Şimdi Ara

Darboğaz sorunsalı hangi ekran kartı? Gtx780 vs Gtx760

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
1.110
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorum. Önceleri GTX780'de gözüm vardı ancak burda forumlarda bolca gezen darboğaz konusundan dolayı hangi ekran kartı benim için doğru seçim olur karar vermeye çalışıyorum.

GTX780 kartlar 1300-1400 tl arasında geziyor ve benim anakart ve işlemci değiştirecek bütçem yok. Asıl niyetim öncelikle ekran kartını değiştirip 1 yada 1 buçuk yıl sonra işlemci ve anakart değiştirmekti.

GTX780'i hakkettiği performansta kullanamayacaksam o kadar para vermemin de anlamı yok. Onun yerine sistemime daha çok uyacak ve nerdeyse yarı fiyatına olan 760 alsam dahamı iyi olur?

Bu konu çok geçiyor ve sorulmasından sıkılan arkadaşlar var gördüğüm kadarıyla, okuduklarımdan kendi sistemim için yorum yapamadım o yüzden yazıp sormak istedim.

Sistemim

İşletim Sistemi: Windows 8.1

Anakart: Asus P8P67 LE

İşlemci: i5 2500 3.30 Ghz

Ekrankartı: Asus ENGTX560 Ti DCII 2DI/1GD5

RAM: 12GB Kingston HyperX

Ses Kartı: Creative X-Fi Titanium

Hard Disk: 1 TB 7200 RPM WD

Kasa: Cooler Master HAF 912

Güç Kaynağı: Cooler Master GX 80+ 750W

• Steelbow S kullanıcısına yanıt
    Gtx 770 alablirsin butcen varsa darbogaz yapmaz islemcin
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrys3535

Gtx 770 alablirsin butcen varsa darbogaz yapmaz islemcin
    780 de alabılırsın ama ıslemcıne sağlam o.c çekmen lazım. mın 4500 mhz.
    bunu yapsan dahi tam gtx 780 nın performansını alabılımısın orasıda tartışılır.
    forumda bılen arkadaşlara danışmak lazım.

ama gtx 770 , R280CX senin için biçilmiş kaftandır.
    yurtdışında 2500 ile gtx 780 kullanan çok kişi var ancak yeni çok çekirdek destekli amd destekli gibi oyunlarda biraz fps düşük gelebilir ancak şöyle düşün 780 seni 760tan daha fazla ve daha uzun süre memnun edecektir işlemcini ve anakartını da seneye veya 2 sene sonra değiştirdiğinde bile 780 sana yeterli gelir diye düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: merdas

yurtdışında 2500 ile gtx 780 kullanan çok kişi var ancak yeni çok çekirdek destekli amd destekli gibi oyunlarda biraz fps düşük gelebilir ancak şöyle düşün 780 seni 760tan daha fazla ve daha uzun süre memnun edecektir işlemcini ve anakartını da seneye veya 2 sene sonra değiştirdiğinde bile 780 sana yeterli gelir diye düşünüyorum
    al kullan 780 birşey olmaz , 3.7ghz turbo boost oluyor o işlemci , sen blck hızını biraz artırıp 4ghz çıkarabilirsen hiç bir sorun olmaz zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Concerve -- 6 Mayıs 2014; 1:19:21 >
  • Keske islemciniz 2500k olsaydi
  • quote:

Orijinalden alıntı: momenty

Keske islemciniz 2500k olsaydi
    2500k olsa işlemci,Gtx 780 önermekten çekinmezdim;ancak test etmeden,base ile ne kadar stabil olacağı belli olmayan bir işlemciye,Gtx 780 alın kullanın demem.Gtx 770 de gayet iyi işinizi görecektir.Gtx 780 zaten en yüksek Gpu lar arasında,açıkçası overclock kabiliyeti olan bir işlemci ile kullanılması daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

Edit:Yukarıda Salvatore min 4500mhz olması lazım diye söylerken,Concerve 4Ghz yeter diyor.Çelişki yok mu sizce de ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kir$of -- 6 Mayıs 2014; 1:07:52 >
  • 4.5 ghzde 2500k stok 4670le oyunlarda denk. Dolayisiyla o hizda bir i5e 780ti taksaniz da besler.

i5 2500i kucumsemeyin 3.7 turbosu var ufak bir ayarla 4ghz ye cikarilabilir k versiyonu olmasa bile. Hadi diyelim stok hizda kullanildi, daha once gordugum butun incelemelerde ve testlerde i5 2500in gtx 780i rahat besledigi soyleniyordu. Ben sahsen gtx 780 oneririm ancak basligi acan arkadas 1080pde oynuyorsa gtx 770 isini cok rahat gorur.
  • R 9 280x TOXIC al geç,kafan rahat olsun.
    Gtx 770 fazla bile 780 gereksiz pahali.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Headbanger_Kerry

Gtx 770 fazla bile 780 gereksiz pahali.
    Yakın zamanda 300-500 TL arası işlemci alabilirim diyorsanız 780 alın. Bütçem kısıtlı diyorsanız 760 alın. 780 1500 TL lik bir kart 760 ise onun yarı fiyatında. Oyularla çok içli dışlı değilseniz. R9 270x R9 280~x hd7950 hd7870 v.s. v.s. , gtx770 gtx680 gibi kartlara bakın derim.

