Şimdi Ara

DOSTLAR! x99 sisteme 4x8 ram mi? yoksa 2x16 ram mi? (32GB)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
2.030
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar x99 sistem toplayacağım fakat anakart 4 kanal destekliyor. bu durumda ram seçimim ne olmalı? 2x16 Gb alsam çalışmaz mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XilveR -- 22 Haziran 2016; 2:08:22 >

• 32 gb rame su an icin HIC gerek yok. 2x8 alin 16 gb. ile onumuzdeki 2 3 sene zaten kullanirisniz. Ayrica x99 ekstra render vs amaci yoksa oyun icinse kesinlikle onermem skylake alin gecin paraniz cebinizde kalsin
  • fatihburak95 kullanıcısına yanıt
    Öncelikle cevap verdiğin için çok teşekkür ederim :) Aslında oyun için değil, çizim için toplayacağım ve ileriye dönük olsun istiyorum. Ram seçimi konusunda takıldım. X99 4 kanal destekleyen bir chipset fakat ben 2x16 alıp 2 kanal çalıştırsam çalışır mı acaba merak ediyorum. İleriki zamanlarda bi 2x16 daha ekleyip 64 gb yaparım. Eğer 2 kanal çalışmayacaksa eğer 4x8 gb alıp öyle yoluma devam edeceğim. Tekrar teşekkürler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XilveR -- 22 Haziran 2016; 2:19:25 >
  • XilveR kullanıcısına yanıt
    Hocam alinmayin ama 64 gb ram kullanilacagi zaman o anaakrt ve islemci belki pentium 4 seviyesine dusecekler. Dual chanel ile single chanel arasinda elle tutulur bir fark yok. Quad ile de dual arasinda fark olacagini sanmam. Ayrica su an 2x 8 alarak ileride ihtiyac durumunda direk 16 da takabilirisniz quad chanel olayi bozulur ancak cok onemli degil en azindan su anki islemcilerle. 2x8 oneriyorum gene simdilik paraniz cebinizde kalsin. Ayrica x99 anakarrlarin fiyatlari cok fahis, islemcileri de fahis; skylake e tolanabilir gene. Cizim yapilacak demissiniz cizin gene yapilir. aftereffects 4d ray gibi grafiksel muhabbetler var. X99 biraz da oraya gerekli gibi dusunuyorum.
    Merhaba.
    2x16 olarak kit alin. Ileride ayni kiti bulabilirmisiniz onu bilemem. Fakat sunu size soyleyeyim 8 slotun tamamini doldurmak stabilite sorunlarina neden oluyor. O yuzden ramleri hangi miktarda kullanmak istiyorsaniz 4x xx gb olarak almanizi tavsiye ederim. Cunku bunu hem x79 da hemde x99 da denedik stabilite bozuluyor. En azindan asus ve msi da durum boyle.
    Size 2x8 gb onerenlere takilmayin ben after effect te, basit bir projede bile 20 kusur gb lik ram kullanimini arti yerine gore 32 gb tin tamamini kullanabiliyorum. Kaldiki dosya islemede bol miktarda rame ihtiyaciniz vardir. Buna gore; 8x8 gb ram alip anakartin stabilitesini bozacaginiza 4x16 gb alip sorunsuz bir sekilde devam edebilirsiniz.
    dostum ilgin, alakan ve fikrin için çok teşekkür ederim. önerini düşüneceğim. :)
  • xdeliruzgar kullanıcısına yanıt
    hah işte aynen bende şuan dizüstü kullanıyorum macbook var 8 gb ram var ve yetmiyor en çok "ram yetersiz" hataları alıyorum artık masaüstüne geçme kararı aldım. Sanırım 'programlar' rami çok seviyor. peki şimdilik 2x16 aldım diyelim. sadece 2 ram ile x99 platformu çalışır mı? daha sonra ileride bi 2x16 alsam?
    Sadece 1 tane ram bile taksaniz sistem calisir orda sorun olmaz. Siz dediginiz gibi yapin 2x16gb ram ile baslayin sonrasina ihtiyaciniza gore karar verin.
  • xdeliruzgar kullanıcısına yanıt
    çok sağol yardımların için. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihburak95

32 gb rame su an icin HIC gerek yok. 2x8 alin 16 gb. ile onumuzdeki 2 3 sene zaten kullanirisniz. Ayrica x99 ekstra render vs amaci yoksa oyun icinse kesinlikle onermem skylake alin gecin paraniz cebinizde kalsin

quote:

Orijinalden alıntı: fatihburak95

Hocam alinmayin ama 64 gb ram kullanilacagi zaman o anaakrt ve islemci belki pentium 4 seviyesine dusecekler. Dual chanel ile single chanel arasinda elle tutulur bir fark yok. Quad ile de dual arasinda fark olacagini sanmam. Ayrica su an 2x 8 alarak ileride ihtiyac durumunda direk 16 da takabilirisniz quad chanel olayi bozulur ancak cok onemli degil en azindan su anki islemcilerle. 2x8 oneriyorum gene simdilik paraniz cebinizde kalsin. Ayrica x99 anakarrlarin fiyatlari cok fahis, islemcileri de fahis; skylake e tolanabilir gene. Cizim yapilacak demissiniz cizin gene yapilir. aftereffects 4d ray gibi grafiksel muhabbetler var. X99 biraz da oraya gerekli gibi dusunuyorum.

Üst üste 2 mesajda çok yanıltıcı olmuş.

