Şimdi Ara

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.450
Cevap
130
Favori
256.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • kırmızı ışıkta geçen bir araç aracıma çarptı. tramer de karşı taraftaki hata oranı 100 ben de 0 gözüküyor. Aracı karşı tarafın sigortasının anlaşmalı olduğu bir servise çektik 20 gün oldu ve hala araç yapılmaya başlamadı. Aracı bıraktığımız servis 7500 TL istemiş, sigorta şirketi başka bir servisten 5000 TL fiyat almış ve bana diyor ki ister aradaki farkı sen öde istersen aracı bizim istediğimiz servise çektirelim. Bu durumu aracın bulunduğu servise sordum onlarda aracı bırakırız yalnız 20 günlük otopark ve ekspertiz ücretlerini bize ödersiniz diyor.

Bu arada her iki serviste muadil parça kullanacak. Dedikleri bir şey de değer kaybı davası açsan da kazanamazsın kazadır olur.

Aracıma orijinal parça takılmasını ve değer kaybını almak istiyorum, sizce ne yapabilirim?

aracım 2008 fiat punto.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maestro2

kırmızı ışıkta geçen bir araç aracıma çarptı. tramer de karşı taraftaki hata oranı 100 ben de 0 gözüküyor. Aracı karşı tarafın sigortasının anlaşmalı olduğu bir servise çektik 20 gün oldu ve hala araç yapılmaya başlamadı. Aracı bıraktığımız servis 7500 TL istemiş, sigorta şirketi başka bir servisten 5000 TL fiyat almış ve bana diyor ki ister aradaki farkı sen öde istersen aracı bizim istediğimiz servise çektirelim. Bu durumu aracın bulunduğu servise sordum onlarda aracı bırakırız yalnız 20 günlük otopark ve ekspertiz ücretlerini bize ödersiniz diyor.

Bu arada her iki serviste muadil parça kullanacak. Dedikleri bir şey de değer kaybı davası açsan da kazanamazsın kazadır olur.

Aracıma orijinal parça takılmasını ve değer kaybını almak istiyorum, sizce ne yapabilirim?

aracım 2008 fiat punto.

Parça konusu şu şekilde, eğer aracın eşdeğer parçası mevcutsa, onarımda eşdeğer parçalar kullanılır. Değilse orijinal parçalar kullanılır.

Değer kaybı konusuna gelince, aracınızın geçmiş hasar durumu, kilometresi gibi kriterler göz önünde bulundurularak değer kaybınızı alabilirsiniz.

Hem hasar hem değer kaybı için ekspertiz raporu alarak sigorta tahkim komisyonuna ya da mahkemeye gidebilirsiniz. Sonrasında yargılama sonucuna göre tazminat alabilirsiniz.

Otopark ve ekspertiz ücreti konusuna gelince, siz aracı sigortanın anlaşmalı olduğu bir servise aracınızı teslim etmişsiniz. Eğer böyle bir ücret ödenecekse bunu da sigortanın ödemesi gerekiyor. Aracınızı siz keyfi 20 gün serviste bekletmediniz sonuçta. Bu konuyu tamirciler odasına ya da Kolluk Kuvvetlerine şikayet ederek bir sonuca varabilirsiniz.

Yukarıda Hazine Müsteşarlığının şikayet linkini vermiştim, tüm bu konuları şikayet etmenizi öneririm. Ayrıca yedek parçaların sertifikalarını da talep edebilirsiniz. Bu şikayet yazınız yarın öbür gün yargıya giderseniz elinizde delil olacaktır.

Bu tür konularda somut olarak sizlere yardımcı olamıyorum ve bu duruma gerçekten üzülüyorum. Sadece bugüne kadar kendi deneyimlerim ve bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum. Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

quote:

kırmızı ışıkta geçen bir araç aracıma çarptı. tramer de karşı taraftaki hata oranı 100 ben de 0 gözüküyor. Aracı karşı tarafın sigortasının anlaşmalı olduğu bir servise çektik 20 gün oldu ve hala araç yapılmaya başlamadı. Aracı bıraktığımız servis 7500 TL istemiş, sigorta şirketi başka bir servisten 5000 TL fiyat almış ve bana diyor ki ister aradaki farkı sen öde istersen aracı bizim istediğimiz servise çektirelim. Bu durumu aracın bulunduğu servise sordum onlarda aracı bırakırız yalnız 20 günlük otopark ve ekspertiz ücretlerini bize ödersiniz diyor.

aracım 2008 fiat punto.

