Şimdi Ara

FAT32 mi NTFS mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
4.070
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ghost fat fat32 ntfs linux partisyonlarının hepsinide tanır ve yedegını alır tarafımdan denenmıstır
    ıster cd ıster floppy acılısı olsun farketmez!
    elektrik kesıntılerınden sonra d: de gordugum 90 mega byte lık fıle000000.chk dosyasını ben napıım
    o yuzden forever ntfs !
  • norton77 +1
    daha dun ghost'la ntfs'li 2 harddiskin yedegini aldim.
    ayrica hiz dediginiz sey dosya boyutuna gore degisir. ozellikle kapasitesi az harddisklerde ntfs'in performansi fat32'den biraz daha az. ama buyuk hacimli (halk arasinda "high volume" [^]) harddisklerde fat32'nin performansi duser. Hatirladigim kadariyla sebebi su: NTFS, performansi arttirmak icin kucuk dosyalari ve klasorleri MFT'de (Master File Table) depoluyor (boyutu yaklasik 1500 byte'tan az olanlari). boylece bir dosyaya erismek icin disk kafasi FAT'te oldugu gibi once diskin basindaki entry'e, sonra da dosyanin kendisine erismek yerine ikisine yaklasik ayni zamanlarda erisiyor. bu yuzden disk boyutu buyudukce fat32'nin performansi duserken ntfs daha efektif kaliyor. bu, ozellikle bir suru kucuk dosyayla ugrasanlar icin cok cok iyi.
    yalniz bir de 4096 Byte'lik kucuk bloklarla ugrasmak 32768 (Fat32'de en kucuk dosya boyutu bu muydu?) bytelik bloklarla ugrasmaktan daha zor oldugu icin bazi 3rd party programlarla ntfs cluster size'i 512 k'ya ayarlayanlar var. boylece performans daha artiyormus (sebebini bilen var mi?). tahminim sebebi cluster boyutunu arttirip buyuk dosyalari da MFT'nin icinde depolamak.
    bir link vereyim karsilastirma icin:http://www.ntfs.com/ntfs_vs_fat.htm
    bir de tavsiye icin bir sayfa:http://www.thundercloud.net/information-avenue/ntfs-vs-fat32/
    microsoft'un fat32 ile ilgili bir sayfasi (Limitations of FAT32 File System):
    http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;EN-US;184006

• Kesinlikle NTFS yapmanı öneririm. 98-ME ile işin kalmadıysa, XP en iyi NTFS te perf. veriyor. (BENCE)
  • NTFS bence..Eskiden fat32 vardı sistem devamlı çöküp duruyodu. XP ile NTFS daha peroformanslı ve daha stabil,hiçbir problem de yaşamadım. Format atıcaksan WinXP CD si ile boot edersin ister format at ister partition düzenle istersen Fat32'ye çevir herşeyi burdan halledebilirsin....
  • Bence de NTFS...XP'de NTFS kullanılır,dahası yok abicim!!!
  • DİKKAT: Fat32 li bir alana win98 ve NTFS li bir alana XP kurun daha sonra ise Win98i kaldırın. XP ne olacak bir görün. Ben 2 işletim sisteminide kullanıyordum. fat32 ile ntfs yüklü bir bilgisayar (eğer farklı işletim sistemi var ise) ileride sorun yaratabilir. Şimdi ne söylesem aslında boşa. Yaşayın ve görün.[byes]
    Ancak şu da bir gerçekki win98 in bile XP ye nazaran eksilerinin yanı sıra artılarının olduğu da bir gerçek.
  • 98'i nasil kaldiralim? direkt silelim mi o alani fat32'yi ntfs mi yapalim? aanamadim [dntw]
  • eğer buyuk kapasiteli bir hdd kullanıyorsanız sizin için en iyi seçenek ntfs dir.çünkü dosya yapısı itibariyle fat e oranla büyük kapasiteli hdd lerde veriy ulaşma hızınız dahada artar. çok buyuk boyutlarda dosyalarla çalışıyorsanız. ama yoq ben evde kullanıyorum pro kullanıcı değilim benim yaptığım işler sadece oyun oynamak internette sorf yapmak felan diyorsanız işletim sistemi w2k veya xp olsun fat kullanıcaksınız bence. ama ben boyle bir kullanıcıyım ama benim aldığım bilgiler çok onemli ve kaybalmasını goze alamam diyporsanız o zaman fat32 ye gore dosya sistemi daha sağlam olan ntfs kullanın derim ben.
  • Kesinlikle NTFS. Rahat edersin :)
  • ntfs,fat32ye gore cok daha guvenli ve kullanıslı bir dosyasistemi.
    ntfs den sasmayın.eger win98e donme niyetinde degilseniz...
  • Once isletim sistemine karar ver bence. Ben windows XP ile NTFS kullaniyorum ve cok memnunum,cok iyi calisio. Daha once fat 32 ile xp kullanmastim zirt pirt scan disk calisioyordu.
    Yalniz gordugum kadariyla NTFS de XP biraz daha yavas acilio.Nedeni bilmiyorum. Bilen varsa da merakla cevabini bekliyorum.
  • Win xp Pro
    Ntfs
    Norton Ghost

