Şimdi Ara

BU İKİ IP ADRESİ DE NEYİN NESİ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar consol da ipconfig yazınca 192.x.x.x gibi bir ip adresim oldugunu goruyorum.Ancak adsl in sitesinde bağlantı yapılan ip 88.x.x.x diye gösteriyo.bunlardan hangisi gerçekten benim ip adresim?yardım edebilir misiniz?

• onların hepsi senin ip adresin yani lokal ip in
  • 88.x.x.x olan senin Wan ip yani internetteki surfundede gözüken ip'dir
    192.x.x.x li olanda modeminin sana atadığı Lan İp yani ağ içi olan yerel ip 'indr..ayrıca lan ip'ni kendinde manuel olarak belirleyebilrsin.......ama wan ip si belirlenmez modem baglantı kurdu zaman otomatik atanır....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a1ps -- 18 Mart 2007; 16:56:23 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: bilgmüh

Arkadaşlar consol da ipconfig yazınca 192.x.x.x gibi bir ip adresim oldugunu goruyorum.Ancak adsl in sitesinde bağlantı yapılan ip 88.x.x.x diye gösteriyo.bunlardan hangisi gerçekten benim ip adresim?yardım edebilir misiniz?

biraz daha ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var,lutfen
  • quote:

quote:

Arkadaşlar consol da ipconfig yazınca 192.x.x.x gibi bir ip adresim oldugunu goruyorum.Ancak adsl in sitesinde bağlantı yapılan ip 88.x.x.x diye gösteriyo.bunlardan hangisi gerçekten benim ip adresim?yardım edebilir misiniz?

biraz daha ayrıntıya girmek istiyosan tcp/ip protokolü yapısı adlı kitaplar piyasada mevcut olacaksın okuyacaksın öğreneceksin önerim Murat Yıldırımoğlu , Pusula Yayınevi tcp/ip yapısı adlı kitaptır kolay bir dille anlatılmış..
  • quote:

Orjinalden alıntı: progressiver

quote:

quote:

biraz daha ayrıntıya girmek istiyosan tcp/ip protokolü yapısı adlı kitaplar piyasada mevcut olacaksın okuyacaksın öğreneceksin önerim Murat Yıldırımoğlu , Pusula Yayınevi tcp/ip yapısı adlı kitaptır kolay bir dille anlatılmış..

Murat Yıldırımoğlu , Pusula Yayınevi tcp/ip yapısı adli kitabı okudum ama şu an o kitap elimde değil ve orda boyle bir bilgi olup olmadını hatırlamiyorum.
    bu tur tenkit içerikli bir cevap yazarak hem benim vaktimi çaliyorsunuz hem de kendinizinkini....

• @bilgmüh

progressiver'ın mesajında tenkit yok size yol gösterici bilgi var.
    bu arada forumdaki takmaisminiz olan bilgmüh umarım bilgisayar müteahhiti falan gibi bir terimin kısaltmasıdır. <--- bu cümle tenkittir!
  • 10.0.X.X ve 192.168.1.X IP adresleri classless olarak bilinen ozel subnet adresleridir. Bunlari routerlar tanimazlar o yuzden non-routable adres olarak da terminolojiye gecmistir bunlar.

IPv4 protokolunde IP adresi 32 bit ile sinirli oldugundan IP adresleri sayisi da 2^32 ile sinirli oluyor ve herkesin kullanabilecegi IP adresi olmuyor, o yuzden subnetler kullaniriz. Senin orneginde de dedigin gibi ADSL servis saglayicisindan 88.X.X.X gibi bir adres aliyoruz, sonra bu tek adresi cok bilgisayarli bir subnete baglayarak bir suru bilgisayarin tek adres kullanmasini sagliyoruz.

Simdi sen belki de tek bilgisayar kullaniyorsun, ama kullandigim modem ayni zamanda subnet router gorevini yapiyor, o yuzden 192.1.X.X tarzinda bir adres goruyorsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Ali_7

10.0.X.X ve 192.168.1.X IP adresleri classless olarak bilinen ozel subnet adresleridir. Bunlari routerlar tanimazlar o yuzden non-routable adres olarak da terminolojiye gecmistir bunlar.

IPv4 protokolunde IP adresi 32 bit ile sinirli oldugundan IP adresleri sayisi da 2^32 ile sinirli oluyor ve herkesin kullanabilecegi IP adresi olmuyor, o yuzden subnetler kullaniriz. Senin orneginde de dedigin gibi ADSL servis saglayicisindan 88.X.X.X gibi bir adres aliyoruz, sonra bu tek adresi cok bilgisayarli bir subnete baglayarak bir suru bilgisayarin tek adres kullanmasini sagliyoruz.

Simdi sen belki de tek bilgisayar kullaniyorsun, ama kullandigim modem ayni zamanda subnet router gorevini yapiyor, o yuzden 192.1.X.X tarzinda bir adres goruyorsun.

Teşekkürler Ali_7 .bu bilgiler benim için yararlı oldu.

