Şimdi Ara

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2.450
Cevap
130
Favori
256.022
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: zorc

Merhaba;
    Ben şuan başımda olan bir problem hakkında fikir almak istiyorum.4 haziranda bir kaza yaptım.Aramızda tutanak tuttuk.Hatalı olan karşı taraftı.Zaten %100 kusur karşı tarafa verildi eksper tarafından.
    Ben aracımı yetkili servise götürdüm.Kaskom olmadığı için karşı tarafın sigortası tarafından karşılanmak üzere hasar tespiti yapıldı.Servis tarafından hasar bedeli 25000 tl tutmuş.Sonra eksper geldi aracı perte çıkarmak üzere sovtaj piyasasına sundu.Orada 44000 piyasa bedeli olarak sunmuş.Bugün eksper bizi arayıp sigortanın bizden bir fiyat istediğini araca ne kadar istediğimizi sordu.Bizde kendisine bir fiyat ilettik.Aracı ben 6 ay once zaten 44000 e almıştım.Sonra lastikler bakımı vs derken bunlarıda düşlünerek 46000 istedim.
    Daha sonra servisten aradılar ve sigorta 40000 teklif ediyor.Ne diyorsunuz dediler.Kabul etmezseniz aracı tamir ettirecekler denildi.Tamir masrafları da minimum 20000 e kadar düşmüş.Orjinal parça kullanmayarak düşürdüler sanırım biraz masrafı.Yani sigorta bana ya 40000 e perte cıkart yada 20000 e tamir diyor.Sigortanın atamış olduğu eksper 44000 piyasa bedeli belirlemişken sigorta nasıl 40000 teklif ediyor.?Ben pertte diretip sigortanın teklifini yükseltebilirmiyim yoksa kabul etmezsen tamir edilir demelerinde haklılarmı?Bu konuda yapabileceğim izleyebileceğim bir yol var mı?Bir de bu teklif bana niye servis tarafından iletiliyor sigorta şirketinden birilerinin irtibata gecmesi gerekmez mi normal prosedür mü sizce?

Geçmiş olsun. Önünüzde 2 seçenek var;

1) 40 bin lirayı kabul edeceksiniz, sonra lanet okuyacaksınız.

2) 46 bin lirada ısrarcı olacaksınız. Size 40 bin öderlerse bile üstü için tahkim komisyonuna başvuracak ya da dava açacaksınız.

3) Bunlarla uğraşmayayım derseniz de, tamire onay verip, tamir sonrası aracınızda oluşan değer kaybı tazminatını alma yolunu deneyeceksiniz.

• Merhaba,
    Ocak ayında ufak bir kaza yaşamıştım.
    Duran aracıma birisi gelip vurmuştu. Hasar çok olmadığı için ve araç lazım olduğu için yaptırmamıştım.
    Rapor tuttuk, fotoğraflarını çektim arabada duruyor.
    Karşıdaki araç muhtemelen kendi hasarını kaskodan yaptırmak için bu raporları servise vermiştir.

Yani ben dosyamı daha açtırmadım ama karşı taraf kendi dosyasını açtırdığı için sonuç bellimidir?
    Bunu ben öğrenebilirmiyim?
    Ve aradan 6-7 ay geçmiş olmasına rağmen ben gidip hasarım için servise gidip bu tutanakla hasarımı yaptırabilirmiyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Murat006

Merhaba,
    Ocak ayında ufak bir kaza yaşamıştım.
    Duran aracıma birisi gelip vurmuştu. Hasar çok olmadığı için ve araç lazım olduğu için yaptırmamıştım.
    Rapor tuttuk, fotoğraflarını çektim arabada duruyor.
    Karşıdaki araç muhtemelen kendi hasarını kaskodan yaptırmak için bu raporları servise vermiştir.

Yani ben dosyamı daha açtırmadım ama karşı taraf kendi dosyasını açtırdığı için sonuç bellimidir?
    Bunu ben öğrenebilirmiyim?
    Ve aradan 6-7 ay geçmiş olmasına rağmen ben gidip hasarım için servise gidip bu tutanakla hasarımı yaptırabilirmiyim?

