Şimdi Ara

Cd den önyükleme için bir tuşa basınız yazısı çıkmıyor. profesyonellerden yardım bekliyorum!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
3.653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar imzamda ki masaüstü bilgisayara sahibim eski bir model ama artık laptop kullandığım için masaüstünü HTPC olarak kullanıyorum. sorunuma gelince 2 yıldan daha uzun süredir formatlamadım artık zamanı geldi ama xp sp2 kurulum cdsini takıp F8 ile boot cihazı olarak dvdromu seçiyorum hiçbirşey olmadan xp herzamanki gibi açılıyor. yani "cd den önyükleme için bir tuşa basınız yazısı..." çıkmıyor bile. aynı bilgisayarı defalarca formatladım bu problemle ilk defa karşılaştım.
    problemi çözmek için denediklerim ona göre tavsiyede bulunabilir misiniz?
    -xp cdsinde problem yok laptopımı rahatlıkla aynı cd ile formatlayıp xpyi kurdum.
    -biostan boot cihazları olarak hdd yi floopyi falan hepsini kapatıp sadece dvdyi açık bırakıyorum öyle deniyorum olmadı. biosun default ayarlarını tekrar yükledim yine olmadı.
    -2 tane dvd var birisinin data ve elektrik kablosunu söküyorum. tek dvd sürücü ile denedim olmadı. bunu her iki sürücü içinde ayrı ayrı denedim olmadı. hatta dvd sürücünün jumperını tamamen söktüm olmadı. sonra master olacak şekilde taktım olmadı. başka bir dvd sürücü kullandım olmadı.
    -xp açıkken tekrar kurmayı deneyim dedim format atmadan bu sefer de SP3 kurulu olduğu için XP SP2 cdsi "sistemde daha yeni bir versiyon kurulu, kurulum gerçekleştirilemez" benzeri bir hata mesajı veriyor.
    -internette, sistemde SP3 kurulu olduğu zaman SP2 gömülü kurulum cdlerinde SP3'ü bir üst versiyon olarak gördüğü için açılışta da önyükleme yapmadan geçtiğini okudum. SP3ü kaldırayım dedim. denetim masasında program ekle kaldırda SP3 karşısında ne kaldır var ne da başka bir tuş. kaldıramadım. ben de perfect xp SP3 2009 cdsi buldum onunla da olmadı. sp3 ü sistem geri yükleme ile kaldırayım dedim ama aylar önce güncellendi hangi tarih te hatırlamıyorum. zaten sp3 lü kurulum cdsinde de aynı hatayı veriyor. -
    -benden kaynaklanan bir hata olmadığından eminim onlarca kez format atmışımdır.
    -kablosuz klavye mouse kullanıyorum ama biosa girme konusunda problem yaşamadığım için klavyeden kaynaklanan bir problem olmadığından eminim zaten "cdden ön yükleme için bir tuşa basınınız" yazısı çıkmıyor bile sorunun bundan kaynaklandığını düşünmüyorum.
    bu kadar detaya girmemin sebebi denediğim şeyleri tekrar tavsiye etmeyin ve mesaj kirliliği olmasın istiyorum.

• formatı win 7 yada vista cdsi ile atıp xp yi ondan sonra kurmayı denedinizmi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: btekkan

formatı win 7 yada vista cdsi ile atıp xp yi ondan sonra kurmayı denedinizmi?

bu aklıma gelmedi denemek gerek. teşekkürler...
  • yok mu başka fikri olan 15 yıldır bilgisayar kullanıcısıyım ilk defa format atamıyorum diye bilgisayarımı servise götürücem çok koyuyo bana...
  • arkadaş sürücü cd veya dvdleri boot etmiyor demiş btekkan da win7 veya vista ile atın demiş herhalde yanlışlıklı yazmış diye düşünüyorum neyse konuya gelcek olursak biosa jumper dan reset atmayı denememişsin herhalde bi onu oda olmaz ise bios güncellemeyi dene oda olmaz ise o anakarta yapılacak herşeyi sen yapmışsın zaten fzla uğraşıp ona para vermen anlamsız zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonhack

arkadaş sürücü cd veya dvdleri boot etmiyor demiş btekkan da win7 veya vista ile atın demiş herhalde yanlışlıklı yazmış diye düşünüyorum neyse konuya gelcek olursak biosa jumper dan reset atmayı denememişsin herhalde bi onu oda olmaz ise bios güncellemeyi dene oda olmaz ise o anakarta yapılacak herşeyi sen yapmışsın zaten fzla uğraşıp ona para vermen anlamsız zaten.

biosa reset attım ama yine olmadı. :(
    bir tek güncelleme kaldı afudos226 ile son bios sürümünü indirdim. sıra floopyi tekrar takıp bir adet disket bulmam lazım. işe yaramıyor diye floopyi emekliye ayırmıştım iyi ki atmamışım inşallah sorunsuz çalışır.
    bios güncellemenin başka yolu var mı ? anakart asus p4p800 se
  • anakrın usb ile boot özelliği varsa bi,liyorsan eğer usbden boot ederek güncelleyebilirsin.disket ile uğraşmana gerek kalmaz tabiki yapmayı biliyorsan.yok çok zahmetli olmaz diyorsan hiç karıştırma tak disket sürüüyü bildiğin gibi yap başka yollar arama garant olsun tabiki bildiğii vasayarak bunu söylüyorum.
  • sonhack çok teşekkür ederim! biosu son sürüm ile güncelledim. sorun çözüldü. verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.