Şimdi Ara

DSLR Alan Birisi Neden Pişman olur? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
275
Cevap
0
Favori
11.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: askan22

quote:

Orjinalden alıntı: reddes

quote:

Orjinalden alıntı: askan22

Giriş ve orta seviye olmasındaki ayırıcı özellik nedir üzerlerindeki kısayol butonlarımı?

hayır değil tabiki örnek vermek gerekirse, k200'd de wb, iso, poz ayarı yokken 450d'de bu butonlar mevcut..

ee o zaman nedir Giriş ve orta sınıf olmasını sağlayan bi modelin yoksa belirleyici bir özellik yokmu? canonda eos 300 le başlayıp şua an 450d numara ismine gelenlere giriş sınıfı eos 50d nu mara sırasınada orta sınıf deniyor heralde bu isim numaralandırmadan başka bi numarası yokmu yoksa sınıf ayırmanın?

belirleyici özellik olmaz olurmu, menü içinde daha ayrıntılı ayar imkanı sunar orta sınıflar, ve daha esnek bir kullanım sağlarlar kullanıcıya, makina içindeki fotoğraf işlemcileri daha gelişmiştir, örneğin rawları daha esnek işleme imkanı verir kullanıcıya, jpeg çıktılarıda daha kalitelidir. iso başarımları daha yüksektir orta sınıfların, ama 450D ve D90 gibi yeni çıkan giriş sınıfı cihazlar bu konuda yaklaştılar orta sınıfa. fokus, ölçüm ve pozlama sistemleri daha gelişmiş ve hızlıdır, 1/8000 enstantaneye çıkabilirler, girişler 1/4000 dir, seri çekimleri daha hızlıdır, 5fs ile 8fps arasında mesela şu anki orta seviye cihazlar, giriş sınıfı cihazlar D90 ı saymazsak(4.5fps) max 3.5 fps görüyor. orta sınıflar magnezyum alaşımlı gövde kullanırlar, daha büyük boyutlu ve daha ağırdırlar. giriş sınıflarının gövdeleri plastik ağırlıklıdır, vs...

olay sadece gövde üzeri butonlar değil yani.

• Giriş seviyesini en belirleyici özellik olarak otomatik mod ve hazır modlar barındırmasını gösterebilirsiniz; buna göre D40 da D80 de giriş seviyesi, "1,5" seviye diye bişey yok

300D de 450D de giriş seviyesi aynı bağlamda.. Yeni bi segment çıktıysa da ben duymadıysam bişey diyemicem tabii
  • Ne bu ya kast sistemi mi arkadaşlar, sınıfsız bir DSLR dünyası istiyoruz
    Ya bu konuda benim de kafam karışık ama sadece benim değil bir çok insanın da bazı inceleme sitelerine bakıyorum 450D ve 90D ye orta seviye bazısına bakıyorum giriş diyor, kimisi PlutosDaddy nin dediği gibi otomatik modu diyor, kimisi pentamirror , pentaprism diyor, kimisi menüye girmeden ayar diyor, kimisi fps diyor falan filan.
    Bende D60 an sonra D90 a geçen birisi olarak ikisinin aynı sınıfta olması garip geliyor ama aynı zamanda da ikisi farklı sınıflarda olacaksa D90 ile D300 aynı sınıfa girecek bu sefer galiba ki bu daha da garip olacak. O yüzden sınıf farkı gözetmeden basmak lazım deklanşöre

• Canon 350D, 400D, 450D Giriş seviyesi
    Canon 20D, 30D, 40D, 50D Orta Sınıf
    Canon 1D serileri Üst sınıf

Nikon D40, D40x, D60, D80, D90 Giriş seviyesi
    Nikon D200, D300 Orta sınıf
    Nikon D1, D2, D3 Üst Sınıf

Pentax K100D, K110D, K100DS, K200D Giriş seviyesi
    Pentax K10D, K20D Orta sınıf

Orta sınıfın, giriş sınıfından farklılıkları; Kullanım esnekligi, hız, vizör, daha fazla ayar seçenegi vs. Ki bunlarda önemli.
  • şimdi kafalar iyice karışacak ama 450d advanced dalında tipa 2008 ödülü alan bir makine.. yani level entry bir cihaz değildir..

