Şimdi Ara

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.450
Cevap
130
Favori
256.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eksperin aracı görmesi gerekir mi yoksa değişen/onarılan parçalara bakarak fatura üzerinden mi değer kaybı kararlaştırılır?
    Bir de bu işlem için ekspertiz ücreti ne kadardır?
    Teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba Sigorta Eksperi, böyle bir başlık açıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

3 hafta önce ilk motosiklet kazamı yaptım ve taksicinin kırmızı ışık ihlali yüzünden kafa kafaya çarpıştık. Kazada hiç bir kural ihlalim yok, ve yurtdışına çıkacağım için motosikletimi servise bırakıp bir süre ilgilenemedim. Usta bayram yüzünden yoğunluk olduğunu söyleyerek hasar kaydı oluşturulmasının 3 hafta sonraya sarktığını söyledi ve sigorta şirketinden kayıt mesajını bugün alabildim. Bu durumda neler yapmam gerekir? Eksper geldikten sonra sadece beklemem mi gerekiyor, yoksa işleri hızlandırmak için yapabileceğim birşeyler var mıdır?
  • YANGIN, DOĞAL AFET, KAZA VE HIRSIZLIK - MÜHENDİSLİK - EMTİA VE KIYMETE İLİŞKİN NAKLİYAT - HAVA DENİZ VE DEMİRYOLU ARAÇLARI - KREDİ VE FİNANS, EMNİYETİ SUİSTİMAL, HUKUKSAL KORUMA VE DESTEK SİGORTA EKSPERLERİ DERNEĞİ

Yangın, Mühendislik, Nakliyat, Hava Deniz ve Demiryolu Araçları, Kredi ve Finans branşlarında çalışan eksperlerden oluşan derneğimiz, tüm sigorta eksperlerinin ortak hedefleri olan mesleğimizin iyi yönde ilerlemesi için çalışmalarına başlamıştır.

Ülkemizin neresinde olursa olsun, Oto kaza branşındaki meslektaşlarımızın da sorunlarında ve ihtiyaçlarında da her zaman yanlarında olacağımızı ifade etmek isteriz.

Yangın, Mühendislik, Nakliyat, Hava - Deniz ve Demiryolu, Kredi Finans branşlarında belgeli tüm arkadaşlarımızın derneğimize katılımları ile sorunlarımıza hep birlikte çözüm getireceğimize inanıyoruz.

Yeni kurulan derneğimizin tüm meslektaşlarımıza, sigorta sektörüne ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Yangın, Mühendislik, Nakliyat, Hava Deniz – Demiryolu Taşıtları, Kredi Finans
    Eksperler Derneği Yönetim Kurulu

http://www.eksperler-dernegi.com/
     EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

• quote:

Orijinalden alıntı: DrynhwyL

Merhaba Sigorta Eksperi, böyle bir başlık açıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

3 hafta önce ilk motosiklet kazamı yaptım ve taksicinin kırmızı ışık ihlali yüzünden kafa kafaya çarpıştık. Kazada hiç bir kural ihlalim yok, ve yurtdışına çıkacağım için motosikletimi servise bırakıp bir süre ilgilenemedim. Usta bayram yüzünden yoğunluk olduğunu söyleyerek hasar kaydı oluşturulmasının 3 hafta sonraya sarktığını söyledi ve sigorta şirketinden kayıt mesajını bugün alabildim. Bu durumda neler yapmam gerekir? Eksper geldikten sonra sadece beklemem mi gerekiyor, yoksa işleri hızlandırmak için yapabileceğim birşeyler var mıdır?

Geçmiş olsun. Hasar ihbarınız açılmış, dosyanın durumunu servisten ve eksper bürosundan takip etmeniz gerekir. Sigorta şirketleri motosiklet hasarlarında yedek parça tedariki yapmazlar. Bu nedenle eğer motosikletinizde ağır bir hasar yoksa fazla sorun yaşamazsınız.

• Sigorta Eksperi kullanıcısına yanıt
    hocam ben iki gün önce trafik kazası geçirdim.Karşı taraf asli kusurlu ben tali kusurlu bulundum ve kazada motosiklet kullanıcısı olduğum için yaralandım 1 ay işgöremez raporum var .Şimdi benim yapmam gerekenler neler ?
    Karşı tarafın sigortasından faydalanabilecğim fakat işlemleri nasıl başlatmalıyım hasar konusunda
    Asli kusurlu olan kişi benim sigortamadan faydalanabilir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

quote:

Merhaba Sigorta Eksperi, böyle bir başlık açıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler.

