Şimdi Ara

Formattan Sonra Performans Düşüklüğü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
3.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle herkese iyi bayramlar arkadaşlar.benim sorunum forattan sonra pc nin performansının düşmesi.özellikle oyun performansının.formattan önce çok rahat oynadığım PES 2011i oynayamıyorum.oyun esnasında donma oluyor ve ekranda siyah çizgiler çıkıyor.muhtemelen sorunum driver kaynaklı ama bir türlü düzelmiyor.güncel driver ı kurdum olmadı.tüm chipset driverlarını filan kurdum olmadı.ısınma filan mı var diye kontrol ettim ekran kartı,işlemci,anakart,ram hepsinin sıcaklığı normal.aklıma başka birşey gelmiyor çıldırmak üzereyim.formattan önce tek bir sorun yokken,şimdi oyun oynayamıyorum.daha önce oynamasam kaldırmıyor dicem ama oyunu çıktığı günden beri oynuyordum.en ufak bir sorunum yoktu.yardımlarınızı bekliyorum.

Sistemim
    İşlemci: Pentium D 3.40
    İşletim Sistemi: Windows 7
    Ram: 2.5 GB
    HDD: 160 GB
    Ekran Kartı: Sapphire 4670 1 GB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.ylmz -- 16 Kasım 2010; 11:31:38 >

• Windows 7'den kaynaklı bir durumda olabilir. Driverler Windows 7 uyumlumu? Bilgisayardaki tüm driverler Windows 7 uyumlu olursa verimlilik artar.

Son olarak disk birleştirme yapmanızı öneririm.

İyi Bayramlar.
  • hocam windows7 yerine xp kurarsan en azından sistem biraz daha yorulur diye düşünüyorum.
    driverlerda arkadasın dediği gibi uyumlu olmalı zaten.
  • xp sp3 kurmalısın kolay gele
  • Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar.disk birleştirme yaptım.ramleri değiştirdim ama bi değişiklik olmadı malesef.driverlara gelince zaten windows 7 hemen hemen bütün driverları kendi tanıdı.ben sadece ses kartı ve chipset in driverını yükledim garanti olsun diye.fakat vistanınkini yükledim.anakartım için windows 7 driver ı yoktu çünkü.xp ye de çok mecbur kalmazsam dönmek istemiyorum.bayadır windows 7 kullanıyorum çünkü.bunlarla bir ilgisi olabilir diye söylüyorum,format atmam çok uzun sürdü.mesela CDyi taktım,o ilk mavi ekranda dil,klavye filan seçeneğinin çıktığı ekranın gelmesi 10 dk sürdü.sonra ileri dedim,kurulum başlıyor dedi ve 15dk da orda bekledim.oysa daha önce bu bölümler hemen geçiyordu.tamamen kurulumun bitmesi 1,5 saati buldu.ilk kurduğumda hatırlıyorum,yarım saat bile sürmemişti.işlemcimin performansı da sürünmeye başladı.onboard ekran kartı kullanırkenki halime geri döndüm sanki.nedenini bir türlü çözemiyorum ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.ylmz -- 16 Kasım 2010; 18:58:48 >

• İşlemcinin temiz olduğuna eminmisiniz? İşlemcinin yerlerde sürünmesi böyle açıklanabilir.

Tozlardan arındırıp, termal macunu yenileyip (şart değil) tekrar deneyebilirsiniz. İşlemci gücünüzü kullanan bir virüste olabilir bilgisayarda, tarama yapmanızı öneririm.
  • bilgisayarda virüs olması imkansız.2 defa format attım.internete bile girmeden pes i kurdum.sorun devam etti.işlemcide sorun yok.sıcaklığı filan normal.50 derecenin üstüne çıkmıyor.ama youtube a filan girdiğimde kasıyor.ekran kartı takmadan önceki gibi.bugün pc f2 tuşuyla açıldı.açıldığında saat ve tarih sıfırlanmış.01.01.2002 diyor.bugün xp cdsi ile format atacağım.bakalım düzelecek mi.
  • Bilgisayarda virüs olması imkansız derken diğer bölümlerde virüs olmadığına adınız gibi emin misiniz ???
  • HD inde sorun var bence bad format goremesende eger sistemi actıktan sonra HD ışıgı sürekli nerdeyse yanıyorsa sorun kesinlikle HD değiştir öyle dene.
  • Sorunu çözdüm arkadaşlar.bugün xp cdsiyle format atayım dedim.kuruluma geçmeden stop: c0000221 unknown hard error/systemroot/system32/ntdll.dll hatası verdi.araştırdım ve microsoftun sitesinde bu hatayla ilgili şunu diyor;
    http://support.microsoft.com/kb/314474
    yani kısacası sistemde bir çakışma,darboğaz oluşuyor.en son yazdığım mesajda dediğim gibi sistemin kendiliğinden saati ve tarihi 01.01.2002 olmuştu.bende bios pili bitmiştir diye pili çıkarıp bugün yeni pil aldım geldim.taktım ve format attım tekrar.3 gündür 1,5-2 saat süren format sürem yarım saate indi.hiç takılmadan ilerledi.yani sorun o yüzden formatla düzelmemiş.3-4 gündür format manyağı yaptım makinayı :-) çünkü problem biostaymış.default ayarlara dönünce hiç bir sorun kalmadı.2,7 puan alan işlemcim tekrar 5,1 puan aldı şimdiki windows 7 puan değerlendirmesinde.pes 2011i de tekrar rahat rahat,hiç donmadan,cam gibi oynuyorum.ilgilenen herkese çok teşekkür ederim.

• Şimdi bios a girip bi özelliği tekrar aktif ettim ve sorun tekrar başladı.tam olarak neden olduğunu buldum.bir süre önce bios ta dolaşırken hardware monitor kısmanda AI Quiet diye bir kısım vardı.fanla ilgili olduğunu düşünüp açık konuma getiridim.birden o yüksek sesle çalışan işlemci fanımın sesi oldukça düştü.bende o şekilde bıraktım.şimdi açınca tekrar aynı sorun çıktı.kapadım,yine düzeldi.yani tüm sorun o bios taki AI Quiet özelliğini açmam.ancak anlamadığım birşey var.fan yavaşladı,ses azaldı evet ama neden performans düşüyor? boşta ve yükte sistemimi defalarca kontrol ettim.hiç ısınma sorunu olmadı.ne işlemcimde,ne anakartta,ne hdd de,ne de diğerlerinde.ısınma sorunu yaratmamasına rağmen %50-%70 arası performansımı düşürmesinin ne acaba.
  • AI Quiet özelliğiyle ilgili forumun birinde şu açıklamayı buldum.

AI Quiet
    The ASUS AI Quiet function dynamically controls CPU speed and reduces temperature and fan speeds when peace and quiet are what you desire.

yani bu özellik sadece fan hızını düşürmüyormuş.işlemci hızını kontrol edip sıcaklığı ve fan sesini minimum seviyeye indiriyor.bu herşeyi açıklıyor :-) fazla ısınmaması için işlemci hızını düşük tutuyor sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.ylmz -- 18 Kasım 2010; 4:21:34 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.