Şimdi Ara

Devlet hastanesinde psikolog ve psikoterapi var mı? (tüm bilgiler)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
919
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hem forumda hem de internette cevabı en çok aranan sorulardan birine yanıt vermek isterim.

Devlet hastanesinde psikolog ve psikoterapi var mı?

Evet var. Özellikle Ruh Sağlığı hastanelerinde bu hizmetler daha kapsamlı yürütülür. Devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde de aynı hizmet vardır. Ancak hastaneden hastanede uygulama şekli veya kapsamı değişkenlik gösterebilir. Aşağıda listelenen bilgiler Ruh Sağlığı hastanesi deneyiminden yola çıkılarak yazılmıştır.

Peki bu hizmete nasıl erişilir?

Öncelikle bu hizmet her hastanede olmayabilir. İlinizdeki psikoterapi hizmetinin verildiği hastaneleri öğrenmek için alo 184 hattına kayıt bırakabilirsiniz ya da hastaneleri arayarak sorabilirsiniz.

1) Devlet hastanelerinde psikoterapi hizmeti için direkt olarak psikolog randevusu alamazsınız.

2)Psikiyatri bölümünden alınacak olan randevu neticesinde, doktorun uygun görmesi halinde psikoterapi için sizi psikologa yönlendirir.

3)Psikolog veya psikoterapi biriminin yetkilisi sizinle bir ön görüşme yapar ve psikoterapi hizmetinden ne beklediğinizi ve durumunuzu belirtecek sorular sorar.

4)Ön görüşme neticesinde, psikoterapiden fayda göreceğiniz yönünde bir karara varır ise, sürecinizi başlatır ve size ilgili birimin sekreterliği aracılığı ile düzenli görüşmeler için randevu verilir.

5)Bu randevular iki haftada bir veya haftada bir şeklinde olabilir. Buna hekim karar vermektedir.

6)Görüşmeler ortalama 45 dakika ile 1 saat sürer.

7)Psikoterapi hizmeti için ekstra bir ücret ödenmez, SGK kapsamındadır.

8)Psikoterapi sürecinizin ne kadar süreceğine hekim karar verir.

9)Genellikle psikiyatri + psikolog şeklinde süreci yönetmeniz talep edilir. Genellikle ilaç + psikoterapi veya sadece psikoterapi şeklinde süreciniz devam edebilir. Bu kararları hekiminiz verir ve sizi bilgilendirir.

10)Psikoterapinin türüne/şekline vb. hekim karar verir.

11)Psikoterapiden fayda görmeyi istiyorsanız tüm sürece inanmanız ve kendinizi vermeniz gerekir, aksi halde faydasını göremezsiniz.

12)Çok büyük durumlar olmadığı sürece psikoterapi randevularınız düzenlidir ve hekiminiz sabittir.

Merakla sorulan bir soru ise Sağlıklı Hayat Merkezleri ile ilgili.

13)Sağlık Bakanlığı sağlıklı hayat merkezlerinde psikoterapi hizmeti değil, danışmanlık hizmeti verilir. Sitesinde de bu durum belirtilmiştir.

https://shm.saglik.gov.tr/hizmetlerimiz/55-ruh-sa%C4%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-dan%C4%B1%C5%9Fmanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1.html

Üstte yazılanlar kişisel deneyim sonucu yazılmıştır.

Merak ettiklerinizi yazabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 2 Nisan 2024; 18:14:53 >

• Faydalı bir konu kaleminize sağlık . Çağımızın en gerekli uzmanlık alanlarının biri olduğunu düşünüyorum.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ZevkiSefa kullanıcısına yanıt

Rica ediyorum hocam. Çok uzun zamandır aklımdaydı bu konuyu açmak ama bilgisayar başına oturunca dikkatimiz dağılıyor başka şeylere dalıyoruz, o yüzden bir türlü nasip olmamıştı. En sonunda açabildiğime ben de mutlu oldum :) Google aramalarından bu konuyu bulanlar da faydalanırlar tıpkı forum arkadaşlarımız gibi.

