerama p2 300 işlemcimle başladım ve o günden sonra aldığım hiçbir işlemciyi standart hızında kullanmadım.Eski bilgisayarlarımın çoğu tanıdık eş, dosttadır ve hala hızaşırtmalı bir şekilde çalışmakta :) Şu an işlemcim 2600k ve soğutucum 4.8 ghz lik günlük kullanıma imkan vermekte ama ben serin serin çalışsın diye 4.5 ghz de kullanıyorum aylardır.İşlemcimi satacağım zaman da özellikle hızaşırttığımı belirtirim ki işlemcinin takoz olmadığını bilsinler :)

Edit:Ahanda 2006 da açtığım ilanı buldum, oradada demişim :)http://forum.donanimhaber.com/m_9134046/mpage_1/f_/key_/tm.htm#9134046

Aynen.

Yani bence OC de sakınca yok hatta fiyatı artıran bir unsur eğer iyi OC imkanı sunuyor ise ( Öyle ya. Kimi de aynı işlemciden 4-5 tane alıyor. En iyi OC olanı bulup diğerlerini satıyor. İşlemci takoz mu bilmek ister kullanıcı da. Mesela ben bilmek isterim kendime alacaksam. ). Ama tabi OC yi kimin de yaptığı önemli.

Phenom satışında yazmıştım. OC yapılmıştır diye. Ama tabi tıpkı kullandığım gibi. Yani test vb işler için kullanıyordum sadece OC yi.

Yoksa oyunlarda her türlü akıyordu Phenom yani. 1,18V ta gayet serin tutuyordu. Elektrik tüketimindeki düşüş te cabası tabiki.

Şimdi ise FX8120 kullanıyorum. Yalan yok vermişim o kadar para. 4,5GHz de kullanıyorum aga. Ama sor voltaj kaç? 1,41V Soğutucu ne H100. Yani adam gibi muamele gördü.

Bunun dışında OC ömür yer. Ama cidden yani kaç sene oldu yahu. 10 sene mi? OC li sempron hala çatır çatır çalışıyor akrabada. Ya da Pentium 3 işlemci vardı. Allah bilir ne zaman almıştım. O zamandır sorun yok.

Yani işlemcilerin ömrü 20 küsür senin üstünde zaten. Yani ömrünün yarısını yesen ne olur. 10 sene sonra zaten 3-5 lira para edecek anahtarlık niyetine kullanılacak.

He ama şu da var. Arkadaş örnek vermiş. Sen gidip voltajın kulağına su kaçırırsan işlemci tabi ki çok daha kısa sürede hayatını yitirir.

Ben mesela standart voltajın üstüne çıkmam.

Haklısınız.Hızaşırtma bir zevktir, bilinçli yapıldığı sürece hem performans artar hem kullanıcı tatmin olur.Açıkçası ben standart 2600k dan gözle görülür bir fark yakaldım.1 ghz in üstünde bir hızaşırtma ve işlemcim masaüstü 36, tam yükte 55 derecelerde.stress testte 62 yi geçmedi.Bir işi yapacaksak bilinçli yapalım...

• quote:

Orijinalden alıntı: Dovahkiin

Bir de şöyle bir durum var;
    OC yapılmamıştır der ama hava almayan bir kasada stok soğutucuyla can çekişmiş olabilir işlemci. Bu ömrünü kısaltmıyor mu sanki?
    OC yapmış ise zaten(büyük bir kısım) kasa soğutmasını, işlemci bloğunu ona göre ayarlamıştır. Diğer duruma göre çok daha serin kullanılmıştır. Yani sırf hız aşırtma yapılıp yapılmamasına göre işlemcinin yıpranıp yıpranmadığına karar vermek son derece yanlış...

O da var haklısın. Sen söyleyince aklıma geldi.

Bilinçsiz kullanıcı daha fazla zarar verir OC den.

Hani bir laf vardır ya. Allah düşmanın bile akıllısını versin diye. O misal.
  • Öğretmenden temiz Phenom X2 545 var elimde almak isteyen olursa
    2 çekirdeği açılıp 4 çekirdek olabiliyor ama ben çekirdekler yıpranmasın diye açmadan kullandım
    işlemcinin ısınmaması için downcloklu olarak kullandım voltajını düşürdüm
    günde bir iki saat bile çalışmadı mümkün olsa hiç çalıştırmayacaktım eskimesin diye ama zaruri durumlarda kullanmak zorunda kaldım.

