Şimdi Ara

.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
3.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi terminator199 -- 16 Mart 2024; 21:46:5 >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Esansiyel Tremor (ET) İçin Tedaviler

Esansiyel tremor (ET), kontrolsüz titreme ile karakterize bir hareket bozukluğudur. En sık ellerde, kollarda ve başta görülür. ET'nin tedavisi semptomları yönetmeyi amaçlamaktadır.

İlaç Tedavisi:

• Dideral (propranolol): Beta bloker olan Didaral, en sık kullanılan ET ilacıdır. Ellerdeki ve kollardaki titremeleri azaltmaya yardımcı olabilir.
    • Mysoline (primidon): Antikonvülsan olan Mysoline, özellikle kafa titremesi için faydalı olabilir.

Diğer Tedaviler:

• Botulinum Toksini (Botox): Kaslara enjekte edilen botoks, kas aktivitesini bloke ederek titremeleri azaltabilir.
    • Fokal Ultrason Ablasyonu: Ultrason dalgaları kullanılarak titremeye neden olan beyin bölgesini hedefler.
    • Derin Beyin Stimülasyonu: Beyne cerrahi olarak implante edilen elektrotlar, titremeleri kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Hasta Yorumları:

• "Didaral, el titremesini azaltmada bana çok yardımcı oldu."
    • "Mysoline, kafa titremesini kontrol altına almama yardımcı oldu."
    • "Botoks, başımı sallamamı büyük ölçüde azalttı."

Sonuç:

Esansiyel tremor için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Tedavinin etkinliği kişiden kişiye değişir. Bir sağlık uzmanına danışarak kendiniz için en uygun tedavi seçeneğini belirleyebilirsiniz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Ben de doktora gittiğimde bana da esansiyel tremor tanısı kondu ama ben ne tedavi gördüm ne de istedikleri MRI çekimini yaptırdım kalıtsal bir rahatsızlık stresle birlikte aşırı artıyor. Tam olarak doğruluğunu söyleyemem ama başka psikiyatrik hastalıkların da işaretçisi olabiliyor. Kronik bir rahatsızlık olduğu için kalıcı tedavisi yok. Ben yaşamaya alıştım birlikte, hem cinsel ilişkilerde elde olması bu titremenin partnerin işine bile gelebiliyor  

• StarveOfMurder kullanıcısına yanıt
    Hocam benimki gibi bardak tutmakta falan zorluk yaşıyor musunuz veya yaşıyor muydunuz bir de yaşınız kaçtı acaba ben daha 18'im
  • terminator199 kullanıcısına yanıt

Ben 24 yaşındayım hocam. Tam sizin yaşlarda baş gösterdi bende de, titremeye sebep başka hastalıklarla karıştırılmamalı. Fark ettiğimde ben de tüm konsantrasyonumu titremeye yoğunlaştırıyordum çok daha titriyordum. Baristalık yapamadım sırf bu yüzden patronum “sen bi doktora git bu kadarı normal değil” deyip duruyordu. O yüzden birlikte yaşamaya alışın. Muhtemelen diğer aile bireylerinin en az birinde vardır bu durum. Bence siz sadece benim gibi üzerine aşırı düşünüp doktora gittiniz ve sadece ismi konuldu. Çok rastlanan bir rahatsızlık bu.

