Şimdi Ara

Eczacılık Bıraktım Diş Hekimliği Okuyorum Yardımcı Olmak İçin Geldim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
3
Favori
14.360
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba dostlar yaklaşık 7 senedir forumun bu bölümünü zaman zaman takip ederim katılım tarihine bakabilirsiniz başlıkta da yazdığım gibi hatrı sayılır bir okulun Eczacılık fakültesindeyken başka bir okulun Diş Hekimliğine geçtim. Bu başlık altında mezuna kalma,eczacılık,diş hakkında dilediğinizi sorabilirsiniz. Tercih dönemi çok kısa bir süre yaşadığım için biliyorum o döneme kadar bir soru cevap birikimi oluşsun ki tercih edeceklere yardımcı olabilelim herkese geçmiş olsun .

Soruyu sorun cevabını bu mesaja ekleyeceğim boşuna mesajları okumanıza gerek yok :)

1-)Hangi okulu bıraktın? Kac girisliydin? @yibo90

Ege Üniversitesini bıraktım benimle beraber bırakanlar da oldu . 2017 Girişliydim.

2-)reis önceikle selamun aleyküm diş hekimliği hakkında görüşlerin nelerdir ben diyorumki 12-13k bile yapsam tıp yerine diş yazayım
    bide sınav için önerilerin neler
    @MMA17

Aleyküm selam kardeşim .12-13 k yapıp çok güzel diş fakültelerine gidebilirsin.Sana şunu söyleyebilirim eğer severek yapacaksan gel bir miktar ilgin varsa gel ama sırf puanım burası oldu diye gelme öğrenciliği ve iş hayatı zahmetli bir süreç aynı puana aç kalmayacağın çok güzel mühendislikler var .
    Tıp ile Türkiye'de farkları var tabİ, Tıpın sistemi biraz daha farklı tabi nöbet,doğu görevi,muayenehane,uzmanlık vs her ikisinin de kendine göre avantaj ve dezavantajları var .
    İŞ HAYATI
    Günümüzde popüler olan her mesleğin ülkede mantar gibi fakültesinin açılmasıyla gelecek kaygısı her öğrencide olduğu gibi açıkçası bende de var. Ancak şunu söyleyebilirim birçok mesleğe göre durumumuz daha iç açıcı evet atanmamız sıkıntı bu bir gerçek . Ancak özelde çalışma imkanımız geniş FETÖ'den atılan akademisyenler bugün evine ekmek götürüyorsa diş hekimliğinin bu avantajı sayesindedir. E atanamadım özelde açacak param yok ne yapıcam diş hekimliği zengin işi diye düşünmeyin . Elbette ki alternatiflerimiz var. Öncelikle Ağız Diş Sağlığı merkezlerinde çalışabilirsin . Muayenehanesi olan hekimin yanında 2.hekim olarak çalışabilirsin.Her meslekte olduğu gibi doktora yapıp akademisyen olursun hem bilimsel çalışmalar yaparsın hem de hasta bakarsın. Son olarak uzmanlık yaparsın uzmanlığa çalışırken elin körelmesin eve katkın olsun diye günde akşamlara 4 5 saat 12'ye kadar bazı yerlerde nöbetçi olarak çalışırsın dershane paranı çıkartırsın .
    Gelecek kaygısı ile ilgili şu linki incelemenizi öneriyorum
    https://forum.donanimhaber.com/dis-hekimliginde-insan-gucu-ve-issizlik-raporu-tdb--139179998#139180841
    OKUL HAYATI
    Okuması zahmetli sistem kötü tek dersten kalırsan sınıfta kalıyorsun her hafta ödevlerin oluyor .Sene sonu pratik sınava giriyorsun kalırsan teoriğe giremiyorsun. Temel tıp derslerini alıyorsun çünkü sen bir hekimsin . Anlaşıması aşırı zor ders yok sadece konular çoktur mesela Eczacılıkta ağır kimyasal süreçleri bilmen gerekiyordu bazı derslerde bunda genelde ezberle geç mantığı var .
    SINAV ÖNERİSİ
    Size bu forumda yıllar önce açtığım bir konunun linkini atıyorum tek diyebileceğim şey hayal hırsızlarından uzak durun,pes etmeyin evet bende bir zamanlar tıp istiyordum o zamanlar tüm derslerin 40 soru olduğunu hatırlatayım
    https://forum.donanimhaber.com/12-ye-gectim-tip-istiyorum-netlerim--107149318

