Şimdi Ara

çok önemli bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arabayı yüksek viteste ve düşük devirde kullanmanın zararları nelerdir?

• Araba kurtarıyorsa hiçbir sorun olmaz, aksine benzinden tasarruf sağlamıs olursun
  • düşük devirden kasıt arabanın çekmediği devirlerse, motor zorlanır, kurum bağlar. (uzun vadede tabi) ben aracımı 2000-2500 d/d arası kullanırım (palio benzinli)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Energetic

düşük devirden kasıt arabanın çekmediği devirlerse, motor zorlanır, kurum bağlar. (uzun vadede tabi) ben aracımı 2000-2500 d/d arası kullanırım (palio benzinli)

Arkadaş kısa ve öz yazmış.

Çekmeyecek kadar düşük devirler motorda uzun vadede kurum oluşumuna yol açar. Yalnız motor zorlanmıyorsa, ani hızlanma amacı da yoksa yüksek vitesler kullanılabilir.

Kolay gelsin...
  • tam olarak emin deilim fakat bir konuda okumustum sekman vurmasına sebep olurmus galiba
  • ben pedere sordum arabanın motor ömrünü kısaltır dedi
    araba starex 140 bg 4500 dv/dk devirli kullanıyo (3000-3500 arası) yüksek devir motorun ömrünü uzatır mı
  • yüksek devir yakıttan düşük devir motordan götürür

keyfinize hangisi daha kıymetsiz ve önemsizse o gitsin
  • yakıt sarfiyatı artar motora aşırı yük biner
  • Motorun maximum torkunu vermeye başladığı devire kadar kullanılabilir. daha Aşağısı özelilkle dizellerde kurum'a neden olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi müMKÜNsüz -- 2 Temmuz 2008; 19:39:39 >
  • Geçen gün bizim arabanın kullanma kılavuzunda aracı mümkün olduğunca yüksek viteste kullanmamız gerektiğini okudum. Hatta elli kilometre hızda bile dördüncü viteste gidebilirmişiz. Bu da büyük viteste düşük devir demek. Ben de kılavuzun yalancısıyım
  • quote:

Orjinalden alıntı: Energetic

düşük devirden kasıt arabanın çekmediği devirlerse, motor zorlanır, kurum bağlar. (uzun vadede tabi) ben aracımı 2000-2500 d/d arası kullanırım (palio benzinli)

ok!
  • Dizel motorlarda aracın torkunu verdiği devirden daha aşağıda kullanıldığında erken kurum yapmasına sebep olur dizel için 2000-3000 devir aralığını genelde uygun diyorlar. Bende öyle kullanırım. Zaten araba da bu devir aralığında kullanıldığında ekonomik oluyor. Yol bilgisayarından izleyebildiğim kadarıyla 2000 devirin altında iken gaza bastığımda hangi viteste olursa olsun toparlayıp 2000 devire gelene kadar anlık sarfiyat çok uçuk rakamlarda oluyor. Bundan da anlaşılacağı üzere devirsiz kullanmak hem cebe hem motora zarar..

Kalın sağlıcakla..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.