Parça konusu şu şekilde, eğer aracın eşdeğer parçası mevcutsa, onarımda eşdeğer parçalar kullanılır. Değilse orijinal parçalar kullanılır.

Değer kaybı konusuna gelince, aracınızın geçmiş hasar durumu, kilometresi gibi kriterler göz önünde bulundurularak değer kaybınızı alabilirsiniz.

Hem hasar hem değer kaybı için ekspertiz raporu alarak sigorta tahkim komisyonuna ya da mahkemeye gidebilirsiniz. Sonrasında yargılama sonucuna göre tazminat alabilirsiniz.

Otopark ve ekspertiz ücreti konusuna gelince, siz aracı sigortanın anlaşmalı olduğu bir servise aracınızı teslim etmişsiniz. Eğer böyle bir ücret ödenecekse bunu da sigortanın ödemesi gerekiyor. Aracınızı siz keyfi 20 gün serviste bekletmediniz sonuçta. Bu konuyu tamirciler odasına ya da Kolluk Kuvvetlerine şikayet ederek bir sonuca varabilirsiniz.

Yukarıda Hazine Müsteşarlığının şikayet linkini vermiştim, tüm bu konuları şikayet etmenizi öneririm. Ayrıca yedek parçaların sertifikalarını da talep edebilirsiniz. Bu şikayet yazınız yarın öbür gün yargıya giderseniz elinizde delil olacaktır.

Bu tür konularda somut olarak sizlere yardımcı olamıyorum ve bu duruma gerçekten üzülüyorum. Sadece bugüne kadar kendi deneyimlerim ve bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum. Geçmiş olsun.

Bilgiler için teşekkürler. Araç için Gaziantep'te eksper atamayı düşünüyorum bildiğiniz birisi var mı?

• quote:

quote:

aracım 2008 fiat punto.

Bilgiler için teşekkür ederim. Yarın araç için Gaziantep'te bir eksper atamayı düşünüyorum, bildiğiniz birisi var mı?

• quote:

quote:

quote:

aracım 2008 fiat punto.

Bilgiler için teşekkür ederim. Yarın araç için Gaziantep'te bir eksper atamayı düşünüyorum, bildiğiniz birisi var mı?

Yok maalesef.

• Konuyu yeni fark ettim gerçekten faydalı bir paylaşım olmuş.
    benimde bi sorum olacaktı;
    6. ayda park halindeyken aracıma çarptılar çarpan kişi komşumdu haber gönderdi tutanak tuttuk araç özel serviste onun sigortası tüm hasarı karşılayarak yaptırdı aracım 97 model 98 bin km de kia clarus aracın ön 3 parçası boyandı radyatör far ön ızgara değişti aradan zaman geçmiş ama ben bu kaza için değer kaybı talebinde bulunabilirmiyim aracımın yaşı göz önüne alınarak aracın değer kaybı yoktur diyebilirmi (attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değermi) nasıl bi yol izlemem gerek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkan_2120 -- 22 Aralık 2014; 9:50:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkan_2120

Konuyu yeni fark ettim gerçekten faydalı bir paylaşım olmuş.
    benimde bi sorum olacaktı;
    6. ayda park halindeyken aracıma çarptılar çarpan kişi komşumdu haber gönderdi tutanak tuttuk araç özel serviste onun sigortası tüm hasarı karşılayarak yaptırdı aracım 97 model 98 bin km de kia clarus aracın ön 3 parçası boyandı radyatör far ön ızgara değişti aradan zaman geçmiş ama ben bu kaza için değer kaybı talebinde bulunabilirmiyim aracımın yaşı göz önüne alınarak aracın değer kaybı yoktur diyebilirmi (attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değermi) nasıl bi yol izlemem gerek?

Evet aracınızın yaşından dolayı değer kaybı almanız güç. Esasen Yargıtayın örnek kararı var, araç yaşı fark etmeksizin her araçta değer kaybı olacağına hükmedilmiş. Şansınızı deneyebilirsiniz. Açılacak dava sonucunda da her türlü karar çıkabilir.

