Şimdi Ara

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2.450
Cevap
130
Favori
256.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

quote:

Orijinalden alıntı: Unbastik

Merhaba.Annem 2 hafta önce kaza yaptı araç pert oldu.2008 Fiat Punto.Allah kimsenin başına vermesin.Bikaç sorum vardı?

1.Bi ay önce kasko yaptık.Kredi kartından peşin çekip her ay karta taksitlerini ödüyoruz?Kalan taksitleri geri alma hakkımız varmı?
    2.İki ay önce sigortası yapılmıştı.Kredi kartından peşin çekip her ay karta taksitlerini ödüyoruz?Kalan taksitleri geri alma hakkımız varmı?
    3.Aracı jandarma başka bi çekiciyle sanayiye çekmiş.Çekiciye 150 tl ücret verdik.Daha sonra kaskonun çekicisi sanayiye gelip aldı aracı.Bu ücreti kaskodan talep edebilirmiyiz?
    4.Aracın piyasa değeri 22-23.Kasko daha alt bi fiyat verirse itiraz etmelimiyiz?Kaskoda rayiç bedel yazıyor.

Kazayı kısaca anlatayım aracın önüne köpek çıkıyor çarpmamak için annem direksiyonu kırıp 2 direğe çarpıyo ve şarampole yuvarlanıp anca durabiliyo.

Öncelikle geçmiş olsun.

Tüm bu soruların en doğru cevabını acenteniz verecektir. Öncelikle kendisine danışın. Ben bildiğim kadarıyla cevap vereceğim.

Kasko sigortası özel bir sigortadır. Taraflar arasında karşılıklı anlaşma ile düzenlenir.

1) Eğer araç pert olursa prim iadesi alınmıyor. Kasko Genel Şartları bu şekilde düzenlenmiştir.

2) Trafik sigortası prim iadesi alınabilir. Ama bunun şartlarını en iyi acenteniz bilir. Trafikten çekme belgesi acenteye ibraz edildiğinde primlerin iade edilmesi gerekir düşüncesindeyim.

3) Bu da kasko özel şartlarında yazılıdır, acenteniz bilir. Sigorta şirketlerinin çekici hizmetleriyle ilgili farklı farklı uygulamaları var. Kimi diyor ki hepsini öderim. Kimi diyor ki sadece benim anlaşmalı çekicimi çağıracaksınız, diğerlerini ödemem, vs vs.

4) 2013 Nisan ayında kasko genel şartları değişti. En önemli değişiklik de pert durumunda araç rayiç değerinin belirlenmesiyle ilgili. Pert durumunda aracın kaza anındaki rayiç değeri baz alınır. Yani kasko değer listesinde yazılı tutarın bir önemi yoktur. Bu rayiç değerin belirlenmesi şekil ve şartı da sözleşmede belirlenmesi gerekir.

Çok teşekkür ederim vakit ayırıp cevap verdiğiniz için.İyi çalışmalar.

• merhaba sayın eksper,

tahkim başvurusu için hasar ekspertizi yaptırmak istiyorum, ekspertiz işleminin nasıl gerçekleştirileceği hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler şimdiden.
  • Öncelikle merhaba,
    Dün akşam saatlerinde park halindeki aracıma yakıt ikmali yapılırken başkaca bir araç sürterek ön tampon ve sol ön çamurluğumda hasar oluşturdu. Kaza esnasında dışarıdaydım lakin o an görsel veri alamadık. Şahıs aracını yerinden oynattı ve kusurlu olduğunu beyan etti. Bende kaza mahallini fotoğraflamadım, lakin kamera kayıtlarını istedim. Bu kayıtları hafta içi alabileceğim hakkında istasyon müdüründen bilgi aldım. Çok üzerinde durmadan tutanak tuttuk. Aşağıda taslağın bulunduğu bölümü fotoğrafladım.
    A aracının sürücüsünün beyanı;
    Yukarıda açık adresi verilen benzinlik istasyonunda park halinde ***** plakalı araca yakıt dolumu yapılırken sağ arka kapıdan sürttüm.
    B aracı (benim beyanım) ise; Yukarıda açık adresi verilen benzin istasyonunda park halindeki **** plakalı aracıma yakıt ikmali sırasında **** plakalı araç sürtmüş, aracımın ön tampon ve sol ön çamurluğunda hasar oluşturmuştur.
    Şimdi burada sormak istediğim şu..
    Bu beyanlar doğrultusunda kamera kayıtlarını alamadığımı varsayacak olursak şahsıma bir kusur yükleme gibi olağan dışı bir durumla karşılaşmam mümkün mü?
    TRAMER' e geçen temmuz ayında karıştığım kazandan sonra itimadım kalmadı. Tekrar bu vb. sıkıntılarla karşılaşmak istemediğimden hukuki süreç başlatmak için bu kaza tespit tutanağı yeterli olabilir mi?
     EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

