Şimdi Ara

[ÇÖZÜLDÜ] Harici HDD Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
6.031
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, wd elements harici hddmde çözemediğim bir sorun bulunmaktadır. Daha önce gayet güzel kullanırken birden sorunlar ortaya çıktı

harici hDDyi Bilgisayara bağladığımda ledi yanıp sönmekte ve çalıştığına dair normalde gelen sesler çıkmaktadır
    Aygıt yöneticisinde (device manager) disk sürücelerinde sorunsuz gözükmektedir.
    Bilgisayar yönetiminde (computer management) storage > disk managementta gözükmektedir
    Kapasitesi doğru gözüküyor (400gb dolu 600 gb boş)

Sorunlar
    -Bazen bilgisayarımda gözükmüyor
    -gözükünce açılması için bekliyorum led yanıp sönüyor bilgisayarımı kitliyor
    - içindeki klasörlere ulaşamıyorum
    - klasörlere ulaşınca (klasör sayısı tam silinen ya da gözükmeyen yok) sağ tık yapmak imkansız, bekletiyor
    - Klasörlerin içersindeki dosyaları görmüyor (klasör boş)
    - bekleyince bazen dosyalara erişebiliyorum beklerken ledi gene çılgın atıyor
    - chkdsk bitiremiyor yanıp sönen ışık ortalara doğru direk sabitleniyor cmdden chkdsk/r komutunu çalıştıramıyor. Bilgisayarımdan hata düzeltme de yapamıyorum. chkdsk stage 2de takılıyor genelde
    - defrag, bad sector vb.. içinprogramları kullandığımda scan etmeyi bitiremiyor

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osmaniac -- 6 Haziran 2011; 23:28:21 >

• Hd tune programindan Healt kisminda sari ile işaretli yer var mi ?
  • harddiskte fiziksel bir sorun var gibi duruyor . hdd regenerator programı ile bad sector taraması yaptırmanızı tavsiye ederim .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wild_Eagle

Hd tune programindan Healt kisminda sari ile işaretli yer var mi ?

HD tune şimdi trialini indirdim health kısmında "reallocated sector count" , reallocated event count ve current pending sector kısımlarında sarı ile işaretli warning var

quote:

Orijinalden alıntı: sinan_ural

harddiskte fiziksel bir sorun var gibi duruyor . hdd regenerator programı ile bad sector taraması yaptırmanızı tavsiye ederim .

Programı indiriyorum. Şuanda HD tune pro error scan yapmakta.

ekleme : %94.2 damaged blocks :D bu bir rekor olmalı heralde.

HD tune indi onla scan and repair yapmaktayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osmaniac -- 5 Haziran 2011; 18:21:31 >
  • current pending sectorsorunu bende olduğunda çözemedim fakat bu çözülmeyecek anlamına gelmiyor verilerinizin yedegini alip hdd ye format atin ve sonra yavaş biçimlendirme yapin . bende sayısını azaltmişdi.

reallocated sector count ise verilerin daha güveli bir alana taşindigini söler sayisi artdikça hdd ömrü azalir diye biliyorum .
  • Verilere genelde ulaşamamaktayım, ulaştığımda ise taşımaya kalktığımda bilgisayar kilitlenmekte.

USB kablosunda sorun olabilir mi diye düşünüyordum ama şu görüntü beni benden aldı quick scanden dolayı olmuş olabilir diğer türlü hd tune olsun bu progrma olsun chkdsk olsun direk duruyor harddisk ledi yanıyor işlem yapmıyor gibi bekliyor

[ÇÖZÜLDÜ] Harici HDD Sorunu

HD tune de break sector dedi kapandı gitti pehey...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osmaniac -- 5 Haziran 2011; 18:38:10 >
  • Quik scanin sonuclarda cok fark yaratacagını sanmıyorum garantisi varsa götürmelisin.
    Verileri nasil kurturacagın konusunda yardımcı olamıcam sadece % 6 gibi bölge sağlam .
  • Garantisi mevcut daha alalı 1 ay olmadı diğer hd lerimi rahatlatayım diye dosyaları buna aktarırken birden böyle bir sorun çıktı. Garantiye dosyaları yedeklemeden vermek istemiyorum anlamadığım şey klasörlere dosyalara bazen ulaşıyor bazen ulaşamıyorum. 1 saatte 2 tane dosya kopyalabildim mesela :D
  • Arkadaşlarında dediği gibi, programların da gösterdiği şekilde dikste bir sorun var. Bu sorun muhtemelen donanımsal, yani hdd de üretim hatası da oalbilir, sonradan kullanıcı hatası da.. Garantisi olduğu için değişim talep edebilirsiniz.

Chkdsk yapmışsınız ancak uzun sürmüş. Uzun sürmesi normaldir, kapasitesini de göz önüne alırsak. Benim tavsiyem tekrardan bi chkdsk yapın. Bu işlemi yatmadan önce de yapabilirsiniz ki başında beklemeyin. Bu işlemi sabırla beklemek lazım 4-5 saat belki daha fazla da sürebilir.
  • şuan bilgisayarımdan sağ tıklayıp araçlardan klasik hata bul düzelt yapıyorum sabahtan beri uğraştım ilkkez phase 4 e geçti gerçi 4 ne bilmiyorum (chkdsk /rdeki 4. durum olabilir) ama google da arattığım kadarıyla işlem sonrasında windows disk denetimini bitiremedi gibi bir mesajla karşılacağım 6 saat kadar bir süredir uğraşıyorum ümidimi halen kaybetmedim bakalım neler olacak :) O da sırf klasörleri ve kapasitenin doğru olduğunu gördüğümden.
  • Sorunum yaklaşık 35 saatlik bakım sonucunda çözüldü :) deneme yanılmalarla belki de gereksiz hareketlerle çözdüm bilemiyorum ama 400 gblık verimi data recovery programları kullanmadan geri kazandım

chkdsk /r yerine sırayla chkdsk /i /c vb.. komutları yazdım, hepsi bittikten sonra advanced systemcare, hdd regenerator ve hatırlayamadım maxtor repair mi ne bilmene yazılımları ile scan/repair/cart curt ve son olarak bilgisayarım > araçlardan disk bakımı yaptırdım , sonuç güzel çıktı :) Yardımcı olan herkese teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.