X99 sistem kuran kişiye 32GB bellek gereksiz demek çok yanlış , bende X99 da 16gb kullanıyorum yetmiyor ilk fırsatta yükselteceğim mesela. Oyun için önermeme konusuna gelince , aynı paralara skylake almaktan X99 sistem kurmak daha iyi bütçe varsa, üzerinde daha iyi cpu olmayan en iyisini alacağın bir sokete dünyenın parasını vereceksin sonra yeni soket çıktığında ilerde sistem güncellemen gerektiğinde intelin diğer soketlerinde olduğu gibi yaya kalacaksın. Bu çok aşırı mantıksız.

Skylake de i7 6700 5 sene çok rahat idare edecek bir cpu , bunda bir yanlışlık yok ama X99 alınabiliyorsa kesinlikle alınmalı. 5820K&5830K başlangıç olarak alınır, sonra gerek olursa 14 core cpu bile takılır 5960X de var extreme olarak. 3-4 sene sonra cpu güncelleme seçeneği de var yani.

Tek kanal çift kanal bellek testlerini belki 5-6 sene önce forumda yapmıştık biz ve hatırladığım kadarıyla %1-2 gibi fark vardı performansta lakin, o zaman bellekler şimdiki gibi çok hızlı ve bellek miktarı yüksek değildi. Ciddi olmasa da şimdi 2-4 kanal arasında performans farkı pro. amaçlı kullanımlarda mutlaka oluyor.

Bu sebeple konu sahibine tavsiyem, imkan var ise X99 sistem toplanması yönünde.Bellek konusunda 2x16 almanıza gerek yok 8 slot var karttabelleklerde şuanda gayet ucuz 4 kanal alın alabildiğiniz kadar alın. 5820K hızaşırtma olabilende bir cpu. Ben 4.5Ghz de kullanıyordum ama gereksiz olduğu için günlük 4.0 da kullanıyorum şuan.

Yavaş gel be kardesim. Ne p4 seviyesi?

Oyunlar bile 16 gb istemeye basladi. Profesyonel alanda cok daha yüksek rame gereksinim var. Aciliyeti yoksa parca parca yukseltin derim.
  • i7 6800k
    asus x99 deluxe II
    evga gtx 950 (geçici olarak)
    corsair ddr4 (2x16gb) vengeance lpx 3000 mhz
    corsair h115i extreme
    samsung 850 evo 500 gb
    seagate 2 tb 72000 rpm
    seasonic 80 plus platinum 1050w psu
    corsair 780t

Aslında bu şekilde planlamıştım fakat ram konusunda acaba 2 kanal çalışmaz mı, illa 4 kanal doldurmak mı gerekir diye düşünmüştüm. Bu nedenle "corsair ddr4 (4x8gb) vengeance lpx 3000 mhz" alsam mı almasam mı size danışayım dedim.

bi çok yerde x99 serisinin, özellikle asus'un anakartlarında ramle ilgili bi çok sorun ve başlık gördüm. ramlerin çalışmaması, görünmemesi, stabile sorunu gibi.. umarım 2. versiyon olan deluxe II'de bu durum düzeltilmiştir. yazdıkların çok aydınlatıcı oldu eyvallah :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XilveR -- 22 Haziran 2016; 12:09:05 >
    4x8 alsaniz daha iyi olur ama 2x16 da alabilirsiniz anakart destekler kisaca performans icin quad her iki tarafta 1 ve 2 . Slotlara olacak sekilde
    Bu mesaja eklenen görseller:

DOSTLAR! x99 sisteme 4x8 ram mi? yoksa 2x16 ram mi? (32GB)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Unchangeable -- 22 Haziran 2016; 12:29:44 >
  • Unchangeable kullanıcısına yanıt
    anladım, çok teşekkür ederim ramleri takarken çok faydası olacak sağol :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: XilveR

anladım, çok teşekkür ederim ramleri takarken çok faydası olacak sağol :)
    siparişi vermiş bulunuyorum herkese teşekkür ederim :)
    Hocam konuyu hortlartmış gibi olacağım, ancak bende sistem topluyorum. 4x8 konusunu araştırırken karşılaştım yazınızla.

Bende Ekran kartı hariç, sizin sisteminizin aynısı topladım n11 kampanyasından. Şuan beklemedeyim.

Oyun için değil, Premiere ve Pro Tools için kullanacağım.

Sormak istediğim, memnnun musunuz? uyumsuzluk var mı? yada şimdi olsa böyle yapardım dediğiniz?

Deneyimlerinizi paylaştığınız için, şimdiden çok teşekkürler.
  • especlipse kullanıcısına yanıt
    x99gun ozelligi 4 ramıda tek ram gibi kullanabilmesi 4 ramlı set alın
  • 4x16 al. Rahatina bak.
  • especlipse kullanıcısına yanıt
    Gayet memnunum, tek kusuru seçtiğim kasanın yerine daha geniş farklı bi kasa alabilirmişim yazın çok ısınıyor. ama kasanın iyi yanı sessiz olması.
    Bunun dışında premiere kullanacaksan eğer ram'e aban ne kadar çok ramin olursa o kadar çok rahat çalışırsın hardisk kapasitende fazla olsun en az 500 gb ssd olabilir.

Nedeni; premier gibi programlarda ram'in kapasitesi dolunca direk hardisk'i kullanmaya başlıyor. o yüzden hardiskini de sürekli baya bi boş kalacak şekilde seç.
  • konuya gorsellik gelirse tadindan yenmez hayirli olsun
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.