Şimdi Ara

BOKS MAKİNASI YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
3.455
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Luna parklardaki boks makinasından yapmak istiyorum. Araştırdığıma göre

mevcut makinalarda hız ölçülüyormuş. Gösterge 0-1000 arasında. Ben ise

Hız değil ağırlık ölçmek istiyorum. Yani hareketli bir topa değil düz yumuşak

bir zemine vuarak gövde gösterisi yapacak. Tabi vurulan yer yaylı olması

lazım ki adamın eli kırılmasın.

Size sorum yaylı ağırlık ölçebileceğim bir sensör çeşiti varmıdır. Vurduğumda içe

göçecek sonra tekrar eski konumuna gelecek

• hocam sensör hakkında bir bilgim yok ama düşününce şöyle birşey aklıma geldi.Öncelikle isteğe göre kare veya yuvarlak şeklinde vurulduğunda eli acıtmayacak bir malzeme bulursunuz(davul taburesinin üst kısmı bu iş için uygun olabilir örnek ) bu malzemenin arkasına oval bir çubuk koyarsınız ve çubuğun etrafına yay geçirip(bu yay hem vurma kısmınızı arka kısma çarptırmayacak kadar sert hemde vurulduğunda kullanacağınız potansiyometrenin ayar mesafesini geçirmeyecek şekilde sert olmalı) bu yaptığınız sistemi ortasında taktığımız çubuk geçecek büyüklükte bir deliği olan düzleme yerleştirirsiniz.Düzlemin arkasına ise düzleme dik çubuğa paralel olacak şekilde lineer bir potansiyometre( örnek ) koyarsınız ve bu potansiyometrenin ayar kısmını daha önce yerleştirdiğimiz çubuğa sabitlersiniz.Böylece vurulduğunda mesafeye göre potansiyometrenin direnci değişecek.Pot değerini ise bir PIC'e okutup bu değeri 0-1000 arasında olacak şekilde bir katsayıyla çarpıp yada bölerek yine PIC ile isteğe göre lcd yada display ekrana yazdırırsınız.Sistemi sketchtoy'da çizmeye çalıştım şöyle birşey olduhttp://www.sketchtoy.com/18739122 .Kafanızı kurcalayan birşey olursa yine yardımcı olabilirim.

• Cevabınız için teşekkür ederim.

Sorum şu ben burada aqğırlık ölçümünü baz almak istiyorum.

Dolayısıyla mesafeden ağırlığa nasıl geçeceğim. Diğer bir

sorumda gerginliği sağlayacak olan yay ister istemez potansiyometre değerini

etkilemezmi.
  • mekannik tartıyı modifiye edebilirsin
  • hocam ağırlıktan kastınızı vurduğunuz yumruğun kuvveti olarak ele alıyorum yanlış düşündüysem uyarın,yay formülünü ele alırsak F= k.x burada F vurduğunuz yumruğun kuvveti, k yayınızın sabiti, x ise yayın uzama miktarıdır yani ne kadar kuvvetli vurursanız k sabit olduğundan doğru orantılı olarak yay o kadar uzayacak yada sıkışacak,bizde bu mesafe değişimini pottaki ayar kısmının oynamasıyla direnç değişimi olarak PIC'e okutacağız.Eğer bu sistem vuruşu 0-1000 arasında puanlasın derseniz okuduğumuz değerin max değerini pic programında bir katsayıyla çarparak 1000'e ulaştırırız ama bu kuvveti newton olarak gerçek bir büyüklükte ölçmek isterseniz önce ne kadar mesafede potun direnci ne kadar değişiyor bu orantıyı bulur sonra pic'de orantıya göre bir sayıyla çarparak-bölerek mesafeyi elde eder sonra mesafeyi de yayın k değerini bulabilirseniz k değeri ile çarpıp, bulamazsanız bir dinamometre yardımıyla yay sabitini yada kuvvetle mesafenin değişimini bulabileceğinizi düşünüyorum o şekilde bularak yine pic programında bu değeride kullanarak gerçek değeri ekranda okutabilirsiniz.Gerginliği sağlayacak olan yayın potansiyometre değerini nasıl etkilediğini de yukarıda açıklamış oldum sanırım.

• Teşekkür ederim. Aklıma yattı. Olabilir evet. O zaman şuan ben sağlam bir yay bulmalıyım.

Çok kez sıkıştığında özelliğini kaybetmeyen. Çünki çok kez kullanımsan sonra verdiği değer

değişirse bir işe yaramaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.