Şimdi Ara

Biyomedikal Mühendislik okuyan arkadaşlar cvplarınızı bekliyorum 2013

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
9
Favori
49.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu sene üniverste sınavına girdim . Biyomedikal Mühendislik düşünüyorum. hem tıp ta olduğu gibi direk insanlara faydalı birşeyler yapabiliyorken hemde mühendislik yapabiliyorsunuz. en azından ben öyle anladım

Ama çevremde bu mesleği okuyan kimse yok. halihazırda bu işi yapan veya bu bölümde okuyan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum . Kısaca görüşlerininzi belirtirseniz bende ona göre kararımı daha rahat veririm

• Yapay Zekanın Yanıtı

Biyomedikal Mühendisliği: Kapsamlı Bir Bakış

Biyomedikal mühendisliği, mühendislik ilkelerini ve tasarımını insan sağlığı, hastalık teşhisi ve tedavisi konularında uygulayan çok disiplinli bir mühendislik dalıdır. Bu alan, tıbbi cihazların, ilaçların, implantların ve tedavilerin geliştirilmesini kapsar.

Biyomedikal Mühendisliği Okunur Mu?

Biyomedikal mühendisliği, zorlu ancak ödüllendirici bir alandır. İnsan sağlığına önemli katkılar yapmakla ilgileniyorsanız ve hem mühendislik hem de biyoloji alanlarına ilgi duyuyorsanız, biyomedikal mühendisliği sizin için uygun bir alan olabilir.

Biyomedikal Mühendisliği Dersleri Zor mu?

Biyomedikal mühendisliği derslerinin zorluk derecesi, seçtiğiniz üniversiteye ve programa bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak, bu alan matematik, fizik, biyoloji ve mühendislik dahil olmak üzere çok çeşitli konuları kapsadığından zorlu bir eğitim gerektirir.

Biyomedikal Mühendisliği Yorumları

Biyomedikal mühendisliği mezunları, genel olarak bu alandaki kariyerlerinden memnun kalırlar. İnsan sağlığına doğrudan etki edebilmek ve yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunabilmek, onları motive eder.

Biyomedikal Mühendisliği İyi mi?

Biyomedikal mühendisliği, büyüyen ve geleceği parlak bir alandır. Tıbbi teknolojideki sürekli ilerlemeler, bu alandaki profesyonellere sürekli olarak yeni fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca, biyomedikal mühendisleri genellikle yüksek maaşlar ve istihdam güvencesinden yararlanırlar.

Sonuç

Biyomedikal mühendisliği, insan sağlığına tutkulu ve mühendislik ilkelerini insan ihtiyaçlarına uygulamak isteyenler için zorlu ancak ödüllendirici bir alandır. Bu alanda başarılı olmak için güçlü bir matematik, bilim ve problem çözme becerisi gerekir. Ayrıca, biyomedikal mühendisliği derslerinin zorluk derecesine hazırlıklı olmalısınız. Ancak, bu alana olan ilginiz ve insan sağlığına önemli katkılar yapma arzunuz, zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • upupupup benimde aklımı kurcalıyor okuyan arkadaslar varsa bir yardım etse

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar ben kocaeli üniversitesinde biyomedikal mühendisliği okuyorum, geçen sene açıldı yani ben 1. sınıf öğrencisiyim, pişman olmayacağınız bir bölüm hem devlette hem özelde iş alanı geniş, zaten iş ihtiyacı en fazla savaş ve sağlık sektöründedir. Türkiyede bu mesleği önceden elektrik elektronik ve makine mühendisi mezunları yapıyordu ancak alanında uzman biyomedikal mühendislerine ihtiyaç var. Yani elektrik elektronikçilerin tıptaki devri bitti artık zaman bizim zamanımız diyebilirim. Dilerseniz kpss ile devlete atanırsınız dilerseniz teknik servislik yaparsınız veya drager siemens tarzı firmalarda çalışırsınız. Siemens'e gittim ben kariyer şenliklerine konuştum orada işe alma şartlarınız nedir diye adamlar böyle bir mühendisliği yeni duyuyorlardı neredeyse ve çok ihtiyaç olduğunu söylediler. Özel sektör değil de ben devlet istiyorum diyorsanız bir kanun vardı hemen yazıyorum:

Ülkemizde, 27.07.2001 tarih ve 24472 sayılı Resmi Gazete ile 22.03.2002 tarih ve 24708 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan standart gereği, 200 ve üstü yatak kapasiteli olan Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ile 100 ve üstü yatak kapasiteli özel hastanelerin en az 1 Biyomedikal Mühendisi istihdam zorunluluğu getirilmiştir.

bu da amerikada yapılan bir araştırma: ABD’de yapılan bir araştırmada, 2008-2018 yılları arasında iş bulma imkânının en çok artacağı mühendislik dalının, % 72 artış hızı ile Biyomedikal Mühendisliği olacağı belirtilmiştir.

Dediğim gibi iş alanı bir elektrik elektronik mühendisi kadar geniş değildir ancak iş bulma sıkıntınız olmaz çünkü mezun olduğunuzda rakibiniz çok az olacaktır. Mezun sayısı oldukça azdır 1 veya 2 üniversite mezun vermiştir şuanda, dilerseniz üniversitede akademik personel olarak kalabilirsiniz ama diğer iş dünyasını daha çok öneririm çünkü gerek maddi gerek manevi olarak daha kazançlı olacaktır.

Ayrıca size tavsiyem teknoloji fakültelerini seçmeniz. Kocaeli üniversitesindeki teknoloji fakültesindedir mühendislik fakültesinde değil. tek farkı teknoloji fakültesine meslek liseliler de girebiliyor ancak onlar 1 sene bilimsel hazırlık okuyor (fizik kimya matematik). Bir avantajı da teknoloji fakültelerinde yarım dönem staj vardır. yani siemens gibi yerlerde yarım dönem staj yapıp mezun olduğunuzda bir tornavida tutamayan mühendisler gibi olmayacaksınız ve stajı yaptığınız yerde kalma olasılığınız da oldukça yüksektir. Ayrıca yaz stajları da vardır. Benim diyeceklerim bu kadar yine bir sorunuz olursa cevaplarım

• quote:

Orijinalden alıntı: ucerbeserfirat

arkadaşlar ben kocaeli üniversitesinde biyomedikal mühendisliği okuyorum, geçen sene açıldı yani ben 1. sınıf öğrencisiyim, pişman olmayacağınız bir bölüm hem devlette hem özelde iş alanı geniş, zaten iş ihtiyacı en fazla savaş ve sağlık sektöründedir. Türkiyede bu mesleği önceden elektrik elektronik ve makine mühendisi mezunları yapıyordu ancak alanında uzman biyomedikal mühendislerine ihtiyaç var. Yani elektrik elektronikçilerin tıptaki devri bitti artık zaman bizim zamanımız diyebilirim. Dilerseniz kpss ile devlete atanırsınız dilerseniz teknik servislik yaparsınız veya drager siemens tarzı firmalarda çalışırsınız. Siemens'e gittim ben kariyer şenliklerine konuştum orada işe alma şartlarınız nedir diye adamlar böyle bir mühendisliği yeni duyuyorlardı neredeyse ve çok ihtiyaç olduğunu söylediler. Özel sektör değil de ben devlet istiyorum diyorsanız bir kanun vardı hemen yazıyorum:

Ülkemizde, 27.07.2001 tarih ve 24472 sayılı Resmi Gazete ile 22.03.2002 tarih ve 24708 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan standart gereği, 200 ve üstü yatak kapasiteli olan Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ile 100 ve üstü yatak kapasiteli özel hastanelerin en az 1 Biyomedikal Mühendisi istihdam zorunluluğu getirilmiştir.

bu da amerikada yapılan bir araştırma: ABD’de yapılan bir araştırmada, 2008-2018 yılları arasında iş bulma imkânının en çok artacağı mühendislik dalının, % 72 artış hızı ile Biyomedikal Mühendisliği olacağı belirtilmiştir.