Özel mesajla plaka yazabilirseniz bakalım, kusur dağılımı yapılmış mı diye.

Siz hasarınızı 2 yıl içinde alabilirsiniz. Ama geciktirmeye de gerek yok. İlk fırsatını bulduğunuzda işlemlerinizi başlatın derim, geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

Özel mesajla plaka yazabilirseniz bakalım, kusur dağılımı yapılmış mı diye.

Siz hasarınızı 2 yıl içinde alabilirsiniz. Ama geciktirmeye de gerek yok. İlk fırsatını bulduğunuzda işlemlerinizi başlatın derim, geçmiş olsun.

Özel mesajdan plakamı gönderdim. İlginiz için teşekkür ederim.
  • Hocam iyi günler diliyorum geçen hafta pazartesi günü aracıma çarptılar. Kaza şöyle oldu ben caddeden soldaki sokağa dönmek için sinyali mi verdim sola dönerken aynı şeritten arkamdan gelen araç benim aracımın sol tarafından iki kapıma vurdu. Ben karşı şeride geçmiş sokağa girmeme az kalmıştı yani bana karşı şeritte vurdu arkamdan gelen araç. Karşı tarafın sürücüsü sinyalimi verdiğimide yazdı tutanaktaki kendine ayrılan bölüme ancak şu anda belli olan tramer komisyonunun kararına göre %50-%50 verdiler. Ben bunun mantığını anlayamadım neye dayanarak bana %50 kusur vermişler öğrenebilirmiyim. Fotoğraflarda fren izleri çok açık belli ve arkamdan gelerek sola döndüğüm esnada neredeyse karşı şeritte vurdu bana.
  • öncelik vereceğiniz cvp için şimdiden teşekkür ederim,ben 19 gün önce bi motorsikletle kaza yaptım ve motorsiklet sürücüsü 100/100 suçlu durumda arac sanayie çekildi evraklar hazırlandı eksper çağırıldı kazadan 8 gün sonra eksper geldi hasar raporu tuttu parçalar belirlendi karşı tarafın sigorta şirketine bildirildi şirket biz parçaları bulup size gönderecez siz parça alıp yapmayın biz gönderecez denildi bugün eksper geleli 12 gün oluyor ve hala parçalar gönderilmedi zamanımda kısıtlı olduğu için önümüzde bayram parçalar gelmezse çok mağdur olacam arabasız bu durumda ne yapabilirim sigorta şirketi kaç gün içerisinde parçaları göndermek zorunda belli bir günü varmı daha ne kadar beklerim acaba bayrama kadar parçalar gelmezse nasıl bu yola başvurma hakkım var bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum..NOT bu arada karşı tarafın motorsiklet ehliyeti yok benim usta ehliyet olmadığı için gecikebilir diyor bu söz konusu olabilirmi

• sayın sigorta eksperi kazadan sonra eksper tarafından oluşturulan Raporda karşı taraf arkadan çarptığı için yüzde yüz kusurlu bulundu.sigorta gözlem merkezine girdiğimde dosya durumu ile ilgili şirketler arası mutabakat diye bir ifade var.bundan sonraki süreç nedir.onarım için belirlenen 300 tl ne zaman hesabıma geçer.süreç ile ilgili bilgi verirseniz sevinirm.
  • Merhaba, uzun soluklu bir güzel bölüm açmışsınız, ara ara takip ediyorum.
    Sıkıntım kaza sonrası kaskodan ön tampon değişecek, önceden far yıkama iptal, bozuktu,
    bu yüzden eksper bu karşılanmaz demiş, doğru bir uygulama mı? Teşekkürler....
  • quote:

