Şimdi Ara

Ekran Kartı Aniden Görüntü Vermemeye Başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar. PC’yi 2 saat kadar indirme işlemi için açık bırakmıştım. Akım korumalı priz mevcut. ama elektrik gitmemişti zaten. Geldiğimde ekranda görüntü yoktu. Monitör sinyal yok uyarısı veriyordu.

DP port, monitör, kablo ve anakartın diğer PCI soketlerini denedim. Ayrıca aradaki RGB uzatma var onu söküp direkt PSU’dan da bağlantı yaptım. Geriye ekran kartı kaldı. Güç kablosu RGB olduğundan elektrik aldığını teyit edebiliyorum ekran kartının RGB’si de aynı şekilde sadece fanlar dönmüyor ama 0 rpm modu var muhtemelen.

Bu arada anakart DP port görüntü veriyor.

Çözüm öneriniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyruleWarrior -- 20 Mayıs 2024; 19:3:38 >

• evet bir önerim var kartın modelini yaz. 

• Jake Lockley kullanıcısına yanıt
    Pardon hocam her şeyi yazıp en önemlisini yazmamışım RX 7800 XT
  • elin değmişken bir de işlemci psu ve monitörü de yaz. 

bu sorun genelde anakarttan olur ya da psun yetersiz. wattman hatası dedikleri bu siyah ekran bende bile olmuştu ilk aldığımda ama 7900xtx benim kart UV ile bile 368w çekiyor oyunlarda ve psu da seasonic 750w idi. oyunlarda değil sadece pcmark10'da yapıyordu. 850w yaptım şimdi sorun yok. senin kart bu kadar çekmez ama yine de bir bakalım marka model ve kaç yaşında?

anakarttan nasıl olur öncelikle amd sistemse am4 yeni bios çıkarıyor firmalar ama her halukarda bios güncellemesi yap varsa. am5 sistemse ram sorunları da olabiliyor expo diye bir ayar var onu kapat ama önce biosa'a girebilmek için anakart pilini söküp bi 15 20 dakika bekleyip tekrar takıp açmayı deneyebilirsin. intelse de farketmez yine dediklerimi yap ama intelde xmp var mesela elle ayarlıyorsan xmp seç. tersiyle elle ayarla.

bir de son monitöründe gsync freesync premium vs gibi ayarlar varsa monitör ayarlarından bunları kapatıp dene. bana olur bazen çöker windows baştan açarım görüntü gelmez. monitör ayarından fresync premium pro ayarını açar kapatırım görüntü gelir anında.

Hocam güldürdünüz beni valla akşam akşam. Karşısındakinin leylalığını esprili bi şekilde söylemek de bi yetenek çok sağolun.

LG GN27880B monitör
    Corsair RM850e PSU (sıfır ürün)
    Prime Z590-A anakart

Ekran kartı UV ile çalışıyordu zaten watt değerinin yüksek olduğunu düşünmüyorum. İşin ilginci hadi fanlar sessiz mod diye dönmesin yükte değil ama RGB ışığı yanıyor güç alıyor yani.

Anakarttan Onboard görüntü alabiliyorum o yüzden BIOS’a erişimim var. Anakart 3 yıllık çıktığında almıştım. Nisan ayında gelen son BIOS güncellemesini yaptım. XMP açık. Ama kapatarak da denedim.

Gsync Free Sync var aç kapa yaptım.

Bu arada bu 2070 kartımda da sebepsiz olup kendi kendine düzelmişti. O zaman PSU ve anakart komple farklıydı tabi.

Bir de RAM konusunu düşünüp tek RAM’i sökerek ve slot değiştirerek de denedim sonuç aynı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyruleWarrior -- 21 Mayıs 2024; 21:37:34 >

• HyruleWarrior kullanıcısına yanıt

kartın sürücüsü ile mi alakalı. kullanıcı sanıyor ki makine her şekilde açılır sonra windows yükler halbuki windowsta sorun varsa görüntü gelmez. 7800xt diyorsun sürücü sorunu olabilir windowsta bir sorun var mı onboardla bir açıp bak olmadı amdcleanup util ile bir temizle sürücüyü yani kartı garantiye gönderme diye söylüyorum muhtemelen yazılımsal sorun kartla ilgili. son sürücüyse bir öncekini kur temizle dene temizle eski sürücü dene yani denenmesi gereken şeyleri de yapmışsın aslında. hiçbiri olmadı kartı başka sistemde deneyeceksin mümkünse nvidia kullanan çünkü adrenalin olmasın görüntüyü veriyorsa garantilik değildir.

Onu düşünerek DDU ile her şeyi kaldırdım sürücüsüz de görmüyor. Tekrar Adrenalin’de yüklemiyor kartı görmediğinden. Ama iobit driver ile görünen sürücüleri yükledim yine de.

Eskiden Adrenalin gibi yazılımlar olmadan direkt driver kuruyorduk o işler kalktı mı ekran kartında. Kart yoksa driver yüklemiyor.

