Şimdi Ara

Eğitim hakkında[[ edüt - Anket geldi + Eyitimliler in :]]Sınavlar hakkında konusma topici. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
0
Favori
100.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

Eğitim hakkında[[ edüt - Anket geldi + Eyitimliler in :]]Sınavlar hakkında konusma topici.

(En Son Oy Tarihi: 31.5.2008)
Giriş

Orjinalden alıntı: delteo

Selamlar,

Şu anda üniversite okuyan biri olarak yazıyorum.( Övünmek açısından değil de, yazacaklarım sana boş bir adam olduğumu düşündürmesin diye söylüyorum 356 küsür puan yaparak Ankara Hukuk'u kazandım, bi de ilk 1000 yaptım ama burs falan vermiyorlar önemi yok onun)

Ben OKS döneminde kutu kolayla top oynardım, ders falan da çalıştığımı hiç hatırlamıyorum. (Tabii ailem zorla dersaneye gönderiyordu o ayrı bir konu.) Buna rağmen Atatürk Anadolu Lisesini kazanmıştım.

Düşünüyorum da, şimdiki aklım olsaydı bilerek boş kağıt falan verip düz liseye giderdim. Anadolu lisesine gitmenin bana hiçbir faydası olmadı. Üstüne üstlük -artık sizde öyle bir şey yok sanırım ama- bir yılımı da hazırlık denen bela yüzünden kaybettim. Her gün okula gitmek için toplam üç saat yol çektim, İngilizce dersleri bana bir şey katmamakla birlikte -İngilizce hazırlık sınıfı haricinde (eh ne kadar şikayet etsem de hakkını vermek lazım) okulda öğrenilmiyor, yoksa benim odunluğumdan değil- tam bir eziyetti. Şimdiki aklım olsa giderdim semtimdeki düz liseye, keyfime bakardım.

Puanlar, benim eskiden yaptığım gibi yapanların hatalarıyla ve onların ebeveynlerinin hırsıyla belirleniyor. Benim gibi ya da senin gibi binlercesi var. İşte onlar eşek gibi çalıştırılarak ortaya çıkıyor bu sonuçlar.(Yine bir parantez açalım, eşek gibi çalışmak kötü değildir. Hele ki ders çalışmak hiç kötü değildir. İnsana neler yapabileceğini göstermesi bakımından güzeldir bile. Burada temel sorun OKS'yi kazanıp kazanmamanın bir şey değiştirmeyişi.Yoksa ÖSS'ye çok da güzel eşekler gibi çalışacaksın zamanı geldiğinde ki çalış da zaten.)

Öncelikle düşüncelerini benimle, bizimle paylaştıgın için çok ama çok teşekkür ederim..
    Açıkcası herşey şu cümlende bitiyor hersey ( istisna oldugun ), Hiç çalışmama ramen Atatürk Anadolu Lisesi'ni kazandım..
    Hiç kolay birşey başarmamışsın ya çalısmak sana göre günde 10 saat iken 5 saat çalıstın calısmadım diyorsun veyahutta gerçekten çok şanslısın..

Düz lise o zamanlar nasıldı bilmiyorum ama ben sokak çocugu olmak istemiyorum..
    Uyuşturucu satan adamlara yagıcılık yapmak istemiyorum..
    Okula çakı getiren ülkücülerle aynı sırayı paylaşmak istemiyorum..

Şuanda hazırlık okutan liselerin saysı çok az, ama arttırmaya çalısıyorlar..
    Hazırlık olarak sadece "dil" dersine önem veriyorlar.. Fransızca, İngilizce, Almanca .. Ve bunların ÖSS de bir yararı veya zararı olmuyor.

