Şimdi Ara

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı IBM RoadRunner / Cell İşlemcisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
935
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı IBM RoadRunner / Cell İşlemcisi

Petaflop sınırının nasıl aşılacağı hakkındaki bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz. Sadece IBM’in değil dünyanın en hızlı süper bilgisayarı, eski BluGene/L adlı süper bilgisayardan iki kat daha hızlı. Saniyede 1.026 katrilyon işlem gerçekleştiren IBM RoadRunner, 133 milyon dolar değerinde.

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı IBM RoadRunner bu başarısını, üzerine eklenen 12.960 geliştirilmiş Cell işlemcilere borçlu. ( Cell işlemci dediğimiz, şu anki PlayStation 3 oyun konsollarına güç veren işlemci ). Az biraz da AMD opteron işlemci kullanılan süper bilgisayarda toplamda 116.640 adet işlemci çekirdeği bulunuyor.

Maalesef, RoadRunner sadece askeri kullanım amaçlı üretildi. Dolayısıyla gezgin satıcının problemlerini kendiniz çözmek zorundasınız :)

Petaflop (24 adet sıfırlı rakam) değerini de geçtiğimize göre, bakalım ne zaman exaflop değerini göreceğiz.

http://www.electroblog.org/2008/06/09/dunyanin-en-hizli-super-bilgisayari-ibm-roadrunner-petaflop-bariyerini-cell-ve-opteron-islemcilerle-yikti/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SnowPower -- 10 Haziran 2008; 18:28:57 >

• pek playstation ile alakası yok ama haber için teşekkürler.

116.640 çekirdekli bir pc düşünemiyorum bile.Yani bu en uç nokta 10 yıl sonrası için bile düşünemezdim
  • zaten hatırladığım kadarı ile ps3'ün işlemcisi bir helikopterin işlemcisi yada böle bişeydi:)

not:15yıl önce çıkmış eski bir helikopterciddiyim böle bişeydi tam hatırlamıyorum:)
  • PS3 ün işlemcisi saniyede 200milyar işlem yapabiliyor

bu süper hızlı pc saniyede 1.026 katrilyon işlem yapabiliyor.
  • o işlemcinin marifetlerini henüz göremedik
    köhne xbox360 sistemi ile eş değerde oyunlarla karşımızda

off topic olmasın ama akıllara durgunluk verici türden bir haber
  • seviyeyi düşürücem ama kendimi alamıyorum,şimdi bir tanesi çözülene kadar bunca zaman geçti bu kadarı biraradeyken çözülene kadar eskir valla bu sistem.
  • Yalnizca askeri amaclar icin kullanilacaksa salt islem yapacagindan full verimi alirlar bana sorarsaniz.

Ayrica da resmin sag tarafindaki Road Runner'da tam uymus yani
  • quote:

Orjinalden alıntı: fallen_angel17

Yalnizca askeri amaclar icin kullanilacaksa salt islem yapacagindan full verimi alirlar bana sorarsaniz.

haha evet şimdi farkettim photoshop mu bu
  • quote:

Orjinalden alıntı: GoldPunch

quote:

Yalnizca askeri amaclar icin kullanilacaksa salt islem yapacagindan full verimi alirlar bana sorarsaniz.

Evet sanirim

Bu arada senin Auron imzani ozledik GoldPunch ne bu boyle GT5P falan, Final Fantasy'ci adami bozmasin sonra.

Ayrica avatar da hosmus, ailecek begenerek izliyoruz

• Ancak böyle sistemler 20 30 yıl sonra kullanıcısı olabilir belkide olamaz.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: GoldPunch

quote:

Evet sanirim

Bu arada senin Auron imzani ozledik GoldPunch ne bu boyle GT5P falan, Final Fantasy'ci adami bozmasin sonra.

Ayrica avatar da hosmus, ailecek begenerek izliyoruz

Teşekkürler,sağolasın.

Şu Cuma gününü (Karne telaşını) bi atlatayım gerisi kolay.Bulucam şöyle güzel bi imza

Bu arada yeri değil ama yazın korku videoları çekip Türkiye'de ilk yapmak istiyoruz.Ama gerçekten korkutucu olucak.Ve tüylerinizi diken diken edicek.
    Değişik projeler var aklımda.Bu kamera işi baya sardı beni.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GoldPunch -- 11 Haziran 2008; 0:04:46 >

• Bu aletle tetris oynamak isterdim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.