Şimdi Ara

Düğünü erkek tarafı mı yapar yoksa iki taraf ortak mı yapmalı? (İlk mesaj güncellendi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
39
Cevap
1
Favori
4.765
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Adet, gelenek ve türevleri şeyler adı altında erkeğe zulmediliyor.

Az önce, aileden büyüklerle sohbet ettik. Konu evlilik. Bizim büyükler, eskiden kızlar için eşyalar, çeyizler, bilezikler; babaları için silah vs. istendiğinden bahsetti. Tabi, ben de yapıştırdım, "ESKİDEN öyleydi" diye.

"Evlenen sadece erkek değil. Kadın da evleniyor. Kadının veya ailesinin de düğün masraflarına katkısı olmalıdır" dedim. Bizimkiler ise erkek mesuldür gibisinden konuştu. "Ben bu durumu kabul etmiyorum. Kız tarafı da düğün masrafına ortak olmalıdır, üzerine düşeni yapmalıdır" dedikçe onlar da kız tarafını haklı göstermeye meylettiler. Örnek veriyor dayım (dayı diyorum ama eniştem aslında), falankese kız istemişler. Liste getirmiş kız tarafı. Erkeğin evi olacakmış, eşyaları olacakmış, halısı olacakmış vs vs. Erkeğin babasına zor gelmiş, o bu işten vazgeçmeye niyetliyken dayımın babası yani dede "Geri dönmek yok. İstemişlerse alacağız" demez mi?

Anlamıyorum, milletin eşekliği yüzünden millete giren girmiş ya, illa şimdikilere de girdirtecekler.

Bir kere, kız ortak olmayacaksa onunla ben evlenmem. Yoklukta da değiliz yani. Etrafımızda illa kızlar oluyor. Biri gider, biri gelir.

Ben, "Evlilik ortak yaşam kurmaktır." diyorum. "Eşin olacak kişiyle acıyı da tatlıyı da paylaşmak demek" diyorum. Haliyle, bu, "Düğünü de masrafları da ortak yapmak demek" anlamına geliyor.

Düğünü sadece ben yapacaksam, kadına bir dünya altın alacaksam, önden ev alacaksam evlenmem ki. Bir dünya borcun altına girip saçlarımı beyazlatacağım ve borcu eşşek gibi ben ödeyeceğim. Yok ya! Var mı öyle bir dünya?! Ne varsa ortaktır! Beraber çalışacağız, beraber ödeyeceğiz! Bitti gitti!

Siz ne düşünüyorsunuz arkadaşlar? Var mı benim gibi düşünen?

---------------------------------------------------------------------

EKLEME: Benim de bir kız kardeşim var. Annem babama sordum:

Ben: Anne baba... ".... istemeye geldiklerinde siz ne diyeceksiniz?"
    Babam: Ne gerekirse onu konuşacağız.
    Ben: Peki, illa evi olsun, arabası olsun, şu, bu, ... şeklinde istekte bulunacak mısınız?
    Annem: Olur mu öyle şey? Biz de üstümüze düşen neyse onu yapacağız. Yeter ki mutlu olsunlar.

Arkadaşlar eğitim gerçekten önemli. Anam babam diye demiyorum ama gerçekten iyiler. Kişilikli, karakterliler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leon FR -- 9 Haziran 2019; 23:49:5 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yaşım 30 a geldi neredeyse ama düğün kadar korkunç bişey olamaz birsürü arkadaşım akrabam evlendi ve kaostan başka bişey değil, düğün yapıp mutlu olanı görmedim ayrıca. Dünya kadar borcun altına girip üstüne bi de çocuk geliyo ister istemez. İnsan kendine neden böyle bişey yapar. Aklım almıyor
    Eskiden köy yerlerinde "gelin" demek aileye yeni katılacak,karın tokluğuna uzun yıllar tarlada ahırda çalışacak, evin genç erkeğine kadınlık yapacak ve aileye yeni bireyler katacak dişi demekti. Evliliklerinde pekçoğu gönül bağı ile değil, ailelerin kararı erkek-kadınında karşı tarafın fiziki kusuru yoksa laf etmemeleri üzerine kuruluydu.

Hatta eskiden kız çocuk aile için yük, geleceği olmayan yatırım olarak görülürdü. Okutulmamalarındaki en büyük etken "elin adamına gidecek, elin adamına çalışacak" bakış açısıydı.

Bunları neden anlattım ? Çünkü yukarıda bahsettiğim mesele yüzünden kadının ömür boyu sürecek hizmetine karşı birşeyler istemeside normal-olağan bir durumdu. Hatta kız babasının "başlık" isteme sebebide kız çocuğu doğup büyüyene kadar yaptığı "masrafı" karşılaması mantığıyla uygulanmış sanırım.

