Şimdi Ara

Çift GPU lu sistemde 4GB Vram i 2GB görmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.902
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Öncelikle konuya vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Sorunum, kullanmakta olduğum Asus Mars GTX 760x2 ekran kartının VRam ini COD: Advanced Warfare da 2gb görüyor olması. Ekran kartında 2 gpu ile birlikte 4gb VRam var fakat oyunun sistem özelliklerinde tek gpu ve 2gb VRam görünmekte. NVidia sistem ayarlarından oyunu ekledim, Multi Gpu seçeneğinde herhangi bir sorun gözükmüyor fakat ekran kartı hala tek gözüküyor..

Sebebi ya da getirisini (görütüsünü) bilen bir arkadaş yardımcı olabilirse sevinirim

Saygılar

• Sli de 2 tane 2gb kart kullanınca ram4 gb olmaz yine 2 gb olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: House M.D.

Sli de 2 tane 2gb kart kullanınca ram4 gb olmaz yine 2 gb olur
    evet 4gb olmaz her kart kendi ramini kullanir 2gb olur fakat tek gpu kullandigini nereden anladin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

evet 4gb olmaz her kart kendi ramini kullanir 2gb olur fakat tek gpu kullandigini nereden anladin?

Alıntıları Göster
    gtx760x2'de kutuda 4 gb yazar , aynı gtx690'da da yazdığı gibi fakat.. bu TAMAMEN bir pazarlama hilesidir ve iki kartta aslında 2gb olarak çalışır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SLaYeR KiNG -- 7 Şubat 2015; 15:32:04 >
  • hmmm o zaman engin bilgilerinize göre 7990 3Gb , Titan Z 6Gb oluyor değil mi :) kasın post kasın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Concerve

hmmm o zaman engin bilgilerinize göre 7990 3Gb , Titan Z 6Gb oluyor değil mi :) kasın post kasın

velin gelsin, hangi internet cafedeysen eve gidince söylersin.
  • quote:

hmmm o zaman engin bilgilerinize göre 7990 3Gb , Titan Z 6Gb oluyor değil mi :) kasın post kasın

Dedikleri gayet doğru.

Eğer kartların bellekleri ortak bir havuzda olsaydı ve gpu lar lazım olduğu kadar bellek kullansaydı aksi doğru olurdu(dx12 ile bu özellik gelecek).

Ancak her gpu'nun bellek modülü ayrı olduğundan arkadaşların dediği doğru.

Gtx690'da toplam 4gb bellek olsada 2 ayrı gpu'nun 4'er adet(4 tü sanırım)bellek modülü var.
  • Sürücüyü direkt nvidia experience gden güncelleyin.
    Demekki karta tek 760 sürücüsü yüklenmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BerkhanBalta

Sürücüyü direkt nvidia experience gden güncelleyin.

arkadaşım şu yazdığını bence hemen sil, yoksa millet güler bu yoruma ? ne yani 3 tane gtx760'ı olsa 3 tane nvidia gtx760 yazılımı mı yüklemesi lazım.. çok komik gerçekten.. 760x2 de 2 tane 2gb var, ve kartı windows xp den windows 8.1 e kadar tüm işletim sistemleri 2gb olarak görür..
  • quote:

Orijinalden alıntı: SLaYeR KiNG

quote:

arkadaşım şu yazdığını bence hemen sil, yoksa millet güler bu yoruma ? ne yani 3 tane gtx760'ı olsa 3 tane nvidia gtx760 yazılımı mı yüklemesi lazım.. çok komik gerçekten.. 760x2 de 2 tane 2gb var, ve kartı windows xp den windows 8.1 e kadar tüm işletim sistemleri 2gb olarak görür..

760x2mars ta tek 2 adet 2 gb var evet fakat sadece vram değil 2. Gpu yu da görmüyormuş.
  • quote:

• quote:

quote:

quote:

760x2mars ta tek 2 adet 2 gb var evet fakat sadece vram değil 2. Gpu yu da görmüyormuş.

Alıntıları Göster
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar,

@House M.D. , Sistem SLI değil, en azından bildiğimiz 2 adet ekran kartı değil.. Tek PCB de 2 adet entegre GTX 760 Gpu var ve bir nebze hız aşırtma uygulanmış durumda bu modelde.. Dolayısla kart SLI gibi çalışmıyor olabilir yüksek ihtimal ile.. Sonuç olarak tek veri yolunda birleştirilmiş 2 adet işlemciden bahsediyorum.

