Şimdi Ara

BOSCH EXCLUSIV WFV 4830/01 Çamaşır Makinesi Full Bakım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.698
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yaklaşık 20 yıldır kullandığımız çamaşır makinemiz ilk kez arızalandı. Motorun karbon fırçalarının bitmiş olduğunu tespit ettikten sonra motoru söktüm.

Ancak yerli ve yabancı birçok videoda gösterilen motorlarla hiç alakası olmayan motor, tamamen açılmadan fırçaları değiştirilemeyen tipte çıktı. Türkiyede boynuzlu motor da diyorlar. Bu nedenle motoru açmak durumunda kaldım.

Fırçaları (kömürleri) tutan plastik çerçeve motor alt kapağına vidalanmış durumda idi. Fırçaların bakır kabloları da bu plastik çerçeveye sabitlenmiş olan metal plakalara lehimlenmiş durumda.

Soru 1: Bu motora uygun fırça bulabilir miyim?

Soru 2: Eski fırçaları havya ile çıkarıp yenilerini lehimlesem sorun olur mu?

Soru 3: Tüm fırça tertibatını söz ettiğim plastik çerçeve ile satan var mıdır?

Ayrıca,

1. Motor ve kazan rulmanları da bitmiş gibi çok sesli dönüyorlar bunları değiştirmek istiyorum önerileriniz nelerdir? Motor rulmanlarını sökmek çok sıkıntılı görünüyor!
    2. Amortisörler tamamen bitmiş motoru sökerken farkettim kazanı sallayıp bıraktığımda yaklaşık 10-15 saniye daha sallanıyor. Bu kadar eski makineye uygun amortisör ve yay bulunur mu, yayları değiştirmek gerekir mi?

Özetle makineye tam kapsamlı mekanik revizyon yapmayı planlıyorum henüz rezistansın durumunu vs. görmedik. Daha fazla iş çıkabilir.
    Eve yakın bir servis yukarıda sıraladığım tüm onarım için 350-400 TL arası olur en az 300 dedi. Bana çok geldi kendim yapmaya karar verdim yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

• Motoru size yakın bir bobinajcıya görütün. Uygun bir fiyata komple bakımını yapar.

Kazan rulmanlarında sorun olacağını sanmıyorum, kazan rulmanında sorun olsa evde duramazsınız ses yüzünden. Eğer motor yokken tamburu hızlıca çevirdiğinizde ses yoksa rulmanlara ellemeyin. Ses varsa döküm üçayak sökülerek değiştiriliyor.

Yayları değiştirmeye gerek yok, amortisörleri değiştirmeniz kafidir. Aynılarını Arçelik'te dahi bulabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Amortisörleri somunla söküp Arçelik'e götürün, muadil bir amortisörü 5-6 lira maliyetle verirler.

Makineniz çok güzel bir makine(Exclusiv serisi), kasası sağlamsa bu saydığım bakımlara değer. En fazla 60-70 lira para harcarsınız.
  • Ben de sizden cevap bekliyordum Can bey.

Makinenin kasası kazanı çelik ne içinde ne de dışında bir damla pas ya da korozyon yok, lastik hortum ve borular renk dahi atmamış simsiyah duruyor.

Kazan rulmanları için kazanı sökmeye gerek yok yani? Bir de nasıl emin olacağız bunların değişmesi gerekip gerekmediğinden kazanı elimle döndürdüğümde tam bir sessizlikten söz edemeyiz ritmik bir klikleme sesi var. hepsi tek seferde olsun istiyorum aslında sonradan tekrar iş çıkmasın diye.

Motoru dediğiniz gibi yaptıracağız sanırım. Kayış ve kapak contası nereden bulabilirim bilginiz var mı?

Diğer önerileriniz için teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zgnsen kullanıcısına yanıt
    Makinenin contasını bilmiyorum ama kayışı bulunduğunuz yerdeki kayışçılardan tedarik edebilirsiniz. Yalnız eğer boş standard bir kayış kullanmamış ise kendine özel imal ettirdi ise bu yaştaki bir makine için bulmanız zorlaşabilir.
  • Öneriniz için teşekkür ediyorum.