NOT: ferdcasx nick li kişiye,
    faydalı olamıyorsanız ,rencide edici olmanın bir anlamı yok.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: progressiver

quote:

quote:

Murat Yıldırımoğlu , Pusula Yayınevi tcp/ip yapısı adli kitabı okudum ama şu an o kitap elimde değil ve orda boyle bir bilgi olup olmadını hatırlamiyorum.
    bu tur tenkit içerikli bir cevap yazarak hem benim vaktimi çaliyorsunuz hem de kendinizinkini....

sanırım bu yazdıklarını murat yıldırımoğlu okusaydı ağlardı ben şimdiden yazarken ağlamış kadar oldum inan sana burdan iğneleyici laflar yazmak değil amacım ama sana sadece şunu söylemek istiyorum local ip ile wan ip arasındaki sorun hakkında yuklarıdaki arkadaşımız anllattığında neden daha fazla bilgi istedin bu kitap elindeyse zaten içerisinde istemiş olduğun bilginin temeli ve ta kendisi yazmakta oku oku oku ALLAHIN adıyla oku..
    bu arada bende liseden terk etmiş biriyim tenkit anlamında

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi progressiver -- 21 Mart 2007; 10:40:42 >

• bilgmüh yazılarını okudumda gülmekten öldüm vallahi hem bilgisiz hem ukala birisin ve ayrıca okudum dediğin kitabı okuduğuna inanmıyorum ayrica biraz mantik olsa böyle basit bir soruyu sormazsın zamanını buraya harçayana kadar ve verilen cevaplara itraz ederek sadece kendini belli etmiş oluyorsun sana tavsiyem eğer bir şey arıyorsan önce arat forumda olsun google de olsun arat istemediğin kadar sonuç ve tatmin edici cevap bulursun...google deyince herkes basit sanıyor aslında ne arıyorsan herşeyi ve daha fazlasını google den aratarak bulabilirsin ama aratmayı biliyorsan...
    senden bilgmüh degil kaldırımmüh olmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ciko_Seko -- 21 Mart 2007; 10:54:06 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Ciko_Seko

bilgmüh yazılarını okudumda gülmekten öldüm vallahi hem bilgisiz hem ukala birisin ve ayrıca okudum dediğin kitabı okuduğuna inanmıyorum ayrica biraz mantik olsa böyle basit bir soruyu sormazsın zamanını buraya harçayana kadar ve verilen cevaplara itraz ederek sadece kendini belli etmiş oluyorsun sana tavsiyem eğer bir şey arıyorsan önce arat forumda olsun google de olsun arat istemediğin kadar sonuç ve tatmin edici cevap bulursun...google deyince herkes basit sanıyor aslında ne arıyorsan herşeyi ve daha fazlasını google den aratarak bulabilirsin ama aratmayı biliyorsan...

ağzından bal damlıyor cümlesinin tam karşılığı budur

• quote:

bilgmüh yazılarını okudumda gülmekten öldüm vallahi hem bilgisiz hem ukala birisin ve ayrıca okudum dediğin kitabı okuduğuna inanmıyorum ayrica biraz mantik olsa böyle basit bir soruyu sormazsın zamanını buraya harçayana kadar ve verilen cevaplara itraz ederek sadece kendini belli etmiş oluyorsun sana tavsiyem eğer bir şey arıyorsan önce arat forumda olsun google de olsun arat istemediğin kadar sonuç ve tatmin edici cevap bulursun...google deyince herkes basit sanıyor aslında ne arıyorsan herşeyi ve daha fazlasını google den aratarak bulabilirsin ama aratmayı biliyorsan...

ben polemiğe girmemeye çaliştıkça zorlayan insanlar var anlayamiyorum.yazdıklarımı dogru dürüst okumuyosunuz bile .kitap şuan elimde değil dedim okuyali epy oldu o yuzden de BİLEN insanlardan yardım istedim.niye bu şekilde show yaptınızı anlayamıyorum.
    neyse artık boyle şeylere cevap vermicem

• quote:

quote:

ben polemiğe girmemeye çaliştıkça zorlayan insanlar var anlayamiyorum.yazdıklarımı dogru dürüst okumuyosunuz bile .kitap şuan elimde değil dedim okuyali epy oldu o yuzden de BİLEN insanlardan yardım istedim.niye bu şekilde show yaptınızı anlayamıyorum.

bir ses duyoyrum sizlerde duyormusunuz sanırım birisi tcp/ip den mırıldanıyor....
    sen bizi güldürdün allahta seni güldürsün

dostum insan neden kitap okur bilgi edinmek için kitap içersinden hiç bir şey öğrenememişsin ve öğrenemediğin gibi bu paylaşım platformunda sana kimsenin söylemeyeceği bir tiyo veriyoruz murat yıldırımoğlunun kitabını al oku diyorum sen tuttun bizi yerin dibine soktuns ana gene bişi demedik anlamıyorum bak güzelkardeşim sinirlendirme bizi sana yardım edelim lütfen bırak ama biraz anlayışlı ol lütfen bak ne güzel local ip wan ip ne demek ayırt etmek istiyosun bizi sana tutupta evrenin oluşmasını anlatmaya zorlama anladın sen onu big bang sevgi ve saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi progressiver -- 21 Mart 2007; 18:35:18 >

• quote:

arkadaşım dikkat ettiysen kitap elindemi değilmi diye bir şey yazmadım bu kitabı okuduğuna inanmıyorum dedim okumuş olsan bu kadar basit şeyleri sormazsın...ben değil sen benim ne yazdığımı okumuyorsun.ayrica show yapmak gibi bir niyetim yok sadece doğruları yazdım...ayrıca o kitabi okumuş olsan aradan 40 yılda geçse bu kadar basit bir olayı sormazsın ben bunu söylemek istiyorum.ayrica ben sana soru sorma demiyorum tabiki forumda sorup cevap almak hakkın ama aldığın cevabı basit ve kısa alacağınıda asla unutma tamamen bütünüyle bir döküman arıyorsan biraz çaba göstermen lazım uzun bir araştırma yaparsan internet ortamında bunlar ile ilgili binlerce döküman var veya bir kitap alabilirsin ama burdan sana herşeyi tamamen tam anlami ile kimse anlatamaz ama çok ufak bir bilgi istiyorum bana yeterince diyorsan zaten vermişler beğenmediğin cevaplar arasında

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.