@.45 ACP , Yanlış anlaşılma olmasın tek gpu çalıştığı olarak değil, sadece COD un sistem özelliklerinde benim beklentim GTX 760x2 yazması olurdu. Bunu göremeyip üzerine bir de 2gb VRam görmek otomatik olarak tek gpu modülünün çalışıyor olduğunu düşündürdü.

@SLaYeR KiNG , Dediğiniz gibi satışı ve özellikleri böyle yazılıyor bu sistemlerin. Örnek olarak:

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx760x2-rog-mars-gddr5-4gb-512bit-nvidia-geforce-dx112-ekran-karti.html
    http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814121839

Bende buna istinaden böyle bir konu başlığını açtım, bilmediğim birşey olduğu aşikar ama belki de yanlış olan birşey olabileceğini düşündüm.

Nvidia nın menüsünde 2 adet GPU görüyorum. Ama render da birini seçtiriyor. Burası hakkında bir bilgim yok. Aşağıda resmi de paylaşıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tydd -- 7 Şubat 2015; 16:51:06 >

• quote:

Orijinalden alıntı: false shepherd

quote:

kimin post kastığı belli oluyor, tek smile ile ben senin mesajını anladım kanko tribine giren, 18000 mesajlı arkadaşlar olabilir...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: false shepherd

quote:

kimin post kastığı belli oluyor, tek smile ile ben senin mesajını anladım kanko tribine giren, 18000 mesajlı arkadaşlar olabilir...

Alıntıları Göster
    Bu resim de COD: AW den,

• 2 GB görmesi normal ama her oyunun çoklu GPU desteği yok. 2 GPU desteği olan oyunlarda ikisi de çalışır. FPS'ye direk yansır zaten bu. Birden fazla GPU destekleyip-desteklememesi, bazen de sürücü ile alakalı oluyor.

Aynı oyunu oynayıpta 2 ekran kartı kullanan birisi denk gelse de yazsa. Oyunun kendi konusuna yaz istersen bir de. Oyun/COD bölümünde...
  • Ikinizin de yazdığı doğru aslında. Biriniz toplam bellek miktarından, diğeriniz ise kullanılan bellek miktarından bahsediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

2 GB görmesi normal ama her oyunun çoklu GPU desteği yok. 2 GPU desteği olan oyunlarda ikisi de çalışır. FPS'ye direk yansır zaten bu. Birden fazla GPU destekleyip-desteklememesi, bazen de sürücü ile alakalı oluyor.

Aynı oyunu oynayıpta 2 ekran kartı kullanan birisi denk gelse de yazsa. Oyunun kendi konusuna yaz istersen bir de. Oyun/COD bölümünde...
    Senin yaptığında bir sorun yok 2 gb kullanması normal,fabrika çıkışlı olarak çift gpu lu (tek kartta 2 gpu) olanlar ile sli aynı şey değil

Ama bir haber vardı dx 12 ile ortak gpu bellek kullanımı gelicek diye bi bak istersen
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tydd

Bu resim de COD: AW den,

Alıntıları Göster
    amd'de baska nvidia'da baska olabilir yanlis hatirliyor olabilirim ama cift gpu gostermiyor diye biliyorum OSD programlarinda.kolayi var amd'de biz catalyst'ten kapatabiliyorsak cf'yi senin de nvidia kontrol panel'den kapatabiliyor olman lazim.ac gir bak, kapa gir bak aradaki farka gore anlarsin tek kart mi cift kart mi calistirdigini hani kafanda suphe kalmasin.oyunda cift calistir vs ayarla ugrasacagina sli'yi komple kapat ac daha hizli cozum olur.

farkli bir konu o oyun ne kadar vram bulursa tuketiyor ben 2.7gb vram yedigini gordum eger 6gb titan olsaydi onun vrami de doldururdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: SessizCral

Senin yaptığında bir sorun yok 2 gb kullanması normal,fabrika çıkışlı olarak çift gpu lu (tek kartta 2 gpu) olanlar ile sli aynı şey değil

Ama bir haber vardı dx 12 ile ortak gpu bellek kullanımı gelicek diye bi bak istersen

SLI ile çift GPU aynı şeydir. SLI'da köprü bağlantısı, çift GPU'da köprü yongası var.

quote:

Sen ne anlatıyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 7 Şubat 2015; 18:48:27 >

• Simplyfor S kullanıcısına yanıt
    Ortak bellek demek farklı gpularda isteyen istediği belleğe ulaşabilecek demek değil. Bunun için Cuda'daki gibi adresleme altyapısı vs. getirirlerse olabilir. doğal olarak bu düşük performans demek, bus transfer hızı ile limitlisin. Dx12 de bahsedilen durum, render altapısının görevi iki karta bölüp gerekli durumlarda olabildiğince az miktarda transfer yapılmasını sağlayacak altyapı demek.

