Şimdi Ara

DSLR Alan Birisi Neden Pişman olur? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
275
Cevap
0
Favori
11.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: mboyaci

Yanliz DSLR-like banada biraz mantiksiz geliyor. Yani bende zamaninda 2 tane kullandim ,ama genede mantiksiz geliyor. Boşuna para ve vakit kaybi gibi geliyor bana..Ama lens değiştirmem ,video ceksin ,yüksek zoom olsun derseniz DSLR-like derim o zaman..

Ben de böyle düşünüyorum.
  • @boyaci,
    Bende 30 yıla yakın filimli SLR (Revue Zenith Canon) kullandıktan sonra son 2 yıl hem 2 like makineyi (S6000FD ve FZ 50) bir arada ayrıca aynı anda Canon A620 yi kullandım. Benim like önerim ki ileride dSLR kullanıp kullanmayacağına karar vermesi açısından önemli. Çünkü @arapsabunu, hem durumunu anlatıyor, hemde 450D yada Sony H10 gibi hem dSLR hem de like bir makineleri aradaki farkları dahi bilemeden almaya yatkın. Açıkçası ben bu makineleri satıp dSLR almaya karar verdiğim halde ve az çok ileriye dönük bütçe sorunum da olmamasına karşn, orta sınıf bir dSLR' nin taşınma zorluğu iyi bir objektifle Battery grip' i ve pilleri ile neredeyse elinizde olacak 2 kg ve üstündeki ağırlığı benim bile gözümü korkutuyor.
    Ancak arkadaşımız bem yazdan yaza- düğünden düğüne anı manı fotografı çekerim diyecekse elbette Compact bir makine. Bu isteğin derecesine göre manuel ayarlara da gerek yok. Al bir Fuji F100FD rahatına bak. Kafa yormadan mükemmel fotograflar çek.....(!)
    quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

Gene garip bir örnek vericeğim

Mesela kişi İstanbul - Ankara arasi gidip geliceğim ,90ı geçmeyi düşünmüyorum diyor. Ona dizel ekonomik ,ucuz bir araç tavsiye edeceğimize ,abi al sen bir tane m5 en ideali olur diyoruz Ya adamin yaktiği benzine ,ödediği vergiye ,araba parasina yazik değilmi...

Arapsabunu bence eş dost ,anı fotoğrafi çekmek istiyorsan DSLR değil DSLR-like bile alma. Bir kere bu makinalar büyük ve ağır olur ,taşimasi zor olur. Heryere götüremessin. Git panasonic tz serisi gibi güzel bir compact.Hem videonu çekersin ,hem heryere cebine atar götürürsün. Baktin fotoğraf çekmek sana zevk veriyor ,ilgin artiyor o zaman DSLR düşünebilirsin.

Yanliz DSLR-like banada biraz mantiksiz geliyor. Yani bende zamaninda 2 tane kullandim ,ama genede mantiksiz geliyor. Boşuna para ve vakit kaybi gibi geliyor bana..Ama lens değiştirmem ,video ceksin ,yüksek zoom olsun derseniz DSLR-like derim o zaman..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 24 Kasım 2008; 17:46:53 >