• Sağlık Bakanlığı sağlıklı hayat merkezleri ile ilgili soru gelmişti özelden. Buna istinaden ilk mesajı güncelledim arkadaşlar.

• Hocam peki içerik hakkında düşünceleriniz nelerdir? Sadece var olmak için mi varlar yoksa gerçekten insanların tedavi sürecinde devlet hastanesindeki psikiyatristler etkili oluyorlar mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Havya Makinesi kullanıcısına yanıt

Hocam öncelikle geç yanıtım için özür diliyorum. Bu konuya dair bir bildirim almadım bu sebeple konu aklıma gelip kontrol edeyim dediğimde mesajınızı gördüm. Özürlerimi kabul edin lütfen.

1) İçerik özel/devlet psikolog - terapi merkezleri ile aynı. Yani hangi tür terapiye ihtiyacınız varsa buna yönelik işlemler sağlanabiliyor.

2) Gerçekten etkili oluyorlar. İlk mesajda tariflediğim üzere hem psikiyatri hem de psikolog hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. İlk mesajda tariflediğim gibi ilerliyor süreç.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 2 Nisan 2024; 18:20:2 >
  • Bunun alenen zaten paylaşılmamasının sebebi psikiyatri servisleri halihazırda zaten suistimal edilmeye çalışılıyor, bununla birlikte daha da suistimal edilebilir konuma gelebilir. Ben psikoterapi almak istiyorum diye giderseniz psikoterapi almanız pek mümkün değil. Bu servisler nevroz servisi olarak geçiyor. Psikoterapi almam lazım diye psikiyatriye rol kesersiniz sonra kendinizi psikoz servisinde bulursunuz

• XpressMusic34 kullanıcısına yanıt

hocam sizin kafada da biz malum forum üyeleri gibi bir sıkıntı var mı? panik atak kardeşliği kurabiliriz aramızdaDevlet hastanesinde psikolog ve psikoterapi var mı? (tüm bilgiler) 

• psikolog2010 kullanıcısına yanıt

Çok teşekkürler katkılarınız için hocam.

• Halikarnas Şakşakçısı kullanıcısına yanıt

Hocam ben bu dediğinize ne yorum yapsam bilemedim, herkesin kendince vardır sorunları, dertleri diyeyim sıyrılayım bu sorudan. Devlet hastanesinde psikolog ve psikoterapi var mı? (tüm bilgiler) 

• quote:

Orijinalden alıntı: Halikarnas Şakşakçısı

hocam sizin kafada da biz malum forum üyeleri gibi bir sıkıntı var mı? panik atak kardeşliği kurabiliriz aramızda 

Bunu ilaçsız atlatan var mı yaw

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • SuKurgusu kullanıcısına yanıt

Yok.

Devlet hastanesinde psikolog ve psikoterapi var mı? (tüm bilgiler)
  • Ben ergenliğimden beri aşamadığım majör depresyon ve anksiyete bozukluğu için 2012 yılından beri devlet hastanesinde destek alıyorum. Belki yaşadığım ilin bölgedeki değersizliğinden ötürü bu fikre sahibim ama; Pek çok psikiyatr doktor gördüm, yeterli değiller. İlaçlara direnç gösteren ve nedendir bilmem yan etkiye çok yatkın bir bünyem var. İlaç değiştirmekten başka çare bulamıyorlar. Hele psikologların hepsi beni terapi deneme tahtasına çevirdi. Baktılar çare yok, "ay hepimiz bu sorunları yaşamıyor muyuz, ne var bu kadar takacak?" dediğini hatırlıyorum.

Lise döneminden tanıdığım, devlet hastanesi psikoloğunda çoğu kez karşılaştığım terapi alan bi hocam vardı. Geçen sene ramazanda bi yerde otururken gördüm. Müsaade isteyip yanına oturdum. Hocam naptınız, aşabildiniz mi ben hala cebelleşiyorum., doktor, psikolog çözemedi, 7-8 tane de cinciye, havvasçıya gittim dedim. Bana Samsun'da özel bi doktor önerdi. 2.-3. seansta çözer dedi.