Best Digital SRL Advanced: Canon EOS 450D

http://www.tipa.com/italian/award-details.php?iId=281&sAward=Best+Digital+SRL+Advanced

Best Digital SRL Entry Level: Sony Alpha 200 (Giriş Seviyesi)

http://www.tipa.com/italian/award-details.php?iId=308&sAward=Best+Digital+SRL+Entry+Level

Best Digital SRL Expert: Nikon D300

http://www.tipa.com/italian/award-details.php?iId=295&sAward=Best+Digital+SRL+Expert

Best Digital SRL Professional: Nikon D3

http://www.tipa.com/italian/award-details.php?iId=294&sAward=Best+Digital+SRL+Professional

• Canon'un Giriş Seviyesi Cihazı EOS 1000D'dir. O da 2008 Eisa Level Entry öldülü almıştır..
  • Chryin sınıf olayini tam olarak anlatmiş.

Lafim kimseye değil ,yanliş anlaşilmiyim fakat bu konu aslinda o kadar karişik değil ,ama herhalde insan elindeki makinayi bir üst sınıfa sokmaya uğraştiğindan karişiyor

Ama bencede parantezz'in dediği gibi sınıf farkı gözetmeden basmak lazım deklanşöre.

not :Bu arada kast sisteminde başka kasttan evlenemiyorsunuz,hangi kastta doğduysaniz o kastta ölüyorsunuz. Sokakta yaşiyan insanlar ise kast sistemine dahil bile değil.Üst kasttakilere göre onlarla konuşmak dahi günahmiş

• @reddes; verdiğin örneklerde kaç tane segment oluyor ben anlamadım? Advanced, entry level, expert, pro vs vs İyice salataya çevirmişler ödül dağatacam diye
  • quote:

Orjinalden alıntı: PlutosDaddy

@reddes; verdiğin örneklerde kaç tane segment oluyor ben anlamadım? Advanced, entry level, expert, pro vs vs İyice salataya çevirmişler ödül dağatacam diye

işte 4 sınıf olmuş oluyor.. bilmem artık salatamı yapmışlar çorbamı sadece olan birşeyi aktardım..
  • quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

Chryin sınıf olayini tam olarak anlatmiş.

Lafim kimseye değil ,yanliş anlaşilmiyim fakat bu konu aslinda o kadar karişik değil ,ama herhalde insan elindeki makinayi bir üst sınıfa sokmaya uğraştiğindan karişiyor

Ama bencede parantezz'in dediği gibi sınıf farkı gözetmeden basmak lazım deklanşöre.

not :Bu arada kast sisteminde başka kasttan evlenemiyorsunuz,hangi kastta doğduysaniz o kastta ölüyorsunuz. Sokakta yaşiyan insanlar ise kast sistemine dahil bile değil.Üst kasttakilere göre onlarla konuşmak dahi günahmiş

@mboyaci sanırım burda kimse makinesini üst sınıfa sokmaya çalışmıyor.. soksa nolur yani... madalyamı takarlar adama.. ammada ters bakıyorsun olaylara yaw..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reddes -- 22 Kasım 2008; 14:14:48 >

• Vallaha arkadaşlar ben daha acemi bir adamım o yüzden benim için D3 bile giriş seviyesi, önemli olan bizlerin sınıfı ve seviyesi makine şu sınıfta imiş bu segmentte imiş çok da kafaya takmamak gerekir, ne önemi var. (aman markadan sonra bir de sınıf kavgasına tutulmayalım )
    Hadi bakalım bir neden daha ilk makine alırken giriş seviyesi almazsan da pişman olabilirsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: parantezz

Vallaha arkadaşlar ben daha acemi bir adamım o yüzden benim için D3 bile giriş seviyesi, önemli olan bizlerin sınıfı ve seviyesi makine şu sınıfta imiş bu segmentte imiş çok da kafaya takmamak gerekir, ne önemi var. (aman markadan sonra bir de sınıf kavgasına tutulmayalım )
    Hadi bakalım bir neden daha ilk makine alırken giriş seviyesi almazsan da pişman olabilirsin

Dediklerine sonsuz kere katılıyorum. 300d'yi kullanan profesyoneller yok mu?