Gerisi yalan.....

kafemde 14+1 pc var 2 yıl önce kurdum sistemleri daha birine dahi windows kurmadım...bas ghostu geç sorun olursa..

PSU haricinde hardware sorunum da çıkmadı....
  • NTFS bir bilgisayara Ghost kullanarak yükleme yapabiliyomuyuz.. Yani ghost sadece FAT desteklemiyormuydu ? yada NTFS ye format atmak yerine ghost kullanma imkanı varmı acaba
  • quote:

Orjinalden alıntı: Menalfa

NTFS bir bilgisayara Ghost kullanarak yükleme yapabiliyomuyuz.. Yani ghost sadece FAT desteklemiyormuydu ? yada NTFS ye format atmak yerine ghost kullanma imkanı varmı acaba

Fark etmez fat yada ntfs hepsini kuruyor.. ayrıca norton ystm works tavsiye ederim içinde hepsi var.. hiç orunum derdimn yok
  • ntfs
    quote:

Orjinalden alıntı: gone

arkadaslar yeni harddisk aldim ve 2 partition yapicam. xp kullanicam diger partitioni bos birakicam. ev kullanicisiyim. sizce fat32 mi formatliim yoksa ntfs mi? hangisi daha uygun olur? farklari ne? fat32 yapmayi dusunuorm ama sizin fikirlerinize gore karar vericem. tesekkurler simdiden.
  • NTFS in güvenilirliği ve hızı tescillenmiştir.Fat32 kurulu bir partition da işlem yapın.bir de ntfs de. aradaki farkı cok cabuk gorebileceksiniz.Dosya atarken oyun kurarken falan cok işe yarıyor.Arıca internet üzerinde daha guvenli.ben xp ye gectigim gunden beri ntfs kullanıyorum ve cok memnunum.Yani kısaca ---->>>>>N T F S<<<<<-----
  • ntfs.kullan.be4n.çok.mutluyum
  • NTFS İYİDİR HER ACINDAN AMA FAT 32 SİTEM KURMAK ZORDUR DEDİGİM UGRASIRSIN
  • 80 GB MAXTOR Sata HDD Var.Önerilerinizi Okuduktan Sonra Ntfs Olarak Kalcak
  • quote:

Orjinalden alıntı: kafeinn

Bil
    meden konuya hakim olmadan tavsiyelerde bulunursanız milletin başını yakarsınız. Fat32 formatında kurulmuş bir işletim sistemi NTFS formatında bir partitionu görür mü? bigblack_tr sence görür mü? Görmez... Görmezse C'yi fat32 yaparsan D de ntfs olursa ne olur?
    Ya C ve D yi ntfs yapacaksınız, Ya C'yi ntfs D'yi fat 32 yapacaksınız ya da C ve D'yi fat32 yapacaksınız. Başka se.eneğiniz yoktur.

arkadas
    c fat 32 d ntfs goruyor ve sorunsuz calısıyor neden gorurmu dıye iddialı yazmıssın buyur dene sende gor

ayrıca c ve d yi fat 32 yada ntfs yapma konusunda xp kurarken cd de soruyor ne ıle bıcımlendırmek ıstıyorsun secenegı kurulum yapana verıyor zaten

ev kullanıcısı ıcın fat32 en mantıklısı cunkı ms dos isi oluyor pc de ntfs de win98 baslangıc disketi bile takamıyorsun

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.