Şimdi Ara

DSLR Alan Birisi Neden Pişman olur? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
275
Cevap
0
Favori
11.441
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @parantez konuyu kişiselleştirmek gibi bir gayem yok.. yazdıklarını okumasam bunları söyleyemezdim zaten.. her seferinde menüye girip, sıkıntı çekmek, bir makineyi benim gözümde tamamen pasifize edebilir... Sen hala seversin ayrı konu.. Ben fikrimi söyledim; slr-like ile Dslr arasında ciddi farkların olduğunu savunurken; hepsinin aynı mantıkla, aynı fotoğraf bilgisiyle kullanılabileceğini söylüyorum.. Dslr almak benim gözümde kazanılmış bir 600-700'ytl dir...Bugün 750 ytl'ye k100 alınabiliniyor.. Slr alan aynı slr-like taki gibi hazır modları kullanarak fotoğraf çekebiliyor... Şimdi hangisi daha mantıklı geliyor sana?

quote:

Orjinalden alıntı: parantezz

quote:

Orjinalden alıntı: reddes

@parantez tamam işte kendin söyledin.. 6 ay sonra gidip sat.. zarar et.. slr al.. ama herkes senin kadar bütçe ayıramayabilir bu olaya...yanlış seçimden d60'ı satıp, d90 alan sen değilmisin? darılmaca yok...Oysaki D60'ı her alanda savunuyordun ama bu sıkıntılı yönlerinden hiç bahsetmedin..Çelişki gibi geldi bana..

Hocam olayı kişiselleştitip çelişkilerden bahsetmek yersiz olur ki fikirleri tartışmak benim görüşüme göre her zaman daha doğrudur.Bu arada ben hala D60ı tavsiye ederim. Benim tek sıkıntım eğer okuduysan -madem benim herşeyimi takip ediyorsun okumuşsundur , birçok ayarı değiştirirken menüye girememekti.İşin aslı bu sıkıntı da olmazsa olmaz birşey değildi ama gene başka forumlarda belirttiğim gibi kur değişiminden dolayı Kore de fiyatlar çok avantajlı hale geldi bende bu fırsatı bir daha yakalayamam diye hiç planda yokken lens bakmaya gidip aldım çıktım. Bunun dışında D60 gerçekten çok güzel bir makine hala da gönül rahatlığı ile herkese tavsiye ederim.
    D60 ı tavsiye etsem de göz göre göre kimseye yersiz yere DSLR tavsiye etmem aynen arapsabununa olduğu gibi.

• yazılanlarda en çok hak verdiğim SLR-like tavsiyelerinin gereksiz ve yersizliğiydi...

SLR-like cihazlar kadar insanın hevesini kursağında bırakan bi model akımı yok bence...
    kompakt makinan vardır eywallah. bir takım işleri o cihazla başaramazsın ama boyun eğersin, napalım bu kadar ekmekle bu kadar köfte dersin.
    ama SLR-like cihaza o kadar para bayıp hala isteklerinin karşılığını alamıyosan küfretmeye başlarsın...
    öğrenmek isteyen hevesli kullanıcı her türlü öğrenir bu işi. parası varsa zaten alır DSLR giriş sınıfı bişey düşe kalka öğrenir...
    parası yoksa da hayalinin peşinde para biriktirir bi şekilde. o DSLR hayaline ulaşamadıkça, elde edemediğinin büyüsüyle daha çok heveslenir. daha çok öğrenmek ister... (dramatik oldu biraz ama insanın doğası gereğidir bu bence) =)

insanın ağzına bal çalıp o balın gerisini vermeyen sistemler, hevesli insanları da soğutuyor fotoğraftan...

tamamen satış stratejisinden ibaret bence SLR-like cihazlar...
    popüler kültürün dayatması hatta. hani boynuna büyük siyah bi makina asıp, pozlarken objektifi alttan kavrama tribiyle gezmek isteyen hevesli gençliğe hitap ediyo desem yeridir...

ya da h50'ye alternatif kompakt cihaz arayışında olup bi yandan da DSLR ile kompakt arasındaki farkı sorup DSLR tavsiyesi isteyen bi insana da tavsiye edilebilir belki... hiç değilse parasına o kadar çok yazık olmamış olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cocomo -- 25 Kasım 2008; 16:01:25 >