Şimdi gereken parçaları almaya çıkıyorum eskileri yanımda götürüyorum bakarak alacağız.

Amortisörler deli etti matkap dahi sökemiyor vidaları. 1.5 saatte tekini anca çıkarttık diğerinin kazan bağlantısı milim oynamıyor ne yapacağız bilmiyorum.

Bir de kazan rulmanlarının sorunlu olduğu kesinleşti bunlar kazanı sökmeden değiştirilebilir mi?

Motoru bobinajcıya yaptıracağız Can beyin önerdiği gibi Ankara / Ümitköy Çayyolu veya Ostim taraflarında bildiğiniz güvenilir bobinajcı var mı?
  • Günün özeti:

1. iki amortisör yaklaşık 2 saatte söküldü adamlar her yerde 13mm cıvata kullanmış. Bu da yetmezmiş gibi cıvataların üzerine mavi renkli bir yapııştırıcı sürmüşler WD-40 mış önden arkadan çekiçlemekmiş nafile!

2. İki saat kadar da arkadaki 3 kollu iskeletin 6 adet cıvatası sürdü gidip lastikçilerin ve oto tamircilerinin kullandığı "impact gun" denen havalı tabancaların şarjlılarından alamaya kalktım koçtaşta ve tekzende yoktu. Evdeki şarjlı vidalamaları geç koca black&decker darbeli matkap kendinden geçti koku çıkarttı cıvatalar 1 milim dönmedi.

3. Son çare makineyi bi öne bi arkaya yatırarak, kazanın yaylanmasından kaynaklanan güç kaybını arkadaki sabitleme vidalarını takarak giderdikten sonra tabi kol gücüyle söktüm hepsini.

4. 3 kollu iskeleti dolayısıyla rulmanları henüz tambur milinden ayırmış değilim öyle çekerek falan çıkacak gibi değil yarın çekiçleyerek deneyeceğim.

5. Yetkili servis kayışa 70 TL , rulman takımına 140TL, Amortisör tanesine 40TL , motor tamiri yapmıyorlarmış yeni motora 600TL dedi her birinin farklı işçilik ücretleri var.

6. Oto sanayindeki bobinajcılar motora ellemek istemediler hemen herkes parçalar için ve motor için Ankara - Ulus'taki postane caddesine gitmemi söyledi. Yarın oraya gideceğim.

Sorular:

1. Anladığım kadarıyla amortisörler oldukça önemli çamaşır makinesi için bunların en iyisi hangi markadır?

2. Rulman ve keçe takımında keçe çok önemli diyorlar hangi marka alınmalı?

Sonuç: Bosch 1993 yılında sağlam makine yapayım derken suyunu çıkarmış sökülemeyen makine yapmış.

Kayis 70 tl fazla, triger seti mi satiyorlar mubarek? Kece skt rulmanida skf al basin arimaz.

Kayis 70 tl fazla, triger seti mi satiyorlar mubarek? Kece skt rulmanida skf al basin arimaz.

• Teşekkür ediyorum dediklerinizi alacağım.

Amortisör için tavsiyeniz var mı?
    Amörtüsörü bilmiyorum malesef. Yalnız kayış kanallı mı sizin makinede. 10 tl yi geçmemeli hemde Hutchinson marka. Hutchinson kanallı kayışın kralıdır. Kanallı ise resmini ekledim o şekildedir.
     BOSCH EXCLUSIV WFV 4830/01 Çamaşır Makinesi Full Bakım
  • Evet kanallı kayış. Dediğiniz markadan alalım o zaman.

Makineyi öne yatırarak hallettik kazan rulmanlarını sökme işlemini.

Şimdi gidip parçaları alacağım.

Teşekkürler.
    Rica Ederim.
  • Makineyi boşken sıkmaya alın.

Gürültü yoksa amortisörler arızalıdır.

Gürültü varsa arka kapağı açıp kayışı sökerek arıza anlaşılabilir.

Kayış yokken makineyi sıkmaya alınca ses yoksa, ancak tamburu kayışsız elle çevirince ses duyuyorsanız kazan rulmanlarının değişmesi gerekir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.