Şimdi Ara

Chevrolet Cruze & LPG Uyumu, Subap Erimesi NET Bilgi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
93
Cevap
5
Favori
66.532
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arabaya göre süpab parası alınıyor sanırsam.

Sübap işi normalden kurşunsuz benzine geçerken çıkmış bir olay mesela taunusların yurt dışı modelleri LPG de kullanım için illaki çelik yüzük ister. Benim silindir kapakları değiştiğinde gelen kapakların biri düz biri kurşunsuz benzin için olanıydı (çıkmacı seriye dikkat etmediğinden göndermiş) neyse 3 silindir için hedesi hödösü içinde 200 tl verdim. Chevroletin kapak işçiliği baya pahalıymış...

Herneyse... 51. defa söyliyelim.

LPG nin motora zararı yoktur. faydası vardır. LPG motora zararlı bir meret olaydı, bu gün piyasada şahin doğan kalmazdı.

Bazı motorlar, ayarsız LPG kurulumuna karşı daha hassastır.

LPG dönüşümü yapılan motorda, lpg ye uygun avans ayarı yapılmalı ve bir numara soğuk buji kullanılmalıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

Kendim 6 yıl ve 110.000km'dir LPG'li araç kullanan birisi olarak bir çok başlıkta bunu yazdım. LPG'nin benzine göre daha kuru bir yakıt olduğunu, yandığında daha yüksek sıcaklık ortaya çıktığını ve bunun da bazı motorlarda (hepsinde değil) enjektör, sübap, sübap yuvası, silindir kapağı gibi parçalarda tahribata sebebiyet verebileceğini belirttim. İtiraz edenler, "LPG'nin motora hiç zararı yok", vs. diyenler oldu.

Bu başlıkta olay net olarak ortaya konmuş. Faydalı ve bilgilendirici bir konu olmuş.

quote:

Orijinalden alıntı: Doğan.

Hesap hatalı gibi.

10 litre yaksa : 45 kuruş benzin tüketimi.
    LPG'de 12 litre LPG yakar, 12*2.50= 30 kuruş LPG tüketimi
    İlk çalıştırmada özellikle kışın birazda benzin yakar, 3 kuruşta bunu ekleyelim en iyi ihtimalle,

= 33 kuruş LPG 'de iken aracınızın tüketimi olur.

Arada ki fark = 12 kuruş. LPG bazı yerlerde 2.40 2.30 ama sonuçta sızdırmazlık raporuydu ayarıydı bir sürü para gidiyor. Bu masrafları ona sayalım.

60.000 km yapılmış. Ciddi bir rakam. Her 10 bin km'de 1.200 tl karınız var, 6*12= 7.200 Tl

LPG'den hiç masraf yapmadan 7.200 Tl kar yapmışsınız.

İyi bir LPG kiti = 1.500'de aşağı değil
    Sübap değişimi= 1.000 TL

Eder 2.500 Tl.

7.200 Tl - 2.500= 4.700 Tl.

60.000'kmde ki toplam karınız:

4.700 Tl.

Gerçekçi hesap bu.

• quote:

Hesap hatalı gibi.

İlk çalıştırmada özellikle kışın birazda benzin yakar, 3 kuruşta bunu ekleyelim en iyi ihtimalle,

Arada ki fark = 12 kuruş. LPG bazı yerlerde 2.40 2.30 ama sonuçta sızdırmazlık raporuydu ayarıydı bir sürü para gidiyor. Bu masrafları ona sayalım.

60.000 km yapılmış. Ciddi bir rakam. Her 10 bin km'de 1.200 tl karınız var, 6*12= 7.200 Tl

Sübap değişimi= 1.000 TL

Eder 2.500 Tl.

4.700 Tl.

Gerçekçi hesap bu.

Aferin sana , Otur 5

• LPG nin ahım şahım bir karı yokmuş aslında bunu da gördük Doğan..60.000 km ortalama 5 bin TL.. Eğer ki 60.000 km kullanırsak ki zor biraz (benim için)4-5 yıl demek bu:)
  • Yılda 8000 i geçmiyorsanız şayet lpg li yada dizel araç almanın pek espirisi yok.

benim hesaplamama görede bu şartlarda benzin ayda 1 defa full depo 250 tl + 50 tl extra verip biniyorum.

her türlü amorti etme sürem en az 3 yıl iyi bir lpg kiti için. 2 yıl oldu 1.6 atmosferik alalı hala 13.000 de araç. Çok gezerim ama bu şehir içi ve yazları izmir çeşme otobanı o kadar.