• Şuna hak veriririm DSLR -Like lara 500 ytl nin üstünde para verilecekse buna yazık onun yerine biraz daha para koyup giriş seviyesi DSLR almak daha mantıklı ama 400 -500 ytl ye güzel DSLR like lar var(panasonic fz8 fuji s6500fd v.s ve o paraya değerler helede fuji s6500fd dslr ye birazcık yakın performans verebilen bi model yoksa 800-900 hatta 1000 ytl civarı ve üstü DSLR-Like lar varki o paralara yazık kere yazık.
  • acemiler dsrl almasin diyenler dpreview a bir baksin.
    Bugun canon G10 incelemesi yapmislar ve ayni fiyata satilan Canon Eos1000d ile karsilastirilmis.
    Dpreview bile dsrl-like almayin , yazik paraniz diyor....
  • @cocomo,
    Bu kadar sene flimli de olsa SLR kullanan biri olarak dSLR' nin alan derinliği dışında ve sayısal makinelerde de sensör büyüklüğü ve ISO dışında dişe dokunur avantajlarını bir saysak, bırakalım yazılımlarla fotografı işlemeye dişlemeye çalışan işleri, Yapmıyorsa PC' de yapan onlarca prg. var.
    Adam gibi like imal etseler tipik bir örnek Panasonic FZ 50 adam gibi sensör olsa lanet olsun dSLR' ye dönüp yüzüne bakmam Kısacası hepsinde bilinçli eksiklikler. Fuji S600O FD. mükemmel bir sensör/objektif uyumu ama 15 sn dahil hot pixel üretiyor.Dahili flaşı oldukça iyi ama hot shoe olsaydı keşke SD kart kullansaydı Keşke IS olsaydı Ne istiyoruz obkejtifte ters ışıkta purple fringing olmasın veya kabul edilebilir olsun. Yok mu dSLR objektiflerde var ama fiyata bakıyorsunuz 2000 USA $ adam yapmış 28-300 objektifte kabul edilebilir mor saçaklanma sıfır renk sapması, Adam yapmış 2 grup ASPH mercek kullanmış 35- 420 mm objektifte neredeyse sıfır purple fringing sıfır distorsiyon. her 2 objektifte yatay ve dikeyde 2200 pixel okuma ve sıfır morieré effect. ama birinde şu eksiklik diğerinde şu fazlalık. 450 D de problemli bir AF, FZ50 ve S6000FD' de neredeyse hatasız çalışan AF. Yukarıda örnek Macro çalışmalarımdan 2-3 örnek verdim. 40D olsun 450D bunun bana maliyeti extra 700 YTL. Sorun ister like olsun ister dSLR, Bu makineleri kişnetmek sahibine göre değişen bir konu....
    Kim ne dersin en basit bir fotograf bilgisi olmayan kişiye dSLR tavsiyesi, % 70 AT PARANI SOKAĞA demek. Elbette kişisel görüşüm.
    Bir yanlış yaptım, S6000FD' mi sattım. Bana durup dururken ucu 3-4000 YTL' ye varacak bir masraf kapısı açtım, Ona yanarım.
    Size bir noktada hak veririm. Hem de sonuna kadar. Zaman zaman 1-2 fotograf dergisi alırım. Birinde arka kapak ilanı:
    "FOTOGRAFIN YENİ DEHASI FINEPIX S100FS"
    O güzelim 28-300 mm objektifi bozun, 28-400 mm yapın ve hemde hiç bir tedbir almadan ve neredeyse geniş açı da kadrajın ortasında mor saçaklanma yaratın. 2/3" sensör kullanın ama 2 misli pixel sıkıştırınki renk geçişlerinde color aberration olsuın. 2200 pixel okumayı 1900 pixele düşürün Kısacası makinenin içine edin ve şimdiki TR fiyatı Tekno-SA da tam 1749 YTL. spotta 1400 YTL. Böylesine b.k..n bir makineye bu parayı vereceğinize gidin dSLR alın kit lensle 200-300 YTL' de cebinizde kalsın.... amenna !

quote:

Orjinalden alıntı: cocomo

yazılanlarda en çok hak verdiğim SLR-like tavsiyelerinin gereksiz ve yersizliğiydi...