Günümüzde ise işler farklı. Bilinç düzeyi arttı, artık erkekler evlilikten kaçıyor kadınlar için evlenmek eskiye nazaran daha zor. Artık kadınlarda kendi parasını kazanabiliyor, eskiye nazaran birşeyleri elde etmek daha zor çünkü gelir/alımgücü bence günümüzde zor. Eskiye nazaranda eşya ihtiyacı daha fazla.

Evlilik zaten hayata, mala, gelire, gidere, acıya, tatlıya, çocuğa, geleceğe ortaklık demektir. Günümüzde çalışıp, para kazanmanın zorluğunu tadıpta "her masrafı erkek yapacak, xxx gram altın takılacak hede hödö" diyen kız sayısı ciddi azaldı bence. Çünkü onlarda çalıştıkça para kazanmanın zorluğunu anladılar, ama ev kızları için babalarının piremsesleri için pek öyle değil işler. Özellikle yüksek gelirli muhafazakar aile kızlarında bunu çok net gözlemlersiniz. Hayatı boyunda 5 tl bile kazanmadığı için oda alınacak, buda alınacak, şuda olacak diye zırlar dururlar.

Zaten iş ciddileştiğinde bu maddi konularda görüşüldüğünde kadının size uygun olup olmadığını daha net anlıyorsunuz, sizin fikrinize uymuyorsa yanlıştan geçte olsa dönmek kardır diyip vazgeçer atarsınız sözü olur biter çok dert etmeyin.
    Yapay Zekanın Yanıtı

Düğünü Kim Yapar? Erkek Tarafı mı, İki Taraf Ortak mı?

Düğün, iki kişinin hayatlarını birleştirdiği özel ve anlamlı bir gündür. Bu özel günün kimler tarafından finanse edileceği ve hangi tarafın sorumluluk alacağı, kültürlere ve aile geleneklerine göre değişen bir konudur.

Erkek Tarafı Tarafından Yapılan Düğünler

Bazı kültürlerde, geleneksel olarak düğünün tüm masraflarının erkek tarafı tarafından karşılanması beklenir. Bu gelenek, erkeklerin evlilikten önce mali olarak istikrarlı olmaları ve düğüne maddi destek sağlama sorumlulukları olduğuna dayanmaktadır.

İki Tarafın Ortaklaşa Yaptığı Düğünler

Diğer kültürlerde ise, düğün masrafları erkek ve kadın tarafı tarafından eşit olarak paylaşılır. Bu yaklaşım, eşitliğe ve her iki ailenin de düğüne dahil olmasına vurgu yapar.

Modern Yaklaşımlar

Günümüzde, geleneksel yaklaşımların yanı sıra daha modern yaklaşımlar da benimsenmektedir. Bazı çiftler, düğün masraflarını kendi gelirlerinden karşılarken, bazıları masrafları her iki aileyle de paylaşmaktadırlar. Ayrıca, çiftler düğünlerini finanse etmek için bağış toplama platformlarını veya kredi seçeneklerini de kullanabilirler.

Karar Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Düğünü kimin yapacağına karar verirken, aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır:

• Kültürel gelenekler
    • Ailelerin mali durumları
    • Çiftin tercihleri
    • Düğünün ölçeği ve karmaşıklığı

Sonuç

Düğünü kimin yapacağı sorusunun net bir cevabı yoktur. Bu, her çiftin kendi değerlerini, inançlarını ve koşullarını dikkate alarak alması gereken kişisel bir karardır. Geleneksel yaklaşımların yanı sıra modern seçenekler de mevcuttur. Sonuçta, asıl önemli olan, çiftin dileklerini karşılayan ve onların bu özel günlerini kutlamalarına olanak tanıyan bir karar vermektir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • kesinlikle katılıyorum. ama erkeğin yüzde 65 kızın 35 vb oranlarda ödeme yapması daha güzel olur bence . sonuçta adamın kızını alıyorsun o da beni alıyor deme kız çocuğu daha garip oluyor baba olunca anlarsın

• Kesinlikle aynı düşünüyorum heryerde eşitlik deniyorda düğünlerde niye eşitlik yok erkek bütün borcu sırtlamak zorundamı? Valla aklı başında ailesi varsa kızda aklı başındaysa herşey eşit ödenir ki zaten aile bilinçliyse onlarda böyle düşünür.
  • "halısı olacak"

