Şimdi Ara

DSLR Alan Birisi Neden Pişman olur? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
275
Cevap
0
Favori
11.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • D200'e dönüş düşünülenden çok oldu cidden, Hayyam esnafına sorun D200'e dönmeyi düşünmedim değil ama bundan sonraki modellerin de CMOS olcağını varsayarak bu karakteristiğe alışma kararı aldım.
  • doğumgünü fotoları çekmek için alınmayacagını,kılıfa değil cantasında taşınması gerektiğini,otomatik cekimi unutacagını,bi ton para yatıracagını ve butun bunları kabul ettikten sonra foto cekmek için zamanının olması gerektigini bilmeli..aldıktan sonra ewde yatan makineye yazık..
  • quote:

Orjinalden alıntı: parantezz

askan22 o zaman D60 ile ilgili yazayim
    -AF motoru yok (benim icin bir eksik degildi motorsuz lens de kullanmadim ama en azindan rangefinder i var)
    -3 Fokus noktasi (bu da benim icin bir eksik degildi)
    -Dusuk isik kosullarindan yavas fokuslanma
    -Kendi sectigin bir ayar harici(ben ISO secmistim) ayarlarda degisiklik icin menuye girme ihtiyaci
    -Auto Bracketing olmamasi
    -Bazi kosullarda yuksek pozlama yapmasi
    Simdilik aklima gelen bunlar.

foto kayıt hızı fena yavaş..d60 kullanıp d80 e geçn biri olarak söledim.....ama iso performansı d80 i katlar....
  • quote:

Orjinalden alıntı: PlutosDaddy

@reddes; ben sayyim mi

@nisso; D70'le kompakt makineyi kıyaslayıp kompağın megapikseli yüksek diye D70'le dalga geçen vardı ya... İtinayla kafasına vurcan gripli makinayı

D300'ün eksilerine gelirsek;

Nikon CCD'den sonra CMOS'u oturtamadı henüz kanımca, CCD ile kısmen keskinlik farkı mevcut. Iso performansı cidden güzel, hatta 1000-1600'e kadar cillop gibi denebilir fakat diğer yandan iso arttıkça kumlanma yapmasın diye detaydan feragat ediliyor. C S M geçişini sağlayan tırnak lensi tutarken elime çarpıyor ve mod değiştiriyor haberim olmadan (bu benden de kaynaklanıyo olabilir)

Valla şu an için aklıma gelenler bunlar oldu, daha vardır illa ki ama aklıma gelmiyo, geldikçe eklerim

sayabilirsin

• -300D'den beri giriş seviyesindeki ergonomi sorunu (kısmen çözülmüş olsa da hala çok küçük grip yav)
    -AF assist lambası yerine pre-flash sistemi kullanması (karanlıkta odaklicam diye insanlar kulaklarını çınlatıyo)
    -Ve bana göre giriş seviyesi malzeme kalitesi de hala olması gereken düzeye çıkartılmadı.

*Kişisel görüşlerim, 1. elden kullanan biri değilim fakat çekim yaparak inceleme fırsatım olmuştu. Bu yüzden yüzeysel eksiler zaten

• quote:

-300D'den beri giriş seviyesindeki ergonomi sorunu (kısmen çözülmüş olsa da hala çok küçük grip yav)
    -AF assist lambası yerine pre-flash sistemi kullanması (karanlıkta odaklicam diye insanlar kulaklarını çınlatıyo)
    -Ve bana göre giriş seviyesi malzeme kalitesi de hala olması gereken düzeye çıkartılmadı.

*Kişisel görüşlerim, 1. elden kullanan biri değilim fakat çekim yaparak inceleme fırsatım olmuştu. Bu yüzden yüzeysel eksiler zaten

1.ncisi tutuş zorluğu yaşamıyorum, ama elleri çok büyük olan yaşar gibi.. yine göreceli birşey
    2.ncisi karanlıkta odaklama sorunu yaşamadım özellikle mum ışığı çekimlerimde
    3.ncüsü evet malzeme kalitesi daha iyi olabilirmiş ama kötü değil sonuçta..

• 1. Zaten göreceli elbette, benim elimde makine tamamen kaybolabilir mesela
    2. karanlıkta odak sorunu demedim zaten; karanlıkta odağa yardımcı asist sistemi. ufak flaş patlamalarıyla odaklamaya yardımcı oluyor..
    3. Hemfikiriz

Zaten dedimya; "kişisel" eksilerim, göreceli şeyler
  • quote:

1. Zaten göreceli elbette, benim elimde makine tamamen kaybolabilir mesela
    2. karanlıkta odak sorunu demedim zaten; karanlıkta odağa yardımcı asist sistemi. ufak flaş patlamalarıyla odaklamaya yardımcı oluyor..
    3. Hemfikiriz

Zaten dedimya; "kişisel" eksilerim, göreceli şeyler

evet haklısın

• quote:

-300D'den beri giriş seviyesindeki ergonomi sorunu (kısmen çözülmüş olsa da hala çok küçük grip yav)

YA BU canon müşterisini gerçekten pek de iplemiyor. gerçi bana göre en iyi giriş seviyesi gene canonda ama gösterdiği gelişim hep foto üstünde. diğer çevresel etmenleri göz ardı ediyor. bir af assist lambası koymak çok mu zor çok mu maliyetli cep telinde bile var. ergonomi konusuna gelince geçen gün bir d60 aldım elime yani yuh dedim ya ergonominin olmaması bir makinada suç sayılacak olsa bu d60ın mühendisleri idam edilirmiş. sen isoyu ayarlayana kadar kaç poz kaçar. malzeme kalitesi giriş seviyesi canonlarda bir nikon d60 kadar iyi değil. ama bu pek de sorun değil gerçi. bana verdiği his daha önemli. foto çekmeye dolaylı yoldan bile etkisi yok. haa body büyüklüğü derseniz anlaşılır.