Dediğim gibi iş alanı bir elektrik elektronik mühendisi kadar geniş değildir ancak iş bulma sıkıntınız olmaz çünkü mezun olduğunuzda rakibiniz çok az olacaktır. Mezun sayısı oldukça azdır 1 veya 2 üniversite mezun vermiştir şuanda, dilerseniz üniversitede akademik personel olarak kalabilirsiniz ama diğer iş dünyasını daha çok öneririm çünkü gerek maddi gerek manevi olarak daha kazançlı olacaktır.

Ayrıca size tavsiyem teknoloji fakültelerini seçmeniz. Kocaeli üniversitesindeki teknoloji fakültesindedir mühendislik fakültesinde değil. tek farkı teknoloji fakültesine meslek liseliler de girebiliyor ancak onlar 1 sene bilimsel hazırlık okuyor (fizik kimya matematik). Bir avantajı da teknoloji fakültelerinde yarım dönem staj vardır. yani siemens gibi yerlerde yarım dönem staj yapıp mezun olduğunuzda bir tornavida tutamayan mühendisler gibi olmayacaksınız ve stajı yaptığınız yerde kalma olasılığınız da oldukça yüksektir. Ayrıca yaz stajları da vardır. Benim diyeceklerim bu kadar yine bir sorunuz olursa cevaplarım

Ben sınava girene kadar tıp düşünüyordum .Mühendislik düşünmüyordum. Puanım hedeflediğimden (baya) düşük gelince mecbur kaldım düşünmeye. Ama elektrik elektronik yada makina müh . liği gibi bölümler pek ilgimi çekmediler. Şuan için biyomedikal müh. düşünüyorum.Kocaeline ucu ucuna girebilirim tercih edersem . bir (uzaktan ) tanıdığım laf arasında üniverste olarak çukurova yı ve izmiri önerdi. İzmirde bu sene açılmış zaten.

Dersler nsıl? mesela kaç kişi sınıfta kaldı?

Staj imkanları çokmu? ben çok atılgan karakterli birisi değilim yinede staj imkanı bulabilirmiyim?

Birde tam olarak ne iş yapılıyor? internetteki bilgiler çok ütopik gibi. Mesela siemens e girip nerde çalışabilirsin?

Ayrıyaten cvp yazdığın için çok teşekkürler. Birazda olsa bilgi bulmak için çırpınıyordum. Allah razı olsun

• karaposu1 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim
    izmirde yeni mi açılıyormuş aslında pek haberim yok ondan ama bizim hocalar kalite açısından çok iyiler mesela biraz açayım konuyu fizik hocamız var aynı zamanda ingilterede biyomedikal makinelerin onaylanmasında çalışmış 18 sene ingilterede kalmış ve bilgi açısından süper bir insan, sonra kimya bölümündeki hocamız yine yurt dışında doktorasını yapmış bölümünde çok iyi biri mesela tıp fakültesinde laboratuvarı var ve orada bir çok deney yapıyor, bir sürü makalesi var kısacası kendisini baya geliştirmiş. Bir başka hocamız var robotik konusunda uzman ama gerçek anlamda uzman. Yani eğitim açısından bir sıkıntın olmaz burada yeni açıldığı için hoca kalitesini çok iyi sağlamışlar.

dersler nasıl diye sorarsan dersler zor aslında kolay desem yalan söylemiş olurum. Kalan var tabi yani sınıfta kalmak lisede kalıyor artık da dersten kalan var 1-2 dersten kalan arkadaşlarımız var. Düzenli çalışırsan geçersin ama o konuda şüphen olmasın. Bir de hocalar çok zorlar özellikle kimya alanındaki hocamız tıbbi biyoloji ve biyokimya derslerimize geldi bu sene zorlandık çok çalıştık öyle geçtik. Ya şöyle bir şey var çalışırsan 4 senede geçersin yatarsan 5-6 senede geçersin ama geçersin yani mecburen çalışacaksın

Staj şöyle 2. sene sonunda ve 3. senenin sonunda yaz stajları var. 4. sınıfta ise bir dönem endüstri stajı var. Teknik servisler bu konularda alımlara çok meraklılar. Mesela görürsün internette falan sitelerde yazıyorlar stajer alınacaktır diye. Yaz stajlarından daha önemli olan endüstri stajı çünkü ne öğrenirsen burada öğreneceksin ve belki staj yaptığın yerde işe başlayacaksın bunun için konuşmuştum ben siemensle adamlar bana yaz stajı için sınav yapıyoruz o sınav sonunda başarılı olan 300 kişiyi alıyoruz tarzında bir şey dediler ama dönemsel staj için işimiz daha kolay olur diye düşünüyorum. Çünkü herkes dönemsel staj yapmıyor. Teknoloji fakültelerinde var sadece.