Yukarıda belirttiğim düz lise lerde okuyarak ÖSS 'de herhangi bir üniversiteyi kazanma oranı %6.. Bu en iyi olan düz lise 'nin ÖSS kazandırma oranı .. Bu baglamda şöyle bir örnekte biliyorum ; Meslek Lisesi'nden Bogaziçi üniversitesini kazanan da çok var..
    Komşumuz Bogaziçi Üniversitesinde çalısıyor oradan biliyorum..
    iLk 10 Lisenin ÖSS kazandırma ihtimallerine bakılınca %88 civarlarında.. Geri kalan %10 Yurtdışına gidiyor zaten.. %1 - 2 ise biryeri kazanamıyor..

• quote:

Orjinalden alıntı: 1881

EĞİTİM hakikatten şart!!!

Katılıyorum.. Fakat sınav "hakikatten" şart değil..
  • Okunma rekoru kırar mı acaba bu toPic ?
    Evet arkadaşlar yorumlarınızı esirgemeyin ltfn ^^
  • Selamlar,

Ben özel miyim? Pek de sanmıyorum açıkçası. Yani orada sorulan sorular zor değil ki. Yalan söylemiyorum merak etme, söyleyecek olsam ÖSS'ye çalışmadım derdim ki sadece uyku+ders+yol(hatta yolda da ders) şeklinde geçen günlerim oldu hazırlanırken.

Şimdi o verdiğin tüm rakamlar, oranlar falan şu önermeye benziyor: ''Basketbol takımlarının boy ortalaması futbol takımlarının boy ortalamasından uzundur. Demek ki basketbol boy uzatır, futbol uzatmaz.'' İyi de basketbol takımına zaten uzun boylu adamları alırlar. Anadolu liseleri de öyle işte, yüksek puan yapmaya hevesi olan ('yapabilen' demiyorum bak, isterse herkes Türkiye birincisi olabilir) kişileri aldıkları için öyleler. Sence ben düz liseye gitseydim daha düşük bir puan mı alacaktım?

Daha basit bir izahatı ilkokul üzerinden yapalım. Benim okuduğum sınıfta OKS'de 0 çeken de çıkmıştı (bizim zamanımızda 0 çekmek daha az netle yapılıyordu, sanırım -10 civarı) ben de çıkmıştım, Türkiye 2.si de çıkmıştı. Şimdi burada sınıf mı önemli üçümüzün kişisel durumu mu sence?

Not: Atatürk Anadolu Lisesi'nde de okula çakı getiren -çakı değil de sallama diyelim =)-- ülkücüler var iyi de. Ben çakı getirmeyenindendim. Bizde esrar kullanan da, soğutucu çeken de vardı. Bir tek damardan alanını görmedim. Düz liseler daha temizdir bence, anadolu liselerinde okuyan çocuklar parayı bulunca şaşırabiliyorlardı zira.

• Düz lise o zamanlar nasıldı bilmiyorum ama ben sokak çocugu olmak istemiyorum..

o zaman iyi bir okul sart.zaten ben bunu herkese söylemiyorum ama genelde pek calısmayan adam serseri oluyor.(herkes icin demiyorum tembel olupda cok iyi arkadaslarım vardı)ama düz lisedeki cogu adam serseri.anadolu lisesinde bile var.ama en iyisinde en az var.onun icin senın en iyi yeri kazanman lazım.ama durumundan anladıgım kadarıyla bu biraz zor.en azından bir anadolu lisesine kapagı at.gerci bazı anadolu liselerinin düz liseden pek farkı yok
  • '' Düz lisedeki çoğu adam serseri'' yaklaşımına tamamen karşı olduğumu da belirteyim bu arada.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Magical Zero

o zaman iyi bir okul sart.zaten ben bunu herkese söylemiyorum ama genelde pek calısmayan adam serseri oluyor.(herkes icin demiyorum tembel olupda cok iyi arkadaslarım vardı)ama düz lisedeki cogu adam serseri.anadolu lisesinde bile var.ama en iyisinde en az var.onun icin senın en iyi yeri kazanman lazım.ama durumundan anladıgım kadarıyla bu biraz zor.en azından bir anadolu lisesine kapagı at.gerci bazı anadolu liselerinin düz liseden pek farkı yok

Katılıyorum. Bununla beraber eğitim sistemini sorguluyorum.. Böylece dakikalarım , saatlerim , günlerim hatta ve hatta haftalarım boşa geçiyor !!.. Geçti de...

