Şimdi Ara

Elinize bir fırsat geçse, yeniden okurmusun deseler hangi bölümü seçerdiniz?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
837
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba yaşım 23. Meslek lisesi bilgisayar bölümü mezuniyetim den sonra, ön lisans bilgisayar programcılığı uzaktan eğitim okudum, şuan açık öğretim 4.sınıf işletme lisansı tamamlıyorum ve bir işte çalışıyorum.

Anlayacağınız alt yapım fazla yok. Sayısalım da berbat bu bölümler hep sayısal ister biliyorum ama bir şekilde buralara kadar geldik işte neyse..

Geçtiğimiz pazar tek başına dolaştım mekanları sosyal çevreme baktım insanlar ne yapıyor nasıl yaşıyor gelir seviyeleri neler bir yerde kahvaltımı yapıp ardından bir cafe de oturup kahve içiyordum, yan masamda 2 kız 1 erkek sohbete başladılar, eğitimlerinden işlerinden kariyerlerinden hayatta tutunmak için olmazsa olmazlardan geçinmekten kazanmaktan harcamaktan vs kısacası hayattan bahsediyorlardı.

Sonra bende düşünmeye başladım, Ben bu hayatın neresindeyim, geleceğim garanti mi? bir mesleğim var mı?
    Düşünüp tek tek cevap verdim hepsine, asgari ücretin biraz üzerinde bir gelirim var ve 1 yıldır çalışıyorum iyi de para harcıyorum.Biraz da birikimim var.
    Sonra düşündüm benim neyim eksik ve yaşım da henüz erken yaşıtlarım belki üniversite bitirdiler ama çoğu doğru düzgün iş bulamıyorlar.

Bense sürekli kendimi geliştirmeyi istiyorum ve bunun için bir şeyler yapmak isteyen birisiyim. Sonra öss-ygs derken uğraşmak istemediğim için yurtdışı üniversitelerine aklım kaydı. Hem vizyon kazanmak, hem iyi bir eğitim almak, hem anadil gibi dil öğrenmek(hatta 3.dil bile öğrenebilirim), hemde döndüğümde bir meslek sahibi bir birey olarak aileme ve ülkeme hizmet etmek istiyorum. Bu yüzden aklıma yattı. Biraz ben biraz da ailemin yardımıyla yurtdışında eğitim görmek istiyorum. Ailemle de paylaştım onaylarını aldım.

Önümde 1-2 yıl var çünkü lisans bitirip 6 ay askerliğe gidecek. Ardından okuldu başvuruydu krediydi vs bir 6 ay daha bu şekilde zaman geçicek.

Şimdi ise aklıma hangi bölümü seçeceğim ile ilgili kararsız kalıyorum. Sayısalım çok kötü Teknolojiye ilgiliyim fakat bilgisayarda artık bana karmaşık geliyor eskisi kadar ilgilenmiyorum bilgisayar mühendisliğini tamamlasam o kodlar vs hiç kaldıramam gibime geliyor.

Her neyse ben sizden bir öneri istiyorum. Benim aklımda Hukuk Mimarlık filan geçiyor, sizde döndüğümde bana iyi kazandıracak ve severek yapabileceğim meslekleri bana önerirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scream505 -- 18 Kasım 2013; 20:33:31 >

• Aşçılık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vasvasi

Aşçılık.

Yapabileceğimi sanmıyorum o mesleği, bana uygun değil, el becerim pek yoktur düşünmeyle akılla zekayla yapılacak bir iş istiyorum

Yine de teşekkürler
  • Hukukta eğitimi yurtdışında alıp burda yapabileceğinden emin misin her ülkenin hukuku farklı sonuçta ayrıca amerika ve ingilterede direkt hukuk okuyamiyosun önce felsefe sosyoloji gibi bi alan bitirmen gerekiyo

• kesinlikle sağlık alanında okurdum üniyi yaz tatillerinde çalışarak para biriktirip yurt dışında okurdum
  • sağlık seçin hocam kariyer yapabilirsiniz boşta kalmazsınız memur olmak isterseniz de önünüz daima açık

ben yerel yönetimler okudum sonra kamu yönetimi bitirdim şu an 2 yıllık sosyal hizmetler okuyorum ama hepsi boş ne bir kariyer var ne özelde iş alanım var nede memur olabiliyorum üç senedir kpss ye girdim 82 aldım her ikisindende fakat bölüm bazında alım olmadığı için hala boştayım fakat sağlıkçı olsaydım ilk atamada gitmiştim şu an 3 senedir çalışıyor olurdum bu arada 2014 kpss ye hazırlanıyorum ordan atanırsam atanırım beş sene boşa beklemiş oluyorum bu memurlukla ilgili fikirlerine yardımcı olur umarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: justiss

Hukukta eğitimi yurtdışında alıp burda yapabileceğinden emin misin her ülkenin hukuku farklı sonuçta ayrıca amerika ve ingilterede direkt hukuk okuyamiyosun önce felsefe sosyoloji gibi bi alan bitirmen gerekiyo

