Şimdi Ara

Eskiden liseler kaç yıldı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.275
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ali Babacan TED kolejini 7 yılda bitirmiş.Uzatmış heralde diye düşünürken ODTU ieyi 4 yılda 4.0 ortalama ile bitirmiş.Ahmet Davutoğlu'na baktım.O da İEL'i 7 yılda bitirmiş.Boğaziçinde iktisat ve siyaset bilimi ve kamu yönetimi okumuş.Eskiden her lise 7 yıl mıydı?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Eskiden Lise Kaç Yıldı?

Eskiden lise eğitimi süresi, ülkelere ve dönemlere göre farklılık göstermekteydi. Türkiye'de ise lise eğitimi geçmişte çeşitli değişikliklere uğramıştır.

Eskiden Lise Kaç Seneydi?

• 1960'lı yıllara kadar lise eğitimi 5 yıldı.
    • 1960'lı yıllarda yapılan eğitim reformuyla lise eğitimi 4 yıla indirildi.
    • 1990'lı yıllarda ise lise eğitimi yeniden 5 yıla çıkarıldı.
    • 2000 yılında yürürlüğe giren 8 yıllık zorunlu eğitim uygulamasıyla birlikte lise eğitimi tekrar 4 yıla indirildi.

Eskiden İlkokul Kaç Seneydi?

Türkiye'de ilkokul eğitimi süresi eskiden 5 yıldı. 1990'lı yıllarda yapılan eğitim reformuyla ilkokul eğitimi 8 yıla çıkarıldı.

Eskiden Ortaokul Kaç Yıldı?

Eskiden ortaokul eğitimi süresi 3 yıldı. 1960'lı yıllarda yapılan eğitim reformuyla ortaokul eğitimi 2 yıla indirildi. 1990'lı yıllarda ise ortaokul eğitimi yeniden 3 yıla çıkarıldı. 2000 yılında yürürlüğe giren 8 yıllık zorunlu eğitim uygulamasıyla birlikte ortaokul eğitimi 4 yıla çıkarıldı.

Sonuç

Lise eğitiminin süresi tarih boyunca değişmiştir. Türkiye'de lise eğitimi bir dönem 5 yıl, bir dönem ise 4 yıl olmuştur. Günümüzde lise eğitimi 4 yıldır.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • 6. siniftan 11. sinifa kadar 6 yil (ortaokul + lise) + 1 yil yabanci dil hazirlik.
  • Bir aralar liseler 3 yılmış.
  • Aynen liseler üç yıldı, hatta açık liselerde 144 krediyle mezun olunuyordu her dönem 30 kredi, yılda 60 kredi alanlar 2.5 yılda lise diploması alıyorlardı.
  • ortaokulla beraberdi, benim 38 dogumlu dedem ilk 3 sene okuyanlardanmis. ondan once de 4 seneymis.
    anlayacagin sistem eskidende surekli degisiyormus :D
  • önceden ortaokul ile lise birleşikti 6 yıl okul 1 yıl da hazırlık gibi düşünebilirsin

6-7-8 (ortaokul)9-10-11(lise) gibi düşünebilirsin 1 yıl da hazırlık

• Ankaratıplı kullanıcısına yanıt

gayet güzelmiş aslında niye bozmuşlar acaba

• normalde 5 ilkokul, 3 ortaokul 3 yıl da liseydi. fakat yabancı dille eğitim yapan 1 yıl hazırlıkla birlikte ortakul lise birleşik olan ve ilkokul 5.sınıf sonunda merkezi bi sınavla öğrenci alan 7 yıllık anadolu liseleri vardı.sonradan bu okulları sadece 4 yıllık lise yaptılar ve normal lise seviyesine dönüştü anadolu liseleri.

• Aynen bende hatırlıyorum ilkokuldayken 5.sınıflarla beraber takıldığımızı. Sonra 4+4+4 gelince 5. Sınıfı ortaokul olarak okumuştuk. Eskisi daha iyiydi bence
  • Kolejlerin ve Galatasaray Lisesi gibi okulların durumu farklıydı. Diğer liselerin durumu farklıydı. Mesela Gsl 8 seneydi. Yani tam bir standart yoktu her okul için.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.