Şimdi Ara

DSLR Alan Birisi Neden Pişman olur? (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
275
Cevap
0
Favori
11.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: reddes

quote:

Orjinalden alıntı: PlutosDaddy

quote:

When LV-AF is set to "Live mode" you focus:
    450D : Press "*", AF starts and will end with a beep, Shoot

"*" tuşuna basılı tuttuğunda ayna inip odaklamıyor mu LV modunda?

@PlutosDaddy o söylediğin başka bir mod, anlatayım.. şimdi odaklanacağın nesneyi seçip "*" tuşuna basıyorsun.. makine o noktaya odaklanıyor.. sonra live view geçmek için set tuşuna basıyorsun vizör kapanıp, ayna kalkıyor.. live view'e geçiyorsun.. sonra tekrar seçilen konuya çevirip ve "*" tuşuna basılı tutuyorsun.. Live view resim kapanır, ayna geri çekilir ve AF başlar.. Odaklanınca bip sesi gelir, "*" tuşunu serbest bıraktığında live view foto görünür. poz ve odak kontrolü yapıp fotoyu çekmek için deklanşöre basarsın.. biraz uzun ama durum böyle.. benim demek istediğim live view görüntü varken direk AF yapamıyorsun. önceden odağı kitleyip geçiş yapman lazım.

Bu ne yaw fotoğrafmı çekiyorsun uzay gemisimi kontrol ediyorsun battlestar galactica da bile gemi için bu kadar ayar yapmıyorlar yaw

• Aynı şeyi anlatıyoruz evet; ekrandan bakarak odaklama yok kısacası

İşte ekrandan bakarak AF D300'de var ama işleyiş sistemi sebebiyle işkence, çoook gereksiz...
  • quote:

Aynı şeyi anlatıyoruz evet; ekrandan bakarak odaklama yok kısacası

İşte ekrandan bakarak AF D300'de var ama işleyiş sistemi sebebiyle işkence, çoook gereksiz...

aynen katılıyorum walla.. ondan hiç işim olmaz live viewle bi dünya iş.. bak vizörden bitir işi..
  • uzay gemisini kullanmak daha kolaydır kesinlikle... live view yalan oldu..

quote:

Orjinalden alıntı: askan22

quote:

quote:

quote:

When LV-AF is set to "Live mode" you focus:
    450D : Press "*", AF starts and will end with a beep, Shoot

"*" tuşuna basılı tuttuğunda ayna inip odaklamıyor mu LV modunda?

@PlutosDaddy o söylediğin başka bir mod, anlatayım.. şimdi odaklanacağın nesneyi seçip "*" tuşuna basıyorsun.. makine o noktaya odaklanıyor.. sonra live view geçmek için set tuşuna basıyorsun vizör kapanıp, ayna kalkıyor.. live view'e geçiyorsun.. sonra tekrar seçilen konuya çevirip ve "*" tuşuna basılı tutuyorsun.. Live view resim kapanır, ayna geri çekilir ve AF başlar.. Odaklanınca bip sesi gelir, "*" tuşunu serbest bıraktığında live view foto görünür. poz ve odak kontrolü yapıp fotoyu çekmek için deklanşöre basarsın.. biraz uzun ama durum böyle.. benim demek istediğim live view görüntü varken direk AF yapamıyorsun. önceden odağı kitleyip geçiş yapman lazım.

Bu ne yaw fotoğrafmı çekiyorsun uzay gemisimi kontrol ediyorsun battlestar galactica da bile gemi için bu kadar ayar yapmıyorlar yaw

• Ben şunu anlayamadım peki DSLR lerde vizörlerine fotoğrafın nasıl çıkacağı yansıyormu hiç yoksa tamamen sizin, temel ayarların o fotoğraftaki ışık koşullarında nasıl yansıyacağını bilmekmi gerekiyor DSLR de
  • Vizörden baktığında lensin gördüğünü görüyorsun sadece, dijital değil yansıyan görüntü; gözlük gibi düşün.
  • yani bütün DSLR lerde optik vizör mü oluyor sanki bazı DSLR lerde dijital,elektronik vizör var diye okuduğumu hatırlıyorum gerçi elektronik vizör olsa bile lcd ekran gibi fotonun nasıl çıkacağı hakkında sağlıklı bilgi vermez o zaman DSLR ye geçmeden önce iyi bilgi şart bu olmazsa hayalkırıklığı oluşturabilir.
  • Bütün D-SLR\SLR'larda optik vizör vardır; sen başka bişeyle karıştırdın anladım ne olduğunu da ama şimdi hiç karıştırmıyalım kafanı
  • 2.ci bir dijital gösterge oluyor üst tarafda o mu benim karıştırdığım
  • elektronik \ mekanik shutter farkıyla falan mı karıştırdın acaba Çünkü elektronik vizörlü d-slr yok.