Önemli Uyarı :Herhangi bir sıralama dilimini, şahısı, mesleği aşağılama halinde moderatörlere şikayet edilecektir!

3-)Hocam ben de eczacılık okurken diş hekimliğine geçeceğim de nasıl hazırlandınız? Eczacılık okurken mi diş kazandınız yoksa eczacılığı bırakıp öyle mi kazandınız?Şimdiden teşekkürler. @küçükhayallerinadamı

Eczacılık okurken diş kazanmak hele ki kırık obp ile aşırı zor bi olay. Okula gitmeden çalışarak bu mümkün ama öbür türlü kazanıyorsan gel elini öpeyim.
    Birkaç arkadaşım okula gitmeyi bıraktı tekrar çalıştı sınava hatta bir tanesi 14.5 yaptı :)
    Bana gelince ben eczacılığa girdiğim puanla yatay geçiş yaptım. Yani şöyle 19 k ile eczacılığa gitmiştim bir sene okudum sonra 19k nın tuttuğu bi okula merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yaptım.

4-)hocam 23 k dayım hangi dişleri öneriyorsun@HayırlısıBuymuş

Detaylı bilmiyorum benim okulum gelir muhtemelen ama fiziki yer sıkıntısı var şu anlık. DUYDUĞUM Kadarıyla Erciyes, Selçuk, Süleyman Demirel güzel okullarmış bunları bi araştır derim.

TIP MI ZOR DİŞ Mİ?

Cevap:İkisi de zor. Bunu sadece 1.sınıfları karşılaştırarak yapabilirim. Oda arkadaşım tıp 1 ben diş 1dim. Bizde de komite sistemi vardı. Komitelerden önce ikimizde çalışıyorduk buraya kadar aynı. Bizde komite dışında vize final uygulanan dersler vardı onlara çalışıyorduk her hafta ödev yetiştirmeye çalışıyorduk pratik dersimizde elimizi geliştirmeye çalışıyorduk temel tıp derslerinin yanında diş dersleri de görüyorduk onlara çalışıyorduk. ama oda arkadaşım bu süreçte sabaha kadar oyun oynadı film izledi takıldı haftalarca okula gitmedi imza attırdı yine de kopmadı derslerden zeki bi tipte değil söyleyeyim zaten sınav zekayı ölçmez. 1.sınıfın onlar için daha rahat geçtiğine şahit oldum bu fakülteden fakülteye kişiden kişiye değişebilen bir durum.
    Ama şöyle bir şey var mesela biyokimya dersindeyiz bi tepkime var hoca diyor ki bununla tıpçılar ilgilensin siz boşverin. bazı tıp derslerde böyle yapıyorlar. Tıpçıysan tüm konuya hakim olman gerekiyor dişçiysen yine bileceksin ama çok ayrıntıya kaçmıyor hocalar.
    Bu söylediklerim 1.sınıf için geçerli kimse yoruma yok staj şöyle TUS böyle diye yazmasın lütfen.

Bu arada diş hekimliğinde bir dersten kalırsan geçmiş olsun sınıfta kaldın.bazı dişler alttan 1 2 ders alma hakkı koymuş lütfedip ama çoğu böyle. Tıpta durum nasıl bilmiyorum 4.sınıf tıpçıya sorduğumda bizde öyle bi durum yok demişti

4-)Eczacılığı neden bıraktın?