• quote:

Orijinalden alıntı: samet_ckr027

Öncelikle merhaba,
    Dün akşam saatlerinde park halindeki aracıma yakıt ikmali yapılırken başkaca bir araç sürterek ön tampon ve sol ön çamurluğumda hasar oluşturdu. Kaza esnasında dışarıdaydım lakin o an görsel veri alamadık. Şahıs aracını yerinden oynattı ve kusurlu olduğunu beyan etti. Bende kaza mahallini fotoğraflamadım, lakin kamera kayıtlarını istedim. Bu kayıtları hafta içi alabileceğim hakkında istasyon müdüründen bilgi aldım. Çok üzerinde durmadan tutanak tuttuk. Aşağıda taslağın bulunduğu bölümü fotoğrafladım.
    A aracının sürücüsünün beyanı;
    Yukarıda açık adresi verilen benzinlik istasyonunda park halinde ***** plakalı araca yakıt dolumu yapılırken sağ arka kapıdan sürttüm.
    B aracı (benim beyanım) ise; Yukarıda açık adresi verilen benzin istasyonunda park halindeki **** plakalı aracıma yakıt ikmali sırasında **** plakalı araç sürtmüş, aracımın ön tampon ve sol ön çamurluğunda hasar oluşturmuştur.
    Şimdi burada sormak istediğim şu..
    Bu beyanlar doğrultusunda kamera kayıtlarını alamadığımı varsayacak olursak şahsıma bir kusur yükleme gibi olağan dışı bir durumla karşılaşmam mümkün mü?
    TRAMER' e geçen temmuz ayında karıştığım kazandan sonra itimadım kalmadı. Tekrar bu vb. sıkıntılarla karşılaşmak istemediğimden hukuki süreç başlatmak için bu kaza tespit tutanağı yeterli olabilir mi?
     EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

Bu beyanlara göre bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Kusursuz çıkarsınız. Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozayd

merhaba sayın eksper,

tahkim başvurusu için hasar ekspertizi yaptırmak istiyorum, ekspertiz işleminin nasıl gerçekleştirileceği hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler şimdiden.

Özel mesaj yoluyla cevap vermiştim.

Kendi eksperini tayin etmek isteyenlerin de nasıl yapılacağını görebilmesi açısından eksper atama linkini buraya da yazayım.

Eğer karşı tarafın trafik sigortasından eksper tayin etmek istiyorsanız, ürün kodundan trafik seçeneğini seçeceksiniz, ilk ekrana karşı tarafın trafik poliçe bilgilerini gireceksiniz. Kendi aracınızın poliçe bilgileri 3. sekmede girilecektir.

Kaskodan atama yapmak isteyenler kasko seçeneğini seçerek, kasko poliçe bilgilerini girmelidir.