Ha belki optik vizörlü dslr-like'larla karıştırmışsındır çünkü onlarında "bazılarında" optik vizör var, geneli dijital.
  • 40D'de de LV modunda AF yapılabiliyor. Menüden ayarını yapmak gerekli.
    AF-ON tuşuna basıldıgında odaklanıyor. Odaklama sırasında ekrandan görüntü gidiyor bu sadece 0.6 - 0.7 saniye kadar. Görüntü anından geri geliyor.

LV çok gereksiz ama bazı yerlerdede işe yaramıyor degil.
  • Biz de ondan bahsettik zaten Chryin, AF yapılırken ekranda görüntü olmuyor 1Ds MKIII'te bile böyle bu...
  • quote:

Biz de ondan bahsettik zaten Chryin, AF yapılırken ekranda görüntü olmuyor 1Ds MKIII'te bile böyle bu...

• Live view en cok boyumun yetmedigi yerlerde kadraj belirlemekte ise yariyor
    Gecen bir konser gibi bir etkinlige gittim baktim vizorden olmayacak; kaldirdim makineyi kafamin uzerine, actim lv yi kadraji belirledim sonra kapadim lv yi bastim deklansore pek de bir guzel oldu

@reddes konuyu gerdigimiz falan yok.Ayrica arkadas DLSR almaya karar vermis falan da degil sormus gecersem pisman olur muyum diye ben de olursun diyorum -ki olur.Hatta -lik onerimi de geri alip arkadasa kompakta kalmasini tavsiye ediyorum. Kimseyi kisitladigim yok sozumun kanun oldugunu da iddia etmiyorum sadece TAVSIYE veriyorum, tavsiye vermek kisitlamak degildir.
    DSLR-like verilen para neden bosa paradir onu da anlamis degilim sana 1cm makroyu 28mm den en az 280mm ye kadar odak araligini ve gripinden dolayi daha az el titremisini baska hangi makine verir bilemiyorum.Evet ben de bahsettigin gibi SLR-like alip 6 ay sonra DSLR ye gectim ama verdigim para bosa gitti demiyorum aksine fotografi bana sevdirip DSLR ye yonelttigi icin herseyiyle helal olsun diyorum.

quote:

@parantez yahu adam zaten kompakt kullanmış slr'ye geçmek istiyorum diyor daha ne yani...slr-like'a verilen para boşa verilmiş paradır... kullansın en fazla 3-5 ay kullanır sonra ilerlemek ister.. bu kısmen coğu insanın başına gelmiştir.. esas slr-like aldırmak en büyük kötülük olmuş olur.... maddi durumu uygunsa alabilir, uygun değilse gider k100 alır konuyu bu kadar germeyin yaw alla alla... h50 alcağına k100 alsın 100 kere daha iyidir.. olay mantık olayı slr alınca para çöpe ne alaka yani... bırakın insanları keşfetsinler daha çok şey öğrensinler slr-like la niye kısıtlıyorsunuz yani..

• @parantezz,
    İşte bende dSLR' lerde buna illet oluyoum. Bırakın boyu posu belimde ağır kaldırmaktan dolayı prb. var Yerlerde sürünemiyorum. A620 de FZ 50 de LCD' yi küçültmesine rağmen her yöne dönebilen LCD' leri var ve kişisel görüşüm mükemmel bir düşünce. LV, bunun için kullanılacaksa bana çok gereksiz bir özellik olarak geliyor. Onun yerine dediğim özellik konulsa galiba Sony A900' e koymuşlar bütçe de elverse hiç düşünmem. LV anlatılanlardan anladığım kadarıyla ayarlarla oynaycam derken gitti güzelim kareler. Onunla oynayana kadar bas seri çekime beğendiğini al geri kalanı at, daha kolay değil mi?
    Ya da ben mi LV' yi yanlış anlıyor, değerlendiriyorum?
    quote:

Orjinalden alıntı: parantezz

Live view en cok boyumun yetmedigi yerlerde kadraj belirlemekte ise yariyor
    Gecen bir konser gibi bir etkinlige gittim baktim vizorden olmayacak; kaldirdim makineyi kafamin uzerine, actim lv yi kadraji belirledim sonra kapadim lv yi bastim deklansore pek de bir guzel oldu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 25 Kasım 2008; 8:18:49 >