• quote:

Orjinalden alıntı: yavkaysaw

quote:

Vallaha arkadaşlar ben daha acemi bir adamım o yüzden benim için D3 bile giriş seviyesi, önemli olan bizlerin sınıfı ve seviyesi makine şu sınıfta imiş bu segmentte imiş çok da kafaya takmamak gerekir, ne önemi var. (aman markadan sonra bir de sınıf kavgasına tutulmayalım )

Üstte yazdiğim gibi bu dediklerine katiliyorum parantezz
    Fakat giriş sevisesi almazsan pişman olabilirsin konusu biraz tartişilabilir. Malum ikinci eller ucuz fiyata gidiyor ve yeni makina aliyim dersen pahaliya geliyor. Ama dediğin gibi sinifmiş ,markaymiş makinayi aldiktan sonra düşünmemek lazim. Elimizdeki makinayi hakkiyla kullanmaya çalişmak lazim..

• quote:

Orjinalden alıntı: yavkaysaw

quote:

Var yok degil.
    Ama bir kuş fotografçıcısının bir spor muhabirinin 300D kullandıgınıu gördün mü sen?
    Spor muhabirlerine, kuş fotografçılarına çok hızlı bir makine gerekli. Örnek Canon 1D serileri 11 FPS makineler. 300D kaç FPS 2,5 FPS

Ha 300D'yi kullanan profesyonelde var fakat bu dallarda degil, model, katolog çekimlerinde vs.

İşte sınıf farkının örnegi burada.
    Ha ben 40D alacagıma 400D alır artan paraylada güzel bir lens alırdım. Fakat ben ISO, WB, Sefltimer, ölçüm modu vs vs vs ayarlar için menüye girmek istemiyorum. Basayım tek tuşa degiştireyim. Ayrıca küçük makineyide hiç sevmem. Bu yüzden orta sınıf tercih ettim.
    40D aldım, ney farketti? Kocoman apaydınlık vizör, mükemmel ergonomi, agırlık, kullanım kolaylıgı, ayar bollugu, ölçüm modlarının tam anlamıyla çalışması vs.

400D alsaydım ne olacaktı, yada esdegeri makine? Minnacık vizörden bakıyor olacaktım, her ayar için tekrar tekrar menüye girmek zorunda kalacaktım, yanlış yunluş ölçüm modlarına tahammül ediyor olacaktım, istedigim ayarlar olmayacaktı, elime küçük gelecek ergonomiyi hissedemiyecektim.

• 450d için konuşayım hemen hemen bütün ayarlarımı kısayol butonlarıyla yapıyorum..
  • quote:

Tabii ki, en önemlisi elimizdeki makinenin hakkını vermemiz. Zaten ilerleyen zamanlarda yetmedigini görebiliyoruz. Bunu ya makine degiştirmekle, yada lens takviyesi yaparak halledebiliyoruz.

Adam hiçbirşey bilmiyor ama gitmiş Nikon D3 almış, Canon 1D almış ne önemi var.
    Ama birde profesyonelerin eline versek Nikon D40 veya Canon 400D harikalar yaratır.

Burdan ne anlıyoruz, fotografçının gözü ve bakış açısı çok önemli.
    Ayrıca lensler..

Bir manzarayı 50 kişi çeker aralarında 3 - 4 tanesi güzel olur. Neden? Bakış açısı, göz vs.

• Arkadaşlar tekrar makinelerimizdeki beğenmediğimiz eksik gördüğümüz yönlere dönsek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askan22 -- 23 Kasım 2008; 0:18:23 >
  • karlı yağmurlu havada çekim yapmak isteyen arkadaşa;

pentaxın makineleri ve de prof makineler dışında hiç bir makine ile yağmurlu/karlı havada çekim yapmanı tavsiye etmem. fakat diğer maikineler için de yağmurluk tarzı şeyler var. onlardan alırsın giydirirsin makineni, paşa paşa kullanırsın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: HaLLoW

karlı yağmurlu havada çekim yapmak isteyen arkadaşa;

pentaxın makineleri ve de prof makineler dışında hiç bir makine ile yağmurlu/karlı havada çekim yapmanı tavsiye etmem. fakat diğer maikineler için de yağmurluk tarzı şeyler var. onlardan alırsın giydirirsin makineni, paşa paşa kullanırsın.

Makine ve lens üzerine poşet geçirerek te çekim yapılabilir. Daha önce rastlamıştım.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.