SLR-like cihazlar kadar insanın hevesini kursağında bırakan bi model akımı yok bence...
    kompakt makinan vardır eywallah. bir takım işleri o cihazla başaramazsın ama boyun eğersin, napalım bu kadar ekmekle bu kadar köfte dersin.
    ama SLR-like cihaza o kadar para bayıp hala isteklerinin karşılığını alamıyosan küfretmeye başlarsın...
    .................

insanın ağzına bal çalıp o balın gerisini vermeyen sistemler, hevesli insanları da soğutuyor fotoğraftan...

tamamen satış stratejisinden ibaret bence SLR-like cihazlar...
    popüler kültürün dayatması hatta. hani boynuna büyük siyah bi makina asıp, pozlarken objektifi alttan kavrama tribiyle gezmek isteyen hevesli gençliğe hitap ediyo desem yeridir...

ya da h50'ye alternatif kompakt cihaz arayışında olup bi yandan da DSLR ile kompakt arasındaki farkı sorup DSLR tavsiyesi isteyen bi insana da tavsiye edilebilir belki... hiç değilse parasına o kadar çok yazık olmamış olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 25 Kasım 2008; 17:40:26 >

• quote:

Orjinalden alıntı: askan22

Şuna hak veriririm DSLR -Like lara 500 ytl nin üstünde para verilecekse buna yazık onun yerine biraz daha para koyup giriş seviyesi DSLR almak daha mantıklı ama 400 -500 ytl ye güzel DSLR like lar var(panasonic fz8 fuji s6500fd v.s ve o paraya değerler helede fuji s6500fd dslr ye birazcık yakın performans verebilen bi model yoksa 800-900 hatta 1000 ytl civarı ve üstü DSLR-Like lar varki o paralara yazık kere yazık.

evet lumix ve 6500fd güzel cihazlar ama bir yere kadar işte.. çekilen fotolara baktığında bir k100'ün bile başarısına erişemiyor malesef, fz8'in fiyatı 700 civarı 100 ytl daha verip bir k100ds almak en mantıklı iştir bence..
  • bipekkan dediklerine katiliyorum fakat mesela salliyorum arkadaş 1 yıl compact makina kullanmiş.Compactla bile çok güzel fotoğraflar çekmeye başlamiş ve bu işi hevesli.O zaman bu arkadaşa DSLR-like al demek ,bu arkadaşa hem vakit ,hemde nakit kaybi demektir.

Ama obur yandan en basit bir fotograf bilgisi olmayan birisine DSLR tavsiye etmek elbette yanliş.Ona kimse itiraz etmiyor Gerçi forumda ani fotoğrafi çekmek isteyenlere sen git şu DSLR'i al ,ideal olur diyen arkadaşlarda var

Birde olayi bilip ben lens değiştiremem ,video çekmekde isterim ,tek lensde her işimi görmek isterim derse o zaman gene DSLR-like tavsiye edilebilir..

Ben mesela geçmişe dönüp bakinca Fz8 ve FZ50'de harcadiğim paraya ve zamana yaniyorum. O yüzden kendi yaptiğim hatayi başkalarini yapmasini istemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 25 Kasım 2008; 17:55:17 >

• Yapma @reddes örnekler yukarıda ve bu örnekler o veya bu prg' la mıncıklanmamış, gelişi güzel seçtiklerimden. Ha benim çektiğim fotograflarda öyle estetik kompozisyon filan çok aramayın ama basit, anlamsız gibi görünebilirler ancak makinenin performansını gerektiğinde zorlayan, ortaya koyan fotograflardır. Binlerce örnek FZ 50 ve S6500FD topiklerinde.
    Benim iddiam bu 2 makine içindir. Diğerlerini bilemem..... Genellikle de dSLR/Like olarak pek önermem.....
    quote:

Orjinalden alıntı: reddes

quote:

Orjinalden alıntı: askan22

Şuna hak veriririm DSLR -Like lara 500 ytl nin üstünde para verilecekse buna yazık onun yerine biraz daha para koyup giriş seviyesi DSLR almak daha mantıklı ama 400 -500 ytl ye güzel DSLR like lar var(panasonic fz8 fuji s6500fd v.s ve o paraya değerler helede fuji s6500fd dslr ye birazcık yakın performans verebilen bi model yoksa 800-900 hatta 1000 ytl civarı ve üstü DSLR-Like lar varki o paralara yazık kere yazık.

evet lumix ve 6500fd güzel cihazlar ama bir yere kadar işte.. çekilen fotolara baktığında bir k100'ün bile başarısına erişemiyor malesef, fz8'in fiyatı 700 civarı 100 ytl daha verip bir k100ds almak en mantıklı iştir bence..

