Şimdi Ara

Boun ve YBS ile ilgili soruları alırım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
3
Favori
1.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba herkese, 2017 ve 2018 de buranın ekmeğini çok yedim şimdi isteyene yardımcı olmak isterim. Boğaziçinde yönetim bilişim sistemleri okuyorum ve son sınıfa başlayacağım. 1402. Olarak girmiştim. Boğaziçi ve ybs ile ilgili soruları cevaplarım.

• Up
  • 1-Mezunların çoğu yazılımcı mı oluyor ?

2-Bilgisayar mühendisleri kadar yazılım dersi almamak dezavantaj yaratıyor mu ?

3-Multidisipliner bir bölüm olması avantaj veya dezavantaj yaratıyor mu ?

• o sene 7kdan kötü kapatan bölüme 1400le girme ileri görüşlülüğünü(?) neye borçlusun

• 1) mezunların yüzde 20 si kadar yazılımcı ya varsır ya yoktur. Ama yüzde 90 i IT sektöründe diyebilirim.

2) İlla yazılımcı olmak isteniyorsa yazılım müh. ya da ceng daha uygun tabi. Ama ybs de de yazılım dersleri az değil ve bizim üni için konuşcak olursam yazılım projeleri de yapılıyor hatta seçmeli ile ilave yazılım dersleri alınabiliyor. Ben tercihimi iş analistliğinden yana kullandım ancak istesem yazılımcı olabilirdim çünkü hem derslerin yardımı oldu hem de kendimi bu yönde geliştirdim.

3) eğer bölüme kendini adayıp ünide yatmazsan bu büyük avantaj oluyor çünkü her konu hakkında bilgin oluyor ve hangi konuyla iş yapmak istediğin daha belli oluyor. Ama yatarsan bu çok disiplinerlik kafada karışıklık yapabiliyor ve gelecek kararında bir belirsizlik oluşturuyor. Ama iş mülakatlarında birden fazla konu hakkında bilgin olmaso her türlü fayda sağlıyor diyebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viceman -- 30 Temmuz 2022; 20:6:51 >

• twk2 T kullanıcısına yanıt

İsteyerek girdiğim söylenemez bölüm hoşuma gitmişti ancak o sene boun ekonomi kesin gibi bakıyordu herkes sıralama için. Hukuk veya fransızca okumak istmediğim için hukukları ve galatasarayı boun ybs nin altına yazmıştım ve buraya yerleştim. İyiki de yerleştim diyebilirim bunu staj ve iş bulma esnasında anladım. İyi bir yatırım oldu :D

• Hocam ben de medipol ybsdeyimm 2.sınıfa geçtim 4 yılın ders programına baktım %70 yazılım %30 işletme dersleri var diyebilirim. Medipol ybs hakkında duyumların varsa söyler misin
  • Açıkçası pek fikrim yok ama istanbulda olması bir avantaj bir de ingilizce eğitim varsa gayet iyi. Ders programı ise gayet iyi ama sen yazılımcı olmak istiyorsun yoksa kodsuz bir IT işi mi istiyorsun( iş analisti gibi). Yazılımdan ilerlemek istemiyorsan biraz sıkabilir seni

@Sonybsli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viceman -- 30 Temmuz 2022; 20:23:21 >
  • Hocam İstanbul harici yerlerde ybs okunur mu akdeniz gibi
  • Hocam 73k TM sıralama yaptım hangi üniversiteyi yazmam daha iyi olur?

• Bölümden yazilim it kismina kayan kişilerin başlangıç maaşları hakkında duyduğunuz bişi var mı acaba?

• otuzayeteyabtimlanetolsun kullanıcısına yanıt
    LinkedIn'den biri 11-12 k demişti
  • dexqer D kullanıcısına yanıt

İstanbul ve ankara dışında çok tavsiye etmem ama oralardan iyi yerlere gelenler var size bağlı yani ama ilk işe giriş için dezavantaj oluşturabiliyor büyük firmalara.

• RuskiKunduz R kullanıcısına yanıt

Güncel sıralamaları hiç bilmiyorum seçenek söylesen yardımcı olabilirim

• otuzayeteyabtimlanetolsun kullanıcısına yanıt

Bizim okulda 10 - 15k arası değişiyor ancak uç örnekler de var amazon ve microsoft gibi yerlere girenler çok uç paralar alıyorlar.

• hocam özel sektör pazarlama,ticaret,e-ticaret,marketing tarzı şeyler istiyorum.sıralamam boun işletmeye yetmiyor.sizce boun pols mu ybs mi yazmalıyım ikisi arasında kaldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gladbach -- 31 Temmuz 2022; 13:55:45 >
  • Tabikide boun ybs :D politika okuyup kariyer hedefinden alakasız dersler alma bence

@gladbach

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viceman -- 1 Ağustos 2022; 0:53:20 >
  • Viceman kullanıcısına yanıt

peki boun ybsnin eksileri neler hocam.hisar kampüsünde olması çok fark eder mi sizce aklıma takılıyor.

• gladbach G kullanıcısına yanıt

Hisar kampüsü bir güney kampüs gibi değil tabi. Manzarası güzel yemekhanesi baya güzel onun dışında derslikleri idare eder. Hisarla güney ve kuzey arası yürüyerek 5 dk sürüyor. Ayrıca serviste var yarım saatte bir. Yani hiçbir sıkıntı olmuyor. Ayrıca hisarda fitness ve havuz da bulunduğu için bir avantaj olabilir. Yani güney kampüse istediğin zaman ulaşabilirsin , güneydeki bölümler bile derslerinin çoğunu kuzeyde alıyor. Güney de ders işlendiği çok az oluyor.

• BOUN'den sonra en prestijli YBS yeri Marmara diyenler var hocam. Mezunları da iyi yerlerde diyorlar. Tanıdığınız ya da fikriniz var mı ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.