Şimdi Ara

Canon G11 G12 ve SX 30

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ben yeni bir fotoğraf makinası almayı düşünüyorum ama tam bilgi sahibi olmadığım için karar vermekte zorlanıyorum. Önce G serisine baktım ama kafam daha çok karıştı G12 daha yeni bir makina olmasına rağmen G11 den daha ucuz bunun sebebini anlayamadım sonra sx 30 da iyi bir seçenek gibi geldi ama G serisiyle kıyaslandığında aradaki fiyat farkı nereden kaynaklanıyor onuda tam anlamış değilim eğer bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim. Ben makinayı amerikadan alacağım ve henüz slr makina almak istemiyorum bilgileriniz ışığında bu 3 modelden birine karar vereceğim muhtemelen.
    Şimdiden teşekkürler.

• Bunlar arasinda sx30 u kullamak daha zevklidir.
  • Hangi açıdan daha zevkli,gerçi bende daha çok sx30 üzerinde duruyorum.
  • g11 ve g12 'nin sensörü sx30'dan ciddi derecede büyüktür ve bu da foto kalitesine yansır.

İki makine arasından kesinlikle g12 derim. Ayrıca yeni çıkacak olan s100'ü de bekleyebilirsiniz. s100 hem daha ufak hem de aynı sensör ve ayarlara sahip.
  • Bir kere SX30'u baştan eleyin. Bu makine G serisinin ayarı değil.

G11 ve G12 arasında ise benim önerim pekçok kişiden farklı olarak G11 olacak. Evet, G12 daha yeni bir model. Ancak makinenin kalitesi G11'deki o sağlamlık hissini vermiyor. G12, G11'in yanında basit duruyor. Her iki makineyide kullananlar yada en azından aynı anda eline alma imkanı bulanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. Bunun yanında G11'in fiyatı biraz daha cazip. Aynı sensör, aynı objektif dolayısıyla aynı görüntü kalitesi var ikisinde de..

S100 ise tamamen farklı bir makine olacak. Sensörü G12'den apayrı. CMOS sensör ile geliyor. ISO başarımı konusunda avantajlar sağlasada teoride keskinlikten taviz verilebilir S95 yada G serisine nazaran. Bekleyip görmek lazım, umarım pratikte farklı olur.
  • Ben sx40 almaya karar verdim arkadaşlar her ne kadar G serisi için olumlu yorumlar alsam da aradaki farkı ben anlayabileceğimi sanmıyorum. Amerikadan gelen arkadaşım getirecek fiyatı 800 TL gibi bu fiyata da bu makine iyi bir seçenek olur diye düşünüyorum yorum yapan arkadaşlara teşekkürler.
  • Seçim sizin ama ben olsam internetten karşılaştırmalarına biraz olsun bakar incelemelerini okurdum. Ama siz bilirsiniz tabi.

Edit: s100 konusunda fail yapmışım. Hem sensör hem lens olarak g12'den farklı bir cihaz ama sx40'tan iyi resim kalitesi sunacağı konusunda garanti verilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Quattro -- 30 Eylül 2011; 21:20:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Quattro_tr

Seçim sizin ama ben olsam internetten karşılaştırmalarına biraz olsun bakar incelemelerini okurdum. Ama siz bilirsiniz tabi.

Edit: s100 konusunda fail yapmışım. Hem sensör hem lens olarak g12'den farklı bir cihaz ama sx40'tan iyi resim kalitesi sunacağı konusunda garanti verilebilir.

Tam anlayamadığım için soruyorum sx40 ile s100 yanyana geldiğinde s100 ün tek eksisi zoom diye görüyorum doğrumudur? sx40ın ise sensör küçüklüğü.
    Peki benim çekeceğim fotolarda en büyük kullanacağım baskı 13*18 görüntüleyeceğim en büyük ekran ise 106 ekran lcd olacak mutlaka ki fotolarda bir kalite farkı olur ama ben bundan önce Sony T3 makina kullanan biri olarak (ki çektiğim fotolar beni tatmin ediyordu)her iki seçenekte de daha iyi fotolara ulaşabilirim heralde diye düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: artsjew

quote:

Seçim sizin ama ben olsam internetten karşılaştırmalarına biraz olsun bakar incelemelerini okurdum. Ama siz bilirsiniz tabi.

Tam anlayamadığım için soruyorum sx40 ile s100 yanyana geldiğinde s100 ün tek eksisi zoom diye görüyorum doğrumudur? sx40ın ise sensör küçüklüğü.
    Peki benim çekeceğim fotolarda en büyük kullanacağım baskı 13*18 görüntüleyeceğim en büyük ekran ise 106 ekran lcd olacak mutlaka ki fotolarda bir kalite farkı olur ama ben bundan önce Sony T3 makina kullanan biri olarak (ki çektiğim fotolar beni tatmin ediyordu)her iki seçenekte de daha iyi fotolara ulaşabilirim heralde diye düşünüyorum.