• @bipekkan abi S6500fd önerinize sonuna kadar katılıyorum diyaframının f2,8 den aşağı inememesi ve objektifinin değişememsi dışında tam bir DSLR-Like adeta DSLR havasını yaşatıyor 2. el 500-600 ytl civarına 28-300mm aralığında bir lensle çok güzel bir DSLR eğitimi yapılabilir ilerde bundan alınan tecrübeyle daha iyi karar verilir bence ya bu seçenek yada Live view i harika olan canon A serisinden bi model arakadaşa çok uygun hemde bütçesi rahat değilse iyice uygun ama bütçesi çok rahatsada eos 450d Live view olması açısından.
  • @askan22,
    Katılmıyor değilim. Ama şöyle bir hesap yapalım. 28-300 mm aralığı elde etmek için ki @arapsabun' un elinin titremediğini varsayıyorum kit objektif en ucuzu 17-50 mm ve 70-200mm ve bir de macro çeken bir sabit odaklı objektif toplayın ve maliyeti görün 17-50 kit objektif için Tamronu seçin sadece spot piyasadan 2200 YL belki daha fazla objektife yatırım yapacaksınız 1000YTL de gövde ettimi 3200 YTL. altı yok, üstü kesin var . Daha ortada çanta tripot koruma için UV filre, PL filtre, temizlik seti gibi vırt-zırtlar yok. Bu işin mali tarafı ve işin daha kötüsü bu teferruattan ve ağırlıktan SIKILDIN. Geçen gün gördüm, gitti gidiyor' da bir ilan vardı 450D' yi satıyor ve altında bir not. "Aldım ama benim ihtiyaçlarıma göre olmadığını anladım. SATIYORUM...." Dediği eğridir doğrudur, bilemeyiz ama ama bence gerçeklik payı çok yüksek....
    quote:

Orjinalden alıntı: askan22

@bipekkan abi S6500fd önerinize sonuna kadar katılıyorum diyaframının f2,8 den aşağı inememesi ve objektifinin değişememsi dışında tam bir DSLR-Like adeta DSLR havasını yaşatıyor 2. el 500-600 ytl civarına 28-300mm aralığında bir lensle çok güzel bir DSLR eğitimi yapılabilir ilerde bundan alınan tecrübeyle daha iyi karar verilir bence ya bu seçenek yada Live view i harika olan canon A serisinden bi model arakadaşa çok uygun hemde bütçesi rahat değilse iyice uygun ama bütçesi çok rahatsada eos 450d Live view olması açısından.

• quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

@askan22,
    Katılmıyor değilim. Ama şöyle bir hesap yapalım. 28-300 mm aralığı elde etmek için ki @arapsabun' un elinin titremediğini varsayıyorum kit objektif en ucuzu 17-50 mm ve 70-200mm ve bir de macro çeken bir sabit odaklı objektif toplayın ve maliyeti görün 17-50 kit objektif için Tamronu seçin sadece spot piyasadan 2200 YL belki daha fazla objektife yatırım yapacaksınız 1000YTL de gövde ettimi 3200 YTL. altı yok, üstü kesin var . Daha ortada çanta tripot koruma için UV filre, PL filtre, temizlik seti gibi vırt-zırtlar yok. Bu işin mali tarafı ve işin daha kötüsü bu teferruattan ve ağırlıktan SIKILDIN. Geçen gün gördüm, gitti gidiyor' da bir ilan vardı 450D' yi satıyor ve altında bir not. "Aldım ama benim ihtiyaçlarıma göre olmadığını anladım. SATIYORUM...." Dediği eğridir doğrudur, bilemeyiz ama ama bence gerçeklik payı çok yüksek....
    quote:

@bipekkan abi S6500fd önerinize sonuna kadar katılıyorum diyaframının f2,8 den aşağı inememesi ve objektifinin değişememsi dışında tam bir DSLR-Like adeta DSLR havasını yaşatıyor 2. el 500-600 ytl civarına 28-300mm aralığında bir lensle çok güzel bir DSLR eğitimi yapılabilir ilerde bundan alınan tecrübeyle daha iyi karar verilir bence ya bu seçenek yada Live view i harika olan canon A serisinden bi model arakadaşa çok uygun hemde bütçesi rahat değilse iyice uygun ama bütçesi çok rahatsada eos 450d Live view olması açısından.

sonuna kadar katılıyorum zaten eos 450d al derken bütçesi çok rahatsa şerhini koydum ben mesela bilgim iyi olmasına rağmen bütçem rahat olmadığı için fuji s6500fd aldım yüksek ISO başarısı,full manuel ayarlar v.s çok memnunum DSLR alma planlarımı erteleyecek kadar memnun um ah bide diyafram her odak uzaklığında f2 f2,8 e inebilseydi... bütçem rahat olsa eos 450d yi alırdım... bilgisi kısıtlı olan fuji s6500fd yide randımanlı kullanamayacaktır zaten aynı eğitimi bütçesi rahatsa live view li olduğundan eos450d ile de yapabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askan22 -- 24 Kasım 2008; 18:15:06 >