• Elbette @mboyaci, 1-2 yıl compact kullanmış (Full Manuel kullanım imkanı olan) birine hadi git de like al demem. Konu zaten @arapsabunu ve benzer durumda olanlar için geçerli, dediklerim. Birde 700-800 YTL üstünde bir parayı like bir makineye vermeninde bazı istisna durumlar hariç bir anlamı olmadığını da düşünüyorum. Örneğin 2 makineyide 2 yıl kullandım test amaçlı kullanım dışında video çekimi yapmadım ki FZ50 nin video çekimi güzeldir.
    FZ50' de sonuna kadar haklısın ama elinde S6000FD olsaydı bu lafı edeceğini hiç düşünmüyorum, hatta satmadan dSLR' ye geçerdin.......
    quote:

Orjinalden alıntı: mboyaci

bipekkan dediklerine katiliyorum fakat mesela salliyorum arkadaş 1 yıl compact makina kullanmiş.Compactla bile çok güzel fotoğraflar çekmeye başlamiş ve bu işi hevesli.O zaman bu arkadaşa DSLR-like al demek ,bu arkadaşa hem vakit ,hemde nakit kaybi demektir.

Ama obur yandan en basit bir fotograf bilgisi olmayan birisine DSLR tavsiye etmek elbette yanliş.Ona kimse itiraz etmiyor Gerçi forumda ani fotoğrafi çekmek isteyenlere sen git şu DSLR'i al ,ideal olur diyen arkadaşlarda var

Birde olayi bilip ben lens değiştiremem ,video çekmekde isterim ,tek lensde her işimi görmek isterim derse o zaman gene DSLR-like tavsiye edilebilir..

Ben mesela geçmişe dönüp bakinca Fz8 ve FZ50'de harcadiğim paraya ve zamana yaniyorum. O yüzden kendi yaptiğim hatayi başkalarini yapmasini istemem.

• Bu arada yanliş yazmişim bipekkan ,Fz30 kullanmiştim.
    @arapsabunu ve benzer durumda olan arkadaşlar için dediklerine elbette katiliyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 25 Kasım 2008; 18:21:26 >
  • quote:

bipekkan dediklerine katiliyorum fakat mesela salliyorum arkadaş 1 yıl compact makina kullanmiş.Compactla bile çok güzel fotoğraflar çekmeye başlamiş ve bu işi hevesli.O zaman bu arkadaşa DSLR-like al demek ,bu arkadaşa hem vakit ,hemde nakit kaybi demektir.

İlginç bir yorum olmuş, hatta bu cümlenizden direkt "DSLR ile anı fotoğrafı çekilmez" gibi bir mana ortaya çıkıyor ya da ben öyle anlıyorum. Sizce anı fotoğrafı çekmek isteyen birine DSLR önerilmez mi veya neden önerilmemeli? Şahsi fikrimi de şimdiden söyliyeyim isterseniz, eğer ki maddi imkanı varsa sırf anı fotoğrafçılığı için değil, hemen her şahsi ve amatör amaç için "hiç bilmeyen birine" dahi DSLR önerebilirim, yeter ki öğrenecek kapasitesi olsun. Sonuçta DSLR'den bahsediyoruz, nükleer fizikten değil.

• Amaca göre ekipman mantığı yerle bir yani; kompaktla yapılabilcek ve düşük bütçeyle, bilgi gereksinimi dahi olmadan, üstesinden gelinebilcek bişeye bile SLR sistem önerebiliyosunuz, valla bravo... Biz insanların parası cebine kalsın, "ne aldığını bilerek alsın" diye yırtınıyoruz, siz sıfır bilgi sahibi olan birine bile önerebilceğinizi öne sürüyorsunuz.

