Şimdi Ara

elektrik sayaçları ne ölçer?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
6.228
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • evlerde bulunan normal elektrik sayaçları tam olarak neyi ölçüyorlar.?
    aktif gücü mü yoksa görünür gücümü ölçüyorlar.

aslında anlamak istediğim nokta güç komzasyonunun tüketiciye yararı varmıdır?
    sayaçlar watt cinsinden aktif gücü ölçüyorlar ise kompanzasyon yapmanın elekrik faturası üzerinde bir etkisi olmaz diyebilirmiyiz.
    yoksa varmı

• evlerimizdeki sayaç aktif gücü ölçer.reaktif sayaç takmak zorunda olan işyerleri
    eğer reaktif tüketimleri belli bir oranı geçerse cezalı fatura öderler.
    bu fazla fatura ödenmemesi içinde kompanzasyon panosu kullanırlar ki reaktif tüketimleri
    fazla olmasın.
  • Sanayide kullanılan makinalar aktif güç kullanırken reaktif güç de üretiyormuş. Bu gücün bir kısmını da sanırım şebekeye geri veriyormuş. Bu nedenle de bu firmaların kullandığı elektrik için hem aktif hem de reaktif güç sayaçları kullanılıyormuş. Ölçülen reaktif güç tutarında faturalarında indirim yapılıyormuş. Yanlış hatırlamıyorsam böyle olması lazım. Üniversitedeki hocam söylemişti. Ev kullanıcıları için ise sadece aktif güç (harcanan toplam akım ölçülerek. Gerilim nasılsa sabit) ölçülerek fatura edilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TA2LSM -- 11 Eylül 2007; 10:43:38 >
  • evlerde aktif sayaçlar bulunduğuna göre,güç katsayısını düzelterek yani kompanzasyon yapılarak,
    faturayı azaltmak mümküm değil o zaman.
    doğrumu anladım.?
  • evlerdeki sayaçlar aktif gücü ölçer ve kompanzasyon ile bir yarar sağlayamazsınız.
  • quote:

Orjinalden alıntı: state

evlerde aktif sayaçlar bulunduğuna göre,güç katsayısını düzelterek yani kompanzasyon yapılarak,
    doğrumu anladım.?

Yahu ben bu konuları hiç bilmesem bile, güç kompanzasyonu yapabileceğin evde veya binada yeri nerden bulacaksın?

Mantıklı soru sorun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Network KILLER

Sanayide kullanılan makinalar aktif güç kullanırken reaktif güç de üretiyormuş. Bu gücün bir kısmını da sanırım şebekeye geri veriyormuş. Bu nedenle de bu firmaların kullandığı elektrik için hem aktif hem de reaktif güç sayaçları kullanılıyormuş. Ölçülen reaktif güç tutarında faturalarında indirim yapılıyormuş. Yanlış hatırlamıyorsam böyle olması lazım. Üniversitedeki hocam söylemişti. Ev kullanıcıları için ise sadece aktif güç (harcanan toplam akım ölçülerek. Gerilim nasılsa sabit) ölçülerek fatura edilir.

Ufak bir ekleme yapmak istedim. Reaktif güç şebekeden gerektiğinde çekilir gerektiğinde verilir yani bir süreklilik yok. İşletmlerde reaktif sayaç kullanılmasının sebebi kullanımı sınırlamaktır çünkü reaktif güç arttıkça gerilim ile akım arasındaki faz farkı artıyor buda verimliliğin düşmesine yol açıyor(üreten santral için.çünkü misal 100 birim yükü karşılayabilecekken reaktif güç yüzünden bu oran düşüyüor). En son yönetmelikte endüstride cos (fi) değerinin en az 0.95 olması şartı vardı eğer değiştirilmediyse. Aslında bir indirim değilde abartılı kullanımın önüne geçmemek ve enerji üretim tesisinin verimliliğini yüksek tutmak için reaktif güçte ölçülür ve ücretlendirilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muuzoo -- 11 Eylül 2007; 12:37:33 >