SBM EKSPER ATAMA LİNKİ

• merhaba halil bey,

2 gün önce kaza geçirdik, çarpıştığım araç kazadan hemen sonra arkadaşları arabadan inerek girilmez tabelasını söktükleri için adamın ters yönden geldiğini fark edemedim.

velhasıl adamalr gittikten sonra beni uyardılar, ben de söktükleri tabelanın fotoğrafını çektim, aracı verdiğim servise de bildirdim bu kaza tespit tutanağını kabul etmiyorum diye.

karşı sigorta firması bunları göz ardı edip yüzde yüz hatayı bana yüklemiş. adamın ters yönden geldiğini bildirmeme rağmen, hiç sokağa gitmeden kaza tespit tutanağına bakarak.

kendi sigorta firmamı bugün 2 kez aradım iki kez de şikayetimi itirazımı kayıt altına aldıklarını söylediler ama onlara hiç güvenmiyorum. (2. aramamda bugün hiç aramadığımı iddia ettiler)

nasıl bir yol izlemeliyim? itirazı yapabileceğim başka bir kurum var mı? bugün 1. gün p.tesi de 2. gün olacak çünkü.

karşı tarafın ters yönden geldiğini ve tabelayı söktüklerini kanıtlayan fotoğraflar ve güvenlik kamerası kaydı da var.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaybedenlerden

merhaba halil bey,

2 gün önce kaza geçirdik, çarpıştığım araç kazadan hemen sonra arkadaşları arabadan inerek girilmez tabelasını söktükleri için adamın ters yönden geldiğini fark edemedim.

velhasıl adamalr gittikten sonra beni uyardılar, ben de söktükleri tabelanın fotoğrafını çektim, aracı verdiğim servise de bildirdim bu kaza tespit tutanağını kabul etmiyorum diye.

karşı sigorta firması bunları göz ardı edip yüzde yüz hatayı bana yüklemiş. adamın ters yönden geldiğini bildirmeme rağmen, hiç sokağa gitmeden kaza tespit tutanağına bakarak.

kendi sigorta firmamı bugün 2 kez aradım iki kez de şikayetimi itirazımı kayıt altına aldıklarını söylediler ama onlara hiç güvenmiyorum. (2. aramamda bugün hiç aramadığımı iddia ettiler)

nasıl bir yol izlemeliyim? itirazı yapabileceğim başka bir kurum var mı? bugün 1. gün p.tesi de 2. gün olacak çünkü.

karşı tarafın ters yönden geldiğini ve tabelayı söktüklerini kanıtlayan fotoğraflar ve güvenlik kamerası kaydı da var.

Geçmiş olsun.

Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurmanızı öneririm. Tahkim hem ekonomikti hem davadan daha hızlı sonuç alırsınız.

Karşı tarafın sigortasından aracınız üzerinde meydana gelen hasarı talep edeceksiniz. Hasar ödemesinin yanında aracınızın marka/model/yaş/km/hasar geçmişi/vs gibi durumlarına göre değer kaybı da talep edebilirsiniz.

• Herkese merhaba.Öncelikle boyle kamuoyunu bilgilendirici konulari aydinlattiginiz icin tesekkur ederim.benimde bir sorunum var,yardiminizi rica ederim.
    Gecen hafta kaza yaptim dosya sonucu %100 karsi taraf suclu bulundu.Simdi tamir asamasina geldi,aracim 2000 model brava,on tampon ,sol on far ve sinyal,sol on camurluk degisecek kaporta dogrultulacak karari alinmis.Orjinal parcalari bulunmaz diye yan sanayi takilacakmis,isimden oturude ilgilenemiyorum cok fazla.orjinal istiyorum ama nasil bir yol izlemeliyim.
    tesekkur ederim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aknn1984

Herkese merhaba.Öncelikle boyle kamuoyunu bilgilendirici konulari aydinlattiginiz icin tesekkur ederim.benimde bir sorunum var,yardiminizi rica ederim.
    Gecen hafta kaza yaptim dosya sonucu %100 karsi taraf suclu bulundu.Simdi tamir asamasina geldi,aracim 2000 model brava,on tampon ,sol on far ve sinyal,sol on camurluk degisecek kaporta dogrultulacak karari alinmis.Orjinal parcalari bulunmaz diye yan sanayi takilacakmis,isimden oturude ilgilenemiyorum cok fazla.orjinal istiyorum ama nasil bir yol izlemeliyim.
    tesekkur ederim..