Edit: çok içli dışlı derken 12 saat oyun oynayıp videolar çekip paylaşmıyorsanız. Sürekli ultra ayarlarda oyun oynayacağım deyip ekran kartından çok fazla şey beklemiyorsanız. Orta üst seviye bir kullanıcıysanız anlamında diğer kartları öneriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BORUBEY06 -- 6 Mayıs 2014; 10:28:24 >
  • BORUBEY06 kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bilgisayarı oyun için kullanıyorum, Günde 12 saat oyun oynamıyorum ama akşam işten gelince 4-5 saat oynuyorum.

Kartı en az 2 sene kullanmak istiyorum ve en az da 1 sene ultra ayarlarla yada ultranın bir altı ayarlarda oynamak istiyorum. Hem cam kenarı hem bayan yanı olsun gibi oldu ama gereksiz yere harcayabileceğim bütçem yok.

Sanırım 770 aklıma yatmaya başladı. Peki 780 aldığım takdirde bu darboğaz ne kadar fark yaratır 770 almadığıma pişman olurmuyum? işlemciyi OC yapmak istemiyorum çünkü pek kaldırmıyor.

Monitörüm 60 hz ve çok iyi bi monitör olduğunu söyleyemem (LG Flatron W2242S max çözünürlük 1680x1050) ama FHD tvim var. 6 ay içinde onuda FHD bir monitörle değiştirmeyi planlıyorum.

Biraz fazla detaya girdim galiba ama 2,5 yıl önce bilgisayarımı topladığımda 2200 tl gibi bir rakama ortalamanın üzeri bir sistem toplanabiliyordu. Şimdi ise ortalama bir sistem için bile sadece anakart işlemci ve ekran kartı 2000 TL üzeri çıkıyor. Bu yüzden kademeli geçiş yapmaya çalışıyorum. Şu an ekran kartı, 1 veya 1,5 yıl içinde de anakart+işlemci.

hiç uğraşma 770 al ilerde işlemcini falan değiştiğinde yetmezse sli yaparsın 780e kadar çıkma macera aramanın manası yok
    o zaman kombinasyonu değiştirin ve hem ekran kartı hem işlemci alın , örneğin gtx 760 ile i5 işlemci gibi. Tabi bütçeyi zorlamayım diyorsanız sadece 760 ve 770 de çok çok iyi kartlar. Kullandım 2 sinide. 760 ile 770 arasındaki farkı işlemciyi değiştirmeden de anlayamazsınız 2 kartta aynı tadı verecektir hemen hemen. Tabi günümüz oyunları çok fazla bellek kullanıyor, ramlarınızın da yeterli olması lazım. Şu an en az 8gb şart gibi birşey.
  • Şöyle bir örnekleme yapayım 760 Bmw M3 , 780 M5 tir. Paran varsa 780 tabiki ama 760 ta pişman etmez çoğu oyunu 2k da oynatabiliyor.
  • 770 yada 280x gerisine hic bulasma o ekran icin bosa masraf olur demedi deme
  • quote:

Orijinalden alıntı: Barkın B

770 yada 280x gerisine hic bulasma o ekran icin bosa masraf olur demedi deme
    770 280x sana uygun kartlar bence. İkisi arasında düşünmelisin. bütçen yeterliyse elbette
  • quote:

2500k fx 8350 serisinden iymi beyler
  • quote:

Orijinalden alıntı: yigitakilli

quote:

2500k fx 8350 serisinden iymi beyler

Alıntıları Göster
    Dün akşam eve gidince biraz OC yapayım dedim, 4.5 ghz denk gelecek şekilde ayarları yaptım ancak kaldırmıyor. Bios test ediyor ama sistem açılmayınca default ayarlara geri getirip açıyor.

Bide anlamadığım konu işlemci hızı açılışta 3.3 ghz gözükürken biosa girdiğimde Turboboost ile 4.2 ghz diyor, bios açılışta turboboost yapılmamış halini gösteriyor ve bios evet senin işlemcin 3.3 ghz ancak ben onu turboboost ile 4.2 ghz de çalıştırıyorum mu diyor?

• Son karar olarak aşağıdaki 770 almaya karar verdim ayrıca altındaki monitörü alıcam.

http://www.vatanbilgisayar.com/gtx770-directcu-ii-oc-gddr5-2gb-256bit-nvidia-geforce-dx111-ekran-karti.html

http://www.vatanbilgisayar.com/236-vn247h-genis-ekran-led-monitor.html

Güç kaynağım aşağıdaki linkteki ve ekran kartı 1adet 6 pin 1adette 8 pin bağlantı gerektiriyor benim güç kaynağı bu bağlantılara sahipmidir anlayan bi arkadaş cevap verebilirse sevinirim?

http://www.coolermaster.com/powersupply/gx-series/gx-750w/

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.