@delteo

Özel olabilirsin veya olmayabilirsin bunu anlayamayız.. Fakat gerçekten sadece dersi dinleyerek (okul + dersane ) ve o liseyi kazandıysan özelsindir..çok samimi söylüyorum bunu !. Kesinlikle özelsindir.. emin ol dersi dinleyen , dersanelerde dersi dinleyen üstüne üstlük özel ders alan "zengin" aile çocuklarının bir çogunu geçmişsin !.

Düzliseler daha temiz olamaz , değildir de zaten..
    Düşünsene , ben ne kadar salağım dersane + okul ve evde kendi çalısmalrım olmasına ramen en kötü anadolu lisesi ile yaklaşık olarak eşit~~ puan alıyorum..

• quote:

Orjinalden alıntı: RunOrDie...

quote:

Katılıyorum. Bununla beraber eğitim sistemini sorguluyorum.. Böylece dakikalarım , saatlerim , günlerim hatta ve hatta haftalarım boşa geçiyor !!.. Geçti de...

@delteo

Özel olabilirsin veya olmayabilirsin bunu anlayamayız.. Fakat gerçekten sadece dersi dinleyerek (okul + dersane ) ve o liseyi kazandıysan özelsindir..çok samimi söylüyorum bunu !. Kesinlikle özelsindir.. emin ol dersi dinleyen , dersanelerde dersi dinleyen üstüne üstlük özel ders alan "zengin" aile çocuklarının bir çogunu geçmişsin !.

Düşünsene , ben ne kadar salağım dersane + okul ve evde kendi çalısmalrım olmasına ramen en kötü anadolu lisesi ile yaklaşık olarak eşit~~ puan alıyorum..

Sen olamaz diyorsun, ben tecrübe konuşuyor diyorum. Düz lise mezunu arkadaşlar gelse de onlar da yorum yapsalar keşke. Bu tip sınavlardan önce hep başkalarının önyargılarını sahipleniyoruz.''Anadolu lisesi çok güzel, düz lise tu kaka'' gibi. Neyse ben meramımı anlattım bu konuda, daha fazla bir şey söylemeyeceğim. Sonuç olarak tek cümleyle özetleyeyim: ''Şimdiki aklım olsa düz liseye giderdim''

Esas sorun senin puanların. Bu kadar çalışan bir insanın -dediğin gibiyse ki öyle belli ki- başarılı olamamasını salaklıktan başka birçok gerekçeyle açıklayabiliriz ama bilmen gereken şu ki kendine salak diyerek bir yere varamazsın. Ayrıca o sınavları ne salaklar yapıyor bir bilsen...

Hatalı çalışıyor olabilirsin, stresini yenemiyor olabilirsin, aşırı çalışıyor olabilirsin, kendini ve sosyal hayatını ihmal ediyor olabilirsin. Bunların hiçbiri yoktur da sınavda patlama yapacaksındır. Hepsi olabilir. Önce düşün, sorunun ne olduğunu bulmaya çalış, yardım etmesi kolay.

• quote:

Yani orada sorulan sorular zor değil ki.

Banada 6. 7. sınıf soruları çok kolay geliyor..
    quote:

Yalan söylemiyorum merak etme, söyleyecek olsam ÖSS'ye çalışmadım derdim ki sadece uyku+ders+yol(hatta yolda da ders) şeklinde geçen günlerim oldu hazırlanırken.