Evet hukuğu araştırdım türkiyede geçerli olmuyo diploman. Ama bana hukuk ağır basıyo nedense. Burada bi özel üniversitede hukuk okumak daha mı mantıklı olur acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: haziranyagmuru

sağlık seçin hocam kariyer yapabilirsiniz boşta kalmazsınız memur olmak isterseniz de önünüz daima açık

ben yerel yönetimler okudum sonra kamu yönetimi bitirdim şu an 2 yıllık sosyal hizmetler okuyorum ama hepsi boş ne bir kariyer var ne özelde iş alanım var nede memur olabiliyorum üç senedir kpss ye girdim 82 aldım her ikisindende fakat bölüm bazında alım olmadığı için hala boştayım fakat sağlıkçı olsaydım ilk atamada gitmiştim şu an 3 senedir çalışıyor olurdum bu arada 2014 kpss ye hazırlanıyorum ordan atanırsam atanırım beş sene boşa beklemiş oluyorum bu memurlukla ilgili fikirlerine yardımcı olur umarım

Şimdi dostum güzel diyorsun da sağlık alanı hangi yönden olacak çünkü kişilerin karakterine göre yapabileceği/yapamayacağı meslekler vardır. Sayısalım iyi değil mesela o yüzden sağlık biraz zor. Doktorlukta yapabileceğimi sanmıyorum kimyama uymuyo benim. Başka bir önerin varsa buyur dinlerim.

• hocam psikoloji okuyup yüksek lisans yapın alanı çok iyi serbest yaparsınız

sağlık olarakda anestezi olabilir temiz iş sadece anestezi yaparsınız ayrıca bir yere bağlı kalmayıp sadece çağırdıkları zaman gidip işinizi yapıp sonra keyfinize bakabilirsiniz
  • Sifirdan lisans okumak yerine yuksek lisans yaparsaniz daha kolay ve yararli olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: WhiteCorpuscle

Sifirdan lisans okumak yerine yuksek lisans yaparsaniz daha kolay ve yararli olabilir

Hocam çalıştığım ve açık öğretim olduğu için işletme derslerinin hiç birisine çalışamadım. Yani sadece askerlik kısalsın diye okuyorum türkiye de ki bir çok kişi gibi. o yüzden yüksek lisansı nasıl bitirebilirim bilmiyorum.
  • Cevabım;Psikoloji,Sosyal Hizmetler,Pdr.
    Eskiden olsa askeri okul derdim,orta sondayken askeri okula girme planları yapardık arkadaşımla.Sonra ben vazgeçtim.
    Uzmanlar meslek seçiminde gençlerin erken karar vermemesini söylüyor.Bende katılıyorum çünkü insan ne yapmak istediğine 20 lerden sonra karar veriyor.Kafanda netleşiyor.
    Bir mesleği yapabilmek için okumak yetmiyor.Staj bile öğrenmek için yapılıyor,en azından anlıyorsun yapabilir miyim,keyifli mi gibi...
    27 yaşımdayım eğitimlerim yeni oturdu,düzene girdi.Bu başarısızlıktan değil.Aitlik duygusundandı.Bir alana ait hissetmek,içine sinmesi...
    Meslek lisesi çıkışlıyım senin gibi.Alan farklı sadece.Liseye giderken,kendi seçimimle gittim.Yaş 15 tabii,üniversite okuma düşüncesi o yaşlar da pek olmaz.Benim zamanımda zaten üni mezunu,üni okuyor deyince parmakla gösterilirdi.Şimdi çok farklı :))) Nitelikli insnalar çoktu kısacası.Liseyi bitirdiğimiz zaman bizim işimiz de,statümüz de hazır oluyordu.
    Zaten referans ve tecrübe de kazanmış oluyorduk.İki yıl staj tecrübesi ile.Hocalarımız iş konusunda da destekti.
    İşler zamanla değişti tabii.Lise sonda,o mesleği yapamayacağımı anladım.Tatmin etmiyordu çünkü.O yıl üni için hırs yapmıştım.Bir flörtüm vardı,o aşılamıştı.Hakkını ödeyemem...
    Neyse gel zaman git zaman,iki kez üni seçimi ve pişmanlık.Farklı alanlar seçmek.Ama kalbimde hep sosyal bilimler bölümleri vardı...
    Fakat sayısalım yok.Sözelciyim.Çalışkan bir tip de değilim.Hırslanırsam yaparım sadece.
    Açık öğretimde çok istediğim bölümü görünce kaydımı sildirip baştan okudum bitirdim,hala okuyorum...
    Çünkü ne istediğimi biliyorum artık :)
    Bu çok önemli.
    Para umrumda bile değil !
    Bir çok işe girdim,çıktım.Hep aynı...
    Sen bu işi çok iyi yapıyorsun neden ara verdin diyen öğretmenler oldu.İş teklifleri de aldım.
    Ama bir şeyler engelliyordu ve bende zorla bir şey yapmam.Öldürseler yapmam :D
    Sonra anladım o engel olanların hayrıma olduğunu.
    Akademik kariyere devam etmek için çalışıyorum.
    Yazılar yazıyorum,kitap çıkarıcam zamanı gelince.
    Ofis açma planım var.Kişisel gelişim üzerine ve danışmanlık üzerine..
    İstersem astrolog da olabilirim :)
    Her şey bizim elimizde ;)
    Yeter ki hissettiğimiz gibi olsun.
    Yoksa ömür boyu mutsuz olabiliriz...
    Mutlu olmak önemli :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spiritüales -- 20 Kasım 2013; 23:07:32 >

• Polonya'ya gitme fikri ağır basmaya başladı şuan orada üniversite okumak daha uygun fiyat ve yaşam ucuzluğu olarak.
    Şimdi sırada bölüm seçmek var
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.