Mevzuata göre eşdeğer parça ile onarım yapılır. Ancak eşdeğer parçanın tam tanımı henüz yapılmış değil. Bu nedenle de yan sanayi parçayı eşdeğer olarak nitelendirerek araçlara takabiliyorlar. Sigorta tahkim komisyonundan hak arayabilirsiniz. Ancak aracın modeli düşük olduğu için kazanma ihtimaliniz epey riskli olacaktır.

• Merhaba pazartesi günü saat 20.30'da sıkışık İstanbul trafiği d100 harem-gebze yönünde yurtdışından gelen büyük tonajlı bir araç kendi şeridndeyken soldan onun şeridine girmek için burnumu soktum beni farketmedi ve sol çamurluğumu yamulttu onda hiçbir hasar yok.tutanak tuttum verdiği sigorta poliçesi 2014 yılına aitti sorduğumda yeşil sigorta filan var dedi firma aracı olduğu için.ertesi gün firmasını arayıp sigorta bilgilerini istedim anlaşmak istediler sigortadan yaptırmayalım dediler bende tamirciye baktırıp bedelini bildirdikten sonra yaptırdım.şu an ödeme yapmıyorlar bilgide vermiyorlar ne yapmam gerek?

• quote:

Orijinalden alıntı: ulvi1976

Merhaba pazartesi günü saat 20.30'da sıkışık İstanbul trafiği d100 harem-gebze yönünde yurtdışından gelen büyük tonajlı bir araç kendi şeridndeyken soldan onun şeridine girmek için burnumu soktum beni farketmedi ve sol çamurluğumu yamulttu onda hiçbir hasar yok.tutanak tuttum verdiği sigorta poliçesi 2014 yılına aitti sorduğumda yeşil sigorta filan var dedi firma aracı olduğu için.ertesi gün firmasını arayıp sigorta bilgilerini istedim anlaşmak istediler sigortadan yaptırmayalım dediler bende tamirciye baktırıp bedelini bildirdikten sonra yaptırdım.şu an ödeme yapmıyorlar bilgide vermiyorlar ne yapmam gerek?

Tutanak tutmuş muydunuz?

Karşı tarafın plakasını ve düzenlemiş iseniz kaza tutanağını özelden atabilirseniz, kaza anında trafik sigortası var mıymış bir bakalım.

Eğer trafik sigortası varsa, trafik sigortalarına başvurabilirsiniz.

Trafik sigortası yoksa, onarım faturaları ile ya da bir eksper raporu ile kendilerine ilk etapta bir icra göndereceksiniz. İcraya itiraz durumunda dava açılacak.

• Plaka 33ARB35.tutanak tuttum uygun bir zamanda iletirim yalnız dediğim gibi tamiratı gidip yaptırdım yalnız resimlerim var

• Karşı tarafın trafik sigortası var, özel mesaj ile iletiyorum.
  • Hocam oncelikle yaptiniz bu aciklamalar gercekten cok iyi ve bilgilendirici elinize saglik. Sorunuma gelince gecen hafta bir kaza gecirdim aracim 2013 model seat leon piyasa degeri tahmini 46000 lira. Kazadan sonra seat yetkili servise cektirdim 24000 civari hasar cikti dediler. Indirimle fln 20000 tl tutarmis. Kasko sirketim yapilsin diye cuma gunu onay verdi. Ben perte cikar yada bana anlasma sunarlar die bekliodum. Boyle olunca mail attim perte cikmasi icin ama kabul etmediler. Benim istegim bu araci elimden cikarmak ve parami alabilmektir. Takdir edersinizki ilerde bana cok sorun yaratcaktir. Bu arada kazada karsi taraf %100 suclu. Kaskom sompo japan atanan eksper sc ekspertiz hizmetleri sirketi. Simdiden tesekkurler.