Hocam bana esansiyel tremor demediler haftaya falan giderim doktora ama o yoksa bile psikolojik olarak bir şeyler oluyor gerçekten ve dediğiniz gibi odağım bunun üzerinde oluyor. Neredeyse ayda 1 bu artabiliyor bir tık daha içime kapanık oluyorum ve daha çok titreme olacakmış gibi hissediyorum kendimi kasıyorum. Titreme olmasa bile o kafa takıntısı gerçekten insanı rahatsız ediyor. Nasıl geçirebilirim hocam taktığınız var mıdır şunu arada yaparsan daha da azalabilir veya şu şekilde rahatlayabilirsin dediğiniz
  • Öncelikle kendinize teşhis koymayı bırakmanız gerek. Tavsiyemse şu küçükken annem tepsiyle çay vesaire taşırken bana asla tepsiye bakmamamı aksi takdirde düşüreceğimi söylerdi, dolaysıyla odak merkezini belirleyen göz olduğu için titreme esnasında başka yere bakmak büyük kısmını çözüyor olayın. Ve esansiyel tremor olduğunu anlamanın başka bir yolu ise kesinlikle tavsiye etmiyorum ama düşük miktarda alkolden sonra azalmaya yakın kesilmesidir.
    Hocam nargileyi çok içtikten sonra nedense mesela çay içerken tek elimle içebiliyorum ve titreme olmuyor.
    Arada bir bağlam bulamadım. Yaşınıza bağlı olarak uzun süreli stres sebebiyle de titreme yaşıyor olabilirsiniz. Ayrıca ben tam o yaşlarda aktif bir şekilde spor yapıyordum yüzme üstüne bisiklet yaparak sınav stresini atmış olduğum için hem titremem azalıyordu hem de kaygılarımdan uzaklaşmış oluyordum.
    Hocam çok sağ olun ben de spora ve yüzmeye başlayacağım sanırım umarım yararı olur
    Rica ederim. Gençsiniz enerjiksiniz bahar geldi vücut hareketleniyor haliyle enerjinizi sizi mutlu edecek şeylere harcarsınız umarım.
  • Yaklaşık 10 sene önce aynısı başıma gelmişti. Kesinlikle psikolojik bir olay. Çay bardağını vs elime alınca titremeye başlıyordum. Bir ara da şöyle bir şey olmuştu sıcak bir içecek veya yiyeceği tam ağzıma götürürken öksürük geliyordu. Kafama takmayı bırakmıştım kendi kendine geçti diye hatırlıyorum. Kesinlikle özgüvensizlikle anksiyete ile vs alakalı psikolojik bir durum.
  • Gazoz Kapağı G kullanıcısına yanıt
    Hocam çok sağ olun ya ben sizlere arada yazabilir miyim gerçekten bu yazdıklarınız bile beni o kadar rahatlatıyor ki
    O günleri hatırlamak istemem açıkçası nüksetmektej de korkuyorum kardeşim kusura bakma bu konuda başka yazamam ama ya sporda kendini geliştir ya eğitim alanında geliştir veya güzel bir kız arkadaş edin vs kendine güvenini arttır göreceksin geçecek.
  • Gazoz Kapağı G kullanıcısına yanıt
    Sağ olun hocam
  • Esansiyel tremor nörolojik bir rahatsızlıktır.Önce psikiyatriye gitmen yanlış olmuş.Nöroloji görsün seni kan tahlilleri ve mr isticektir.Tiroit,b12 ve bazı kan değerlerine bakar.Tremorun birçok çeşidi var.Esansiyel,miyoklonik,postural,kinetik v.s.Tavsiyem önce nörolojiye git.Özellikle hareket bozuklukları üzerine ilgilenen bir nöroloğa gitmen daha iyi olur.Esansiyel tremor anksiyeteyi arttıracağı için toplumda elin titreyince kendini kötü hissedersin.Psikolojinden etkileneceği için titremen artar.İyi bir nörolog teşhis koyup ilaç tedavisi başlar.Ailende var mı titreme rahatsızlığı olan?

• sinestezik S kullanıcısına yanıt
    Hocam ailede el titremesi değil ama ses titremesi var heyecanlanınca. Dediğiniz gibi nörolojiye gittim mr istedi kan tahlili istedi, dahiliyeye gonderdi kanımda bir şey yüksek çıktığı için ama orada sıkıntı çıkmadı en son esansiyel tremor dedi. Bana mysoline verdi 1 ay kullan geçmezse hareket bozukluklarına gel dedi
  • Esansiyelde dideral mysoline gibi ilaçlar kullanılır,farklı ilaçlarda var.Mysoline etki etti mi kardeşim?

Benim ilk el titremesi LGS'de beklediğimde kötü yapınca bayağı strese girmiştim, 9.sınıfa başlayınca da öğle yemeğinde elim titredi arkadaşla yemek yerken o zaman oldu. Kafa titremesi ise 11. sınıfta hoca bana okul değiştirecek misin diye sorduğunda strese girdim ve bildiğiniz kafamla birlikte tüm vücudum sallandı bu iki olaydan sonra da devam etti zaten bu ikisi. Ortaokulda falan hiç yoktu sunumlarda falan bile hiç elim titremezdi her şeyde one atilirdim ilk ben yapayım diye
    Dideral dedi ama psikiyatri bana zaten dideral yazmıştı etki etmedi bana belirgin şekilde. Mysoline etki etti yaklaşık 4-5 gündür kullanıyorum ama hâlâ insanlarla konuşurken yemek yerken acaba kafam titreyecek mi elim titreyecek mi diye düşüncem var veya bu ilacı kesince ne olacak, bir süre sonra bırakırsam ne olacak diye düşüncelerim var
    Bir arkadaşa telefonda bir şey gösterirken belki elim titremeyecek ama hâlâ belki elim titrer diye 2 elimle tutmaya calisiyorum
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.