• Elektrik iç tesisat yönetmeliği,madde 53,
    b.6- (Değişik ifade: RG-16/06/2004-25494) Reaktif tarife uygulanan müşterilerin elektrik iç tesislerinde kullanılacak deşarj(boşalmalı) lambaları ile bağlantı gücü 9 kW’ı geçen yeni yapılardaki ortak kullanım amaçlı kazan dairesi, klima ve hidrofor tesislerinde kullanılan motorlarda güç faktörünün, ilgili mevzuatta öngörülen değerine çıkarılması için, en azından yükle birlikte devreye girip çıkan bir kondansatör (kondansatörler) ve benzeri tesis edilecektir.
  • reaktif güç ve güç katsayısı düşük güç çeken bir fazlı devrelerde ihmal edilir. daha fazla gücün çekildiği 3 fazlı devrelerde bu unsurlar dikkate alınır. fabrikalar ve büyük işletmelerde güç katsayısı ve reaktif güç bu yüzden takip edilmesi ve kompanze edilmesi mecbur tutulmuştur. evlerde ise reaktif gücün takibi ve düzeltilmesi dağıtım şirketi tarafından yapılır ve faturaya dahil edilir. elektrik faturasına bakarsanız, reaktif güç bedeli bölümünü görebilirsiniz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 34_gurcangurel

quote:

evlerde aktif sayaçlar bulunduğuna göre,güç katsayısını düzelterek yani kompanzasyon yapılarak,
    doğrumu anladım.?

Yahu ben bu konuları hiç bilmesem bile, güç kompanzasyonu yapabileceğin evde veya binada yeri nerden bulacaksın?

Mantıklı soru sorun.

arkadaş teorik konuşuyoruz.yapılacağından değil.
    burada tam anlaşılmamış olabilir,öğrenmek istediğim şu:
    evimizde aktif güç sayacı var, ve bir motor alacağız.
    iki model var birisi 1000w güç k.sayısı 0.70 diğeri 1000w güç k.sayısı 0.90
    bizi düşündüren sadece elektrik faturası.bu durumda iki motor arasında ödeğeceğimiz fatura açısından fark var mıdır.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: 34_gurcangurel

quote:

doğrumu anladım.?

Mantıklı soru sorun.

bizi düşündüren sadece elektrik faturası.bu durumda iki motor arasında ödeğeceğimiz fatura açısından fark var mıdır.

Güç size yeter. Sadece akıllı sayaç alın.

• iki motor arasında bir fark olmayacak, daha öncede söylediğim gibi evlerden çekilen reaktif gücü genel olarak ölçüp faturalandırıyorlar. sizin kullanacağınız motorların buna etkisi çok az olacaktır.
  • quote:

Senin için farketmez ama sana gelen kablolar üzerinde senden yansıyan dalgalar oluşur, bu da hat üzerinde motorun çalıştığı zamanda olması gerekenden daha fazla enerji olmasına sebep olur. Zaten reaktif güç kompanzasyonu da bu yüzden yapılır ama 1kW lık bir motor için iletim hatlarında dişe dokunur bir zorlama olacağını düşünmüyorum.

• Evdeki sayac sadece aktif gucu yazar. Kompansazyon yaparsan sayacin daha cok yazmaya baslar.

quote:

Evimizde aktif güç sayacı var, ve bir motor alacağız.

Bu sorunun cevabi motor verimine de bagli. Hangi motorun verimi daha yuksek?

1000W degeri mekanik guctur. Elektrik gucu, bu degerin verime bolunmesi ile bulunur. O halde verim cok onemlidir.

Her iki motorun da verimini birbirinin ayni kabul etmemiz durumunda, cos fi degeri dusuk olan motor 1000W gucu verebilmek icin cos fi degeri daha yuksek olana kiyasla daha cok akim cekmek zorundadir. Bu durumda cos fi degeri kucuk motor, sargi direnclerinde ve elektrik hatlarinda daha cok isinmaya neden olacaktir. Bu isinmaya neden olan enerji de sayacta gozukecektir.

Bu nedenle cos fi degeri buyuk olan motor daha mantikli secim olur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.