Benimde OKS 'ye hazırlanırken geçmesi lazım mı?..
    quote:

Anadolu liseleri de öyle işte, yüksek puan yapmaya hevesi olan ('yapabilen' demiyorum bak, isterse herkes Türkiye birincisi olabilir)

OKS , ÖSS 'nin iLk evresidir.. (bence)
    Gittiğin lisede aldıgın eğitim çok önemlidir , bu eğitim sonucu ÖSS ye girersin..
    Örneğin Anadolu Lisesinde boş ders geçmez iken düz lisede çok fazla boş ders olur..
    Anadolu lisesi kazananlar devlet gözünde "" çalıskan , işe yarar adam "" olarak görünür !.. Bu yüzden Anadolu liselerinde Kimya , Biyoloji , Matematik , Geometri ders sayısı fazla olmakla beraber "sosyal insan" yetitirirler , pilav günleri yaparlar , spor akvitelerine katılıp başarı getirirler..
    bknz:http://www.kabataserkeklisesi.k12.tr/

• quote:

quote:

quote:

@delteo

Sen olamaz diyorsun, ben tecrübe konuşuyor diyorum. Düz lise mezunu arkadaşlar gelse de onlar da yorum yapsalar keşke. Bu tip sınavlardan önce hep başkalarının önyargılarını sahipleniyoruz.''Anadolu lisesi çok güzel, düz lise tu kaka'' gibi. Neyse ben meramımı anlattım bu konuda, daha fazla bir şey söylemeyeceğim. Sonuç olarak tek cümleyle özetleyeyim: ''Şimdiki aklım olsa düz liseye giderdim''

Esas sorun senin puanların. Bu kadar çalışan bir insanın -dediğin gibiyse ki öyle belli ki- başarılı olamamasını salaklıktan başka birçok gerekçeyle açıklayabiliriz ama bilmen gereken şu ki kendine salak diyerek bir yere varamazsın. Ayrıca o sınavları ne salaklar yapıyor bir bilsen...

Hatalı çalışıyor olabilirsin, stresini yenemiyor olabilirsin, aşırı çalışıyor olabilirsin, kendini ve sosyal hayatını ihmal ediyor olabilirsin. Bunların hiçbiri yoktur da sınavda patlama yapacaksındır. Hepsi olabilir. Önce düşün, sorunun ne olduğunu bulmaya çalış, yardım etmesi kolay.

Hayır. Çok çalısmıyorum tam aksine bilgisayar bagımlısıyım..
    İşte annem babam gelince ders calışan biri görüneyim diye ( Son zamanlarda ) Ders calısmaya basladım..
    Kendime aslında "salak" ta demiyorum.. Halendaha bu sınavı kazanıp iyi bir anadolu lisesine gidebileceğimi düşünüyorum.. ßu konusmalar her ne kadar "-" yönde yöneLtsede beni..
    Sosyal hayatımı ihmal ettiğim söylenemez saat 18:00 'da basketbol oyanaycagım arkadaşlarımla =)
    Hatta ve hatta gidip dersane rehberlikçisi ile konustum bu konuyu aynen şöyle söyledim ;
    "Hocam bu sınavın ne kadar önemli oldugunun farkındayım.. Siz bize günlük 100-150 adet soru vererek sosyal hayatımızı ihmaL etmeye çalısıyorsunuz.. Biz gelişme çagındayız, örnegin ben ergenlik dönemi geçiriyorum, herşeye çok kolay sinirleniyorum.. "
    hoca ;
    " Biliyorum, anlıyorum seni.. Fakat bu senelik dişini sıkman lazım.. "
    İçimden küfür ederek ayrılıyorum.. Bana bu adam kitap okumayı yasaklatmıştı.. son 3 ay kala kitap mı okunur diye..

• Beni biraz yanlış anlamışsın sen. Ben OKS soruları bana şimdi kolay geliyor demedim Yahu öyle şey mi olur, Allah da seni güldürsün. OKS soruları vakt-i zamanında kolay gelmişti diyorum. Hatta bir tomar da yanlış yapmıştım sınavı hiç ciddiye almadığım için -bende de o sorun vardı mesela-.