Okulda öğrenilenlerin çoğunun meslekte kullanılmaması. Türkiyede yeni çıkan yasayla eczane açılmasının aşırı zorlaşması. Farklı alanlarda çalışmak istenilse bile oraları kimyagerlerin biyokimyacıların doldurmuş olması gibi sebepler.
    O puan aralığında bilgisayar mühendisliği daha çok iş yapar diye düşünüyorum

5-)Hocam merhabalar 33k yaptım ailem eczacılığa git rahat olursun diyorlar. Yani eczane açmak artık imkansız mı? Veya ilaç şirketlerinde çalışmak? Siz yazmamamı mı önerirsiniz?

Babanın eczanesi varsa, doğuda yaşıyorsan eczane açmak için oku. Onun dışında üst sınıflardan duyduğum firmada çalışmak için çok yetkin birisi olman lazım su gibi yabancı dil yüksek lisans kabarık cv vs
    Normal ilaç üretiminde rol almak istersen kimyagerlerden daha fazla maaş vermiyorlar, özel sektör neden versin ki aynı işi yapacak birine daha fazla para? Eczane açmak içinde her 3500 kişiye bir eczane düşmeli yasası çıkarıldı. İnternette hangi ilde hangi şehirde kaç eczane daha açılabilir rakamlara ulaşabilirsin

6-)Hangi okulda okuyorsun hocam ? komite sistemi var demişsin sence dişte avantaj mı bu

Kesinlikle avantaj. Her dersten vize final olması yerine hepsinden aynı anda sınava giriyorsun uzun sınav dönemleri yok. Soru sayıları az oluyor birinden yapamazsan öbüründen telafi edebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bearty -- 19 Temmuz 2019; 22:38:2 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Eczacılıktan Diş Hekimliğine Geçiş: Bilmen Gereken Her Şey

Eczacılıktan diş hekimliğine yatay geçiş yapmak isteyenler için çeşitli seçenekler mevcuttur. Eczacılık ve diş hekimliği alanları arasında bazı benzerlikler olsa da, bu alanlar arasındaki geçişin zorluklarını anlamak önemlidir.

Eczacılıktan Diş Hekimliğine Yatay Geçiş Mümkün mü?

Evet, eczacılıktan diş hekimliğine yatay geçiş mümkündür. Ancak, bu geçiş rekabetçi olabilir ve ek eğitim ve deneyim gerektirebilir.

Eczacılıktan Diş Hekimliğine Geçiş Süreci

• Yüksek Lisans Programı: Eczacılar, eczacılık alanındaki yüksek lisans derecelerini diş hekimliği programlarına başvurmak için kullanabilirler.
    • Diş Hekimi Asistanı Sertifikası: Eczacılar, diş hekimi asistanı sertifikası almak suretiyle diş hekimliği alanında pratik deneyim kazanabilirler.
    • Diş Hekimliği Fakültesi: Bazı diş hekimliği fakülteleri, eczacılar için özel programlar sunmaktadır. Bu programlar, öğrencilerin diş hekimliği alanındaki eksikliklerini tamamlamalarına yardımcı olur.

Eczacılıktan Dişe Geçişin Zorlukları

• Farklı Eğitim Gereksinimleri: Diş hekimleri, eczacılardan farklı bir eğitim alırlar. Eczacılıktan diş hekimliğine geçiş, ek dersler ve klinik çalışmalar gerektirebilir.
    • Yüksek Rekabet: Diş hekimliği programları son derece rekabetçidir ve eczacılar, diş hekimliği eğitimi almamış adaylarla yarışmak zorunda kalırlar.
    • Maliyet: Yatay geçiş süreci, ek eğitim ve deneyim masrafları nedeniyle maliyetli olabilir.

Eczacılıktan Diş Hekimliğine Geçiş Var mı?