13x18 'de anlaşılmaz ama full hd olarak bakarken detaylar ve gece çekimlerinde oluşan noise fark edilebilir belki.

13x18'de cropta yapmadan doğrudan basacaksanız hangisini alsanız iş görür diyeyim o zaman.

• quote:

quote:

quote:

13x18 'de anlaşılmaz ama full hd olarak bakarken detaylar ve gece çekimlerinde oluşan noise fark edilebilir belki.

13x18'de cropta yapmadan doğrudan basacaksanız hangisini alsanız iş görür diyeyim o zaman.

Yorumlarınız için teşekkür ederim

• quote:

quote:

quote:

@artsjew,
    Karışmayacaktım ama,
    Canon G11 ve G12, Campact makinalarda uç noktadır bu gün için, diğer bir değişle yarı prf. makinalarda denilebilir. Ve genelliklede dSLR kullananların yanlarında taşıdığı S90-95 ile birlikte 2. makinelerdir. Neredeyse dSLR' ler gibi her açıdan manuel çalışma çalışma imkanı verir.
    Sonuç itibariyle, Makinaların teknik özellikleri açısından sizin için sensörün küçüklüğü yada büyüklüğü bir şey ifade etmiyorsa ve crop almadan 13x18 cm. ölçülerinden daha büyük baskı almayacaksanız, fotograf işleme vb. işleride yapmayacaksanız, USA' dan da getirtilse, Bu tarz kullanma için 800 TL bile büyük bir yatırım demektir.
    @Quattro_tr' arkadaşımızında dediği gibi baskı alacağınız ölçüler içinde crop almadan herhangi marka-model bir bas-çek makinada işinizi fazlasıyla görecektir.
    Bu arada, fotograflara LCD 105" ekrandan bakacağınıza göre: çoğu kişi bunu bilmez LCD' lerin en büyük hendikabı çözünürlüğüdür. En yüksek çözünürlük LCD yada LED yada plazma ekranlarda 1280 x 720 yada 1920 x 1080 pix. dir ve yakından bakıldığında ince detay yani, yüksek çözünürlük olan bölgelerde keskinliğin netliğin kaybolduğu görülür. Bu nedenle bu tip ekranlarda görüntüye en az ekran çapraz ölçüsünün 3 misli uzağından bakılması gerekir, ya da yayını HD olması bu açıdan bir zorunluluktur. Bu açıdan sabit fotograflarda hatta Std video yada TV görüntü yayınlarında eski tip CRT ekranlar daha başarılıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 1 Ekim 2011; 11:50:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

quote:

quote:

quote:

@artsjew,
    Karışmayacaktım ama,
    Canon G11 ve G12, Campact makinalarda uç noktadır bu gün için, diğer bir değişle yarı prf. makinalarda denilebilir. Ve genelliklede dSLR kullananların yanlarında taşıdığı S90-95 ile birlikte 2. makinelerdir. Neredeyse dSLR' ler gibi her açıdan manuel çalışma çalışma imkanı verir.
    Sonuç itibariyle, Makinaların teknik özellikleri açısından sizin için sensörün küçüklüğü yada büyüklüğü bir şey ifade etmiyorsa ve crop almadan 13x18 cm. ölçülerinden daha büyük baskı almayacaksanız, fotograf işleme vb. işleride yapmayacaksanız, USA' dan da getirtilse, Bu tarz kullanma için 800 TL bile büyük bir yatırım demektir.
    @Quattro_tr' arkadaşımızında dediği gibi baskı alacağınız ölçüler içinde crop almadan herhangi marka-model bir bas-çek makinada işinizi fazlasıyla görecektir.
    Bu arada, fotograflara LCD 105" ekrandan bakacağınıza göre: çoğu kişi bunu bilmez LCD' lerin en büyük hendikabı çözünürlüğüdür. En yüksek çözünürlük LCD yada LED yada plazma ekranlarda 1280 x 720 yada 1920 x 1080 pix. dir ve yakından bakıldığında ince detay yani, yüksek çözünürlük olan bölgelerde keskinliğin netliğin kaybolduğu görülür. Bu nedenle bu tip ekranlarda görüntüye en az ekran çapraz ölçüsünün 3 misli uzağından bakılması gerekir, ya da yayını HD olması bu açıdan bir zorunluluktur. Bu açıdan sabit fotograflarda hatta Std video yada TV görüntü yayınlarında eski tip CRT ekranlar daha başarılıdır.

Karışmanıza sevindim fazladan bir şey öğrenmenin zararı yok. Anladığım kadarıyla 300 400 tl lik bir makina da benim işimi görür ama bu makinanın kasası da hoşuma gitti bir de en son aldığım makina 6 senelik oldu demek ki sık sık makina almıyorum bari almışken beni uzun süre idare edecek bir makine alayım diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.