Geçmiş olsun. Hasar ihbarınız açılmış, dosyanın durumunu servisten ve eksper bürosundan takip etmeniz gerekir. Sigorta şirketleri motosiklet hasarlarında yedek parça tedariki yapmazlar. Bu nedenle eğer motosikletinizde ağır bir hasar yoksa fazla sorun yaşamazsınız.

Cevap için çok teşekkürler. Ne yazıkki motosikletimde 4500TL'lik bir hasar çıktı, bunda da değişecek olan grenaj ve egzostun payı büyük. Eksperle konuştum ve bana servisten fatura beklediğini söyledi. Servis ise benden parayı istemekte. Bu durumda benim hasarı cebimden karşılayıp, sonra servisten gelecek ödemeyi mi beklemem gerekiyor? 4500TL benim için büyük bir rakam ve kolay kolay karşılayabilmem mümkün değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: ENİGMA.

hocam ben iki gün önce trafik kazası geçirdim.Karşı taraf asli kusurlu ben tali kusurlu bulundum ve kazada motosiklet kullanıcısı olduğum için yaralandım 1 ay işgöremez raporum var .Şimdi benim yapmam gerekenler neler ?
    Karşı tarafın sigortasından faydalanabilecğim fakat işlemleri nasıl başlatmalıyım hasar konusunda
    Asli kusurlu olan kişi benim sigortamadan faydalanabilir mi ?

Siz hasarınızın %75'ini karşı tarafın sigortasından alabilirsiniz. Karşı taraf da hasarının %25'ini sizin sigortanızdan alır. Asli-tali kusur dağılımları genelde dediğim gibi %75-25 şeklinde yapılır. Karşı tarafın sigortasını arayarak hasar ihbarında bulunabilirsiniz. Diğer hususları avukata danışmanızda fayda var, geçmiş olsun.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

quote:

Cevap için çok teşekkürler. Ne yazıkki motosikletimde 4500TL'lik bir hasar çıktı, bunda da değişecek olan grenaj ve egzostun payı büyük. Eksperle konuştum ve bana servisten fatura beklediğini söyledi. Servis ise benden parayı istemekte. Bu durumda benim hasarı cebimden karşılayıp, sonra servisten gelecek ödemeyi mi beklemem gerekiyor? 4500TL benim için büyük bir rakam ve kolay kolay karşılayabilmem mümkün değil.

Tabi fatura görmeden ödeme yapmayı pek sevmezler. Çünkü memlekette herkes karun kadar zengin.

Esasen fatura görmelerine gerek yok. Eksper gönderiyorlar, eksperin raporuna göre ödeme yapmaları gerekiyor. Kanuni olarak illa fatura kesildikten sonra para alabilirsiniz gibi bir durum kesinlikle yok. (Bkz: TTK 1427. madde) Yani hasarınızı nakden ödemek zorundalar. Siz aracı ister tamir ettirirsiniz, ister ettirmezsiniz, sizin bileceğiniz iş.

Servise vekalet verin, ödemeyi direkt kendileri alsınlar, bunu seçeneği sunmuyorlar mı peki?

• Bayramdan önceki hafta başı bir kaza yaptım tali yoldan çıktığım için ben hatalıymışım, traktör yavaşlar diye birazda aceleden geçerim diye düşündüm bana vurdu sağ arka kapıdan , sağ arka kapı ,sağ arka amortisör ,cam krikosu falan değişti ... ben aracımı sigorta acentasında çalışan arkadaşın eniştesinin servisine verdim biraz hızlı yapılsın bana yamuk yapmaz diyede düşündüm korktuğum başıma geldi... gelen kapıda el ayası kadar yeri macunlamış boyamış takmış araca Ben demiştim parça geldiğinde haber ver diye ama vermedi ... Arka amotisörde bence yan sanayi falandır çok zıplıyor arka taraf ...ben araca ihtiyacım olduğu için aracı aldım bu eksikliklerle fatura istedim takılan parcaların orjinal mi yan sanayimi v.s bilgi istedim ...Servis bana veremeyiz sana sigorta şirketine gönderiyoruz dedi biz aracı sigorta şirketine yaptık dedi...