Extra olarak değinmemi istediğiniz konu olursa yardımcıda olabilirim.
  • Çok güzel bir konu olmuş elinize sağlık
  • Az km yapan kullanıcı için, LPG yılda, kemiksiz 1000 TL tasarruf etse bile gayet başarılıdır.
    Kasko+sigorta bedavaya gelir

Not: Km'de 10 kuruş az yaksa, 10000 km'de 1000 TL yapar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: `bELa

Merhaba arkadaşlar, Ecotec motorlar ve LPG de subap erimesi hakkında net bilgi olsun diye yazıyorum

Aracımız 2010 model Chevrolet Cruze 1.6 Otomatik 60.000 kmde. Aldığımız gibi hemen LPG taktırdık. son 5-6 aydan beri sabahları ilk çalıştırmada çalıştıktan sonra titreme, stop etme gibi sorunlar olmaya başlamış (başlamış diyorum çünkü 8 aydır izmirde değilim). Babam bana söylediğinde direk subap erimesi dedim. Olay şu motor sıcakken hiç bir sorun yok gayet normal çalışıyor stop etmiyor. fakat motor soğukken örneğin sabahları ilk çalıştırmada çalıştıktan sonra stop ediyor sonrasında zor çalışıyor. Sağlıklı çalışması için motorun ısınması gerekiyor.

Babam o şekilde 5-6 ay idare ettikten sonra geçen ay özel bir chevrolet servisinde kontrol ettirmiş ve subapların erimiş olduğunu söylemişler. Magnezyum olan subapları 1000 TL'ye Çelik subaplarla değiştirtmiş. Geçen hafta babamla birlikteydim, son 1 aydır hiç bir sıkıntı olmadığını ve sorunun tamamen ortadan kalktığını, arabanın performansında artış olduğunu ve yakıt tüketiminin biraz da olsa azaldığını söyledi.

Olay şu, LPGnin yanma ısısı benzinden fazla olduğu için Magnezyum subaplar bu ısıya dayanamayıp eriyor. Çelik subaplarla değiştirildiğinde sorun tamamen ortadan kalkıyor.

Şimdi Ecotec motor grubu araç almayı düşünen arkadaşlar, bu subap erimesi muhabbeti, lpg nin motora uyumlu olmadığı muhabbeti biraz fazla abartılıyor. Olayın çözümü 1000 TL ye çelik subap taktırmak. şöyle bir hesap yapalım

Araba benzinde 45 kuruş civarı yakcaktı. LPG taktırmasaydık Benzinde 60.000 kmde 27.000 TL benzin parası vercektik. LPGde ise 25 kuruş yakıyor. LPG de 60.000 kmde 15.000 TL vermişiz yakıta. yani 12.000 TL direk karımız var. bu 12.000 TL den 1000 TLsi de subap değişimine gidiyor.

Yani LPG'nin açtığı masraf 12.000 TL kar'dan 1000 tl oluyor. Yapılan kar düşünüldüğünde hiç birşey. Forumda Cruze gibi ecotec motora sahip araç almayı düşünüp LPG uyumsuzluğundan dolayı çekinenler için net bilgi olsun diye yazdım. İster aldıktan sonra subaplar eriyince değiştirirsiniz, isterseniz de LPG taktırınca o esnada subapları da Çelik subaplarla değiştirir, hiç bir sorun yaşamadan devam edersiniz

Kaça ve hangi marka taktırdınız? Ben de Astra'ya düşünüyorum da lpg taktırmayı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr Empire

quote:

Hesap hatalı gibi.

Sübap değişimi= 1.000 TL

Eder 2.500 Tl.

4.700 Tl.

Gerçekçi hesap bu.

Aferin sana , Otur 5

Hayırdır hocam rahatsız mı oldunuz?

• Arkadaşlar bu magnezyum sübaplar daha çevreci olduğu için mi kullanılıyordu?

Euro 5 motorlarda mı vardı magnezyum sübap?