Sanki herkes bakteri yuvası toz torbası üzerinde yürümek zorunda. Belki toza alerjim var halımın olması şartı nedir? O çok sevdikleri kızı halıyı kıvırıp soksun o zaman.
  • Yıl oldu 2019 hala evlenip düğün yapanlar var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • en bastan eğitimine, memleketine ve kafasına göre kız secin. yoksa böyle seylerle ugrasirsiniz. dugunu erkek yapar kız tarafı kına vs yapar. onlar için de mekan tutuyorsun parasal olarak o kadar farketmiyor. normalde borc beraber odeniyor zaten.
  • Düğün yapılmaz direk nikah kıyılır

• bu devirde ekonomik şartların zorlayıcı herşeyi ateş pahası olduğu dönemde kim düğün isterim diye tutturuyorsa o ve onun ailesi kesenin ağzını açmalı, senin bir tane kızın var bir defa evleniyorsa karşı tarafında bir tane oğlu var , ev geçindirene eşini çoluğuna çocuğuna bakacak sahip çıkacak adama o olsun bu şu olsun şu olsun yok iyisinden olsun diye dünyanın yükünü yüklemek ne kadar doğru, burda hiçbirşey yapılmasın edilmesin demiyorum ama günümüzde evlilik söz konusu olunca zorunlu ihtiyaçlar bir yana işin içine düğün dernek girdi mi vay halinize o güzel olsun bu güzel olsun yok şunun düğününde bunlar yapıldı edildi şöyle süslendi püslendi kınası şöyle yerde falanca yerde kutlandı yapıldı edildi aman şunlar gelecek edecek şöyle yapalım edelim eksik kalmasın aman laf olmasın yok beğenmezler etmezler sönük kalmasın gösterişli olsun aman kızımız eksik hissetmesin.. gençler mi evleniyor aileler akrabalar arası gösteriş hava atma savaşı mı yaşanıyor belli değil

• düğün evlenenler için değil aileleri mutlu etmek için yapılan aptalca bir gelenek. boşuna masraf. evlenecek olan kiz ve erkek ne isterse o yapılmalı. kız tarafı erkek tarafını düğün öncesi ne kadar yolarsak kar diye bakar. evlendikten sonra da bizzat kızları bunun sıkıntısını çeker.

• Aynı dertten muzdaribim şu sıra.
  • düğün isteyen kızlardan uzak durmak lazım aman aman
  • quote:

Orijinalden alıntı: renksiz tsukuru

düğün isteyen kızlardan uzak durmak lazım aman aman
    genel olarak kızlardan uzak durmak lazım hocam
  • Düğüne karşıyım ben. Evlilik için istenen her türlü işlevsiz şeye de karşıyım. Evliliğe de karşıyım galiba ya

• Erkek kendi ile evleniyorsa erkek tarafı yapar

• Düğün mü kaldı, mutlu olmak için mi evleniyoruz, yoksa yıllarca borç ödemek için mi ?

Ödeyeceğim borçta bana faydası olmayıp sırf benim veya onun çevresi fotoğraf çekip, göbek atacak diye ben yer kiralayıp düğün yapacam he

İşin özü o parayla milleti eğlendireceğime, bulursam tabi bu kafada birini çıkar dünya turu yaparız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jocko Willink -- 7 Haziran 2019; 12:53:11 >
  • Yaşım 30 a geldi neredeyse ama düğün kadar korkunç bişey olamaz birsürü arkadaşım akrabam evlendi ve kaostan başka bişey değil, düğün yapıp mutlu olanı görmedim ayrıca. Dünya kadar borcun altına girip üstüne bi de çocuk geliyo ister istemez. İnsan kendine neden böyle bişey yapar. Aklım almıyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ufak birikimimle kısmetse evlenmek istiyorum. kız tarafı baktım istekler beni borca sürüklüyor. allaha emanet der yoluma bakarım heralde. kendimi niye olmayan parayla onların isteklerine bağlıyayım ki? :D

tabi gönül bu ota da konar, b.'da büyük konuşmuyacağım. :D
  • Eskiden köy yerlerinde "gelin" demek aileye yeni katılacak,karın tokluğuna uzun yıllar tarlada ahırda çalışacak, evin genç erkeğine kadınlık yapacak ve aileye yeni bireyler katacak dişi demekti. Evliliklerinde pekçoğu gönül bağı ile değil, ailelerin kararı erkek-kadınında karşı tarafın fiziki kusuru yoksa laf etmemeleri üzerine kuruluydu.

Hatta eskiden kız çocuk aile için yük, geleceği olmayan yatırım olarak görülürdü. Okutulmamalarındaki en büyük etken "elin adamına gidecek, elin adamına çalışacak" bakış açısıydı.

Bunları neden anlattım ? Çünkü yukarıda bahsettiğim mesele yüzünden kadının ömür boyu sürecek hizmetine karşı birşeyler istemeside normal-olağan bir durumdu. Hatta kız babasının "başlık" isteme sebebide kız çocuğu doğup büyüyene kadar yaptığı "masrafı" karşılaması mantığıyla uygulanmış sanırım.