Şu an AMD Cleanup ile temizledim 3-4 ay önceki bir sürücüyü yüklemeye çalışacağım ama ekran kartını görmeden yükletirse.

Edit: Olmadı. CMOS ile BIOS sıfırladım o da olmadı. BIOS’dan öncelikli görüntü birimini PCI-e yaptım yine yok.

Aklım hayalim şaştı ya yıllar sonra AMD’ye geçen aklıma tüküreyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyruleWarrior -- 21 Mayıs 2024; 23:12:55 >

işte böyle durumlarda hiç daha fazla uğraşmayacaksın servisine göndereceksin ya da 14 gün dolmadıysa iade iste yerine 4070 super falan al. valla diyorum bak bunu ben söylüyorum olmadı mı da olmuyor bazen bu amd kartlar şans resmen. herkes de ben değil ki gitsin 7900xtx alsın ama en iyisi neymiş diye yarım saatte limited edition taneyle gelen Red Devil alsın. dediğim gibi bunu ben söylüyorum ver geri nvidia al diye. ben de diğer makineye 6650xt sonra 4070 sonra 7800xt ki o da red devil'di almak istedim kargoydu oydu buydu derken olmadı palit 4060ti aldım dedim oh be. hardware gysnc monitöre alıyorum yani 1050ti ile overwatch2 2k high oynadım. kartsız kalınca onu taktım ne yapayım?  yani ben her halden anlarım. 4070 super yoktu ben alırken ama palit ise alırdım harbi çok hoşuma gitti bu kartın ki çift fan dıual ismi. ses yok az çekiyor ısınmıyor ama demek istediğim kartı eline aldığında sanki strix kart gibi. palit güzel marka ve değişik modelleri de var bi sn..

bak varmış.

inventus
    PALIT GeForce RTX 4070 SUPER Dual RTX4070 Super, NED407S019K9-1043D, PCI-E16 4.0,12GB/192bit GDDR6X, 3xDisplayPort, HDMI, DLSS3 Ekran kartı - inventus
    https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=15187

ha ben 14600'e peşin aldım bu 24491. pahalı mı ona da bakalım?

gencergaming.com
    PowerColor RX 7800XT Red Devil 16G-E/OC 256 Bit GDDR6 16 GB Ekran Kartı
    https://www.gencergaming.com/powercolor-rx-7800-xt-red-devil-16g-e/oc-256-bit-gddr6-16-gb-ekran-karti

23499 vay anasını ben 19600'e almıştım pazaramadan. bu site de iyi. ben cuma iş çıkışı aldım, adamlar ertesi gün uçmuş resmen ama cmt günü devlet dairesine kargo getirip bulamadık diye ist'e geri yollamış mallar ya.

yani arada kaldım bence ikisi de olur aynı para olunca ama inan 14600'e tekrar 4060ti bulabilsen şu andaki halinden iyi olurdun. amd'de marka model iyi olacak ama maalesef güzel markalar pek bilinmiyor bizde. colorful palit powercolor bunlar güzel markalar aslında ama asus msi diye gidiyoruz çok üretim olunca çok hatalı ürün üretilir buna yapacak bir şey yok.

Bugün gönderiyorum hocam zaten. Ücret iadesi de olsa sıfır değişim de olsa satıp 4070 Super alacağım. Tek sorun benim sistem beyaz o yüzden beyaz harici bakamıyorum.

o kötü olmuş çünkü beyazlar daha pahalı. bir kaç tane atayım incele.

www.vatanbilgisayar.com
    GIGABYTE GeForce RTX 4070 SUPER AERO OC 12GB GDDR6X 192Bit DLSS 3 Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
    https://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-geforce-rtx-4070-super-aero-oc-12gb-gddr6x-192bit-dlss-3-ekran-karti.html

www.bizdehesapli.com
    ASUS DUAL-RTX4070S-O12G-WHITE, 12Gb, 192Bit, GDDR6X, 1xHDMI, 3xDP GAMING Ekran Kartı
    https://www.bizdehesapli.com/asus-dual-rtx4070s-o12g-white-12gb-192bit-gddr6x-1xhdmi-3xdp-gaming-ekran-karti-urun-DUAL-RTX4070S-O12G-WHITE?ref=cimri

amazon
    INNO3D Graphics Card N407S2-126XX-186162W 12 GB RAM
    https://www.amazon.com.tr/dp/B0CT8YLPD5

4070 Aero alıcam sanırım.

Mevcut kartta bir sorun olmama ihtimali yok. Denemediğim kalmadı. Anakart DP porttan görüntü verdiğinden ve tüm PCI Express slotları aynı anda arızalanamayacağından PSU ise güç yetmemesi gibi bir durum olmayıp ekran kartına spesifik olarak bir etkisi olacağını düşünmediğimden ihtimal kalmıyor geriye sorun kesin kartta bence.

Garantiden ya iade ya değişim olacak. Değişim olsa da sıfırını satarım zaten.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

vatan'dan olması avantaj garanti konusunda ve ben de ya bunu ya msi'yı seçerdim hadi bana 2 fan oluyor da 160w bendeki 220w senin dediğin. 3 fan olsa daha iyi olur.

