Şimdi Ara

FAT32 mi NTFS mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
4.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar yeni harddisk aldim ve 2 partition yapicam. xp kullanicam diger partitioni bos birakicam. ev kullanicisiyim. sizce fat32 mi formatliim yoksa ntfs mi? hangisi daha uygun olur? farklari ne? fat32 yapmayi dusunuorm ama sizin fikirlerinize gore karar vericem. tesekkurler simdiden.

• ntfs yapıcaksan dos olayını unut abicim.. format atarken bile başına bela.. ntfs nin ev kullanıcılarına önemli bir yararı yok..sadece boyle buyuk server makinalarında veya ana bilgisayarlarda cok etkili oluyor fat32 ye gore sana bir yararı performansı olamaz... fat32 kur eger bi eksiklik gorursen ntfs e gecersin..
  • bunu sorduğun çok iyi oldu bende çok merak ediyordum bende 80gb hd var 30gb c: ve 50gb d:fakat c yi fat 32 d yi ntfs yaptık d yi tekrar fat 32 nasıl yaparım bu arada buda sorunun cevabıdır bence kesinlikle fat 32 yap arkadaşın dediği gibi ntfs dos u tanımıyo sadece xp cd den yardım alarak bişey yapabiliyosun onun için fat 32
  • bence fat32 yap bende ntfs yapmıstım tanıdığım bilgisayarcı onu fat32 yap demişti cunku bizim kullandıgımz dosya türleri fat32 yi desktekliyomus
  • aradaşlar birde fat32 de ghost kullanıyorsan işini görebilirsin fakat ntfs de ghost programıda işlemiyor bencede fat 32 eyvallahh...
  • tek partition kullanıyorum 80gb ntfs daha güvenli.
  • FAT 32 tavsiye ederim.Dha hızlı ve formatta veri kurtarmada falan daha iyi.Ama NTFS daha zor bozulur.
  • diablo olabilir bn bilgisayarcının soylediğini söyledim ama c yi fat32 yapıp d yi de ntfs yaparsnız o zmn olmaz işte
  • eğer yapmak istersen sürücüyü ikiye bölüp c'yi fat32,d'yintfs yapabilirsin.
  • Bil
    meden konuya hakim olmadan tavsiyelerde bulunursanız milletin başını yakarsınız. Fat32 formatında kurulmuş bir işletim sistemi NTFS formatında bir partitionu görür mü? bigblack_tr sence görür mü? Görmez... Görmezse C'yi fat32 yaparsan D de ntfs olursa ne olur?
    Ya C ve D yi ntfs yapacaksınız, Ya C'yi ntfs D'yi fat 32 yapacaksınız ya da C ve D'yi fat32 yapacaksınız. Başka se.eneğiniz yoktur.
  • NTFS bence
    dos kullanmadan da her türlü sorun halledilebiliyor. Ayrıca NTFS partition'dan da data kurtarmak zor değil, kaldı ki daha performanslı ve daha zor bozuluyor
  • ntfs partitonda büyük dosyalara ulaşmak xp için daha kolaydır ve parçalanmış dosyalar fat32 olduğu gibi ntfs de fazla sorun yapmaz (xp için)ama arkadaşların dediği gibi fat32 den ntfs yi göremezsin
    ama arkadaş ben benim için sorun değil diyorsan hem fat32 hemde ntfs yi kur
    bu arada ntfs yi kurup sonra fat32 ye dönmek istersen xp cd ile bilgisayarı başlatıp xp kurulumuna geçmen lazım ntfs olan partitionu buradan seçip fat32 ye döndürebilirsin ama bunu yapmadan önce içindeki bilgileri yedekle çünkü ntfs li bölümü fat32 ye çevirirken format atmış oluyorsun
  • selam
    bence NTFS kur.benim şu anda kullandığım diskte XP kurulu ve 4 part. var. C ve E FAT32,D ve F NTFS...
    yani ne demek oluyo,XP yi FAT32 ye kurarsan NTFS i de görebilirsin...

ama evimdeki pc de NTFS var.öyle çapraz bağlı sürücüler var! yok bilmem ne........ böyle hataları göremezsin...sırf bu yüzden NTFS öneririm arkadaşım...
  • +1
  • 1- Ghost NTFS'in backupini alabiliyor
    2- Bizim kullandigimiz dosya turleri her yerde calisir, NTFS-FAT32 ayirmaz.
    3- CD'den boot edecek imkanin yoksa (XP-2000 CDlerinin OEM versiyonlarinda yoktu galiba) NTFS yapman sorunlu olabilir.
  • ntfs kullan.
  • arkadas ntfs de dos yok yani norton ghost falan yok image alamıyosun.. illaki cd den yükleme yapıyosun bildigim kadarıyla ama ntfs daha guvenli falan diyolar(xp nin ne guvenligi olacaksa) bence fat 32 kalsın... ayrıca birini fat digerini ntfs yaparsan dos ta ntfs bölümü göremezsin yani d: deki bir sistemi hardiskten yukleyemezsin....
    yani ben burada kafeinn e kesinlikle katılıyorum....
  • bırak ntfs yi ilerde bişey yaparken sorun çıkıyor ben 98 ve xp kullanıyorum 98 in yedeğini alabiliyordum xp nin kini alamıyordum çünkü ntfs idi şimdiye kadar birçok kez ntfs yaptım ama SONUÇTA şimdi HEPSİ FAT32 yani...gerekti bende yaptım fazla bi artısı yok ntfs nin :)
  • meteceri bilgisayarın reset tuşuna bastıktan sonra neden fat32 deki gibi tarama görmüyorsun çünkü ntfs sen resete basarken(ki mili saniyeler) hemen güvenliği sağlıyor ve veri kaybı olmuyor. yukarıda da belirttim tek partition kullanıyorum o halde ntfs ancak böleceksen vs 40 veya daha küçük olacaksa bölümler fat32 tabi sistemi kurduğun formatın ayıracağın diğer formatı tanıması önemli.bu da yukarıdaki arkadaşların belirttiği gibi eğer fat32 sistem kurup d ntfs yaparsan göremeyecektir. ancak sistem ntfs partition fat32 olursa sorun yaşamazsın.
  • güvenlik (dosya bozulmasi): NTFS > FAT32 --------> dosya korumasi fazla oldugu icin program calsitrarmama vb seyler NTFS de daha fazla gorulur
    hiz : FAT32 > NTFS

bana sorarsan : NTFS !
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.