• quote:

Orijinalden alıntı: RoKkiL

Hocam oncelikle yaptiniz bu aciklamalar gercekten cok iyi ve bilgilendirici elinize saglik. Sorunuma gelince gecen hafta bir kaza gecirdim aracim 2013 model seat leon piyasa degeri tahmini 46000 lira. Kazadan sonra seat yetkili servise cektirdim 24000 civari hasar cikti dediler. Indirimle fln 20000 tl tutarmis. Kasko sirketim yapilsin diye cuma gunu onay verdi. Ben perte cikar yada bana anlasma sunarlar die bekliodum. Boyle olunca mail attim perte cikmasi icin ama kabul etmediler. Benim istegim bu araci elimden cikarmak ve parami alabilmektir. Takdir edersinizki ilerde bana cok sorun yaratcaktir. Bu arada kazada karsi taraf %100 suclu. Kaskom sompo japan atanan eksper sc ekspertiz hizmetleri sirketi. Simdiden tesekkurler.

Bu tür durumlar maalesef sıklıkla yaşanmaktadır.

İki seçeneğiniz var;

1) Kendiniz de bir ekspertiz yaptırıp, Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuracaksınız. Bu durumda aracınızın pert edileceği yine kesin olmaz. Ancak şansınızı denemiş olursunuz.

2) Karşı tarafın sigortasından değer kaybı talep ederek mağduriyetinizi gidermeye çalışacaksınız. Burada kesin sonuç alırsınız. Aracınızın ikinci el değer kaybını tahsil ederek maddi anlamda zararınızı bir şekilde karşılamış olursunuz. Burada da sigorta limitlerine dikkat etmek gerekir.

• Vakit ayirdiginiz icin saolun olabildiince hakkimi aricam bende islem sonuclaninca diger arkadaslarda yararlansin diye yazarim.

• quote:

quote:

merhaba halil bey,

Geçmiş olsun.

Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurmanızı öneririm. Tahkim hem ekonomikti hem davadan daha hızlı sonuç alırsınız.

Karşı tarafın sigortasından aracınız üzerinde meydana gelen hasarı talep edeceksiniz. Hasar ödemesinin yanında aracınızın marka/model/yaş/km/hasar geçmişi/vs gibi durumlarına göre değer kaybı da talep edebilirsiniz.

itiraz sonucunda sbm sorgulama sayfasında Dosya Durumu: 34 - MUTABAKATSIZLIK yazıyor, dün yapılan itiraz sonucu dosyayı tahkim kurulu inceleyecekti. bugün bu yazıyor ne anlama geliyor ?

• quote:

quote:

quote:

merhaba halil bey,

Geçmiş olsun.

itiraz sonucunda sbm sorgulama sayfasında Dosya Durumu: 34 - MUTABAKATSIZLIK yazıyor, dün yapılan itiraz sonucu dosyayı tahkim kurulu inceleyecekti. bugün bu yazıyor ne anlama geliyor ?

Mutabakatsızlık dediği, sigorta şirketlerinin kusur oranı hakkında anlaşamamalarını gösterir. Şimdi kusur dağılımını SBM Komisyonu yapacak.

(Tahkim Komisyonu farklı bir şey, SBM Komisyonu farklı. Tahkim Komisyonu hukuki uyuşmazlıklara bakar. Tramer'deki kusur dağılımını, sigorta şirketleri kendi arasında anlaşamazsa SBM Komsiyonu yapar)

• quote:

quote:

quote:

quote:

merhaba halil bey,

Geçmiş olsun.

Mutabakatsızlık dediği, sigorta şirketlerinin kusur oranı hakkında anlaşamamalarını gösterir. Şimdi kusur dağılımını SBM Komisyonu yapacak.

