Şimdi Ara

Canon 100D+18 55 VS 75 300 LENS

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben otomobil resimleri çekmek için bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum.
    Çok yüksek bir bütçem yok.
    İkinci ele yönelmemem konusunda tavsiyeler aldım.
    Sizin de tavsiyelerinize açığım fakat ben şimdilik 100D Canon almaya karar verdim.

İki çeşit var sipariş vereceğim sitede;
    Canon Eos 100D 18-55 mm IS STM Kit DSLR Fotoğraf Makinesi 2243 TL
    Canon EOS 100D + 18-55mm + 75+300mm DC Lens Kit Dijital SLR Fotoğraf Makinesi 2525 TL
    Sizce hangisini almalıyım?

Otomobil fotoğrafı çekmek için aradaki fiyat farkı değer mi veya yanlış yolda mı gidiyorum değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var..

• 75-300'e hiç para vermeyin.
    50mm. F1.8 alırsanız o 75-300'den çok daha faydası olacaktır bence. Hem 18-55 ve 75-300'den çok daha keskindir ve fotolarınız çok daha iyi olur. Hem de arkaplanı bulanık/flu yapmak konusunda da her ikisinden de çok daha iyi sonuç verir. Ayrıca düşük ışıklı ortamlarda, kapalı ortamda, gece vs. araç fotoğrafı çekmek isterseniz yine 50mm. F1.8 lens bu diğer 2 lensten çok daha yararlı olur.

Hatta ve hatta, eğer fotoğraflayacağınız araba(lar) böyle kapalı ortamda ise veya işte duran, araba ile aranızdaki mesafeyi ve görüş açısını konumunuzu değiştirerek ayarlayabilecek durumlarda olacaksanız 18-55'e bile gerek yok. Ona bile boşuna para vermeyin. Sadece bu çekimlerin nerede yapılacağına dair daha fazla bilgi verin ki yardımcı olabilelim. Eğer kapalı alanlarda, dar, araçtan 5-10 metre uzaklaşamıyacak ortamlarda çekecekseniz 50mm. lensin açısı dar kalabilir de onun için... Dar kalır ise işte arabayı bütün olarak fotoğrafa sığdıramazsınız. Onun için böyle dar alanlarda çalışmak için 50'den çok daha düşük açılı lens bakmak gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

75-300'e hiç para vermeyin.
    50mm. F1.8 alırsanız o 75-300'den çok daha faydası olacaktır bence. Hem 18-55 ve 75-300'den çok daha keskindir ve fotolarınız çok daha iyi olur. Hem de arkaplanı bulanık/flu yapmak konusunda da her ikisinden de çok daha iyi sonuç verir. Ayrıca düşük ışıklı ortamlarda, kapalı ortamda, gece vs. araç fotoğrafı çekmek isterseniz yine 50mm. F1.8 lens bu diğer 2 lensten çok daha yararlı olur.

Hatta ve hatta, eğer fotoğraflayacağınız araba(lar) böyle kapalı ortamda ise veya işte duran, araba ile aranızdaki mesafeyi ve görüş açısını konumunuzu değiştirerek ayarlayabilecek durumlarda olacaksanız 18-55'e bile gerek yok. Ona bile boşuna para vermeyin. Sadece bu çekimlerin nerede yapılacağına dair daha fazla bilgi verin ki yardımcı olabilelim. Eğer kapalı alanlarda, dar, araçtan 5-10 metre uzaklaşamıyacak ortamlarda çekecekseniz 50mm. lensin açısı dar kalabilir de onun için... Dar kalır ise işte arabayı bütün olarak fotoğrafa sığdıramazsınız. Onun için böyle dar alanlarda çalışmak için 50'den çok daha düşük açılı lens bakmak gerekir.

Değerli tecrübeleriniz için teşekkür ederim ben sizin kadar hakim değilim bu konulara.
    Öncelikle size daha detaylı bilgi vereyim,araçları çektiğim ortam açık hava ışık konusunda zengin bir yer.
    Çekim mesafesi konusunda oldukça özgürüm yakın,uzak istediğim gibi.
    Genelde gölgede güneşin olmadığı vakitlerde çekmeyi severim akşam değil tabi güneşin olmadığı 16:00 17:00 gibi mesela.
    Tabi belki güneşte daha güzel çekilir benim cihazım yeterli olmadığı için öyle yapıyorumdur bilemem.

Benim için sizin de değindiğiniz gibi mesela aracı arkası ağaçlar ve dağ manzaralı bir yerin kenarına koyup çektiğimde arkasındaki görüntüyü flu yapabileceğim ve net bir şekilde odaklayabileceğim kült resimler çekilebilecek makine ve lens gerekiyor.
    Tabi bu lens ile çok çok profosyonel olmasa da iç detaylarda makro yapabilmeliyim.
    2500 gibi bir bütçem var.
    Yukarıda belirttiğim gibi 100D almayı planlıyorum.
    Bu bilgiler doğrultusunda almam gereken lens ve makine konusunda değerli düşüncelerinizi dinlemek isterim.
    Teşekkürler..

• quote:

Orijinalden alıntı: Malentin

quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

75-300'e hiç para vermeyin.

Değerli tecrübeleriniz için teşekkür ederim ben sizin kadar hakim değilim bu konulara.
    Öncelikle size daha detaylı bilgi vereyim,araçları çektiğim ortam açık hava ışık konusunda zengin bir yer.
    Çekim mesafesi konusunda oldukça özgürüm yakın,uzak istediğim gibi.
    Genelde gölgede güneşin olmadığı vakitlerde çekmeyi severim akşam değil tabi güneşin olmadığı 16:00 17:00 gibi mesela.
    Tabi belki güneşte daha güzel çekilir benim cihazım yeterli olmadığı için öyle yapıyorumdur bilemem.

Benim için sizin de değindiğiniz gibi mesela aracı arkası ağaçlar ve dağ manzaralı bir yerin kenarına koyup çektiğimde arkasındaki görüntüyü flu yapabileceğim ve net bir şekilde odaklayabileceğim kült resimler çekilebilecek makine ve lens gerekiyor.
    Tabi bu lens ile çok çok profosyonel olmasa da iç detaylarda makro yapabilmeliyim.
    2500 gibi bir bütçem var.
    Yukarıda belirttiğim gibi 100D almayı planlıyorum.
    Bu bilgiler doğrultusunda almam gereken lens ve makine konusunda değerli düşüncelerinizi dinlemek isterim.
    Teşekkürler..

Açısı sabit lens olur ise bu dediğinize göre siz 5-10 adım ileri-geri oynar bir nevi zumu olmayan lens ile fiziken siz hareket ederek zum yapabilirsiniz. Bu durumda sabit odakli, yani üzerinde 1 milimetre yazan lensler ile çalışmanız çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. İşte mesela 50mm. F1.8 gibi... 18-55 kit lensi de ille merak ederseniz benim önerim 2.elde alın-kullanıp görün ve ihtiyaç duymazsanız en az zarar ile elden çıkartma imkanınız olur. Belki bir geniş açı lens ile de arkaplanı flu yapmadan, güzel bir manzara önünde araba fotoğraflamayı da denemek istersiniz. Yani belki ileride geniş açı bir lens alırsınız. Tabi şöyle de bir şansınız var. Araçlar sabit olacağından(herhalde çoğu zaman) eski filmli makina lenslerini de kullanabilirsiniz. Çünki AF (Otomatik netleme) çok da gerekli bir ihtiyaç olmaz sabit şeyleri çekerken. Böylece çok ucuza çok iyi lensler kullanarak çok iyi fotoğrarlar elde edebilirsiniz de...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.