1) Benim sorum öncelikle Ben bu exper raporunu ve takılan parçaların özelliklerini kimden alabilirim.experden gidip istesem ..sonucta işlem benim aracıma yapılıyor satın almadıki sigorta şirketi

2) Ben aracımı teslim aldığımda servisten çıkardığımda bana değişecek kapı ezik geldi kargodan macun çekip boyadık demedi ama bende arabayı çıkarmış oldum herhangi bir hak iddaa edemezmiyim...

• quote:

Orijinalden alıntı: vet.aykut

Bayramdan önceki hafta başı bir kaza yaptım tali yoldan çıktığım için ben hatalıymışım, traktör yavaşlar diye birazda aceleden geçerim diye düşündüm bana vurdu sağ arka kapıdan , sağ arka kapı ,sağ arka amortisör ,cam krikosu falan değişti ... ben aracımı sigorta acentasında çalışan arkadaşın eniştesinin servisine verdim biraz hızlı yapılsın bana yamuk yapmaz diyede düşündüm korktuğum başıma geldi... gelen kapıda el ayası kadar yeri macunlamış boyamış takmış araca Ben demiştim parça geldiğinde haber ver diye ama vermedi ... Arka amotisörde bence yan sanayi falandır çok zıplıyor arka taraf ...ben araca ihtiyacım olduğu için aracı aldım bu eksikliklerle fatura istedim takılan parcaların orjinal mi yan sanayimi v.s bilgi istedim ...Servis bana veremeyiz sana sigorta şirketine gönderiyoruz dedi biz aracı sigorta şirketine yaptık dedi...

1) Benim sorum öncelikle Ben bu exper raporunu ve takılan parçaların özelliklerini kimden alabilirim.experden gidip istesem ..sonucta işlem benim aracıma yapılıyor satın almadıki sigorta şirketi

2) Ben aracımı teslim aldığımda servisten çıkardığımda bana değişecek kapı ezik geldi kargodan macun çekip boyadık demedi ama bende arabayı çıkarmış oldum herhangi bir hak iddaa edemezmiyim...

nasıl bir sisteme zorunlu bırakılıyoruz yazıklar olsun. sigorta kadar bela bir şey yok.

• MetalWave kullanıcısına yanıt
    aynen Allah bizi sigortacının da servisinde dürüstleriyle karşılaştırsın
  • Merhabalar Mersin erdemli yolunda bir kaza yaptım. aracım 106 quicksilver. Yani pert olan araç Sinirimden gülüyorum. (Vuran adamın aracında yamulma yok
    Aracımı özel bir servise verdim. Dün sanırım eksper gelip gitmiş. Bu kazanın durumu ne olur ?
    Aracım servisden sizce ne zaman hazır olur. Aracım daha önce komple boyalı idi. Bu durum aracımın değer düşmesine neden olur mu???? aklımda bir ton soru var ama aklıma gelmiyor ?

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.  EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

Bizim eksper tatile çıktı herhalde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haqqus -- 30 Temmuz 2015; 22:24:21 >

• konuyu takip eden başka eksper yok mu forumda
  • arkadaşlar sanırım eksper arkadaş açdığı konuyu bırakıp gitmiş Sizlerinde fikirleri önemli sizce ne olur bu kazanın sonucu ?
  • Konu sahibi arkadaşa haksızlık etmeyin. Bu arkadaşın tek işi, forumu anlık takip ederek size/bize cevap vermek değil. Fırsatını bulduğunda girer cevabınızı verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkan_gazi -- 31 Temmuz 2015; 14:11:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: volkan_gazi

Konu sahibi arkadaşa haksızlık etmeyin. Bu arkadaşın tek işi, forumu anlık takip ederek size/bize cevap vermek değil. Fırsatını bulduğunda girer cevabınızı verir.

+1
    exper arkadaşa haksızlık etmeyin kendi zamanından harcayıp bizlere yardımcı oluyor.
    birde bu kadar çakal exper varken bizi çakal experlere karşı uyarıyor.

adama ayıp ediyorsunuz yakışmayan yorumlar bunlar.
    birde başka exper yok mu yazan var
  • quote:

Orijinalden alıntı: MetalWave

quote:

Orijinalden alıntı: volkan_gazi

Konu sahibi arkadaşa haksızlık etmeyin. Bu arkadaşın tek işi, forumu anlık takip ederek size/bize cevap vermek değil. Fırsatını bulduğunda girer cevabınızı verir.