Orijinalden alıntı: harme34

öncelik vereceğiniz cvp için şimdiden teşekkür ederim,ben 19 gün önce bi motorsikletle kaza yaptım ve motorsiklet sürücüsü 100/100 suçlu durumda arac sanayie çekildi evraklar hazırlandı eksper çağırıldı kazadan 8 gün sonra eksper geldi hasar raporu tuttu parçalar belirlendi karşı tarafın sigorta şirketine bildirildi şirket biz parçaları bulup size gönderecez siz parça alıp yapmayın biz gönderecez denildi bugün eksper geleli 12 gün oluyor ve hala parçalar gönderilmedi zamanımda kısıtlı olduğu için önümüzde bayram parçalar gelmezse çok mağdur olacam arabasız bu durumda ne yapabilirim sigorta şirketi kaç gün içerisinde parçaları göndermek zorunda belli bir günü varmı daha ne kadar beklerim acaba bayrama kadar parçalar gelmezse nasıl bu yola başvurma hakkım var bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum..NOT bu arada karşı tarafın motorsiklet ehliyeti yok benim usta ehliyet olmadığı için gecikebilir diyor bu söz konusu olabilirmi

Sigorta şirketi ya da eksperi arayarak direkt kendilerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. Yasal olarak yedek parça tedariki diye bir şey yok. Ama maalesef yasalmış gibi gösteriliyor. Vatandaş yedek parçası kendi almak istediğinde de, eksik ödeme ile tehdit edilebiliyor. 12 gündür aracınız öylece yatıyor, parçayı biz göndereceğiz siz almayın diyorlar, ortada hiçbir şey yok. Yazık, tek kelimeyle yazık. Eksperi, sigorta şirketini devamlı arayacaksınız, yapacak bir şey yok. Ya da imkan varsa hemen onarıma başlayacaksınız. Sonra ödediğiniz tüm masrafları talep edeceksiniz. Eksik ödeme olursa tahkime ya da davaya gideceksiniz, başka bir yol yok.

Karşı taraf ehliyetsiz demişsiniz. Bu durumda raporu polis tutmuştur zaten. Gecikmenin bu duruma özel olduğunu sanmıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: bay02

sayın sigorta eksperi kazadan sonra eksper tarafından oluşturulan Raporda karşı taraf arkadan çarptığı için yüzde yüz kusurlu bulundu.sigorta gözlem merkezine girdiğimde dosya durumu ile ilgili şirketler arası mutabakat diye bir ifade var.bundan sonraki süreç nedir.onarım için belirlenen 300 tl ne zaman hesabıma geçer.süreç ile ilgili bilgi verirseniz sevinirm.

Kanuni süre 8 iş günüdür. Bu sürenin hesabında raporun sigortaya ulaştığı tarih ya da sizin talep tarihiniz baz alınır. Bu durum için de sigorta şirketini ve eksperinizi aramanız daha doğru.
  • quote:

Orijinalden alıntı: griaragorn

Merhaba, uzun soluklu bir güzel bölüm açmışsınız, ara ara takip ediyorum.
    Sıkıntım kaza sonrası kaskodan ön tampon değişecek, önceden far yıkama iptal, bozuktu,
    bu yüzden eksper bu karşılanmaz demiş, doğru bir uygulama mı? Teşekkürler....

Tabi, uygulama doğru.

Sigortanın ana fikri, sizin ekonomik durumunuzu, hasar tarihinden önceki durumuna geri getirmektir. Sizin far yıkama sisteminiz kaza öncesi arızalı ise, kaza sonrasında da arızalı bırakılması gayet normaldir.
  • Merhabalar,

Benim sormak istediğim tek başına yaptığınız kazalarda polis tutanağı,alkol raporu istenmesi ve bu raporları getirmezseniz süreç başlamaz veya başlasa bile mahkemeye veririz demesi diye söylenmesi hakkında.Hatta elimizde kayıtlar var da denilebiliyor.Mobese kayıtlarına sigorta firmaları çok rahat şekilde ulaşabiliyor mu? Öncelikle bunlar zorunlu mu yoksa zarf mı atılıyor araç sahibine karşı taraf.Olayı örneklendirmek için,