Yok hani bisikletle bakkala gitmek isteyen adama araba aldırmak..
  • Father Torque bence ani fotoğrafi için DSLR önerilmemeli.Ama her zaman kocaman DSLR'ini yaninda taşirim diyen varsa ,önerilebilir Elbette herkes oğrenebilir DSLR'i fakat 90'la gideceksen 406km yapan Bugatti Veyron almana ne gerek var.Ama elbette Bugatti ilede 90la gidebilirsin.Ama bugattiyi koy yollarina sokamassin.Ödediğin vergi ,benzin ,arabanin parasi yanina kar kalir. Zaten adı üstünde anı fotoğrafi ,ne kadar çok makinan yaninda olursa o kadar çok anı fotoğrafi çekersin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 25 Kasım 2008; 20:03:08 >
  • Ben de aynı şeyi söylüyorum zaten, elbette Renault'la gideceğimiz yere Bugatti ile gitmenin manası yok ama DSLR'leri bugün Bugatti gibi görmemeliyiz diyorumçünkü onun yanında Murat 124 gibi olanı da var. Ben diyorum ki neden iyi bir makina almak isteyen birisine 1000YTL üzeri bir SLR-Like önereceğime giriş seviyesi bir DSLR örneğin Canon 350D önermeyeyim? Canon 350D sadece bu işi en ince noktasına kadar bilenler için mi geliştirildi? Ya da 350D gibi bir makinayı otomatikte kullanmak ayıp mı? Zaten yazımda da söyledim, "maddi gücü de varsa" diye. Yoksa zaten ne diye kalkıp da alamayacağı bir makinayı önereyim birisine?

"Amaca göre ekipman" olayına gelirsek, elbette. Ama sizlere de sırf amaca göre ekipman önerselerdi hanginiz bugün SLR kullanmayı biliyor olurdu? Ayrıca anı fotoğrafçılığı neden bu kadar basit birşey olarak görülüyor anlamadım. Ne yani, anı fotoğrafçılığı ki burada anladığım kadarıyla amatör şahsi fotoğrafçılıktan bahsediliyor sadece kompakt makina ve düşük bütçeyle yapılacak bir aktivite midir? Sayın PlutosDaddy, siz sahip olduğunuz bunca ekipmanla anı fotoğrafı çekmiyor musunuz hiç? Ya da şöyle sorayım, siz kimin için ve ne amaçla fotoğraf çekiyorsunuz?

• Ben ilk amaç olarak kendi hobim için ikinci ve asıl amaç olarak da bu işten para kazandığım için kullanıyorum ekipmanımı; anı fotoğrafı çekiyor muyum bu ekipmanımla? Çooook nadir ama evet..

Şimdi 1000TL'ye slr-like önermek yerine giriş seviyesi bir dslr aldırırsak ne olur? birkere kit lens ile yapılabilcek çekimler bilindiği üzere kısıtlı; slr-likelar sahip oldukları geniş açıdan teleye, makro yeteneğine vs vs sahip objektiflerle her yöne eğilimlidirler. Adama giriş seviyesi aldırdıktan sonra bidaha ayrı ayrı masraf çıkartmak yerine ben "her amaca uygun" slr-like tavsiye ederim elbet, hele ki anı fotoğrafı veya ileriye dönük düşünmeyen amatörler için. Adam diyorsa ki "ben zenginim, bilgi sahibiyim ve kit lens benim alanıma uygun", haşa..
  • Her şeyin başı...
    ögrenme azmi...birazda merak..
    elinde dünya nın parasına alınmış dslr si olup moda gibi degiştirip duran ..yılda 500 kare çekende var..
    kompakt makinayı manel kullanıp 15000 kare çeken de var.müthiş kareler çekip insanı mest edenler var.
    Birinci örnege dslr çok..dslr -like bile fazla..
    ikinci örnege ise söylemeye gerek bile yok...
  • Bence bu işe yeni başlayan bilgisi kısıtlı olan kişiler M A S modu ve sağlam liveview i olan bi kompakt veya DSLR-Like la kendini geliştirip sonra fotoğrafçılık heves durumunuda tartarak DSLR segmentine başlamalı ama kompakt veya DSLR like sınıfına( 400-500 ytl sınırında para harcanacaksa)

böyle yapılmazsa büyük pişmanlık ve para kaybı olabilir..ve ilkokulu bitirmeden üniversiteye başlamak gibi bi yanlış olur. Öyle DSLR fotoğrafları görüyoruzki tecrübeli birinin kompaktla çektiklerinden kötü DSLR nin hakkını verene kadar bu işten soğumakda var.

Ama bütçesi çok rahat olan genede DSLR alsın derim. DSLR ilede eğitim yapılabilir sonuçda.. bütçesi rahat olan insan DSLR ye verilen paraları rahatça haracayabilecek bütçesini sarsmıyacak durumdadır zaten..