SATMA SEBEBİM BANA YETERSİZ GELİYOR DAHA ÜST BİR MODELE GEÇMEK İSTİYORUM
  • quote:

Orijinalden alıntı: Flying Nimbus

Öğretmenden temiz Phenom X2 545 var elimde almak isteyen olursa
    2 çekirdeği açılıp 4 çekirdek olabiliyor ama ben çekirdekler yıpranmasın diye açmadan kullandım
    günde bir iki saat bile çalışmadı mümkün olsa hiç çalıştırmayacaktım eskimesin diye ama zaruri durumlarda kullanmak zorunda kaldım.

Zuhahahaha... Bunu unutmuştum walla iyi oldu.Bide çekirdek açması işlemcinin elite bir özelliği gibi yazmıolarmı kopuorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Flying Nimbus

Öğretmenden temiz Phenom X2 545 var elimde almak isteyen olursa

süperdi
  • Kutulu ve sıfırdır, sadece 1 kere takılıp denendi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stones_

Kutulu ve sıfırdır, sadece 1 kere takılıp denendi

+1
  • "Q6600 (trdeki oc siz tek Q 6600) xxx tl " buna da bugün rastladım
  • "ürünüm çok temizdir en ufak bir o.c yapılmamıştır" o.c den anladığı ne acaba cümle kurulumuna cümle akışına bakılırsa :)))
  • ''çok temiz kullanıldı ''
    yok biz işlemcileri pavyona kötü yola düşürdük
  • Ben iki adet XFX 6950 ekran kartlarımı, 6970'e modlu halde sattım. Donanımdan anlayan insanlar satın alınca bir sorun olmuyor. İkisi de çok teşekkür etti, çok memnun oldular alışverişten. Daha sonra birisi bozdu kartını

Eğer i7 2600k satanı görsem ve oc yapmadım derse inanmam. Ya yalan söylüyordur, ya da donanım bilgisi yoktur, dolayısıyla her iki şekilde de riske girmem. OC yapmayacaksan, git düz modelini al.

2Gb referans 6950 satan adam, oc yapmadım derse yine inanmam. Tamam belki gerçekten mod veya oc yapmamıştır, ama inanmam, kusura bakmasınlar.

Temiz kullanma işi aslında bir nevi doğrudur. Mesela ben her 2 ayda bir filan, kasayı açar, içinin tozunu alırım, ekran kartlarını ve işlemci soğutucusunu güçlü saç kurutma makinesi üfletirim, kasayı temizlerim, sonra tekrar yerine koyarım. Bazı kişiler vardır ki, alır aleti, kurar ve sadece satacağı zaman temizler. Dolayısıyla çok temiz kullanmış olmaz aslında. Yıllarca tozlu tozlu kullanmıştır bilgisayarı.

Ancak bu olayı ilanda yazınca anlam ifade etmiyor. Hiçbir zaman bilemeyiz kimin cihazları nasıl kullandığını. Bu nedenle risk her zaman var

• Abi o değilde şu an bendeki ekran kartı donanımhaber in ..pusu olmuşi google dan arattım bu kart ondan ona ondan ona gitmiş, her satan kimden aldığını yazmış isimler zincirleme Bunu kullanmış en az 4.kişiyim forumda.

• quote:

Orijinalden alıntı: aykutx

İşlemci ya çalışır yada çalışmaz bu kadar basit.
    Çalışıyor ama performansı düştü gibi birşey olmaz.

Nokta
  • Satıcıların bu gibi şeyleri yazmasına alıcıların payının yüksek olduğunu düşünüyorum. Örneğin daha önce i7 870 işlemcimi satarken bir sürü PM geldi oc yapıldımı diye.Bende bundan yola çıkarak O.c. yapılmamıştır yazdım ki bundan sonra işlemci satacak olursamda OC bilgisini oraya yazacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: demircibu

o.c nedir biri banada öğretsin

reklamın iyisi-kötüsü olmaz değil mi hocam?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Executor Arhentir -- 17 Kasım 2012; 0:01:44 >
  • Süper konu olmuş.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.