(Tahkim Komisyonu farklı bir şey, SBM Komisyonu farklı. Tahkim Komisyonu hukuki uyuşmazlıklara bakar. Tramer'deki kusur dağılımını, sigorta şirketleri kendi arasında anlaşamazsa SBM Komsiyonu yapar)

peki sbm'nin kararına itiraz hakkımız var mı? şayet yoksa ve yine kusur oranına itiraz etmek istiyorsak tahkim komisyonuna mı başvurmamız gerekecek?

• Kolay gelsin
    Öncelikle bilgi paylaşımında bulunduğunuz için teşekkür ederim. Konunun gündemde kalmasına bir katkı da benden olsun.

Geçtiğimiz cuma bir kazaya karıştım maalesef ve sıkıntılı bir sürece girdik haliyle. Normal şekilde yolumda ilerlerken, gidiş-geliş iki şeritli bir yolda (polis tutanağında hız sınırı 50 olarak belirtilmiş benimde hızım maksimum 50 idi) sol taraftaki bir mağazadan sağdaki sapağa çaprazlama giriş yapmaya çalışan bir araç sürücüsü önce karşı taraftan gelen araçların şeridinde bekledi ve bende nasılsa sağına bakmış ve beni de görmüştür diye (bekliyor çünkü) yoluma devam ettim. Ancak bu ehliyeti bakkaldan alan vatandaş beni görmemiş.
    Neyse uzatmadan konuya dönelim, ilerledim bu aracı geçmeye başladım ki tam geçemeden araç hareketlendi ve sol arka tekerin oradan benim arabaya sağ ön tamponuyla vurdu. Darbenin etkisiyle benim araç direk 45 derecelik açıyla savrularak karşıdan gelen araçla, o aracın sol tampon ve sol ön-arka kapı bölgesinden çarpıştık. Sonradan çarptığım araçta ve bende hasar büyük. Pert kararı çıkma durumu söz konusu. Bize çarpan aracın sağ ön tampon kırıldı sadece.
    Çarptığımız araçtaki arkadaşların yaralanma ihtimali nedeniyle ambulans çağrıldı ve bu nedenle tutanak polis tarafından tutuldu. Tek tesellimiz herhangi bir menfi sonucun söz konusu olmaması. İyiler yani hastane raporlarına göre.

Polisin tuttuğu tutanak salı günü çıktı ve neticesi şu şekilde;
    ''Çaprazlama çıkış yapan araç sürücüsü asli kusurludur ve kazaya karışan diğer araç sürücülerinin kusuru yoktur''
    Bu tutanak sonucunun değişme ihtimali yoktur umarım yani tramer vs tutanağı polis tuttuğu ve değerlendirdiği için değiştirilemez diye düşünüyorum. Okuduğum kadarıyla ki konuyu baştan sona okudum değişik sonuçlarla karşılaşanlar olmuş kendi tuttukları tutanakların tramer değerlendirmelerinde.
    - Bir yerde okumuştum tahkim komisyonuna gidilmesi halinde polis tutanağının ıslak imzalı olmasının daha iyi olacağı yönünde bir yazıyı. Bu nedenle fotokopi alarak sigorta şirketine yönlendirdim. Şirketin bu fotokopiyi ıslak imzalı olmaması nedeniyle kabul etmemesi gibi bir durum olur mu?(ifade tutanağı da aynı şekilde)

Okuduklarım neticesinde ilerleyen süreçle ilgili az çok fikir sahibi oldum sayenizde teşekkür ederim. Pert kararı alınırsa pazarlık yapma, istediğimiz rakam alınamazsa şerh düşerek tahsil sonra tahkime gitme vs. Tamirde yine istediğimiz serviste yapılma hakkı ve sertifikasız yan sanayi ürün kullandırmama durumu gibi.
    Süreçle ilgili gelişmeleri buraya yazmaya devam edicem ki okuyan arkadaşlar faydalansın. Tabi temennimiz kimsenin başına böyle bir şey gelmemesi yönünde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lerbohem -- 8 Nisan 2015; 23:49:48 >

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.