@reddes fz8'i 400ytl ye buluyorum ben sıfır, garantili piyasa zaten hiç gündemimde değil malesef nerdeyse hakettiğinin 2 katı fiyatına satış yapılan bi piyasa Dij.F. garantili piyasa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi askan22 -- 25 Kasım 2008; 20:57:40 >

• @PlutosDaddy
    Forumdaki az sayıdaki bu işten para kazananlardan birisiniz ama çoğunluğumuz bu işi şahsi yani amatör olarak yapıyoruz. Söylemek istediğim ben tamamen ister anı formatında değerlendirin ister hobi deyin (ki ikisi de benim için amatör bir aktivitedir ve aralarında bu nedenle bence fark yoktur) sadece ve sadece şahsi fotoğraflar çekiyorum. Sizce ben tüm bu ekipmanıma gereksiz yere para mı vermiş oldum? Müdür beyin söylediği doğru, iş ne çekeceği ve ne amaçla çekeceğinden ziyade bu konudaki istekliliği, azmine kalıyor karşınızdaki kişinin. Örnek vermem gerekirse işyerindeki bir arkadaşım hazır Amerika'dan bir arkadaşı dönmek üzereyken iyi bir makina alayım sen de bana ucundan öğretirsin diyerek bir makina önermemi istedi, DSLR'nin D'sini bilmeyen birisine 350D ile 450D önerdim, özelliklerini ve fiyatlarını (USA) da önüne koydum, şu anda ucundan tekniğini kapmaya başlasa bile genellikle otomatikte çekiyor ve makinasından son derece memnun. Tabi makina gelmeden önce kızının okul gösterisini çeksin diye ödünç aldığı şirketimize ait Fuji 9600'ün yüzüne bile bakmıyor şimdi. Belki de birkaç seneye kalmaz sizin teknik seviyenizi yakalayacak. Geçen hafta başıma gelen olayda ise başka bir ardakadaşım yakın bir arkadaşının Sony H1'ini sattığını, ne düşündüğümü sordu. Hiç düşünmeden, almamasını önerdim, çünkü sadece özeniyordu ve telefonunun çektiği fotoğrafın kalitesiyle bile memnun olan birisiydi.

Sonuç olarak siz makina önerisi konusuna hep maddi olarak yaklaşıyorsunuz ancak ben istek ve azim düzeyi olarak yaklaşıyorum. İlgisi olan herkese yeterli maddi imkanı da varsa hiç çekinmeden DSLR öneririm, bu nedenle ne çekeceği hiç önemli değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Father Torque -- 25 Kasım 2008; 21:17:06 >

• @Fater Torque söylediklerine katılmamak elde değil, bi mantık çelişkisi var bazı yorumlarda..
    quote:

Orjinalden alıntı: Father Torque

quote:

İlginç bir yorum olmuş, hatta bu cümlenizden direkt "DSLR ile anı fotoğrafı çekilmez" gibi bir mana ortaya çıkıyor ya da ben öyle anlıyorum. Sizce anı fotoğrafı çekmek isteyen birine DSLR önerilmez mi veya neden önerilmemeli? Şahsi fikrimi de şimdiden söyliyeyim isterseniz, eğer ki maddi imkanı varsa sırf anı fotoğrafçılığı için değil, hemen her şahsi ve amatör amaç için "hiç bilmeyen birine" dahi DSLR önerebilirim, yeter ki öğrenecek kapasitesi olsun. Sonuçta DSLR'den bahsediyoruz, nükleer fizikten değil.

• bu konuda herkesin fikri başka başka ortada bir gerçek varsa oda: slr-like almaktansa k100 gibi makineleri almak herzaman daha iyidir.. Ne alaka araba örneği, çok mantıksız yaklaşımlar bunlar... slr istiyorum diyen birisine d700 yada 5d gibi makineleri öneren insanlara kullanın bu kelimeleri.. o zaman diyebilirsiniz... ihtiyaç fazlası diye..

Hala slr-like deyip, insanları bir pazarlama aldatmacasının içine sürüklediğinizin farkında bile değilsiniz.. Eğer birisi slr'ye geçmek istiyorum derse, o insana slr-like tavsiye etmeyin.. sonra o insan slr-like alıp, aklı hep o büyük özlemle istediği slrde kalır ve kulaklarınızı çınlatır..
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.