+1
    exper arkadaşa haksızlık etmeyin kendi zamanından harcayıp bizlere yardımcı oluyor.
    birde bu kadar çakal exper varken bizi çakal experlere karşı uyarıyor.

adama ayıp ediyorsunuz yakışmayan yorumlar bunlar.
    birde başka exper yok mu yazan var

Kusura bakmayın ama yanlış anlaşıldım sanırım. Benim düşüncem yargılama amaçlı değildi.

Bu arada karşı taraf %100 kusurlu bulunmuş. İnşallah en kısa zamanda çıkar arabamı çok özledim :(

• Merhabalar bugün küçük bir trafik kazası yaşadım. Tutanağın resmi aşağıda. Pazartesi evrakları vericem. Sizce hata payı nasıl sonuçlanır?
    Ek: Kamyonun döndüğü yol hem trafiğe kapalı hem de ters şerit olduğundan karşı tarafın haksız olduğunu düşünüyorum. Teşekkürler şimdiden...

Kaza fotoğraflarını konunun linikine koydum hocam bakarsanız sevinirim.
    http://forum.donanimhaber.com/m_108646855/f_//tm.htm#108659718

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.
    @Sigorta Eksperi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shakumakavelli -- 2 Ağustos 2015; 1:28:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: vet.aykut

Bayramdan önceki hafta başı bir kaza yaptım tali yoldan çıktığım için ben hatalıymışım, traktör yavaşlar diye birazda aceleden geçerim diye düşündüm bana vurdu sağ arka kapıdan , sağ arka kapı ,sağ arka amortisör ,cam krikosu falan değişti ... ben aracımı sigorta acentasında çalışan arkadaşın eniştesinin servisine verdim biraz hızlı yapılsın bana yamuk yapmaz diyede düşündüm korktuğum başıma geldi... gelen kapıda el ayası kadar yeri macunlamış boyamış takmış araca Ben demiştim parça geldiğinde haber ver diye ama vermedi ... Arka amotisörde bence yan sanayi falandır çok zıplıyor arka taraf ...ben araca ihtiyacım olduğu için aracı aldım bu eksikliklerle fatura istedim takılan parcaların orjinal mi yan sanayimi v.s bilgi istedim ...Servis bana veremeyiz sana sigorta şirketine gönderiyoruz dedi biz aracı sigorta şirketine yaptık dedi...

1) Eksperler yönetmeliğine göre raporunuzun bir örneği talebiniz durumunda size verilmek zorundadır. Maddesi;

" (7) Raporların bir örneği, sigortalının talebi halinde eksper veya sigorta şirketince sigortalıya verilir."

2) Eksper raporunu alın, eğer kapının değişimi orada açıkça yazıyorsa, ya tüketici hakem heyetine gidersiniz ya da servise dava açarsınız.

Anladığım kadarıyla, kapı değişmesi gerekecek kadar hasar almış. Ya sigorta şirketi çıkma kapı göndermiş, ya da servis kendi bildiğine ya da eksperin ve sigorta şirketinin bilgisi dahilinde çıkma kapı almış ve macunlayarak aracınıza takmış. Bu durumda sizin maddi tazminat talep hakkınız çok açık. Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: haqqus

Merhabalar Mersin erdemli yolunda bir kaza yaptım. aracım 106 quicksilver. Yani pert olan araç Sinirimden gülüyorum. (Vuran adamın aracında yamulma yok
    Aracımı özel bir servise verdim. Dün sanırım eksper gelip gitmiş. Bu kazanın durumu ne olur ?
    Aracım servisden sizce ne zaman hazır olur. Aracım daha önce komple boyalı idi. Bu durum aracımın değer düşmesine neden olur mu???? aklımda bir ton soru var ama aklıma gelmiyor ?

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.  EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

Bizim eksper tatile çıktı herhalde

Geçmiş olsun. Aracı servise bıraktınız, servis sigorta şirketine hasarı ihbar etti, eksper geldi araca baktı gitti... Değil mi? Kazanın durumu ne olur demişsiniz, bence aracınız tamir edilecektir.

Değer kaybı için yüksek modelli araçlara tavsiye ediyoruz. Sizin için yapacağınız masrafa değmez kanaatindeyim. Yine de bulunduğunuz yerde bir avukata da danışın isterseniz, geçmiş olsun.

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.