Örneğin şehirler arası yolda tek başınıza kaza yaptınız ( önünüze araç çıkması,patlayan lastik vs ) ,kaza yapılan yere kadar araçta iki kişi vardı hatta aracı o diğer ikinci şahıs sürüyordu kazadan önce diye işi biraz daha karmaşık hale getirelim. Mobese görüntüsü ile bu mevcut o kişinin sürdüğü esnadaki zamanda. Ama ileride bu kişiyi bir yerde araçtan indirdiniz ve daha sonra diyelim ki 30 dk içinde kaza yaptınız. Mobese kaydı mevcut değil,kaza yaptığınız anının görgü tanığı da yok. Sizi de birileri görüp hastaneye kaldırmışlar haliyle polis gelse bile kimseyi bulamadığı için araç başında tutanak o şekilde tutuluyor. Alkol testini hastane yapmayı unutmuş veya yasal zorunluluk değilse yapmamış diyelim,olaydan bir hafta geçiyor siz taburcu oluyorsunuz,haliyle ne kaza tutanağı tam ne de alkol raporu oluyor. Bundan sonra süreç nasıl işlemeli? Bu şekilde kaza yapanlar nelere dikkat etmeli. Teşekkürler cevap için.

• 2010 toyota corollam var eşim birhafta önce kaza yaptı aracı yetkili servise çektirdim araçta 18 bin civarı hasar demişler expere aracık kasko degeri 41580 eksperden bir hafta geçti ses yok arıyorum servisi araştırıyorlar diyor araç perte cıkarsa yada yapılırsa kaç gün de karar çıkar var mı fikri olan kasko sampo japon
  • İkinci el olarak aldigim aracin plaka uzerinden sorgulamasinda 1 kazasi oldugu ve ustaya gosterdigimde aracin arkasinda bi degisen bir adet boyali parca oldugunu ogrenerek araci aldim. Kasko yaptirirken aracin plakasinin degistigini 5665 sase ile sorgulamamda ise iki parca islemli aracta 11000 tl lik hasar kaydi oldugunu ogrenerek sok yasadim. Agir hasar kaydi vs yok.eksper raporu detay sorgulamasinda iki parcada islem olmasina ragmen eksper raporuna gore aracta orjinali ile arka sag bolgesinde degismeyen parca yok on fara kadar degisti diye yazilmis. Ayrica arac yetkili servis disinda yaptirildigi icin garanti disi da kalmis. Sigortacim araciligi ile ekspere ulastim kaza fotograflarini istedik ancak bu bilgilerin paylasilamayacigini soyledi. Aracimi satacagim ancak bu hasar kaydiyla kimi nasil inandiracagim. Sanki aracim sag tarafi komple kaza gormus gibi eksper Raporu tutulmus. Kaza fotograflarina eksper fotograflarina ulasamiyorum. Sigorta Bilgi ve Gozetim Merkezi kayitlarinda hic bi bilgiye ulasamiyorum. Aracimi degerine yakin satabilmem icin fotograflara nasil ulasabilirim . yardimlarinizi bekliyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

sayın sigorta eksperi kazadan sonra eksper tarafından oluşturulan Raporda karşı taraf arkadan çarptığı için yüzde yüz kusurlu bulundu.sigorta gözlem merkezine girdiğimde dosya durumu ile ilgili şirketler arası mutabakat diye bir ifade var.bundan sonraki süreç nedir.onarım için belirlenen 300 tl ne zaman hesabıma geçer.süreç ile ilgili bilgi verirseniz sevinirm.

Kanuni süre 8 iş günüdür. Bu sürenin hesabında raporun sigortaya ulaştığı tarih ya da sizin talep tarihiniz baz alınır. Bu durum için de sigorta şirketini ve eksperinizi aramanız daha doğru.

sayın eksper.19 haziranda kaza yaptım.27 haziranda eksper geldi.hala eksper raporunu sigorta şirketine göndermemiş.sürekli oyalıyorlar.bunun yasl süresi nedir.niye göndermiyorlar sizce

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmet198

2010 toyota corollam var eşim birhafta önce kaza yaptı aracı yetkili servise çektirdim araçta 18 bin civarı hasar demişler expere aracık kasko degeri 41580 eksperden bir hafta geçti ses yok arıyorum servisi araştırıyorlar diyor araç perte cıkarsa yada yapılırsa kaç gün de karar çıkar var mı fikri olan kasko sampo japon

Kanunen belirlenmiş belirli bir süre yok bu işlerde. Mümkün olan en kısa sürede işlemlerin bitmesi gerekiyor, mevzuatta geçen bu. Kasko genel şartlarında belirlenmiş sürelerle ilgili de daha önceki sayfalarda çok bilgi verdim, bakabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omer kurtuldu

