Şimdi Ara

Eski Sisteme Yeni Ekran Kartı Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Şuan kullandığım sistemim;

Anakart: Gigabyte GA-EP45-DS3
    İşlemci: Xeon X5460 3.16 Ghz
    Ram: 4 Gb. OCZ Reaper PC-8500
    HDD: Sandisk SSD 120 Gb.
    Ekran Kartı : 256 Mb. Ati Radeon HD 2600XT :) :) :)
    Güç Kaynağı: Silver Power SP-400P1B 400 Watt.
    İşletim sistemi : Win 7 X64

Şimdi gelelim fasulyenin faideli kısmına.

Ekran kartım artık pes etti. Sistemi Xeon işlemci ve SSD harddisk ile oldukça diriltmişken bir de ekran kartı ile yoluma 3-4 sene daha devam edeyim diyorum.

Güncel oyunlarda 1920x1080 herbişi açık olsun gibi bir iddiam yok. 16:9 olan 23" monitörümde uygun çözünürlüklerde (1680x1050 / 1440x900) gibi orta karar grafik kalitesinde oynasam yeterli benim için.

Anakartımın üzerinde 2 tane PCI-e X16 2.0 slot var. Ne gibi bir ekran kartı önerirsiniz. 6-7 senedir bilgisayara hiç para harcamadan kullanabildiğimden yeni nesilden oldukça uzak kaldım.

Ekran kartı olarak 11.2 en azından desteklemeli sanıyorum. Fiyat olarak 200-400 TL arası bir şeyler düşünüyorum. Kafama takılan hali hazırda nal gibi ekran kartım varken, yeni nesildeki kartlar çok cacık gözüküyor bu fiyat bareminde. Görüntüye aldanmamak mı gerek? Yoksa yine kallavi gözüken kartlara mı yönelmek gerekir?

Bir de besleme konusu var tabi. Sadece ekran kartı için güç kaynağı değiştirmem gerekir mi? Son olarak ram eklemem gerekir mi? 4 gb ram yeterli kalır mı?

Cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhanakt -- 27 Aralık 2015; 1:18:49 >

• o butceyle ikinci ele yonelebilirsin ikinci el gtx750 ti olabilir mesela guc kaynagi da degistirmezsin.sifiri bu:

http://www.teknobiyotik.com/donanim/asus-nvidia-gtx750-ti-oc-2gb-ddr5-128-bit-ekran-karti-gtx750ti-oc-2gd5.html

www.vatanbilgisayar.com
    Asus Gtx750 Ti Strıx Gddr5 2gb 128bit Nvidia Geforce Dx11 Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da.
    http://www.vatanbilgisayar.com/asus-gtx750-ti-strix-gddr5-2gb-128bit-nvidia-geforce-dx11-ekran-karti.html

128 bit bir kart olsa da amd'nin 256 bit 265 modeline benzerdir ki o da sudur:

iki kart da dx11 olup ikisine de dx12 destegi gelecek.

• erhanakt E kullanıcısına yanıt
    r9 265 alın
  • Bir de tabi marka ve amd/nvidia olayi var. nvidia sanki daha fazla destege sahip. marka olarak msi ile asus sekil semal ayni gibi. Sanirim Asus'tan sasmamak gerekir yine degil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: erhanakt

Bir de tabi marka ve amd/nvidia olayi var. nvidia sanki daha fazla destege sahip. marka olarak msi ile asus sekil semal ayni gibi. Sanirim Asus'tan sasmamak gerekir yine degil mi?
    reaper kitlerin yanına başka ram mi uydurmayı düşünüyorsunuz zor iş.gtx750 ti önerilmiş bence uygun olur asus da tercih edebilirsiniz ama hangisi strix olan tabi.
  • reaper yanina muhtemel farkli olacak ram zira iyi para cekiyorlar. suan xeon ile 1066 mhz de calisiyor. 800 mhz'e duser en fazla. hos belki de gerek kalmaz. strix i arastirayim neymis 😁

Dx 12 destegi bu kartlara yazilimsal destek olarak mi gelecek?
  • quote:

reaper yanina muhtemel farkli olacak ram zira iyi para cekiyorlar. suan xeon ile 1066 mhz de calisiyor. 800 mhz'e duser en fazla. hos belki de gerek kalmaz. strix i arastirayim neymis 😁

Dx 12 destegi bu kartlara yazilimsal destek olarak mi gelecek?
    reaper yanına farklı ram olmaz ddr2 ramlerin uyumsuzluk şöhretini duymadınız galiba?bence gerek kalır yeni oyunlar 4gb'de problem çıkaracaktır ekran kartını boşuna almış olursunuz.evet dx12 yazılımsal olarak destek gelecek.
  • Acikcasi duymadim. Yanina dual channel olmayan 4 gb daha taksam hepsi tekil 800 mhz calismaz mi?
  • Bir de eski seriler nasil olur diye dusuncem yok degil. HD7950 gibi bir kart mesela?
  • quote:

Bir de eski seriler nasil olur diye dusuncem yok degil. HD7950 gibi bir kart mesela?
    iyi kartta power yetmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: trefetr

iyi kartta power yetmez

Alıntıları Göster
    yeni oyunlara 4 gb ram yetmez artı windos 64 bit olmalı ramı artırdıgında gormesi icin
  • quote:

yeni oyunlara 4 gb ram yetmez artı windos 64 bit olmalı ramı artırdıgında gormesi icin

Zaten yukarıda yazdığım gibi sistem Win7 X64 :)

quote:

iyi kartta power yetmez

HD7950'ye mi yetmez? Power Supp. dandik değil. Daha önce 2 tane Asus HD2600XT ve physx kartı besledim. 6 gb ram de vardı o zaman. Hatta 4 tane de HDD takılı idi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhanakt -- 28 Aralık 2015; 9:07:31 >
  • quote:

quote:

Zaten yukarıda yazdığım gibi sistem Win7 X64 :)

quote:

iyi kartta power yetmez

HD7950'ye mi yetmez? Power Supp. dandik değil. Daha önce 2 tane Asus HD2600XT ve physx kartı besledim. 6 gb ram de vardı o zaman. Hatta 4 tane de HDD takılı idi.

Alıntıları Göster
    ozman yeni sorum gelsin :)))
    anarkartınız tek 4 gb ramı ?
    yoksa tek 8 gb rammı destekliyor :))

7950 alın ve gorun yetecekmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trefetr -- 28 Aralık 2015; 9:11:02 >

• quote:

Tek 4 destekliyor. DDR2 1333+/1066/800/667
  • quote:

quote:

Tek 4 destekliyor. DDR2 1333+/1066/800/667

Alıntıları Göster
    iyi 8 gb rahat yaparsınız ama tekrara soyluyorum 400 watt 7950 yetmez
  • quote:

iyi 8 gb rahat yaparsınız ama tekrara soyluyorum 400 watt 7950 yetmez

Alıntıları Göster
    Cevaplar için teşekkürler. İş sanırım R7 360 vs. GTX 750 Ti olayına döndü gibi kafamda. Ram de 2. planda gerekirse alacağım. Xeon işlemcinin farkı oldukça hissedilir oldu E7300'den sonra da işte ekran kartını değiştirmek şart.

Bu 2 kart arasında boyut olarak farklılıklar var. Buna takılmamak mı gerekir? Önemli olan boyu(tu) değil de işlevi mi demeli? :P Ha hoş Asus marka olunca boyutları aynı ama R7 nin Gigabyte ya da MSI versiyonu yarım kart gibi kalmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erhanakt -- 28 Aralık 2015; 10:04:30 >

• quote:

Cevaplar için teşekkürler. İş sanırım R7 360 vs. GTX 750 Ti olayına döndü gibi kafamda. Ram de 2. planda gerekirse alacağım. Xeon işlemcinin farkı oldukça hissedilir oldu E7300'den sonra da işte ekran kartını değiştirmek şart.

Bu 2 kart arasında boyut olarak farklılıklar var. Buna takılmamak mı gerekir? Önemli olan boyu(tu) değil de işlevi mi demeli? :P Ha hoş Asus marka olunca boyutları aynı ama R7 nin Gigabyte ya da MSI versiyonu yarım kart gibi kalmış.

Alıntıları Göster
    boyut kasanıza sıgıp sıgmıyacagıyla ilgili

• quote:

boyut kasanıza sıgıp sıgmıyacagıyla ilgili

Alıntıları Göster
    Kasada sıkıntı yok. Kasa zaten eski bir server kasası. Onun haricinde aralarında fark olmaz mı?
  • www.vatanbilgisayar.com
    Asus R7 260X O.C. GDDR5 2GB 128Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
    http://www.vatanbilgisayar.com/asus-r7-260x-oc-gddr5-2gb-128bit-amd-radeon-dx112-ekran-karti.html#genel-bakis

Genel soru:

Bunu tavsiye eder misiniz?

• erhanakt E kullanıcısına yanıt
    Etmem, yerine bunu tavsiye edebilirim :
    www.vatanbilgisayar.com
    MSI GeForce GTX750 Ti TwinFrozrGaming 2GB GDDR5 128Bit Nvidia DX11.2 Ekran Kartı fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
    http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gtx750-ti-twinfrozrgaming-gddr5-2gb-128bit-nvidia-geforce-dx112-ekran-karti.html

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.