Günümüzde ise işler farklı. Bilinç düzeyi arttı, artık erkekler evlilikten kaçıyor kadınlar için evlenmek eskiye nazaran daha zor. Artık kadınlarda kendi parasını kazanabiliyor, eskiye nazaran birşeyleri elde etmek daha zor çünkü gelir/alımgücü bence günümüzde zor. Eskiye nazaranda eşya ihtiyacı daha fazla.

Evlilik zaten hayata, mala, gelire, gidere, acıya, tatlıya, çocuğa, geleceğe ortaklık demektir. Günümüzde çalışıp, para kazanmanın zorluğunu tadıpta "her masrafı erkek yapacak, xxx gram altın takılacak hede hödö" diyen kız sayısı ciddi azaldı bence. Çünkü onlarda çalıştıkça para kazanmanın zorluğunu anladılar, ama ev kızları için babalarının piremsesleri için pek öyle değil işler. Özellikle yüksek gelirli muhafazakar aile kızlarında bunu çok net gözlemlersiniz. Hayatı boyunda 5 tl bile kazanmadığı için oda alınacak, buda alınacak, şuda olacak diye zırlar dururlar.

Zaten iş ciddileştiğinde bu maddi konularda görüşüldüğünde kadının size uygun olup olmadığını daha net anlıyorsunuz, sizin fikrinize uymuyorsa yanlıştan geçte olsa dönmek kardır diyip vazgeçer atarsınız sözü olur biter çok dert etmeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: destinati0n

Yıl oldu 2019 hala evlenip düğün yapanlar var.
    harbi olum siz manyak mısınız ? en fazla 1 yılda herkes boşanıyor ya..
  • Öncelikle, fikir belirten arkadaşlara teşekkür ederim. Benzer düşünüyor olmamıza sevindim. Bildirimin geç geldiğini ve şimdi cevap yazabildiğimi söylemeliyim.

Hayat gerçekten zor. Evliliğin amacı hayatı ve hayatın getireceklerini, götüreceklerini paylaşmak. Evlilikte iki taraf da söz hakkına sahiptir, haliyle sorumlulukta da öyle. İki kişi beraber yaşamak istiyorsa her şeyi beraber göğüslemek zorunda.

İş arkadaşım evlendi. Sordum kendisine "Kız tarafı hiç mi bir şey yapmadı?" diye. "Bizim oralarda adet böyle. Düğünü erkek yapar." dedi.

Başka bir örnek daha:

Annemin kuzeni (yaşça küçük olduğu için bize yakın) bir kızla görüşüyor ve evlenmeye karar veriyor. Kızı istemeye gidiyorlar. Kızın ailesi falanca iyi semtte bir ev, altı tane bilezik, metrelik kordon ve kordonun ucunda da ne kadarlık altın istiyor. Ben bunu öğrendiğimde "bir kere de uzansın yere, tam olsun" (argo bu ) dedim.

Her şeyi erkeğe yıkmak zulümdür. Erkek işe giriyor, çalışıyor biriktiriyor. Ne için? Birkaç saatlik eğlence adına bir dünya kalan borca girmek için. Şahsen benim birikimim var ve bu birikimime zerre dokunmayacağım evlenince

Bazı arkadaşlar, evlenmememiz gerektiğini söylüyor. Yapmayın arkadaşlar, geç de olsa bir gün evleneceğiz. Evliliğe karşı değiliz, bize dayatılan baskı düzenine karşıyız. Görüştüğünüz insanlarla düğün mevzusunu enine boyuna, didik didik ederek konuşmakta fayda var. İşin aile boyutu da önemli. Bir iki kız isteme ortamında bulundum. Tipik diyalog şu:

Erkek tarafı: ...kızınızı oğlumuza istiyoruz.
    Kız tarafı: ...hayırlısıysa olur.
    Erkek tarafı: Ne istiyorsunuz?
    Kız tarafı: ... (saymaya başlar)

Burada ailelerde de sorun var. Sen gidip de adama "Ne istiyorsunuz?" diye sorarsan adam başlar sıralamaya. "Ne istiyorsunuz?" değil de, "Gençler böyle bir yola çıkmak istiyor. Onlara yardımcı olmamız gerek. Nasıl yapalım?" Dikkat, "YAPALIM?" Hem siz hem biz yapalım yani. Böyle veya buna benzer şeyler de söylenebilir.

Ben elimden geldiğince bu baskı düzenine direneceğim arkadaşlar. Size de çağrımdır. Gelin, yeni bir düzenin öncüleri olalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leon FR -- 8 Haziran 2019; 13:20:42 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.