İkinci el olarak aldigim aracin plaka uzerinden sorgulamasinda 1 kazasi oldugu ve ustaya gosterdigimde aracin arkasinda bi degisen bir adet boyali parca oldugunu ogrenerek araci aldim. Kasko yaptirirken aracin plakasinin degistigini 5665 sase ile sorgulamamda ise iki parca islemli aracta 11000 tl lik hasar kaydi oldugunu ogrenerek sok yasadim. Agir hasar kaydi vs yok.eksper raporu detay sorgulamasinda iki parcada islem olmasina ragmen eksper raporuna gore aracta orjinali ile arka sag bolgesinde degismeyen parca yok on fara kadar degisti diye yazilmis. Ayrica arac yetkili servis disinda yaptirildigi icin garanti disi da kalmis. Sigortacim araciligi ile ekspere ulastim kaza fotograflarini istedik ancak bu bilgilerin paylasilamayacigini soyledi. Aracimi satacagim ancak bu hasar kaydiyla kimi nasil inandiracagim. Sanki aracim sag tarafi komple kaza gormus gibi eksper Raporu tutulmus. Kaza fotograflarina eksper fotograflarina ulasamiyorum. Sigorta Bilgi ve Gozetim Merkezi kayitlarinda hic bi bilgiye ulasamiyorum. Aracimi degerine yakin satabilmem icin fotograflara nasil ulasabilirim . yardimlarinizi bekliyorum

Sadece aracın kaza anındaki sahibi, eksperden ya da sigorta şirketinden evrak, fotoğrafları ve ekspertiz raporunu temin edebilir.

• quote:

quote:

quote:

sayın eksper.19 haziranda kaza yaptım.27 haziranda eksper geldi.hala eksper raporunu sigorta şirketine göndermemiş.sürekli oyalıyorlar.bunun yasl süresi nedir.niye göndermiyorlar sizce

Raporunuzu neden göndermediğini eksperinize sorsanız daha mantıklı olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

Merhabalar,

Benim sormak istediğim tek başına yaptığınız kazalarda polis tutanağı,alkol raporu istenmesi ve bu raporları getirmezseniz süreç başlamaz veya başlasa bile mahkemeye veririz demesi diye söylenmesi hakkında.Hatta elimizde kayıtlar var da denilebiliyor.Mobese kayıtlarına sigorta firmaları çok rahat şekilde ulaşabiliyor mu? Öncelikle bunlar zorunlu mu yoksa zarf mı atılıyor araç sahibine karşı taraf.Olayı örneklendirmek için,

Örneğin şehirler arası yolda tek başınıza kaza yaptınız ( önünüze araç çıkması,patlayan lastik vs ) ,kaza yapılan yere kadar araçta iki kişi vardı hatta aracı o diğer ikinci şahıs sürüyordu kazadan önce diye işi biraz daha karmaşık hale getirelim. Mobese görüntüsü ile bu mevcut o kişinin sürdüğü esnadaki zamanda. Ama ileride bu kişiyi bir yerde araçtan indirdiniz ve daha sonra diyelim ki 30 dk içinde kaza yaptınız. Mobese kaydı mevcut değil,kaza yaptığınız anının görgü tanığı da yok. Sizi de birileri görüp hastaneye kaldırmışlar haliyle polis gelse bile kimseyi bulamadığı için araç başında tutanak o şekilde tutuluyor. Alkol testini hastane yapmayı unutmuş veya yasal zorunluluk değilse yapmamış diyelim,olaydan bir hafta geçiyor siz taburcu oluyorsunuz,haliyle ne kaza tutanağı tam ne de alkol raporu oluyor. Bundan sonra süreç nasıl işlemeli? Bu şekilde kaza yapanlar nelere dikkat etmeli. Teşekkürler cevap için.

Kayıtlara ulaşabilirler. Şirketlerin araştırma bölümlerinde emekli emniyet mensupları çalışır genelde. Bu çalışanlar sayesinde bu bilgileri edinebilirler, bilemiyorum.

