Şimdi Ara

Boot etmiyor, Windows kurulmuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
589
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dün sistem parçalarım geldi, akşam bir hevesle birleştirdim ve bilgisayarı açtım ki hüsran.. Ne boot edebiliyorum, ne Windows kurabiliyorum..

Parçalar şöyle;
    CPU: E8500, 3.16GHz
    Anakart: Asus P5Q
    RAM: Kingston 2x2GB 800Mhz
    Ekran Kartı: XpertVision HD4850 Sonic
    DVD Writer: Samsung SATA
    HDD: Seagate Barracuda SATA2 640GB

HDD kırmızı sata1, DVDRW kırmızı sata2 girişinde takılı. BIOS ayarlarına girince bu cihazlar görünüyor ancak mavi Asus ekranı geçtikten sonra "no disk detected" diyor ve Windows setup falan girmiyor.. Daha sonrasında reset yapsanız bile ne BIOS ayarlarına girebiliyorsunuz, ne de TAB ile POST ekranına geçebiliyorsunuz kilitlenip kalıyor. Farklı olarak SATA HDD+IDE DVDRW, IDE HDD+SATA DVDRW denedim, hepsinde aynı..

Sorun ne olabilir? Bu kadar para verdikten sonra hiçbir şeyin çalışmaması resmen rezillik!!

Yardımcı olabilecek olan var mı acaba? Bazı forumlarda BIOS update yapın demişler ama açıkçası dün gelen bir ürüne böyle bir işlem uygulamak istemiyorum.. Şimdiden teşekkür ederim..

//lnp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loveandpoison -- 18 Ekim 2008; 16:51:27 >

• farklı bir görüş olacak ama başka PC de HDD ye XP/SP3 tr kur sonra direk kendine tak derim. ( ESKİDEN BAZI ANAKARTLAR YÜKSEK HDD GÖRMEZDİ AMA ŞUANDA SANMIYORUM )
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bukalemun

farklı bir görüş olacak ama başka PC de HDD ye XP/SP3 tr kur sonra direk kendine tak derim. ( ESKİDEN BAZI ANAKARTLAR YÜKSEK HDD GÖRMEZDİ AMA ŞUANDA SANMIYORUM )

o yöntemi dün ben denedim intel anakart üzerinde windows kuramıyordum, gigabyte anakart üzerindeyken kurdum ve ona bağladım şuan sorunsuz çalışıyor
  • Windows XP de çalışmayabilir. VISTA için alttaki setup ayarlarını yaptıktan sonra diski görmemesi ve BOOT etmemesi için için hiç bir sebep yok. VISTA kurulumundan önce setup da disk yönetimi ayarlarını AHCI yapmanızı tavsiye ederim. Böylece VISTA ya INTEL MATRIX STORAGE MANAGER denen disk yönetim yazılımını ve AHCI sürücülerini kurabilirsiniz.

(XP kurmak için ise; STORAGE CONFIGURATION seçeneği IDE olacak. bir de IDE seçeneği içerisinde SATA portlar COMPATIBLE MOD yada NATIVE MOD olacak. bildiğim kadarıyla başka birşeye gerek yok.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal959 -- 19 Ekim 2008; 3:38:32 >

• son resimde bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal959 -- 19 Ekim 2008; 3:34:33 >
  • boot olarka dvdyi seçin ilk

harddisklerin güç girişini takmamış olabilirsiniz. ben işlemcinin yanındaki güç girşini takmamışım sonra bu bilgisayar nie açılmıyor diyordum
  • Bios update işlemi çok önemlidir. Dünde gelse aylar öncede gelse bios update sorunların giderilmesi adına gereklidir. elinizdeki birde P45 cipsetli yeni bir ürün. mutlaka üretim aşamasında gözden kaçmış hatalar olacaktır. Bios update ürünün değerini düşürmezki yada zarar vermezki.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.