• Merhaba Hocam Dün Babamgil bir kaza yapmış o karışıklıkta karşıdaki adam iki tutanağıda almış gitmiş.Elimizde fotokopisi var.Servis ıslak imza istemiş.adam telefonlara çıkmıyor ne yapabiliriz?
  • Hocam selamlar. Araç hizla geldi frene bile basmadan arkadan carpti duran aracima. Ben de ondekine carptim. Polis çağırdık. Kaza tespit tutanaginda tüm suç arkadan çarpan araca verildi. Buraya kadar tamam.
    Yetkili servise goturduk araci. Simdi benim sigortam diyor ki kasko policesinde lpg ile ilgili onarim maddesi yok. Lpg yi sen cebinden öde diyor.
    1- Karşı tarafin kaskosundan odeme yapılmayacak mi ki benim sigortamla muhatap oluyorum
    2- lpg tamir masraflari nasil karsilanacak?

Yardımcı olabilir misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JABS_20

Merhaba Hocam Dün Babamgil bir kaza yapmış o karışıklıkta karşıdaki adam iki tutanağıda almış gitmiş.Elimizde fotokopisi var.Servis ıslak imza istemiş.adam telefonlara çıkmıyor ne yapabiliriz?

Hazine Müsteşarlığının bu konuyla ilgili şöyle bir duyurusu var.

Eğer tutanak TRAMER'e yüklenmişse, tutanak aslı gerekmez diyor. Yani aslı derken ıslak imzalı tutanak diyelim. Ama tutanak TRAMER'e yüklenmemişse o zaman aslını ya da ıslak imzalı tutanak talep etme hakları var.

Burada önemli nokta şu, tutanağın asıllarını alan karşı taraf hasar iharında bulunup TRAMER'e tutanak yüklenmişse, tutanak aslını ibraz etmeniz gerekmez. Ancak durum böyle olsa da, tazminatı ödememek ya da geç ödemek için sigorta şirketi aslını isteyebilir. Bu durumda hakkınızı Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde arayabilirsiniz.

İlgili sektör duyurusunu da ekliyorum.

Tramerden kazanını sorgulayın, eğer tutanak yüklenmişse sorun yok. Ama yüklenmemişse bu durumda karşı tarafa bir şekilde imza attırmanız gerekiyor. Bu noktada yine sorun yaşarsanız artık bu adli bir olay haline gelir. Bu durumda bir avukata danışabilirsiniz, geçmiş olsun.

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mcraeconrad

Hocam selamlar. Araç hizla geldi frene bile basmadan arkadan carpti duran aracima. Ben de ondekine carptim. Polis çağırdık. Kaza tespit tutanaginda tüm suç arkadan çarpan araca verildi. Buraya kadar tamam.
    Yetkili servise goturduk araci. Simdi benim sigortam diyor ki kasko policesinde lpg ile ilgili onarim maddesi yok. Lpg yi sen cebinden öde diyor.
    1- Karşı tarafin kaskosundan odeme yapılmayacak mi ki benim sigortamla muhatap oluyorum
    2- lpg tamir masraflari nasil karsilanacak?

Yardımcı olabilir misiniz?

Evet LPG aracın orijinal aksamı olmadığı için sigorta şirketiniz bunu ödemeyebilir. Kasko poliçenizde LPG belirtilmemiştir muhtemelen. Bu durumda LPG onarımı için arkadaki aracın "trafik" sigortasından hasar dosyası açtırıp hasarınızı giderebilirsiniz.

Yani LPG harici hasarlar kendi kaskonuzdan karşılanır, LPG hasarı karşı tarafın "trafik" sigortasından karşılanır. Geçmiş olsun.

• Hocam merhabalar. 14.12.2014 tarihinde bir aracımız kazaya karıştı. Krokide de çizildiği gibi minibüs Kuru Sokakta ilerlerken Güneş Sokaktan çıkan Ford Focus, minibüse sağ orta kapısından vurdu.

Vuran arkadaş beyanda da çarptığını belirtti.

Bugün sistemden kontrol ettiğimde %100 kusurun bize verilmiş olduğunu gördüm. Sanıyorum kaza yeri 4 yol olarak değerlendirildi ve Focus sağ tarafta olduğundan geçiş önceliği ona verildi.