Evet, eczacılıktan diş hekimliğine geçiş var. Ancak, bu geçişin zorluklarını anlamak ve gerekli hazırlıkları yapmak önemlidir. Eğer bu alanda bir kariyer değişikliği düşünüyorsanız, mevcut seçenekleri araştırmanızı ve bir plan yapmanızı tavsiye ederiz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Hangi okulu bıraktın? Kac girisliydin?
  • reis önceikle selamun aleyküm diş hekimliği hakkında görüşlerin nelerdir ben diyorumki 12-13k bile yapsam tıp yerine diş yazayım
    bide sınav için önerilerin neler
  • tıp okumak isteyip o banttaki okullari istemiyorsan veya şehir için böyle düşünüyorsan tekrar düşünmeni tavsiye ederim, he ama yok hocam ben dişi de tıp kadar istiyorum diyosan başka tabi

not: istanbul tıp olmuyorsa çapa diş yazayım diye düşünen biri olarak nacizane tavsiyemdir şuan tıp okuyorum mutluyum (istanbulda kalmak için diş yazıyordum nerdeyse)
  • Jaless J kullanıcısına yanıt
    abi tıp saçma geliyo o gün araştırma hastanesine gittim o kadar çok insan var ki kimi doktoru dövecek gibi üstüne geliyo hepsinde tuhaf tuhaf dertler yani aklım tıpa gidiyo doğru ama diş bence hem okuması kolay hem 15-20k arasında istanbul ankara gibi şehirlerde okuyabiliyosun hemde daha cazip geliyo
  • eyvallah abi
  • hocam emin ol diş okumak da zor hatta bana kalırsa daha zor bile olabilir sınav sistemleri dolayısıyla,
    ama dediğin durum doğru bak hastaneler insan kaynıyor doktor açığı hala var ama aynısı ağız ve diş sağlığı hastaneleri için de geçerli orası da pek iç acıcı değil malesef
    tıpta hastaneden kaçma şansın var temel bilimler ya da farmakoloji genetik gibi alanlarda yer alabilirsin ama dişte her türlü o hastaneye düşüyorlar
    tabi özel hastanelerin koşulları iyi her ikisinde de
    12 13k ile gidilebilecek güzel yerlerde var ama trakya olsun canakkale olsun namık kemal olsun muğla sıtkı koçman veya alanya alaaddin keykubat buralar da şehir olarak fena sayılmaz
  • Jaless J kullanıcısına yanıt
    abi bu doktor vs diş ikilemi ticari kaygılardan dolayı yoksa şuan gördüğün doktorlar sanki çok mu meraklı gidip orda yapıyo doktorla konuştum adam diyoki tıp yazma tabi şehir olarak güzel yerler gelir 12-13 k için ama mesela ben tıpın okunma şekliyle dişin okunma şeklinde baktım arasında çok büyük fark var dişi okumak sanki daha kolay tıp böyle sürekli ezber sadece ezber inek gibi çalışma istiyo bi kolunu bacağını kaptırsan 10-15 yıl daha gidiyo diş öyle değil daha rahat yani ben 10-12k yapamayacağımdan değil istikrarlı çalışamayacağım için tıp istemiyorum
  • Up
  • Up
  • Up. Yarın tıp mı diş mi daha zor onun hakkında yazı yazıcam.
  • Hocam Allah razı olsun bilgilendirme için. Yarını bekliyoruz
  • Hocam ben de eczacılık okurken diş hekimliğine geçeceğim de nasıl hazırlandınız? Eczacılık okurken mi diş kazandınız yoksa eczacılığı bırakıp öyle mi kazandınız?Şimdiden teşekkürler.
  • Biraz ortalığın durulmasını bekliyorum merak etmeyin unutmadım
  • Up
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bearty

Biraz ortalığın durulmasını bekliyorum merak etmeyin unutmadım
    hocam 23 k dayım hangi dişleri öneriyorsun
  • Eczacılığı neden bıraktın
  • Eczalığı neden bıraktınız
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.