• öğrenir sen nerde öğrendin? cihazların kapı gibi kullanım klavuzları var.. slr like alınca yanında yardımcı robot mu veriyorlar hepsi aynı mantıkla çalışan cihazlar.. esas kötülük slr-like aldırmakta boşa masraf...

quote:

Orjinalden alıntı: odzi

quote:

Orjinalden alıntı: reddes

quote:

Orjinalden alıntı: arapsabunu

ben olayı biraz kişiselleştirmek istiyorum

bana bi fikir verin pişman olmamam için.. bir kaç sorula cevap almak isterim
    1-)bende sony p100 çaldırdım neyse bundan slr ye geçmek istiyorum . hiç bilgim yok ışıktı isoydu afydi falan bunları öğrenmem zaman alırmı kursamı gitmem lazım.
    2- ben şimdi için konuşuyorum çiçek böcek kar tanesi veya başk bişey pek çekmem resimde ben yada yakınım o resimde olmalı ama ilerde bu makina bana bunları alıştırırmı yoksa bilmiyom alışmakta istiyom açıkcası yani profosyonel değilim bir çocuğu çekecem biraz sabırlımı olmalıyım çekerken ışıktı rennkti falan bunları ayarlamak ne kadar zamanımı alır alıştıktan sonra ne kadar hızlı ayar yapabilirim

ESOS 450 İSTİYORUMYOKSA GİT SONY H50 AL KULLANMI DİYORSUNUZ

slr-like boşuna masraf.. bütçen uygunsa 450d ideal olur.. az bir fotoğraf bilgisiyle hazır modları kullanarak çekim yapabilirsin.. ilerde P, AV, TV ve M modlarını kullanarakta kendini geliştirebilirsin..

adam AF nin ne olduğunu bilmiyor.. dslr ı nasıl kullanıcak.. bu şekilde yönlendirip insanlara kötülük etmeyin..

@arapsabunu, belliki fotoğrafla ilginiz anı fotoğrafı bazında.. bence bi kompakt makine alın ve keyfinize bakın.. yok ben meraklıyım öğrenicem derseniz kesinlikle dslr dan önce like sınıfla başlayın..

• @askan22,
    Öyle arıyorum bu makineyi bilemezsiniz. bir 15 dk modem koptu CD' den son fotograflara bakıyordum, resmen içim COZZZZ etti aşağıya 1-2 örnek koyayım. IS olsaydı, f:2.8 her kademede kullanılabilseydi, hot flash olsaydı mümkünatı yoktu satmazdım ama ah komşu ah....!
    Fotograflar Burhaniye/Balıkesir
     DSLR Alan Birisi Neden Pişman olur?

En arka planda görülen yer Yunanistan KOS adası. Fotograf çekilen yer: Turgut Reis/ Bodrum

Bakalım dSLR ile de böyle fotograf çekebilecekmiyiz......

quote:

sonuna kadar katılıyorum zaten eos 450d al derken bütçesi çok rahatsa şerhini koydum ben mesela bilgim iyi olmasına rağmen bütçem rahat olmadığı için fuji s6500fd aldım yüksek ISO başarısı,full manuel ayarlar v.s çok memnunum DSLR alma planlarımı erteleyecek kadar memnun um ah bide diyafram her odak uzaklığında f2 f2,8 e inebilseydi... bütçem rahat olsa eos 450d yi alırdım... bilgisi kısıtlı olan fuji s6500fd yide randımanlı kullanamayacaktır zaten aynı eğitimi bütçesi rahatsa live view li olduğundan eos450d ile de yapabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 24 Kasım 2008; 18:59:58 >

• @parantez yahu adam zaten kompakt kullanmış slr'ye geçmek istiyorum diyor daha ne yani...slr-like'a verilen para boşa verilmiş paradır... kullansın en fazla 3-5 ay kullanır sonra ilerlemek ister.. bu kısmen coğu insanın başına gelmiştir.. esas slr-like aldırmak en büyük kötülük olmuş olur.... maddi durumu uygunsa alabilir, uygun değilse gider k100 alır konuyu bu kadar germeyin yaw alla alla... h50 alcağına k100 alsın 100 kere daha iyidir.. olay mantık olayı slr alınca para çöpe ne alaka yani... bırakın insanları keşfetsinler daha çok şey öğrensinler slr-like la niye kısıtlıyorsunuz yani..