Bi gün randevu alıp gittim. Bekleme salonunda o zamanki rayiçle; "2500 TL seans ücreti, kontroller de aynı fiyat ve kredi kartı geçerli değildir." yazısını görünce canım önden bi sıkıldı, güvenim kırıldı.

Neyse, parayı havale ettim, sıramı beklemeye başladım. Girdim, tanıştık. Ergenlikten beri aşamadığım ve gerçekten inançla aşmaya çalıştığımı belirttim. İlaçların hep yan etkisini gördüğüm için çocuklara verilen damla bi ilaç verdi bir kitap tavsiye etti ve bir sonraki görüşme tarihini verdi.

Bence ilgi düşük, aceleci bir seanstı. 40 dakika ya görüştük ya görüşmedik. Seans ücreti de dokunduğu için bi daha gitmedim...

Ruh sağlığı hastanesindeki devlet doktoru da çaresizliğinden, psikotik tedavi almamı önerdi. Benim sorunlarımın özelinde uzman olan terapistler bulup online terapi almamı önerdi. Burada yeni psikiyatr göreve başladı diye bi de ona gittim, bildiğiniz fırça atarak konuştu. Hiç bi ilacı tam kullanmamışım, yapacak bişey yokmuş. Diyorum ki en az 6 ay dişimi sıkıyorum ama fayda görmediğim gibi yan etkiler hayatımı tamamıyla mahvediyor, napabilirim diye bildiğiniz tartıştık...

Velhasıl hala boğuşuyorum, ne yapacağımı bilmiyorum. Gram yaşama hevesim yok, aklımda hep bir yapamayacağım bir intihar düşüncesi ile ecelimi bekliyorum...

• HanKaĞaN kullanıcısına yanıt

Hocam selamlar, ilk mesajın en sonuna yazdığım hizmet sizin ilinizde veya ilçenizde mevcut mu? (madde 13 olan) Eklediğim linkte de merkezler listesi var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 20 Haziran 2024; 15:34:27 >

Evet var hocam.

Denediniz mi hocam? Tecrübeleriniz ne yöndedir?

Ben Sağlıklı Hayat Merkezi'ne başvurmadım. Devlet hastanesindeki psikiyatr ve psikologlardan tedavi aldım. SHM'ye yönlendiren de olmadı...

Hocam eğer bu yönde bir tecrüben olursa ya da tatilden sonra deneyimlersen bizleri de aydınlatır mısın? İlçe sağlık müdürlüğü bu sağlıklı hayat merkezleri ile ilgili daha bilgi sahibidir randevusu nasıl alınıyor gibi konularda.

• Merhaba.

10+ yıldır düzenli olarak majör depresyon/bipolar bozukluk tedavisi görüyorum. Bir iki defa bu psikoterapi bana da önerildi fakat gitmedim. Gitmiş olup bir faydasını görmüş olan var mı onu da bilmiyorum.

Bu kadar uzun süredir tedavi görmemden kaynaklı tecrübemden gelen bir tavsiyemi de paylaşayım.

Psikolojik rahatsızlıklar grip gibi rahatsızlıklar değildir, ilaç içince geçmezler! Sizi düzeltecek ve hayata devam ettirecek olan şey ilaç değil kendinizsiniz. İlaç sadece bu düzelme sürecinde ve sonrasında size destek olacak, kafanızı netleştirecek, depresyonun verdiği mutsuzluk, umutsuzluk ve kaygı gibi sorunların ağırlığını azaltacaktır. Kişi bu raddeden sonra "düzeldim yuppi ilaçları keseyim kafama göre" derse depresyon çok daha ters tepip sizi başladığınız noktanın çook daha gerisine atabilir (ben bunu yaşadım), bu sebeple ilaçlarınızı asla doktor onayı olmadan kesmeyiniz veya dozuyla oynamayınız.

Gideceğim hocam, tamam.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.