Eski araçlarda böyle sorun yok işte. 2000 Civic tam 170 bin kmdir lpgli no problem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi insideman -- 7 Mayıs 2013; 17:23:34 >
  • Şuanki güncel benzin fiyatı 4.60
    Şuanki güncel Lpg fiyatı 2.30

şuan kendi aracım değil bir örnek üzerinden yuvarlak sayılarla gideceğim arabamız şehir içinde 10 litre benzin yaksın ortalama bu durumda 11 litre LPg yakar
    Benzinde 100 kmde 46 lira
    Lpgde 100 kmde 25.3 lira yakar

10.000 kmde 4600 lira
    10.000 kmde 2530 lira + benzin masrafı (depoda 3 te 1 den az benzin olamaz ilk çalıştığında da benzin yer) 370 lirada benzin dersek 2900 lira

Arabanın senede 15.000den 4 sene kullanıldığını ve lpg dönüşümünün hemen yapıldığını maliyetinin 1500tl olduğunu var sayalım, ayrıca sübaplarımızda 60000 de eridi onlarıda değiştirmek için serviste yapmazsak 600 lira civarı tutacak serviste değiştirirsek 1000 lira hadi onuda serviste 1000 liraya değiştirelim araba garanti kapsamı dışında kalmasın(gerçi ülkemizde 4 sene garanti veren yok ama satarken tüm bakımları serviste yapıldı diyerek daha pahalıya satabiliriz). 2500tl de bu maliyeti var

Benzinli araç maliyeti :27600
    Lpgli araç maliyeti: 19900
    Aradaki fark 7.800 tl

Şimdi 4 yılda 7800 lira kar ettik kitin parasını çıkardık sübaplarıda değiştirdik.
    Ha eğer arabayı sübap eritmeden biraz önce satarsak karımız 8500 lira civarı olur. Herkese iyi forumlar. (özellikle 60000 bakımıda gelmiş olacak arabanın, hafiften ağır bakımlarıda yaklaşıyor en iyisi satıp kurtulmak)

• Vallahi hiç uğraşamam LPG ile filan.
    Benzin forever
    Gerçi aracımın tüketimi 30 km/h ortalama genelde şehir içi kullanımla 7.2 olmasa işimiz zordu. Araç km yaptıkça bir miktar daha düşecektir. LPG ye bulaşmam.

• Herkes birşey diyor ama ben cebimden çıkana bakıyorum. LPG li araç kullanmak büyük keyif. rahatça 110,120 de kullanıyorum, klimayı kafama göre açıyorum. benzindeki gibi göz ibrede, ayak altında yumurta var modlarında gezmiyorum. araç LPG sistemini icat edenden Allah razı olsun
  • 1.6 motor değil de ben 1.4turbo motorlu cruze lardaki lpg uyumunu merak ediyorum bilen varmı alıntılayıp cevaplarsa sevinirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: webmaster-mt

1.6 motor değil de ben 1.4turbo motorlu cruze lardaki lpg uyumunu merak ediyorum bilen varmı alıntılayıp cevaplarsa sevinirim?

yaygınlaşıp eksiklerinin giderilmesi 1-2 yıl alabilir.Şu an fiyat farkı da ciddi derecede.Ona göre göz önünde bulundurup ben olsam 1,6 almayı düşünürüm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turgay0651

quote:

Orijinalden alıntı: webmaster-mt

1.6 motor değil de ben 1.4turbo motorlu cruze lardaki lpg uyumunu merak ediyorum bilen varmı alıntılayıp cevaplarsa sevinirim?

yaygınlaşıp eksiklerinin giderilmesi 1-2 yıl alabilir.Şu an fiyat farkı da ciddi derecede.Ona göre göz önünde bulundurup ben olsam 1,6 almayı düşünürüm.

1.6 gerçekten gitmiyor hocam bir cruze hayranı olarak 113lük ve 124lük modelleri denedim gerçekten ağır kalıyor kasa

1.4t çok daha iyi onlara göre o yüzden sordum ben

1.4t ye lpg oluyorsa tadından yenmez o fiyata en full ünü alırız

• elinize sağlık güzel yazı bilgilendirme için saolun
  • Peki arkadaşlar şöyle birşey varmı çelik subap daha çok yakıyor diye duymuştum bilgisi olan.

• Ben de 6 litre yakıyorum bu aralar.

LPG'ye geçsem yılda 15000km'den 2 yılda ne kadar kar ederim acaba?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.