@odzi yazmış yine sanki 20 yıllık fotocu gibi AF yi bilmiyormuş bilmem ne... Herşey öğrenilir öcü gibi göstermeyin şu fotoğraf olayını.. insanları daha çok soğutuyorsunuz farkında olmadan..

quote:

Orjinalden alıntı: parantezz

@reddes hocam biz onca mesajı boşa yazıp boşa okuduk anladığım kadarı ile.İnsanlar yanlış seçim yapıp paralarını çöpe atmasınlar diye uğraşıyoruz.
    yukarıdaki mesajı okuduktan sonra hala bu kişiye DSLR önermeni anlamam malesef mümkün değil hele bir de aynı arkadaş şu konuda
    http://forum.donanimhaber.com/m_23306480/mpage_7/tm.htm
    şöyle bir mesajı da yazmışken

quote:

Orjinalden alıntı: arapsabunu
    arkadaşlar h50 almayı düşünüyorumda bu slr ye benzeyen makinalarla diğer ince tip makinalar arasında ne gibi farklar var yani ince tip bi makina 9,1mp alsam h50 yi de alsam arasındaki farklar neler bi fark yoksa incemi alayım bi yardımcı olursanız.
    birde bu makinanın objektifi değişebiliyormu bazı resimlerde büyük objektif görüyorum

• @Bipekkan hocam ben senin satmana şaşırdım zaten fuji s6500fd DSLR -Like ın zirvesi dediğin gibi IS telede lazım oluyor. ama benim bu modelde en çok aradığım diyafram arkadaş a da önerim ya s6500fd yada DSLR olur s6500fd DSLR ye yaklaşabilen bi model. noise ve dinamik aralık performansıyla bu nasıl bi sensördür yaw fujinin sensörünü canon un menüsüyle birleştireceksin al sana Mükemmel kompakt
  • @reddes adam yazdıklarıyla konuya ne kadar uzak olduğunu göstermiş zaten.. ha biraz temel bilgisi olur, o zaman çaba gösterip dslr kullanabilir.. ama hiçbişey bilmeden en giriş seviyedeki dslr makine bile canını sıkar, çok açık.. dslr-like denen sınıfın da hitap ettiği bi kesim var, karşıladığı ihtiyaçlar var.. zaten dslr-like kullanıp bu işi kavrayan insan burda ne alayım diye sormaz artık, isteklerini belirlemiştir ve gider alır.. senin insanlara makine önerme konusundaki heyecanına veriyorum yazdıklarını..
  • quote:

..bide diyafram her odak uzaklığında f2 f2,8 e inebilseydi...

@askan22, hocam ne ettin yaw Tele lensten bahsetmiyoruz heralde.. Her odak uzaklığında 2.8 diyafram veren tele bir lens, aldığımız body nin iki katından başlıyor

EKLEME: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdish -- 24 Kasım 2008; 20:05:58 >
  • bir 6500fd kullanıcısı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki;

bazı slr-like makinalara verilen para gerçekten ziyandır, ama 6500fd bambaşkadır, verilen her kuruşuna helal ettirir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: spirit of nature

quote:

..bide diyafram her odak uzaklığında f2 f2,8 e inebilseydi...

@askan22, hocam ne ettin yaw Tele lensten bahsetmiyoruz heralde.. Her odak uzaklığında 2.8 diyafram veren tele bir lens, aldığımız body nin iki katından başlıyor

EKLEME: İmla

yok canım 100mm ye kadar f2,8 versin yeter
  • quote:

live view hiç kullanmıyorum desem yeridir herhalde.. live view de MF yapmak zorundasınız..Netleme noktalarını ekrandan seçebiliyorsunuz.. manzara falan çekerken belki kullanılabilir ama tripod şart.