• @bipekkan
    Aslinda ben de LV nin cok da gerekli bir ozellik olmadigini belirtmek icin bu ozelligi yazdim.Dediginiz gibi her yone donebilen bir LCD ile bazi durumlar icin daha kullanisli olabilir ama artik LCD ler donmese de en az 150 derecelik gorus acisina sahipler bu da her yone donmenin yerini tutmasa da ciddi bir avantaj sagliyor.Seri cekime alip bas cek yapmak tabi ki bir cozum ama seri cekimde de benim tecrubelerimde karelerin birbirinden cok farki olmadi.Yani ilk karede kadraji tuttaramadiysam gerisinde de tutturamamis oldum.Ozellikle buyuk odak uzakliklarinda bana cok zor geliyor bu.
  • lv den bahsedilmiş açıkcası benim hoşuma gitti macrolarda ve yere uzanmam gereken çekimlerde en azından çömelerek çekimi yapmamı sağlayabiliyor
  • @macxxmax,
    LV nin sabit nesneleri çekmede bir yararı (Macro gibi) yada çömelme yada yere uzanma konusunda bir fayda sağlayacağını düşünemiyorum. Özellikle çömelme konusunda daha öncede dediğim gibi hareketli LCD çok daha yararlı. Uzanmam gereken yerlerde eğilerek çekim yapma imkanını veya kollarımı kaldırarak çekim yapmada çok daha büyük kolaylık sağlıyor. Hatta kaya aralıkları gibi kapalı alanlarda da mükemmel sonuç. Kollarımı kapatarak arı kovanının içini bile çekmiştim. Live View' in bence işe yarayacağı tek şey uçan - kaçan mahlukatı ya da hareket eden nesneleri anlık görüp yakalamak için işe yarayabilir. Ki onda da eğer zoom kullanıyorsanız görüp karar verdiğiniz ve denklanşöre bastığınız anda dahi aradan geçen o süre içinde istediğinizi yakalama şansınız daha az. Seri çekimde, örneğin 40D bu açıdan çok daha iyi (6.5 kare/sn)
    quote:

Orjinalden alıntı: macxxmax

lv den bahsedilmiş açıkcası benim hoşuma gitti macrolarda ve yere uzanmam gereken çekimlerde en azından çömelerek çekimi yapmamı sağlayabiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 25 Kasım 2008; 11:10:19 >

• @parantez tamam işte kendin söyledin.. 6 ay sonra gidip sat.. zarar et.. slr al.. ama herkes senin kadar bütçe ayıramayabilir bu olaya...yanlış seçimden d60'ı satıp, d90 alan sen değilmisin? darılmaca yok...Oysaki D60'ı her alanda savunuyordun ama bu sıkıntılı yönlerinden hiç bahsetmedin..Çelişki gibi geldi bana..

LV olayına gelince kitapçığı bir daha kurcaladım sanırım AF yapılıyor ama dediğim metodları uygulamak gerekiyor.. Ekran 40d'deki gibi anlık kaybolup geri geliyor ve odaklanıyor. ama durum yine karışık bütün pozlar uçar gider.. LV işin pazarlama kısmından başka birşey değil...Şahsen vizör'ün verdiği heyecan ve havayı hiçbir suretle vermiyor.. 1-2 kere denemek için kullandım onun dışında LV'den hiç çekim yapmadım...

Orjinalden alıntı: parantezz

Live view en cok boyumun yetmedigi yerlerde kadraj belirlemekte ise yariyor

@reddes konuyu gerdigimiz falan yok.Ayrica arkadas DLSR almaya karar vermis falan da degil sormus gecersem pisman olur muyum diye ben de olursun diyorum -ki olur.Hatta -lik onerimi de geri alip arkadasa kompakta kalmasini tavsiye ediyorum. Kimseyi kisitladigim yok sozumun kanun oldugunu da iddia etmiyorum sadece TAVSIYE veriyorum, tavsiye vermek kisitlamak degildir.
    DSLR-like verilen para neden bosa paradir onu da anlamis degilim sana 1cm makroyu 28mm den en az 280mm ye kadar odak araligini ve gripinden dolayi daha az el titremisini baska hangi makine verir bilemiyorum.Evet ben de bahsettigin gibi SLR-like alip 6 ay sonra DSLR ye gectim ama verdigim para bosa gitti demiyorum aksine fotografi bana sevdirip DSLR ye yonelttigi icin herseyiyle helal olsun diyorum.

• quote:

@parantez tamam işte kendin söyledin.. 6 ay sonra gidip sat.. zarar et.. slr al.. ama herkes senin kadar bütçe ayıramayabilir bu olaya...yanlış seçimden d60'ı satıp, d90 alan sen değilmisin? darılmaca yok...Oysaki D60'ı her alanda savunuyordun ama bu sıkıntılı yönlerinden hiç bahsetmedin..Çelişki gibi geldi bana..

Hocam olayı kişiselleştitip çelişkilerden bahsetmek yersiz olur ki fikirleri tartışmak benim görüşüme göre her zaman daha doğrudur.Bu arada ben hala D60ı tavsiye ederim. Benim tek sıkıntım eğer okuduysan -madem benim herşeyimi takip ediyorsun okumuşsundur , birçok ayarı değiştirirken menüye girememekti.İşin aslı bu sıkıntı da olmazsa olmaz birşey değildi ama gene başka forumlarda belirttiğim gibi kur değişiminden dolayı Kore de fiyatlar çok avantajlı hale geldi bende bu fırsatı bir daha yakalayamam diye hiç planda yokken lens bakmaya gidip aldım çıktım. Bunun dışında D60 gerçekten çok güzel bir makine hala da gönül rahatlığı ile herkese tavsiye ederim.
    D60 ı tavsiye etsem de göz göre göre kimseye yersiz yere DSLR tavsiye etmem aynen arapsabununa olduğu gibi.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.