Şimdi Ara

Ekran Kartı BIOS Flash Sonrası Bilgisayar Açılmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
799
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Uzun süredir görüntü kalitesizliği, performans düşüklüğü ve oyunda sistem kitlemesi nedenleriyle cebelleştiğim ekran kartıma garanti süresinin dolmuş olması ve üretici firmadan e-postama hala yanıt gelmemesi üzerine son çare olarak BIOS flash yapmak zorunda kaldım. Ekran kartı BIOS flash sonrası bilgisayara takılıyken bilgisayar açılmıyor. (Anlatacağım tüm bu süreç boyunca ekranın ışığı sürekli yanıp sönüyor ister ekran kartından gerek DVI gerek D-SUB bağlantı olsun ister onboard D-SUB bağlantısı olsun, görüntü gelmiyor) Güç düğmesine basıyorum (normal başlatmada olduğu gibi) hemen fanlar(ekran kartı fanı da dahil) devreye giriyor hard disk kontrol ediliyor, (normal başlatmada detecting IDE devieces aşamasına gelmesi gerektiği anda) bir kesinti oluyor ekran kartı fanı duruyor ve sanki güç düğmesine yeni basmışım gibi tekrardan fan devreye giriyor HD kontrol ediliyor sonra ekran kartı fanı duruyor ve sitem o şekilde çalışır halde başlamadan öylece kalıyor.

Ekran kartını yuvasından çıkararak bilgisayarımı onboard ekran kartı sayesinde sorunsuzca çalıştırabiliyorum. Yani sorun işlemci, işlemci fanı, RAM, HDD, PSU gibi parçalardan kaynaklanmıyor.

Ekran kartını heaterla ısıttık, zayıf görünen lehimleri güçlendirdik, kondansatörleri kontrol ettik, bikaç bilgisayarda da denedik aynı şekilde onlarda ekran kartı takılıyken açılmıyor.

Flash işlemi için önce netten -ki kartım için sadece bir site vardı o da mvktech.net- iki orjinal BIOS ve birtane de Xpertvision mod BIOS buldum. AtiWinFlash programıyla denemek istedim önce fakat W7 64 bit ile uyumsuzdu, bunun üzerine USB başlangıç disketi oluşturarak ve Atiflash programını kullanarak DOS ortamından komutlarla flash denedim. Öncelikle şuan aklımı kurcalıyor ki dikkatimi çeken 0 ve 1 olmak üzere ekran kartı BIOS unda iki adaptör bulunmasıydı. 0 nolu adaptörü flaslemek için pek çok defa denedim, -f komutlarını ve dha fazlasını(CMOS testlerini ve diğer testleri gözardı etmeyi şeçenekleyen diğer komutları) ama olmadı bi türlü. Derken bi ihtimal su Xpertvision mod olan BIOS u deniyeyim dedim, 1 nolu adaptörü seçtim -f dedim ve evet oldu restart derken görüntü gitti ve bi daha gelmedi. İşin ilginci 3 sene önce bile bissürü insan bu BIOS u kurmuş ve sorun da olmadığını yazmışlardı. Aklımı şu iki adaptör oluşu kurcalıyor.

Böyle bir sorunla karşılaşmış ve bilgisayarını ekran kartı takılıyken çalıştırmayı başarmış, sorunu çözmüş arkadaşlarım varsa yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler

Sistemim:
    Ekran Kartı Sapphire Ati Radeon HD 2600 PRO AGP
    İşlemci Intel Celeron D 331(533, 64 bit) @ 2,66
    Anakart MSI (MS-7071) PM8M2-V (533/800)
    Bellek Kingston (400) DDR 1GB x 2
    HDD Seagate Baracuda (7200) SATA 80 GB
    ODD Samsung DVD+RW
    FDD
    PSU 350 watt gerçek

• öncelikle ekran kartını onboard ekran kartı olan bir bilgisayara takıp görüntüyü onboarddan alıp sonrada takılı diğer ekran kartına bios yazdırmayı deneyebilirsin. Olmadı pci bir ekran kartı bulup pci slotlarından birine takıp yine aynı işlemi yapabilirsin.

Ekrana görüntü geldikten herşekilde kurtarırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rocksound

öncelikle ekran kartını onboard ekran kartı olan bir bilgisayara takıp görüntüyü onboarddan alıp sonrada takılı diğer ekran kartına bios yazdırmayı deneyebilirsin. Olmadı pci bir ekran kartı bulup pci slotlarından birine takıp yine aynı işlemi yapabilirsin.

Ekrana görüntü geldikten herşekilde kurtarırsın.

Yalnız söyle bir durum var, sanırım dikkatli okumadınız, AGP ekran kartım anakartın AGP slotuna takılıyken, bilgisayar açılmıyor, ne ekran kartımdan ne de onboarddan görüntü alamıyorum, PCI ekran kartı bulsam dahi AGP ekran kartı anakarta takılıyken görüntü alabileceğimi sanmıyorum. Zaten bilgisayarın açılmadığı söyledim, IDE cihazlarını keşfetme anına gelemiyor bilgisayar boot yapmıyor hard diskten okuma sesleri gelmiyor, bilgisayarın açılmasını zorlayabilsem blind olarak bile deneyebilirim.

• Yardım edebilecek kimse yok mu?
  • Konuyla ilgili bilgisi olan, yardımcı olabilcek kimse yok mu?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.