Şimdi Ara

DGS'ye girip mühendislik mi, şimdiden iş bulup kariyer mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.109
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    şuan 2 yıllık programlama bölümü mezunuyum. gelecek için aklımda bin tane soru işareti var ama en önemlisi eğitimim.
    programlama bilgime bayağı güveniyorum açıkçası, okulu 4 yıllığa tamamlarsam programlama becerilerimin çok fazla gelişeceği fikrinde de değilim.

soru: yaş 23, dgs ye kalmış 4 ay çalışsam kassam belki fakülteyi kazanıp mühendislik okuyabilirim ve en erken 26 yaşımda mezun olurum yada 3 sene örgün okumaktansa aöf işletme okur aynı zamanda da yazılım işi bulup çalışır tecrübe ve kariyer yaparım...
    Her iki durumu da göz önüne aldığımızda bundan 5 sene sonrası ve daha da ilerisi için iş bulma ve kazanç konusunda hangisinde daha kazançlı olurum.
    misal ben bir işte yüksek okul mezunu olarak daha tecrübeli ve bilgili iken benden daha az tecrübesi olan bir mühendis benden daha fazla maaş alabilir mi.
    tabi iş yerinden iş yerine değişir ama genel racon nasıldır.

• diplomasiz kariyer zor be arkadasim.birde 2 yillik programlama mezunuymussun. programlama bilgin okuldakinden ibaretse ona pek guvenmenide onermem.
  • DGS ile 4 e gec hocam.Sorular kolay kaaznmak kolay tabi matematik biraz iyiyse..
    DGS puanlari düsük olmasi lazim ,4 ayda cok iyi bir zaman.
    2008 de hic kitap acmadan DGS sinavina girdim 240 almistim su anda Isletmeye yetiyor bu puan (Az bir üniversite tabiki)
  • arkadaş dogru söylemiş benimde yaşım 19 aynı bölümdeyiz benim programlama ile alakam yok denilebilir..genede bu bölümü okuyorum.dedigine gelince banada çevremden çok deniyor 4 seneye tamamla diye..dgs aklımı kurcalamıyor degil.ama hakkaten bi yerden sonra para yemek koyuyor.bi an önce çalışası geliyor insanın
  • Bende elektronik bölümünden mezunum. Dgs'ye hazırlanıyorum. Hedefim de İstanbul'da bir üniversitede 2. öğretim kazanarak hem çalışıp hemde okumak. Malum yaş ilerdikçe baba parası yemek pek mantıklı gelmiyor. Böylelikle iş tecrübesini ve eğitimi aynı anda sağlamak daha rahat olacak. Seninde bu şekilde yapmanı öneririm. Yaş olayını kesinlikle sorun etme.
  • cevaplar için teşekkürler.
    yok mudur işte efenim bizim iş yerinde böyle bir durum var, yeni mühendis şu kadar alırken eski "lise-yüksek okul" mezunu arkadaş şu kadar alıyor diye
  • otur adam akilli kpss calis..
  • Ben daha biyomedikal cihaz teknolojisi 1. sınıf öğrencisiyim ama ciddi ciddi Elektrik-elektronik Mühendisliği veya Biyomedikal mühendisliği düşünüyorum, sizin sanırım yaş biraz kafanızı sıkıyor.
    Ufak bir hesap okuldaki hocam ilede konuştum 2 yıllık bölüm mezunu olanların türk dili,tarih dışında saydırabileceği dersler çok azmış. çünkü düzey düşük tutuyoruz dedi.

Buna göre kendim için hesap yapıyorum(aslında biraz da genel diyebilirim)
    2 yıllık myo (siz okudunuz)
    1 Yıl ingilizce hazırlık(biliyorsunuz bunuda eleyebilirsiniz)
    4 yıl mühendislik (DGS ile belki 3.5 yıla iner saydırabilceğim derslere ve üniversitelere göre değişiyor)
    Toplamda 7 yıl gibi bir serüven görünüyor

Bence okumaya değer diye düşünüyorum;
    2 yıl okuduk aslında bölüm öğrencilerine göre +1 ile başlıyoruz örnek olarak siz programlama biliyorsunuz ama onlar daha IF yazmasını bilmeyecek, onlar öğrenmeye çalışırken siz kendinizi geliştireceksizin. gibi düşünüyorum tabi size kalmış :)

• Bence dgs ile mühendisliğe geçiş yap. Mühendis olarak daha çok elde tutulursun. Bence maaş farkıda olur. Ayrıca 2 yıllıkta öğrenmediğin başka programlama dillerini de mühendislikte öğrenebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyinn31 -- 17 Mart 2012; 9:13:54 >
  • Ben de DGS ile mühendisliğe geçeceğim.Programlama mezunuyum ama senin dediğin gibi istisna kişiler de yok değil.Mesela benim ikizim var.O da programlama mezunu.Ama kendini o kadar iyi geliştirdi ki lise 3'ten itibaren.Şimdi yazılım şirketinde çalışıyor.1 ayda kendi yaptığı iş 30-50 bin TL üzerinde.Eleman arıyorlardı.Şirkete bilgisayar mühendisleri geliyormuş.Gelenlerle ikizim görüşüyor.Yazıyorlar cv'ye C#, SQL, ASP.Net vs çok iyi diye, bir soru sorunca kalıyorlar demişti.Bazen kendini geliştirebilmek çok önemlidir.Ama bizim ülkemizde önce diplomaya bakıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KediTartaklayanBodyciFare -- 17 Mart 2012; 10:24:19 >
  • bence git bir an önce kendi alanında çalısmaya deneyim yaşamaya başla + açıktan işletme oku + kendi programın için sertifika al kurslarınna git. + ingilizceni geliştirmeye bak.
    sonra askere git kısa dönem, geldiğindekapış kapış giderin olur.
  • takip
  • Ben şu an 2 yıllık elo hab mezunuyum ve bir şirkette görev yapıyorum. Aldığım maaş 1000 TL ve burda çalışalı 1.5 sene oldu. Geçen sene mayıs ayında bir mühendis girdi işe. O da, elo hab mühendisi. Aynı evde kalıyoruz hatta. İlk 3 ay 1000 TL bile almadı ama sonra maaş bi fırladı bunun 1300'e. Şu an da sanırım 1700 ya da 2000 alıyo olması lazım. Durum bu. Ben de bu yüzden DGS' ye çalışıyorum...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.