Ancak şöyle bir durum var; minibüs geçişi tamamlamak üzereyken Focus kontrolsüz çıkış yaparak orta kapıdan vuruyor. Yani sağ ön çamurluktan v.s değil.

Üstelik vuran arkadaş da otobüse yetişmek için kontrolsüz çıktığını, bu yüzden hatalı olduğunu kabul etti. Tutanakta da çarptığını beyan etti.

Bu kusur oranına itiraz edip sonuç almak adına nasıl bir yol izlemeliyiz?

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Salih* -- 23 Aralık 2014; 20:30:26 >

• Sayın exper,
    Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
    Park halindeki aracıma biri çarpmış ve kartını bırakıp gitmiş. Bir gün sonra buluştuk ve tutanak tuttuk. Ancak karşı tarafın aracında çok bi hasar yok, benim a rabanın sağ tarafı komple boyanacak. Exper kazayı şüpheli bulmuş hasarın yönü tersmiş. Ayrıca karşı arabanın boyası yokmuş benim arabanın üzerinde. Şimdi bi yere göndermiş dosyayı orası inceleyecekmiş. Benim ne yapmam lazım. Kazayı ben görmedim zaten karşı taraf kendisi yazdı böyle çarptım diye. Ama exper inanmamış. Fikir verirmisiniz benim ne yapmam lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Salih*

Hocam merhabalar. 14.12.2014 tarihinde bir aracımız kazaya karıştı. Krokide de çizildiği gibi minibüs Kuru Sokakta ilerlerken Güneş Sokaktan çıkan Ford Focus, minibüse sağ orta kapısından vurdu.

Vuran arkadaş beyanda da çarptığını belirtti.

Bugün sistemden kontrol ettiğimde %100 kusurun bize verilmiş olduğunu gördüm. Sanıyorum kaza yeri 4 yol olarak değerlendirildi ve Focus sağ tarafta olduğundan geçiş önceliği ona verildi.

Ancak şöyle bir durum var; minibüs geçişi tamamlamak üzereyken Focus kontrolsüz çıkış yaparak orta kapıdan vuruyor. Yani sağ ön çamurluktan v.s değil.

Üstelik vuran arkadaş da otobüse yetişmek için kontrolsüz çıktığını, bu yüzden hatalı olduğunu kabul etti. Tutanakta da çarptığını beyan etti.

Bu kusur oranına itiraz edip sonuç almak adına nasıl bir yol izlemeliyiz?

Sağdaki araca yol verme kuralından ötürü size %100 kusur verilmiş.

Mahkemeye ya da Sigorta Tahkim Komisyonuna kusur durumunun tekrar belirlenmesi için başvurabilirsiniz. Ancak en iyi ihtimalle size %75 kusur verilecektir görüşündeyim. Çünkü asli kusur sizde, kavşaklarda geçiş önceliği kuralını ihlal etmişsiniz. Diğer araca ise hızdan %25 kusur verilir. Tabi bunlar benim kendi görüşlerim. Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: yondencenk

Sayın exper,
    Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
    Park halindeki aracıma biri çarpmış ve kartını bırakıp gitmiş. Bir gün sonra buluştuk ve tutanak tuttuk. Ancak karşı tarafın aracında çok bi hasar yok, benim a rabanın sağ tarafı komple boyanacak. Exper kazayı şüpheli bulmuş hasarın yönü tersmiş. Ayrıca karşı arabanın boyası yokmuş benim arabanın üzerinde. Şimdi bi yere göndermiş dosyayı orası inceleyecekmiş. Benim ne yapmam lazım. Kazayı ben görmedim zaten karşı taraf kendisi yazdı böyle çarptım diye. Ama exper inanmamış. Fikir verirmisiniz benim ne yapmam lazım.

Bu durumda Sigorta Tahkim Komisyonundan hakkınızı arayabilirsiniz. Tabi eğer dosyanız kesin reddedilirse. Belki ödemeyi yaparlar, araştırmaya gönderilmiş dosyanız.

Ya da, size çarpan kişiden hasar onarım paranızı alırsınız ya da aracınızı kendisi cebinden yaptırır. Sonra size çarpan kişi sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapar, siz uğraşmamış olursunuz.