OKS ile ÖSS bir değil. Senin o kadar çalışmayı -hatta yarısını bile- bünyen kaldırmaz şu an.

''OKS , ÖSS 'nin iLk evresidir.. (bence)
    Gittiğin lisede aldıgın eğitim çok önemlidir , bu eğitim sonucu ÖSS ye girersin..
    Örneğin Anadolu Lisesinde boş ders geçmez iken düz lisede çok fazla boş ders olur..
    Anadolu lisesi kazananlar devlet gözünde "" çalıskan , işe yarar adam "" olarak görünür !.. Bu yüzden Anadolu liselerinde Kimya , Biyoloji , Matematik , Geometri ders sayısı fazla olmakla beraber "sosyal insan" yetitirirler , pilav günleri yaparlar , spor akvitelerine katılıp başarı getirirler..''

Şunun var ya, her cümlesi tek tek yanlış. Doğru bir kelime dahi yok içinde. Anadolu Lisesinde boş ders yokmuş öyle mi Ben lise 2deyken derse girdiğimi bile hatırlamıyorum. Lise 1de biyoloji olimpiyatçısıydım -sonradan TM seçtim evet- okula gitmezdim haftanın bir günü. Lise sonda ders falan zaten yoktu. Kısaca ben fazla bir şey okumuş sayılmam lisede

Olimpiyat demişken, o çok iyi sandığın anadolu lisesi -ki en iyiler arasında ilk 5tedir bizimki kesinlikle- hiçbir yardımda bulunmadı bana. Ne bir kaynak bulabildiler, ne ders verebildiler. Tavsiye bile vermekten aciz kaldılar. Her şeye kendim hazırlandım. Düz lisede olsam belki haftada 1 değil 3 gün izin verirlerdi de sınavı kazanırdım.

Edit: Bir hususu atlamışım. Biri seni okuduğun lise için işe alacaksa ya da almayacaksa, çok ciddiyim suratına tükür. Orada da çalışma, öyle patrondan sana hayır gelmez zaten.

Edit 2: Deminki postuna da buradan cevap vereyim. Senin rehberlikçin hayvanoğlu hayvanmış işte. Kitap okumak öğrenciye yasaklanır mı yahu?! Eh, tam benim gibiymişsin ders çalışmak konusunda Şimdi ben sana aman otur ders çalış desem inandırıcı olamam, zira ben çalışmadan kazanmıştım vaktiyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5CD1888D5 -- 8 Mayıs 2008; 17:27:00 >

• Kendine özendirme beni de yav

Senin yolun dogru değil. Dogru olsa bile dogru değil..

Şimdi ben anneme babama gidip , anneee babaaa ben ders yapmıcammmm bugün internet kafeye gittiiimmmm siz izin vermionuz ya bilgisayara forumdan bi adam çıktı delteo nikli adam((( Walla nece bende bilmiom ama imzasında babamın hayalindeki arapanın markası vardı yaaa )) , kafamı yıkadı resmenn hee göreceksinnn ben onu idol yaptımm annnnee çok iyi birisiii oo çok dogru dioo dersaneye verdiğiniz paraları geri alın hadi ben ders yapmıcammm düz lise ye gitcem banane banane

Bunu yazarken her tarafında güldüm.. her kelime , her cümlede..
    ama hakikaten çıkaracagım sonuc ne olacak buradan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RunOrDie... -- 8 Mayıs 2008; 17:40:20 >

• quote:

Kendine özendirme beni de yav

Şimdi ben anneme babama gidip , anneee babaaa ben ders yapmıcammmm bugün internet kafeye gittiiimmmm siz izin vermionuz ya bilgisayara forumdan bi adam çıktı delteo nikli adam((( Walla nece bende bilmiom ama imzasında babamın hayalindeki arapanın markası vardı yaaa )) , kafamı yıkadı resmenn hee göreceksinnn ben onu idol yaptımm annnnee çok iyi birisiii oo çok dogru dioo dersaneye verdiğiniz paraları geri alın hadi ben ders yapmıcammm düz lise ye gitcem banane banane