• @yawkaysaw iste ergonomi meselesi gercekten goreceli mesela ben D60 in ergonomisini cok sevmistim.
    Gerci senin dedigin sorunun asil nedeni saniyorum ki yukarida eksik olarak saydim bu tur ayarlari menuye girmeden yapamamak.Alirken amaaannn ne yapacagim ki bu tuslari WB auto da, kalite yuksek de, olcum de matrix de kalir fn tusuna da ISO ayarlarim AF lock u da kullandim mi olur demistim. Ama sonrasinda dedigin gibi pozlar zaman zaman kacmaya basladi.Yani bana sorsalar giris seviyesinde Pentax ile Nikon'un Canon a karsi en buyuk eksikligi ne diye, sanirim bunu derim.Pentax ile Canon'un da AF assist lambasi olmamasi olabilir

@pirmes D60 fotograf kaydetme de yavas degildi ya, sadece Active D-lighting acikken yavasliyordu.ISO konusunda da katiliyorum saniyorum en iyi ISO performansi veren CCD sensorlerden birisi D60taki.

• Kimisi küçük makine ister, kimisi büyük.

Ben elime D60, 400D, 450D, K100D aldıgımda makine elimde kayboluyor resmen. Ayrıyetten biraz agır olmalı ki titreşim sorunları ortadan kalksın.

Şu an 40D'yi Battery Grip ile kullanıyorum. Tam istedigim gibi aslında biraz daha büyük olsa demedigimde olmuyor hani
    Ayrıca elime aldıgımda, boynuma astıgımda makine ben burdayım diyecek.

Bakın elimde nasıl durduguna Düşünün bu bile küçük geliyor bana

DSLR Alan Birisi Neden Pişman olur?

1DS MKIII kullandım böyle birşey yok ya İşte makine bu dedim. Agırlıgı olsun, büyüklügü olsun, ergonomisi olsun mükemmel. Aynı zaman Nikon D3'de öyle.

• D300 + grip kullanıyorum ben de; kısmen D3'ten daha büyük ama Pro gövdelerin ergonomisi bi başka güzel tabii 70-300VR + d80+grip elimde oyuncak gibi duruyodu
  • Ne yapalim arkadaslar benim gibi ufak tefek adamlar da eline D300 aldi mi ufak tefek kaliyor
    (ufak tefek kalan D300 degil yanlis anlasilmasin )

Ek : Son mesajlardan yola cikarak saniyorum ki makineyi eline almadan internetten ya da yurtdisindaki tanidiklar vasitasi ile alanlar makinenin buyukluk ve ergonomisini gorunce ne yaptim ben diyebilir.

Dolayisiyla alacak arkadaslara verilecek en onemli tavsiyelerden birisi almadan mutlaka makineyi elinize alin digmelerin tekerlerin yerini iyi inceleyin. Poz telafisi dugmesi ile ayar tekerini rahat bir sekilde kontrol edebiliyor musunuz buna bakin(aklima bir and bu geldi bu ornegi verdim). Ergonomisi size uymayan bir makine alirsaniz bence pisman olma ihtimaliniz hayli yuksek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi parantezz -- 20 Kasım 2008; 3:41:56 >

• quote:

70-300VR + d80+grip elimde oyuncak gibi duruyodu

aman allahım o nası bi el....:D:D:D
  • quote:

Orjinalden alıntı: pirmes

quote:

Shaq yaninda halt etmiş

Chryin haklisin büyük makinanin kullanimi daha kolay oluyor ayrica ağirliklada titreşim sorunlari gidiyor ,fakat cok ağir oluncada bir müddet sonra elin kolun titreyip daha cok titreşim yapmazmi yaw

• Benim makinaya taş bağlamam lazım yahu Aslında ağırlığından ve büyüklüğünden memnunum ama 50mm ya da 18-55'i çıkartıp 70-300'ü takınca ağırlık merkezi bariz değişiyor ve ilk pozlar ışık çok değilse bariz titreşimden dolayı flu çıkıyor
  • Aklima yeni bir pismanlik sebebi geldi . Gerci gene bilgisizlikle alakali ama olsun
    Gerci artik cogunda var ama liveview olmayan bir DSLR aldiktan sonra LCD den cekim yapamayacagini anlayinca pisman olmak
  • quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

quote:

Orjinalden alıntı: pirmes

quote:

Shaq yaninda halt etmiş

Chryin haklisin büyük makinanin kullanimi daha kolay oluyor ayrica ağirliklada titreşim sorunlari gidiyor ,fakat cok ağir oluncada bir müddet sonra elin kolun titreyip daha cok titreşim yapmazmi yaw

İyide gözüm vizörde gezmiyorum ki

• quote:

Orjinalden alıntı: parantezz

Aklima yeni bir pismanlik sebebi geldi . Gerci gene bilgisizlikle alakali ama olsun
    Gerci artik cogunda var ama liveview olmayan bir DSLR aldiktan sonra LCD den cekim yapamayacagini anlayinca pisman olmak

İyi ya DSLR'nin en güzel yanıda bu.

DSLR'ye alıştım artık normal bi makineden LCD'ye bakarak fotograf çekemiyorum.
    Vizörden bakıp sadece o kareyi görmek istiyorum.

• quote:

D300 + grip kullanıyorum ben de; kısmen D3'ten daha büyük ama Pro gövdelerin ergonomisi bi başka güzel tabii 70-300VR + d80+grip elimde oyuncak gibi duruyodu

aramızda devler var
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.