Şimdi dx11'de AFR'de bi kartın işleyeceği şeyleri 2 karta da yüklemen gerekiyor. Karlar ardışık frameleri render ettiklerinden bu böyle olmak zorunda. O zman 2 GB 1. kart ve 2GB 2. kart da hemen hemen tamamen aynı şeylerle yükleniyor. Bu yüzden kullanılabilir ram 2GB olarak kalıyor.

dx12, SFR benzer şekillerde yapılacak görevin gruplara ayrılıp, bu grupların kartlara dağıtılmasını sağlamayı amaçlıyor olmalı. Görev parçalara ayrıldığından yapılacak iş için iki kartın da aynı veriyi içermesi gerekmiyor. Sadece görev verilen grupların ihtiyacı olan veriler ne ise onları içermesi gerekiyor. O zman da 1. kart 1.8 GB, 2 kart 1.9 GB gibi kullanımlara sahip olabilir. Görev dağıtımı önceden iyi belirlenmiş yol yordam yöntem ile yapılırsa, farklı kartlardaki görevler arasında veri transfer ihtiyacı da az olacak. Bus üstünden toplam veri taşıma kapasitesi sınırlı da olsa, uygun yazılım altyapısı küçük miktardaki verilerin çok hızlı taşınmasına izin verebilir olmalı. Cuda ile 1MB ve altı şeklindeki paketlerle iki kart arasında 500 mikrosaniye altında iletişim kurabiliyorsun. Bunu 60 fps / 16.6 ms hedefin üstünden değerlendirirsen kabul edilebilir bi gecikme olması gerek.

Bahsettiğim şey ortak bellek kullanımı değil mi? tam değil, görev paylaştırılması ve bunun gerektirdiği az miktarda kartlar arası veri transferi yapılmasıyla ilgili(2 gpu'lu kartlar da aynı şey). Az miktarda veri transferi yapınca ortak kullanılmış olmuyor mu / olmayacak mı? Tam olmayacak çünkü kafasına heryere erişim imkanı yok olmamalı, olamaz da. Çoklu CPU'lar giib GPU'lar arasında ortak bi iletişim altyapısı yok normalde (QPI / HyperTransport gibi). Bu olmadığı için iki GPU birbirlerinin içeriklerinden haberdar olamazlar, kendi bellek alanlarına diğer GPU'nun yaptığı değişikliği kendi cache yapılarına kopyalayamazlar. GPU iç yapıları (CU-SMM-SMX gibi), L2 cachedeki veriyi kullanmaya kalktıklarında eğer buna karşılık gelen bellek değerleri diğer GPU tarafından değiştirilmiş ise sorun çıkar. O zman GPU'ların ya sürekli yapılan değişimlerden haberdar edilmesi lazım (bi tür cache coherent yapı olması lazım), yada ilk bakışta çoğu kişinin anladığı gibi tam olarak ortak olamayan bi şekilde birbirleriyle iletişim kurmaları lazım. Cuda altında kartların birbirlerinin ramlarına yazması açısından da bi sürü kısıtlama var mesela.

Yani en mantıklı varsayım görevin kartlara dağıtılması, ve aralarında az miktarda veri transferi yapılması temeline dayalı bi mekanizma(mesela senkronizasyon için iletişim kurma gibi). Böyle her kart kendi üstünde çalışan görevlerin ihtiyacı olan veriyi içerecek ve bu şekilde daha yüksek miktarda ram alanı farklı görevlerin hizmetine sunulmuş olacak.

Sonuç aynı, ne uzatıon denmesin bence. İlerde bişeylerin yanlış kavranmasına yol açacak diye düşünüyorum(olmaz öyle şey, 8GB-16GB transfer hızı ile neyini ortak kullanacaklar şeklinde bakanlar gibi).

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.