Gülme krizine girdim Oğlum öyle diyip beni de sorumluluk altına sokma, sonra babanla papaz olmayalım

Sen nasıl istiyorsan öyle yap, Anadolu lisesi iyi değil diyorum ben sana ama eğer gitmek istiyorsan, hayalin buysa tabii ki gideceksin. Hiçbir şey olmasa sınavı kazanmanın tatmini bile bir keyiftir. Çalış sen çalış, ama anadolu lisesinden de fazla bir şey bekleme.

• Dostum onu bunu bırak.Bir anadolu lisesi kazan.Adı anadolu olsun yeter.Hava için değil kazandığında anlarsın.
  • quote:

quote:

Kendine özendirme beni de yav

Gülme krizine girdim Oğlum öyle diyip beni de sorumluluk altına sokma, sonra babanla papaz olmayalım

Sen nasıl istiyorsan öyle yap, Anadolu lisesi iyi değil diyorum ben sana ama eğer gitmek istiyorsan, hayalin buysa tabii ki gideceksin. Hiçbir şey olmasa sınavı kazanmanın tatmini bile bir keyiftir. Çalış sen çalış, ama anadolu lisesinden de fazla bir şey bekleme.

Kim ne derse desin abicim Türkiye'de 1 Milyon kişi bu sınava giriyor..
    500.000 kişinin dersaneye gittiğini varsayalım..
    Hepside salak mı?..
    Düz lise daha iyiyse madem 500.000 kişi bu parayı boşa mı atıyor ? Veya bir kısmı Şeyh lere gönderiyor diğerleride bir kaç tane akıllı dersaneciyi mi zengin ediyor ?
    Bende 2 senedir dersaneye gidiyorum..
    Hatta ve hatta eskiden İngilizce'den "özel ders" alıyordum , çok önemliymiş yes , no demeyi bilmek !...

@NuTeRX

Abicim sen Anadolu Lisesine gidiyorsan bi el at konuya be gözünü sevim kafam karıstı pek çaktırmıom ama

• Kadikoy Anadolu'ya girme de gerisi muhim degil
  • quote:

Orjinalden alıntı: annihilator

Kadikoy Anadolu'ya girme de gerisi muhim degil

Bir arkadaş orayı tavsiye etmişti yaf neden?..
    Hergün vapur sefası çekerim mis gibi çayıma 1 ytL verip kazıklanırım üstüne de bir simmit bundan iyi kahvaltı olmaz zaten..
    Zaten orası beni aşar şimdiilik ama sen söyle nedn? ..
  • Bütün sene boyunca istikrarla çalıştım,bir gün soru çözmesem kendimi cezalandırdım...

Şimdi ise 1 ay kaldı,konu eksiğim şu anlık yok.

Dershanede işlemediğimiz 2-3 konu kaldı.Her gün en az 2 deneme +200,300 soru çözüyorum. 2 aydır 90 netin altına inmedim.

Tam 1 ay kaldı eğer hedefinize ulaşmak istiyorsanız şu 1 ayda kendinizi kasmalı sınırlarınızı zorlamalısınız.

Ben de çok sıkıldım fakat bütün yazın benim olduğunu ve sınav sonrası toplayacağım bilgisayarda oynayacağım oyunları düşünerek kendimi telkin ediyorum.
  • Yalnız her anadolu liseside iyi diye birsey yok.Adı anadolu olsun yeter bence yanlıs.320 puanla alan anadolu lısesı var 450 ıle alan var.Sen tabıkıde en ıysıne gırmeye calıs ama gıremezsen barı en kotulerıne gırmeye calıs.En azından bısıler yapmaya calıs.
  • Kardeş bu Türkçe ile 1 sınıf sınavına girsen 2 bile alamazsın tahminimce..!!!

Konuyu güncel tutmaya benim de faydam olsun.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.