Bu kadar senaryo üretmeye gerek yok. Alkol raporu zorunlu bir evrak değil. Polis raporu da zorunlu değil. Bir beyanla araç onarımını talep edebilirsiniz. Ama eğer kazada bir şaibe varsa o zaman işler karışır. Eğer şaibe yoksa ama sigorta şirketi keyfi olarak alkollü olunduğu gerekçesiyle hasar ödemesi yapmıyorsa, sigorta şirketi bunu kesin olarak ispat etmek zorundadır. İspat edemiyorsa tazminatı öder. Ancak işin içinde ihtilaf olduğunda bu artık yasal sürece tabidir. Kaza yapanlar nelere dikkat etmeli? Kaza ile ilgili tüm bilgi ve belgeyi doğru bir şekilde gerekli yerlere vermelidir. Eğer kazada ters bir şey yoksa ama sigorta şirketi varmış gibi davranıyorsa yani parayı ödemek istemiyorsa, siz ne yaparsanız yapın, o parayı güzellikle alamazsınız zaten. Artık yasal süreç başlatmak gerekir.

• Selamun aleyküm
    Hocam size öncelikle çok teşekkür ediyorum bizleri aydınlattığınız için

Aracımız 2014 aralık ayındakaza yaptı. karşı taraf rapora göre %100 hatalı. experin raporuna göre parçalar orjinali ile değişecek 7500 tl masraf çıkartılmış.sigorta firması raporu onayladı .
    bende yurdışına çıkacağım için tamirciye vekalet verdim parayı alsın biz dönene kadar aracı tamir etsin.
    Şimdi döndüğümde aracın tamirini bitirmemiş vede bazı parçaları onarım yoluna gitmiş. Eksper raporunda orjinal değişecek yazmasına rağmen. Bu konuyu hem tamirciye hemde ekspere sorduğumda tamir edebileceklerini söylüyolar. Ama raporda orjinal parça parası alıyorlar.
    Ne gibi bir yola gidebiliriz.
    Araç 2008 model icko samand lx
    Parçaları maraşta orjinal temin edilebiliyor. Zaten bunlarda bir kısmını buradan almışlar.
    Teşekkürker.
    Eksper raporu
    Mesaj: (1/3) ***FV44 plakali araca ait 17.12.2014 kaza tarihli eksper rapor bilgileri: KM: 111383, Iscilik Toplam Tutar: 930TL, Parca Toplam Tutar: 6570TL, Degisen Parca Bilgileri: SURUCU AIRBAG(1 adet, Orijinal), AIRBAG KONTROL UNITESI(1 adet, Orijinal), ON TAMPON KOMPLE(1 adet, Orijinal), MOTOR KAPUTU(1 adet, Orijinal), ON PANEL(1 adet, Orijinal), SU RADYATORU(1 adet, Orijinal), SOL EMNIYET KEMERI(1 adet, Orijinal), PANJUR(1 adet, Orijinal), SOL FAR(1 adet, Orijinal), AIRBAG SENSORU(1 adet, Orijinal), SAG FAR (1 adet, Orijinal), SAG CAMURLUK(1 adet, Orijinal), SOL CAMURLUK(1 adet,Mesaj: (2/3) Orijinal), ON TAMPON DEMIRI(1 adet, Orijinal), SAG SIS (1 adet, Orijinal), SOL SIS(1 adet, Orijinal), TAMPON ORTA IZGARASI(1 adet, Orijinal), ARMA(1 adet, Orijinal), SAG ON DAVLUMBAZ(1 adet, Orijinal), SOL ON DAVLUMBAZ(1 adet, Orijinal), EK BILGI: Araca ait detay bilgileri (plakasi degismis mi, son sahiplik suresi, vs) ogrenmek icin DETAY bosluk PLAKA yazip bu mesaji cevaplayabilirsiniz. Ornek: DETAY 34XYZ34. Sorgulama ucreti 4 TL'dir. Sorulariniz icinhttp://goo.gl/JmGroF YASAL UYARI: Mesaj icerigi, Sigorta Bilgi ve Gozetim Merkezi'ne iletilen kayitlardan ibarettir ve sadece

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.