Yani sigorta şirketi adam kazayı kabul etti diye ödeme yapmak zorunda değil. Reddedebilir ödemeyi. Ama sizin da hak arama yollarınız mevcut sonuçta.

Aracınıza bırakılan kartı da saklamanızı tavsiye ederim, geçmiş olsun.

• Teşekkür ederim.
  • Merhaba.

Akşam komşular kapıyı çaldı sizin arabaya vurdular bir bakın dediler. İndim baktım benim park halindeki araca arkadan çarpmışlar benim araç da öndekine vurmuş. tutanak tutuldu. yarın araba Konya'ya Renault servisine gidecek. Araba 1 yıllık 23000 de. Değer kaybı davası açıldığını duymuştum. Ama ne yapmam gerek? Sonuçta ben karaman dayım araba Konya da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi husamsdu -- 6 Ocak 2015; 22:51:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: husamsdu

Akşam komşular kapıyı çaldı sizin arabaya vurdular bir bakın dediler. İndim baktım benim park halindeki araca arkadan çarpmışlar benim araç da öndekine vurmuş. tutanak tutuldu. yarın araba Konya'ya Renault servisine gidecek. Araba 1 yıllık 23000 de. DeĞ?er kaybı davası açıldıĞ?ını duymuştum. Ama ne yapmam gerek? Sonuçta ben karaman dayım araba Konya da.

Evet, değer kaybınızı kusurlu kişinin trafik sigortasından alabilirsiniz. Bunun için bir ekspertiz raporu alarak sigorta tahkim komisyonuna kendiniz ya da avukatınız aracılığıyla başvurabilirsiniz. Direkt karşı tarafa dava da açabilirsiniz. Ancak dava hem ekonomik bakımdan külfetli oluyor hem zaman bakımından çok uzun sürüyor. Ayrıca davayı kazansanız bile karşı tarafın değer kaybını ödeme gücü olup olmadığı da başka bir sorun.

Bu nedenlerden dolayı ben sigorta tahkim komisyonunu öneriyorum. Hem başvuru ücretleri düşük hem zaman bakımından daha avantajlı.

Değer kaybında aracın geçmiş hasarı var mı yok mu, kilometresi, genel görünümü, kullanım biçimi gibi durumları göz önünde bulundurarak rapor yazılır. Yargılama sonrasında belirlenen değer kaybını alırsınız.

Geçmiş olsun.

Buradan, okuyan olursa şu hususu da belirteyim. Örnek vereyim, bir araca çarptınız, size değer kaybı davası açtı. Kazandı ve siz de tazminatı ödediniz. Değer kaybı trafik sigortası karşılanmak zorundadır. Mahkeme kararını, kaza tarihinde trafik sigortanızı yaptırdığınız sigorta şirketine ibraz ettiğinizde ödemiş olduğunuz değer kaybını sigorta şirketinden iade alabilirsiniz.

Şunu da belirteyim, değer kaybı için zaman aşımı 2 yıldır.

• Değerli bilgilendirmeleriniz doğrultusunda değer kaybına başvurmuş bulunmaktayım.

6000 lira değer kaybı berlirledi Eksper.

500 lira Eksper + 125 lira sigorta tahkim başvurusu sonucunda kabul edilise tutar 6.625 lira alacağım.

50 lira dosya masrafı ve 50 lira vekalet ödeyeceğim bir tek bunların geri dönüşü yok.

Evrakları göndereli 1 ay oldu ve hala sigorta şirketi dönüş sağlamadı.

Pazartesi Sigorta Tahkim için para yatıracağım ve avukata vekalet vereceğim.

Tekrar çok teşekkür diyorum.

Gelişmeleri buraya yazacağım.
  • Bugun park halindeki komsunun araca carpmis kardesim.
    Simdi tutanagi tuttuk fotograflari cektik kusur %100 bizde cunku duran arabaya carptik.
    Fakat komsu da bizde yabanciyiz bu islere.
    Simdi cektigimiz fotograflarin ciktisini almamiz gerekiyor mu?
    Tutanagi nereye teslim etmemiz gerekiyor? Arabalarin yururunde sorun yok yalniz onde catlaklar var. bizim arabayi tamir etmeyide dusunmuyoruz. Ama komsunun ne yapmasi gerek bilgi verirseniz sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.