TDP 220 W

NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER Specs | TechPowerUp GPU Database

Sinerji’den aldım hocam son 6 ayın en düşük fiyatıymış doğruysa Aero RTX 4070. Bunun TDP’si 200w.

Sadece ilk defa RTX 4000 serisi kullanıyorum. Güç girişi değişmiş. Benim XPG 8+8 RGB kablolar boşa çıktı çok da severdim. Bi de kutudan çıkan 12VHPWR siyahtır şimdi onun da beyazını almak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyruleWarrior -- 22 Mayıs 2024; 13:59:22 >

düz 4070 mi aldın? kaça geldi? düz 4070'in TDP 200w evet.

Evet. 23.500. En ucuz RTX 4070 Super 29 küsürdü 6 bine değmez diye düşündüm. %1 low fps’de RX 7800 XT ile aralarında ortalama 5 fps var.

25 küsürden 4070 super göstermiştim. beyaz diye 23500 etmez bence düz 4070. siyah olsa nedir ki kaybolup gidiyor zaten kart küçük palit dual. aynı soğutucu her şey aynı. beyaz etiket falan yapıştırırdın bak göstereyim sana kartı.

Ekran Kartı Aniden Görüntü Vermemeye Başladı

PALIT GeForce RTX 4070 SUPER Dual ekran kartı - inventus

ışık rengi ayarlanabiliyor programı var. 5 fps diyorsun da o 7800xt arasında mı çünkü düz 4070 ile 4070 super arasında çok az ısı ve güç tüketimi farkı var ama fps ortalamada daha yüksek olabiliyor.

RTX 4070 vs RTX 4070 SUPER | Test In 25 Games at 1440p | 2024 (youtube.com)

RTX 4070 SUPER vs RTX 4070 - Test in 10 Games (youtube.com)

• burnama reball kokusu geldi kankacım. Muhtemelen gpu altındaki lehim topları pert. Reball yapılması lazım gibi

Evet arada fark var Super ile ama çift fan ve siyah hiç almadım tercih de etmem hocam teknik açıdan değil estetik açıdan. Yine de çok teşekkürler tavsiyelerin için.
  • soporo kullanıcısına yanıt
    İlk defa duydum hocam. Bir araştırayım neymiş. Durduk yere olması çok garibime gitti sadece. Dediğiniz konuda garantiden ne sonuç gelecek bakalım. Endeks Bilişim garantili. Yorumları olumlu yönde ama göreceğiz.

Edit: Ne olduğunu anladım ama buna ne sebep olabilir ki? Üretimdeki kusur mu? Akıma uğramış olamaz priz var OC’de yapılmadı. Yükte de değildi boşta masaüstündeydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HyruleWarrior -- 23 Mayıs 2024; 8:26:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HyruleWarrior

İlk defa duydum hocam. Bir araştırayım neymiş. Durduk yere olması çok garibime gitti sadece. Dediğiniz konuda garantiden ne sonuç gelecek bakalım. Endeks Bilişim garantili. Yorumları olumlu yönde ama göreceğiz.

Edit: Ne olduğunu anladım ama buna ne sebep olabilir ki? Üretimdeki kusur mu? Akıma uğramış olamaz priz var OC’de yapılmadı. Yükte de değildi boşta masaüstündeydi.

Hocam gpu'nun altında bildiğiniz lehim topları var. Lehim, kurşun ve kalaydan oluştuğu için sıcaklığa çok duyarlı(lehim topları tamamen kurşundan oluşuyor diye biliyorum zor erimesi için fakat tamamen kurşundan oluşması erimeyeceği anlamına gelmiyor). Lehim kolay bir şekilde eriyip soğuk lehim haline gelip iletkenliğini kaybedebiliyor. Reball bu yüzden yapılıyor. Gpu, pcp'den ayrılıyor, lehim kalıntıları temizlenip uygun şema kullanılarak lehim topları tekrar diziliyor.

Ekran kartının verdiği tepkilere bakarak reball dedim ama tabi sorunu anlamak için multi metre ile komponentleri ölçmek gerekiyor. Elektrik kesintisinden dolayı ekran kartının işlemcisi ya da bellekleri zarar görmediyse çok basit bir şekilde hayata döndürülebilir.

Son olarak sorduğun soruya da cevap vereyim. Bu her ekran kartında olur. Her ekran kartının altında kurşunlu lehim topları bulunur ve sıcaklık zamanla bu lehim toplarını soğuk lehim haline çevirebilir. Hatta sadece ekran kartı değil pcb'ye konumlandırılmış her hangi bir işlemcide olur. Grafik işlemcisi ya da merkezi işlem birimi fark etmez. Playstation'da alınan mavi ışık, sarı ışık, yeşil ışık, zattiro zort ışık hatalarının hepsi bu anlattığım reball ile alakalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soporo -- 23 Mayıs 2024; 16:28:38 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.