Tam olarak ne iş yaptığını sana söyliyeyim, eğer devlete girersen o cihazların tamiri bakımı kalibrasyonu gibi şeylerle uğraşacaksın doktorlara cihazın tanıtımını yapacaksın nasıl kullanılacağını anlatacaksın. Bak bir de şu var eğer üniversitede kalmak istersen cihaz geliştireceksin bizim üniversite o konuda çok iyi, ar-ge dediğimiz şey yani. Siemenste ise 2 şekilde 1.si satış ve pazarlama 2.si ürünlerin anlatılması nasıl çalıştıklarının sunulması. siemens çalışanlarını çok iyi eğiten bir firmadır. devamlı yurt dışına çıkarsın ve kendini geliştirme imkanın oldukça büyüktür her dakika yeni bir şey öğrenirsin. ancak şuan için siemensin türkiyede bu cihazları üretimi yok almanyadaki firmasından getiriyor. Drager diye bir firma var o da bu mesleğin öncülerinden orada sanırım ar-ge de yapılıyor. Ayrıca iş ilanlarına falan da bak mesela özel bir hastane yazmıştı cihazlarımızın montajını yapacak biyomedikal mühendisi arıyoruz diye

Dediğim gibi bu tarz işler var yani açıkça söyliyim gerek üniversitemden gerek okuduğum meslekten pişman değilim mutluyum umarım sen de istediğin bir mesleğe girebilirsin. aa bak bir de biz bu sene sınıfta 18 kişiydik. yani normal 18 kişi almıştı. Seneye için 32 ye çıkarmışlar kontenjanı bu da sizin için şans olabilir

• Cihazların kalibrasyonu derken hangi cihazlardan bahsediyorsunuz? emar vs mi?

Kontejanın artması iyi olmuş gerçekten. Seneye belki altdönem üstdönem olarak görüşürüz
  • Biyomedikal mühendisliği biyomühendislik ile karıştırılıyor. Arada kalanlar biyomedikal mühendisliği yazsın. Çünkü biyomedikal sağlık sektörünü daha çok kapsıyor.Biyomühendislik havada kalıyor tam olarak neyle uğraştığı belli değil. Bir de yasada hastahanelerde çalışabilecek mühendislik biyomedikal mühendisliğidir. Ben biyomühendislik öğrencisiyim . Bir daha seçme hakkım olsa biyomedikal mühendisliği yazarım.
  • karaposu1 kullanıcısına yanıt
    mr ultrason tarzı cihazların, bak aslında tüm cihazlar giriyor tansiyon aletinden tut kalbe takılan stentler ve ameliyat lambasından neşterine kadar her şey, mesela bazı ufak fabrikalar da var bunlar bu tarz şeyleri üretiyorlar neşter ameliyat maskesi vs..

görüşürüz tabi yaz yani pişman olmazsın
  • http://evrimagaci.org/makale/481/
    Tamda sizin için yazılmış gibi...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ucerbeserfirat U kullanıcısına yanıt
    sizin yazdıklarınız çok yardımcı bende ciddi olarak düşünüyorum yazmayı bu sene ama iki sorum daha var. birincisi mezun olunca maaş nasıl oluyor? ikincisi cihazlarla teknik anlamlada ilgilenmekten ziyade tasarımında da yer alınabiliyor mu?? çok teşekkürler
  • sağol emre : )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karaposu1 -- 7 Temmuz 2013; 11:46:36 >
  • sym9507 S kullanıcısına yanıt
    maaş konusu karışık biraz, yanlış hatırlamıyorsam devlet mühendislerine 3,5 bin lira maaş veriyor. Özel sektörde ise eğer yalan söylemiyorlarsa 2-2,5 ile işe başlıyorsun diye bir şey duymuştum. eğer devlette çalışırda profesör olursanız 4,5 bin lira alırsınız, özel sektörde daha büyük paralar da alabilirsiniz. 5-10yıllık bir tecrübe ile 7-10 bin lira arası maaş alabilirsiniz tamamen kendini geliştirmeye bakar bu iş. ingilizceniz olursa teknik bilgiye yeteri kadar sahip olursanız zaten havada kapılırsınız. bir de yurt dışında yüksek lisans yaptığın zaman olay bitmiştir.