• nette bazı yorumlar okudum "Live view açıkkende AF yapabiliyorsunuz" diyorlardı menüde ayarı varmış. yazanların yalancısıyım.. @reddes peki yaptığın ayarlar Vizöre yansımıyor değilmi? yani çekmeden önce nasıl çıkacağı vizöre yansımıyordur heralde eğer öyleyse Live view de yoksa veya AF kullanılamıyorsa tecrübesiz birinin Live view olan bi kompakt veya DSLR -Like la kendini geliştirip hemde hevesini ölçüp öyle DSLR olayına girmesi lazım derim
  • LiveView'da odak ekranı kullanılmadan kontrast ölçümüyle AF yapılabiliyor D300'de mesela fakat bu da aşırı yavaş ve kesin sonuç vermeyen bi sistem. Ha normal AF'de yapılıyor fakat aynayı indirip, odaklayıp, aynayı tekrar kaldırıyor yani odaklarken ekrandan göremezsin; bildiğim kadarıyla Canon'da da sistem böyle. Zaten liveview satış politikasından ibaret şahsi fikrimce..
  • quote:

nette bazı yorumlar okudum "Live view açıkkende AF yapabiliyorsunuz" diyorlardı menüde ayarı varmış. yazanların yalancısıyım.. @reddes peki yaptığın ayarlar Vizöre yansımıyor değilmi? yani çekmeden önce nasıl çıkacağı vizöre yansımıyordur heralde eğer öyleyse Live view de yoksa veya AF kullanılamıyorsa tecrübesiz birinin Live view olan bi kompakt veya DSLR -Like la kendini geliştirip hemde hevesini ölçüp öyle DSLR olayına girmesi lazım derim

@askan22 live view moduna girince vizör kapanıyor ve ayna kalkıyor.. af yapamazsın kim yazmışsa uydurmuş bi taraflarından.. lenside mf konumuna getirmen lazım.. live view moduna geçince ekranda bir dörtgen çıkıyor yön tuşlarıyla istediğin yeri netleyip direk deklanşöre basıp çekiyorsun.. olay budur

• quote:

When LV-AF is set to "Live mode" you focus:
    450D : Press "*", AF starts and will end with a beep, Shoot

"*" tuşuna basılı tuttuğunda ayna inip odaklamıyor mu LV modunda?
  • "Liive view modunda auto focus yok deniyor ama var..

kullanma kılavuzunu açıp okuyun.."

senin sözlerinden sonra gene baktım fk da bu tip yorumlar var LV. de Af konusunda bir yandanda LV. de AF yok diyenlerde var artık @reddes çıksın işin içinden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askan22 -- 25 Kasım 2008; 0:06:10 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: PlutosDaddy

quote:

When LV-AF is set to "Live mode" you focus:
    450D : Press "*", AF starts and will end with a beep, Shoot

"*" tuşuna basılı tuttuğunda ayna inip odaklamıyor mu LV modunda?

@PlutosDaddy o söylediğin başka bir mod, anlatayım.. şimdi odaklanacağın nesneyi seçip "*" tuşuna basıyorsun.. makine o noktaya odaklanıyor.. sonra live view geçmek için set tuşuna basıyorsun vizör kapanıp, ayna kalkıyor.. live view'e geçiyorsun.. sonra tekrar seçilen konuya çevirip ve "*" tuşuna basılı tutuyorsun.. Live view resim kapanır, ayna geri çekilir ve AF başlar.. Odaklanınca bip sesi gelir, "*" tuşunu serbest bıraktığında live view foto görünür. poz ve odak kontrolü yapıp fotoyu çekmek için deklanşöre basarsın.. biraz uzun ama durum böyle.. benim demek istediğim live view görüntü varken direk AF yapamıyorsun. önceden odağı kitleyip geçiş yapman lazım.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.