Dediğim gibi 15 yıl sonra kendinizi çok geliştirirsiniz bir cihaz tasarlarsınız (cihazdan kastım mr gibi büyük cihazlar değil ufak gündelik) ve patentini alıp üretimini yaparsınız parayı kırarsınız.

cihaz tasarımı çok yok çünkü üretim yok, siemens gibi fabrikalar almanyadan getiriyor cihazları ama üniversitede kalırsan ar-ge çalışmalarında rol alırsın ve cihaz tasarlıyorlar üniversiteler bu açıdan dediğin olur yani. ne demek rica ederim

• ben biyomedikal müh. çok araştırdım.normalde ilk başta biyoloji ve kimya ile ilgili bölümlere gitmek istiyordum ancak onlarda iş alanları çok belirgin olmadığı için bunu seçmek istedim .benim elektrik ve bilgisayarla uygulama olarak pek alakam yoktur normalde.ama dersini dinlediktek sonra insan neden yapamasın diye düşündüm. bir de ben laboratuvar da çalışmayı çok severim.benim mf4 sıralamam 44473 kocaeli ün. ise 43000....lerde bir şey sizce ben buraya girebilir miyim?siz ing. hazırlık gördünüz mü?görmediyseniz ingilizce eğitimi nasıl sağlıyorsunuz?ders programı nasıl acaba ve ingilizce eğit
    im bu dalda ne kadar önemli?yani üniversitenizde ingillizce eğitime önem veriliyor mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isenberg -- 9 Temmuz 2013; 19:18:23 >

• ben biyomedikal müh. çok araştırdım.normalde ilk başta biyoloji ve kimya ile ilgili bölümlere gitmek istiyordum ancak onlarda iş alanları çok belirgin olmadığı için bunu seçmek istedim .benim elektrik ve bilgisayarla uygulama olarak pek alakam yoktur normalde.ama dersini dinlediktek sonra insan neden yapamasın diye düşündüm. bir de ben laboratuvar da çalışmayı çok severim.benim mf4 sıralamam 44473 kocaeli ün. ise 43000....lerde bir şey sizce ben buraya girebilir miyim?siz ing. hazırlık gördünüz mü?görmediyseniz ingilizce eğitimi nasıl sağlıyorsunuz?ders programı nasıl acaba ve ingilizce eğitğim bu dalda ne kadar önemli?
  • Bizde ingilizce hazirlk yok gereksiz diye koymamislar ama bazi hocalar dersi türkçe isleyip slaytlari ingilizce veriyor sen ceviriyorsun ingilizce her muhendislikte oldugu gibi burda da onemli. Teknik ingilizce dersleri var istersen ingilizce dersleri de alabiliyorsun. Livemocha diye bir site var evdeysen ordan calis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam peki kocaelinden sonra hangi üniversenin biyomedikalini tavsiye ediyorlar?
  • ben 44473 üncü sıralamadayım. kocaeli üniversitesi ise 43600 sizce ben girebilir miyim kocaeli ye?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isenberg -- 10 Temmuz 2013; 15:03:44 >
  • bir de teknik ingilizceyi okula başladıktan sonra mı öğreniyim sizce
  • Devlet universitesi dusunuyorsan erciyes Üniversitesi iyi diyorlar ozel dusunuyorsan yeditepeye git derim

• Gecen sene kontenjan 18 kisiyfi bu sene 32ye cikmis eger bir surpriz olmazsa yani tercih eden asiri cok olmazsa girersin, teknik ingilizce dersi 2. Sinifta var simdiden pek anlamazsin normaal ingilizceni gelistirsen yeter

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.